rans

Experiente cu service si magazine din Bucuresti

Recommended Posts

L-am reperat, o sa dau o fuga sa vad daca rezolv ceva, merci!

Exista cineva care face service de calitate pentru furci Manitou? Ma tenteaza un Marvel sau R7.

Deeeee cam 1 luna cautam prin cotloanele netului si ale magazinelor de bicle o cursiera pentru jumatatea mea. Cerinte (ale ei): "sa fie frumoasa si musai cu alb-albastru". Nu, nu m-am insurat cu militia ci cu odamblagista "o iubire albaaaalbaaastraaaaa" pricepeti voi. Cerintele (mele): marime mica (in jur de 50), pret mic, echipare decenta.

Nici macar pe ol, ok, laj, si alte locuri nu gaseam marime mica si culoare deschisa, asa ca hai pe capu magazinelor:

Bicishop (de ce dracu ma mai incurc eu cu astia?) Desi am cumparat 2 bicle de la ei, si erau sanse sa o iau si pe a treia, aveau ceea ce imi trebuia: cursiera, alba, 50, Ideal. Sun, neee...trimite mail. Trimit mail neeeeee fa comanda si o aducem. Pai ma...io am acasa razgandiciu sef, daca nu-i place? Vreau sa o vada, na..Neeeee nu se poate...SP si mergem mai departe.

Veloteca. Amabili draguti. Asta avem, nu cautam pe nicaieri vreo masura ratacita.

Bikexpert: nu avem dar aducem in 2-3 zile (asa zicea pe site) aaaaa...masur 50...atunci 2-3 saptamani. Pe stoc la cursiere de dama aveau doar marimi L.

Ce mai tura vura sa ajungem la final: Carbonbike din Ploiesti. Dada..Ploiesti. dealer Bianchi.

Super amabili, mi-au trimis poze, au montat bicla in 1 ora si ceva, se oferisera sa mi-o aduca pana in Otopeni unde statea un angajat de-al lor. Reducere, bidon si suport Bianchi, pedale (noname da' albastre dooh) din partea casei.

Asa ca...daca nu gasiti prin Bucuresti, vedeti ca mai exista speranta si mai la nord!

Este o diferenta vizibila intre Bucuresti si provincie la tot: amabilitate, preturi, corectitudine etc, in favoarea provinciei.

Apropo de Ploiesti. Acum cativa ani am vrut sa ofer drept cadou o bicicleta de la Emmedue Poiesti cuiva din localitate. Problema era ca vroiam duminica si nu era program. Am vorbit cu ei dinainte si au fost de acord fara nici o insistenta ca, la o anumita ora, stabilta de comun acord, sa vina cineva la magazin si sa ne dea bicicleta. Normal ca l-am "cinstit" pe baiat, dar nu de-asta au facut-o, alta factura de oameni. Am mari rezerve ca in Buc ar fi posibil asa ceva.

"o iubire albaaaalbaaastraaaaa"

Hehe, ma bucur ca ai gasit "campioana unei mari iubiri". Cat despre magazinele din Bucuresti, tin nasul pe sus ca are balta peste. Doar cativa sunt seriosi, restu sa SP ca Bicishop-ul.

Am "patit" si eu asta, si nu o data, la Dr. Bike in Bucuresti, pe Eroilor. M-a sunat sa m-am dus duminica sa-mi iau bicicleta lasata in service (initial in ideea in care ma duceam s-o iau luni). Si la Spokes pe Banu Manta la fel, aceeasi atitudine frumoasa fata de clienti. Si intr-o parte si in alta se afla cate un mecanic priceput si om de treaba (la Dr Bike e chiar proprietarul). 

Depinde de om, dar si de alte imprejurari. Nu cred ca are rost comparatia Bucuresti/alte zone.

