rans

Experiente cu service si magazine din Bucuresti

Recommended Posts

Guest am44

marius, omule...intelege ca sunt alaturi de tine (serios vorbind) ! noi suntem cumparatori de biciclete, cilenti, nu importatori sau distribuitori...cu ce draq sfat sa il ajut? nu stiu cum este magazinul din baneasa al hypersport (sincer, azi am auzit prima oara despre el, dar maine ma duc special in zona, ca sint curios), dar ala din cotroceni este similar cu al "castravetelui", oricum privesti lucrurile...la naiba, am fost personal cu un cube analog la prima "revizie", bicicleta de vreo 2300 ron, si a facut un baietzel un reglaj la el pe trotuar, in fata magazinului !!!

sunt niste dealeri obositi, iau marfa de la florescu si de la gipo (rollerblade), si atat.

p.s. NU mi-a fost frica absolut deloc despre nici un aspect legat de discutia noastra, inocenta dealtfel (client nemultumit contra client multumit)...te rugasem doar ca la sixoclock sa nu o continuam, ca sa mergem impreuna pe bikeuri si sa ne simtim bine.

Hai pe PM ca ne crapa

ma speriasem ca va capra castravetele. Castravetele apartine familiei Curcubitaceelor si are 90% apa

=((

si ontopic, serviceul meu preferat era la ion. Acum ii prea departe. O sa ma bazez strict pe as sportu din pantilimon

in ce "alt magazin" avea hypersport-ul bicicleta de care vorbesti=))

mai au si alte magazine daca te uiti pe sait, nu inteleg gluma de prost gust si nu inteleg cu ce ii ajuta pe ceilalti care citesc topicu, asta e un topic cu experiente prin service si magazine, placute sau mai putin placute, sa stie omu unde sa se duca sa-si ia o bicicleta, sau unde sa o repare nu sa o lase acolo cateva saptamani si sa o ia inapoi la fel, parerea mea!

salut CAT, ma bucur ca mai sunt si "dame" in lumea ciclistica, tot respectul!

Nu ma asteptam, sincer sa fiu, dar uite ca trebuie sa acord nota 10 pustiului de la service-ul SportBikeCenter de pe Ion Mihalache. Am dat 2 roti pentru cross-ul meu aflat in lucru la spitat si dupa 2 zile ma suna pustiul ca sunt gata, le-am luat si in mod miraculos sunt centrate perfect si fara deteriorari. In plus, vanzatorul trecut de 40 de ani foarte amabil si saritor, chiar doreste sa ajute clientul, nu insista sa-ti vanda ceva nepotrivit cu orice pret.

Nu acelasi lucru pot sa spun despre magazinul de pe Coltea, unde am avut doua roti de cursiera la facut si le-am luat ovale si descentrate de acolo, plus una din jante deteriorata (mici identatii pe margine si zgarieturi). In plus, nea vanzatorul a incercat sa-mi vanda o pereche de clesti de frana Shimano Sora ca fiind noi, desi prezentau urme de rugina si zgarieturi evidente. Schimbase sabotii si gata clestii, sunt noi! Am senzatia ca d-nul acela nu are nici o problema in a prosti clientii in fata. De evitat!

poi nu. ca alea erau de plangeri. asta e de experiente, care se pare ca sunt multe pozitive.

In nomenclatorul de meserii, meseria: mecanic de bicicleta nu exista.

Exista insa certificari (specializari) in mecanica bicicletei oferite inainte de '89 de cei de la Zarnesti. Pentru asta se facea un curs de 2 saptamani, apoi se dadeau examene teoretice si practice. Intamplator am aflat si eu asta, vazand un astfel de certificat de competenta (parca asa se numea). Din pacate insa sunt tot mai putini cei care au asa ceva, si multi dintre ei sunt depasiti de evolutia tehnica in domeniu.

Cat despre a invata sa iti repari singur obiectu' e putin aiurea din punctul meu de vedere; e bine sa ai notiunile de "interventie de urgenta" insa faptul ca multi isi baga singurei nasul in treaba asta aduce dupa un punct si scaderea calitatii interventiilor in serviceuri autorizate. Fenomenul Dacia 1300... toata lumea invata sa o repare si toti mecanicii sunt p-afaristi.