- Magazinul de biciclete, www.magazinuldebiciclete.ro, Giant Romania

Acum 2 saptamani aproape, am sunat cu cateva zile inainte sa intreb cand pot sa trec pe la ei, le-am spus si pentru ce anume, chiar vorbisem cu mecanicul. De obicei imi rezolvau problema in 10-15 minute, cel mult, cu tot cu povesti vanatoresti si o gluma, doua. Ca asa e fain. Imi zice sa trec sambata, nu imi da ora, sambata dupa-masa, bucuros, intr-un in magazin. Vad stare de cearta, nervi...zic Buna ziua! Nimeni nimic. Ma uit in jur, un tip nou, cu nasul in pc, ma vede, nu zice nimic. Salut din nou, mai tare, zice ceva murmurat...Intreb Mario e cumva aici, mecanicul magazinului? Zice nu, e plecat. Revine? Da, nu e momentan. Zic ok, sa astept? Zice da. Las bicla la intrare si ma plimb prin magazin. Astept. Astept..

Apare intr-un final mecanicul, in general un om foarte ok, cel putin asa mi s-a parut pana acum. Ia bicicleta, nu saluta, nu nimic, pleaca cu ea pe sus, iute, iute, in cealalta camera. Maresc pasul dupa el, imi zic poate dorea omul sa plece si ii stric ziua, care parea cam stricata oricum. O pune direct pe suport si incepe sa imi faca morala ca de ce am adus bicicleta in service cand e asa de mult de lucru la ea. Zic, stiti, eu am sunat, am discutat cu dvs, mi-ati spus sa vin, am venit. Am facut 1h35 minute pana aici, mai pot astepta daca aveti acum treaba. E vorba de reglaj la schimbator, asa cum am spus.

Se uita cateva clipe si ma ia la suturi, si imi zice raspicat "aveti de scurtat lantul!", si se leaga de asta pana la finalul discutiei, de mi-a venit sa ii zic, da-mi presa, imi ia 15-30 secunde (uitasem ca o aveam pe a mea la mine la tool)....Zic nu l-am scurtat, in ideea ca nu as vrea sa vin cu lantul scurt si sa nu puteti sa imi reglati cele necesare, in special ca am schimbat foile si caseta, precum v-am spus la telefon. Bineinteles, ca fara drept de apel, m-a facut cu apa si cu sapun de ce am venit cu bicicleta la service si ca ce, aici e piata?! Ca daca toti clientii vin asa, pe nepusa masa...zic, dle, dar am sunat inainte, v-am spus despre ce e vorba. Altfel nu veneam. Nu trebuie sa ridicati tonul!

Apoi imi zice ca de ce nu o las ca e mai mult de reglat, ca si schimbatorul fata trebuie reglat. Zic, pai ne-am inteles altceva la telefon si eventual daca doriti, revin, sa ii mai faceti unele verificari cand puteti si dvs. I-am zis ca vreau sa o las, dar nu in acel moment, doream sa revin pentru schimbarea cablurilor, doream sa schimb si ghidonul, sa pun ghidolina, dar mai spre iarna...Imi taie vorba scurt, ca "nu avem ghidolina, nu avem cabluri, nu" ... zic e ok, nu am venit sa va deranjez, nu am venit sa fac revizie generala, am venit sa reglez doar schimbatoarele asa cum am discutat la telefon, de fapt cel de pe fata ar fi un necaz, stiti, am mai fost la dvs, ati rezolva problema in 5-10 minute...de cand vorbeam nu faceau nici nimic, dar trecusera o juma de ora in care tot invartea de pedala. Am multumim, doream sa plec. Daca imi aduc aminte erau 4 oameni in firma. Intre timp, venisera un cuplu cu cursiere, aveau ceva problema. I-a rezolvat fara programare sau sa lase bicla acolo. Sincer, m-am bucurat, oamenii puteau sa isi continue drumul.

La plecare imi explica despre caseta de 11-30 ca nu se poate pune, ca loveste, ca lantul, ca aia...Tipul imi pare un om care stie ce vorbeste, insa peste tot scrie faptul ca merge caseta fara nimic altceva si despre ceea ce se poate intampla. M-am bucurat sincer de explicatii, dar nedumerirea mea era daca acum nu mergea, de ce ar fi mers peste alte cateva zile cand as fi venit sa o las. (discutand pe forum, am inteles de repercursiuni in teorie, desi tind sa cred ca nu era vorba de asta).