Ieri , mi-am luat o pereche de papuci Sidi Zephyr noi dintr-un magazin din Iasi. Cumpar pe langa ei si un set de pedale Shimano SPD PD-M540 + placutele aferente. Ajung acasa dupa servici, asta se intampla in jurul orei 22. Schimb pedalele, pun placutele pe pantofi, strang cu cheia dinamometrica reglata la 3 Nm si incep surprizele : vreau sa reglez tensiunea din arcurile de la pedale. Vise si iar vise tarzii in noapte, un surub era atat de intepenit incat se misca cu tot cu platforma ce compresa arcul. Cu gandul ca ma voi ocupa a 2 a zi de el, incalec bicicleta sa vad cum ma impac cu noii papuci. Aici surpriza suprema : dupa ce am fixat papucul drept in pedala si apas de 2 ori simt ceva suspect in talpa. Scot piciorul si sa nu iti vina sa crezi : se rupsese 1 piulita din pantof unde intrau cele 2 suruburi imbus pentru fixare. Stiind ca se pot schimba, le duc inapoi la magazin, unde mecanicul plin de vasilina pe maini isi baga "crengile" inauntrul papucului ce avea captuseala alba si incepe sa traga, sa impinga cu surubelnita, gaureste tabanul.... etc si etc. Il intreb de e normal ce face, primid raspuns " Ii dezlipim iar apoi ii lipim la loc cu super glue" .

Cu gandul ca e o gluma proasta desi adevarata i-am spus ca nu ii iau asa si sa vb. cu sefa lui sa imi deie altii.

Ieri , mi-am luat o pereche de papuci Sidi Zephyr noi dintr-un magazin din Iasi. Cumpar pe langa ei si un set de pedale Shimano SPD PD-M540 + placutele aferente. Ajung acasa dupa servici, asta se intampla in jurul orei 22. Schimb pedalele, pun placutele pe pantofi, strang cu cheia dinamometrica reglata la 3 Nm si incep surprizele : vreau sa reglez tensiunea din arcurile de la pedale. Vise si iar vise tarzii in noapte, un surub era atat de intepenit incat se misca cu tot cu platforma ce compresa arcul. Cu gandul ca ma voi ocupa a 2 a zi de el, incalec bicicleta sa vad cum ma impac cu noii papuci. Aici surpriza suprema : dupa ce am fixat papucul drept in pedala si apas de 2 ori simt ceva suspect in talpa. Scot piciorul si sa nu iti vina sa crezi : se rupsese 1 piulita din pantof unde intrau cele 2 suruburi imbus pentru fixare. Stiind ca se pot schimba, le duc inapoi la magazin, unde mecanicul plin de vasilina pe maini isi baga "crengile" inauntrul papucului ce avea captuseala alba si incepe sa traga, sa impinga cu surubelnita, gaureste tabanul.... etc si etc. Il intreb de e normal ce face, primid raspuns " Ii dezlipim iar apoi ii lipim la loc cu super glue" .

Cu gandul ca e o gluma proasta desi adevarata i-am spus ca nu ii iau asa si sa vb. cu sefa lui sa imi deie altii.

Si... mai departe ?!? :(( cum s-a solutionat problema?

Guest am44

mai au si alte magazine daca te uiti pe sait, nu inteleg gluma de prost gust si nu inteleg cu ce ii ajuta pe ceilalti care citesc topicu, asta e un topic cu experiente prin service si magazine, placute sau mai putin placute, sa stie omu unde sa se duca sa-si ia o bicicleta, sau unde sa o repare nu sa o lase acolo cateva saptamani si sa o ia inapoi la fel, parerea mea!

salut CAT, ma bucur ca mai sunt si "dame" in lumea ciclistica, tot respectul!

nu a fost nici o gluma, nu vad unde este prost gustul...am expus experietele cu "service-ul" hypersport, recte bordura vesela, sincer nu mi-as lua de la ei nici macar o camera de bike.

cat despre magazine, e ca si cum ti-ai face tu un kfcmcdonalds, adica ai lua doi hamburgheri de la unul, doi de la celalat, dar cand vrei sa ii vinzi constati ca nu ai servetzele.

Nu stiu daca e ok sa spun si laude , dar deocamdata eu am fost f multumit de service-ul magazin de pe strada dintre Regie si Crangasi ( Popoviciu parca se numeste ) . Baietii lucreaza repede si bine si in afara de cateva preturi cam nesimtite la bicicletele mai de marca si "speciale" , te ajuta la necaz si pur si simplu impresia per total mi-au facut-o ca stiu meserie si chiar le place ce fac :-bd, nu ca altii care pur si simplu vor sa vanda , indiferent ce si cui . :))

-Mosul de la Coltea, este cel mai arogant din toti, este exact cum spunea cineva mai sus: parca ti-ar da pe gratis, daca vrei sa iei ceva de la el are cele mai bune produse, iar daca il intrebi de ce nu schimba bine sau de ce e roata stramba spune ca ai pretentii.

-Bikexpert, assport florescu sau hypersport:

Am cumparat de la ei diverse, cei din pantelimon sunt ok te ajuta iti explica, insa la magazinul de langa Himalaya, sunt cativa vanzatori, care daca nu iei biciclete de mii de euro si te uiti la o amarata de bicicleta pentru copilul tau nici nu te baga in seama.

-Sportbikecenter

Si de aici am cumparat diverse, magazinul este OK dar si aici sunt niste personaje, care fac niste glumite cam slabe (gen firma noastra e cea mai tare, daca lasi ceva la ei si le ceri o hartie te iau cu : "nu e nevoie, firma noastra=incredere"). M-am dus la ei cu o furca fox sa-i faca service nu s-au bagat si m-au trimis la bebe, dar din ce am mai citit pe forum, mai bine as duce-o la playbike in brasov, cand o sa am drum pe-acolo.

-Ion (dkbike)

Mi se pare cel mai bun din punct de vedere orientare catre client, poti sa faci upgrade la o bicla cumparata de la el, daca iei mai multe produse iti face discount, nu ca la assport te pun sa vinzi rotile ca sa iei altele, insa are o mica problema la fel ca si cei de la sportbikecenter, cand strange ceva o face cu toata puterea lui, mai mai sa rupa filetul.

Problema este: astia au vazut cheie dinamometrica sau au una incorporata in brat cand strang ?

Ar trebui sa aiba in brat dupa atata strans, insa se pare ca nu. Sa nu mai zic "romanii nu stie de Loctite decat prin (unele) service-uri auto-moto".

1. AsSport Pantelimon

Prima şi unica bicicletă până acum luată de la ei (nu pun la socoteală Pegasul şi tohanul Carpaţi model 1940 cu care făceam ture la ţară până pe la 19 ani). Deşi a fost una dintre cele mai ieftine din magazin, n-am nimic să le reproşez în materie de servire. Tipul care s-a ocupat de mine (un Dragoş care între timp a plecat de la ei) mi-a arătat cam tot ce aveau pe acolo din zona mea de preţ, mi-a dat câteva sfaturi care am constatat ulterior că sunt bune, iar pentru bicicleta pe care am ales-o mi-a spus de la început care sunt neajunsurile. Am stat aprox. 30 min. până au verificat/reglat tot la ea, inclusiv schimbat pipa cu una mai scurtă (tot la recomandarea vânzătorului, după ce a văzut cum stau pe ea).

După 8 luni vin tot la ei să-mi fac alte roţi. Las comanda şi avansul de dimineaţă la prima oră şi-mi spun să dau un telefon în cursul zilei ca să văd dacă sunt gata până seara. Sun pe la 5 şi duduia care îmi răspunde zice că încă nu-s gata, dar până ajung acolo vor fi. Ajung cu vreo 10 min. înainte de închidere - evident, nu erau gata, dar măcar erau prinse spiţele. Disperat (aveam nevoie de biclă a doua zi ca să merg la muncă) zic "Hai că dau 25 de lei la mecanic să stea să le centreze după ce închideţi" (era februarie 2007). Se apucă tipu de treabă (unul mai înalt şi cu început de chelie, cred că mai e şi acum la ei) şi în 20 min. termină. Merg şi acum pe roţile acelea, au cam 4000 km şi nici o revizie şi sunt ca în prima zi. Nu ştiu dacă a fost meritul şpăgii promise în avans sau aşa lucrează mereu, dar aş reveni oricând la el.

2. AsSport Moşilor

Schimbat grup de pinoane şi deraior atât de plin de jeg încât nu mai distingeai ce este (plecam dimineaţa şi veneam noaptea, nu aveam timp de curăţenie). Puştiulică (cred că n-avea mai mult de 18 ani) a bombănit ceva cum că e naşpa rău, dar l-am convins tot cu şpaga. A lucrat rapid şi bine, piesele montate şi reglate impecabil.

Am revenit după 6 luni pt. schimbarea monoblocului, acelaşi puştiulică. La fel, nimic de reproşat. A reglat şi deraiorul faţă căruia eu nu reuşisem să-i dau de cap. I-am lăsat 5 lei pe care consider că i-a meritat (peste preţul oficial al manoperei).

Menţionez că de ambele dăţi am fost servit imediat, n-am avut de aşteptat decât timpul cât a lucrat la biclă, şi acesta foarte mic.

3. DK Bike

Cumpărat la sfatul lui Ion un lanţ no-name de 20 lei. Căutam ceva cu închidere rapidă pt. 7 viteze. A văzut că n-am vreun junghi genul DHS (am fost pe ea acolo) şi asta mi-a recomandat. Ajung acasă, pun lanţul, plec la drum -> sare imediat când forţez. Zic "Shit, asta înseamnă că trebe să schimb şi pinioanele!". Mă întorc la el, n-avea de 7 pe casetă. Mă duc la AsSport, aveau, dar numai 12-34, care nu-mi plăceau. Îmi zic eu, dacă tot am făcut drumul, măcar să iau un lanţ care ştiu sigur ce-i de capul lui (cel mai ieftin Shimano - 35 lei). Ajung acasă, îl montez cu PowerLink-ul de la cel uzat, plec la drum -> parfum. Nici măcar nu ronţăia.

Deci, nu m-aş mai lua după capul lui Ion nici dacă mi-ar face piesele cadou. Probabil voi mai cumpăra de la el, deoarece e cel mai apropiat de Dr. Taberei, dar numai ce ştiu eu.

LE: In schimb sunt foarte multumit de PlayBike din Brasov...

Sunt de aceeasi parere, sunt foarte amabili si prompti. Pe 9 seara am facut o comanda online, a doua zi m-au sunat pentru confirmare si in ziua urmatoare la 8 dimineta m-au sunat de la curier ca mi-a ajuns bicicleta. Pachetul intact, bicicleta excelent ambalata si protejata.

Recomand din toata inima!

Si eu laud magazinul Playbike din Brasov, patronul stie sa aiba grija de clientii lui. Sfaturile lui sunt foarte bune si se lucreaza repede si bine. Practic nu calc in alt magazin/atelier de biciclete in afara de Playbike.

Jimmy si eu sunt de acord , dar uite ca eu am patit de curand urmatoarele , care ma fac sa fiu mai atent la ei , desi m-am lasat pe mana lor ultimele dati :

1. tipul care mi-a montat camera si cauciucul nu a fost atent si camera o luat-o la vale si trage dupa ea ventilul si nu stiu daca sunt in siguranta pana la serviciu maine .

2. am cumaprat un kit complet de la Shimano nu stiu sigur linia ( daca e deore sau Altus ) , a fost 100 ron , au instalat-o baietii , dar NU mi-au spus ca ea de fapt contine TOATE cablurile si camasile , care eu le schibmasem inainte la frane cu altele , cele mai scumpe ... O magarie ieftina , dar care m-a facut sa pierd niste bani cu care de fapt tot de la ei as fi cumparat alte piese daca ii ducea putin capul .

3. preturile la cateva piese sunt mai scumpe decat in alte parti ... dar asta alterneaza si de asta trebuie sa fii atent la ce-ti spune .

4. nu stiu de ce , dar tind sa cred ca anumite piese sunt contrafacute si aici ma refer strict la foile de la Shimano , de 80 ron ... care e imposibil sa fi trecut vre-un test CTC din nici o tara , nici macar de pe vapor . Spun asta ca am vazut acelesi foi , la acelasi pret in Cora si erau pur si simplu altfel facute , mai ales foaia mare , mult mai atent lucrata . Nu dau vina pe ei , ca poate nici ei nu stiu , dar sunt sigur ca si voi banuiti ca "industria " bike-urilor abia a luat amploare , din ce in ce mai multi cumpara si este cam printre ultimele tunuri care se mai pot da la partea de piese scumpe si contrafacute . Una este un cyclo-computer din Cora la 32 ron , din Taiwan , care avea 13 functii , mergea perfect , dar spuneau ca are doar 30 de zile garantie si de asta m-am ofticat si l-am returnat , dar stiai si vedeai ce cumperi si la ce pret si alta este sa dai un ban pe niste piese , scumpe de altfel si sa te trezesti ca te lasa cand ti-e lumea mai draga .

Problema mare este si la garantie , cam peste tot , ca nu prea sunt nici piese auto si nici electronice , iar garantia o cam joaca pe degete fiecare vanzator cum poate ca sa scape de tine .

DKBIKE am fost vineri 12.06.2009 pe acolo, despre magazin ce pot sa zic, ca oricare alt magazin dintr-un garaj, au destule biciclete expuse, foarte multe accesorii pentru biciclete, baiatu de acolo, nu Ion, incerca sa-mi vanda o bicicleta mai ieftina, desi eram dispus sa cumpar una mai scumpa cu 100 ron. in rest mi-a facut o impresie buna!

1. AsSport Pantelimon

Prima şi unica bicicletă până acum luată de la ei (nu pun la socoteală Pegasul şi tohanul Carpaţi model 1940 cu care făceam ture la ţară până pe la 19 ani). Deşi a fost una dintre cele mai ieftine din magazin, n-am nimic să le reproşez în materie de servire. Tipul care s-a ocupat de mine (un Dragoş care între timp a plecat de la ei) mi-a arătat cam tot ce aveau pe acolo din zona mea de preţ, mi-a dat câteva sfaturi care am constatat ulterior că sunt bune, iar pentru bicicleta pe care am ales-o mi-a spus de la început care sunt neajunsurile. Am stat aprox. 30 min. până au verificat/reglat tot la ea, inclusiv schimbat pipa cu una mai scurtă (tot la recomandarea vânzătorului, după ce a văzut cum stau pe ea).

După 8 luni vin tot la ei să-mi fac alte roţi. Las comanda şi avansul de dimineaţă la prima oră şi-mi spun să dau un telefon în cursul zilei ca să văd dacă sunt gata până seara. Sun pe la 5 şi duduia care îmi răspunde zice că încă nu-s gata, dar până ajung acolo vor fi. Ajung cu vreo 10 min. înainte de închidere - evident, nu erau gata, dar măcar erau prinse spiţele. Disperat (aveam nevoie de biclă a doua zi ca să merg la muncă) zic "Hai că dau 25 de lei la mecanic să stea să le centreze după ce închideţi" (era februarie 2007). Se apucă tipu de treabă (unul mai înalt şi cu început de chelie, cred că mai e şi acum la ei) şi în 20 min. termină. Merg şi acum pe roţile acelea, au cam 4000 km şi nici o revizie şi sunt ca în prima zi. Nu ştiu dacă a fost meritul şpăgii promise în avans sau aşa lucrează mereu, dar aş reveni oricând la el.

2. AsSport Moşilor

Schimbat grup de pinoane şi deraior atât de plin de jeg încât nu mai distingeai ce este (plecam dimineaţa şi veneam noaptea, nu aveam timp de curăţenie). Puştiulică (cred că n-avea mai mult de 18 ani) a bombănit ceva cum că e naşpa rău, dar l-am convins tot cu şpaga. A lucrat rapid şi bine, piesele montate şi reglate impecabil.

Am revenit după 6 luni pt. schimbarea monoblocului, acelaşi puştiulică. La fel, nimic de reproşat. A reglat şi deraiorul faţă căruia eu nu reuşisem să-i dau de cap. I-am lăsat 5 lei pe care consider că i-a meritat (peste preţul oficial al manoperei).

Menţionez că de ambele dăţi am fost servit imediat, n-am avut de aşteptat decât timpul cât a lucrat la biclă, şi acesta foarte mic.

3. DK Bike

Cumpărat la sfatul lui Ion un lanţ no-name de 20 lei. Căutam ceva cu închidere rapidă pt. 7 viteze. A văzut că n-am vreun junghi genul DHS (am fost pe ea acolo) şi asta mi-a recomandat. Ajung acasă, pun lanţul, plec la drum -> sare imediat când forţez. Zic "Shit, asta înseamnă că trebe să schimb şi pinioanele!". Mă întorc la el, n-avea de 7 pe casetă. Mă duc la AsSport, aveau, dar numai 12-34, care nu-mi plăceau. Îmi zic eu, dacă tot am făcut drumul, măcar să iau un lanţ care ştiu sigur ce-i de capul lui (cel mai ieftin Shimano - 35 lei). Ajung acasă, îl montez cu PowerLink-ul de la cel uzat, plec la drum -> parfum. Nici măcar nu ronţăia.

Deci, nu m-aş mai lua după capul lui Ion nici dacă mi-ar face piesele cadou. Probabil voi mai cumpăra de la el, deoarece e cel mai apropiat de Dr. Taberei, dar numai ce ştiu eu.

Cam de fiecare data ai rezolvat-o cu spaga. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/66.gif

Eu le impart in 2 categorii si numai in functie de experienta proprie:

Recomandate din diferite puncte de vedere:

- Sebi din Dr Sarii

- Magazinul din Cringasi ( Popovat )

- Service DHS ( centura A1 )

- Bike XCS ( Baba novac )

Nerecomandate idem:

- Coltea

- Sala Palatului

- Cotroceni

- Mircea Vulcanescu

Probabil ca unii au fost altfel impresionati de ele si e bine sa scrie fiecare opiniile pentru ca si ei citesc aici si poate o sa treaca la servicii mai calitative la preturi mai accesibile.

Am comandat niste spite revo de la bikexpert, mi-au trimis dt champion... sa zicem ca se mai intampla din graba, desi o spita straight gauge e destul de greu de confundat cu revolution.

au platit ei transportul pentru inlocuirea comenzii, nimic de reprosat aici... noroc ca nu ma grabeam in mod deosebit, altfel eram ceva mai furios :-B