Mi-o da bicla in brate si imi zice ca nu are timp si sa revin. Ies si ma vad cu @Mihai C. si schimbam o vorba, venea de la o tura. Sa imi bag unghia-n..camera de ciuda :DImi aduc aminte, dupa, sa intru in magazin sa mai intreb ceva, nu mai stiu ce, legat de costuri sau altceva si ma ia iar la 11 metri, v-am zis sa reveniti si sa o lasati...plec cu buza umflata intr-un final. De nervi, mi-am bagat picioarele in caseta noua si faptul ca troncanea lantul si am calarit-o in regim single speed pana acasa, nu mai aveam stare de metrou si busuri si mers pe jos.

Sunt unii care isi fac serviciile dupa ureche sau daca nu, se comporta cel putin la fel, pe principiu daca aveti nevoie de noi sa ne sugeti p... de clienti. Da, sunt si clienti ciufuti si care scot perle si hiperboleaza, insa chiar nu e cazul. Am sunat astazi din nou, m-am milogit bucuros in speranta ca imi rezolva bicla, bate octombrie la usa, fratilor, vreau sa pedalez...ce mandrie si onoare! In your face! "daca nu va convine, mergeti in alta parte! Doar nu suntem obligati sa va rezolvam bicicleta. Sunt destui mecanici...". Subiect in care am sunat sa intreb cat costa si l-am auzit cum turuie ca o mitraliera. "Nu putem face acum!" imi urla in telefon...Am sunat sa intreb cat costa doar. Am sunat mai devreme am ca doream sa fac o programare, in functie de timpul dvs, ziua, ora si vin si nu am cum sa vin acum, iar acum nu am cum sa fac programare. E ca la doctor, imi ziceti o ora si vin. Si am vorbit cu un coleg de al dvs. "Nu intelegeti?!" Zic ce anume? Sta nitel...Apoi ma intreaba "doriti sa spalati si bicicleta?" Zic, nu, asa cum v-am spus mai devreme, doresc sa vin, cand aveti disponibil pentru reglarea schimbatorului, chiar pot sa si astept, o las si revin, insa mi-e peste mana sa vin din capatul orasului si sa revin peste cateva zile..."Doar schimbatorul? Doriti sa si spalati bicicleta?" Zic, da, doar schimbatorul si nu, nu doresc sa spal bicicleta, e foarte curata, cum ati vazut-o si in weekendul precedent, precum am mentionat doar pentru schimbator as vrea sa deranjez...Intr-un final mi-am dat seama ca nu facea misto, cum credeam de prima data.

Concluzia este ca bicicleta sta in bucatarie, o am de cateva zile bune pe butuci si va mai ramane mult si bine acolo daca e sa apelez la serviciile noastre. Nu e de mirare ca multi au inceput sa isi faca service singuri la bicicleta sau sa puna mana de la mana si sa adune piese intr-un garaj si sa le faca revizia-n in grup, cum sunt unii colegi de pe forum.

• Upvote 1

- BiciTime, www.magazinbicitime.ro

Oameni foarte faini la prima vedere, totul ok, oameni cu suflet pasionati. Mai putin la revizii probabil.

Merg cu d-ra la service, ducem si bicicleta, o lasam, ne intoarcem. Inca mai era zapada. Era destul de dimineata, am venit dupa bicicleta la ora discutata....inca se lucra la ea. Am asteptat, ne-am uitat in magazin, am stat de povesti, totul ok. Ne zice ca e bicla gata, o luam, plecam fericiti.

Fiind zapada, ici pe colo, o iau bicicleta pe umar. La un moment dat observ ca lantul era plin de vaselina. Nu exagerez deloc. In afara faptul ca m-am murdarit bine, vina mea, caci nu se cara bicla-n mana, ma asteptam la ulei, nu la vaselina. Ajuns acasa, am dat lantul jos, pus lant nou. Inca il mai am si acum, intr-o pungulita. Dupa vreo doua saptamani, putin frig, dara balti, zapada, uscat, iesim la o tura. Se aude un zgomot ciudat in pedalier, obositi ajunsi, lasam problema si uitam de ea. Probabil se auzea si inainte, insa ea nu se pricepe, ea nu mi-a dat de stire si am sarit peste. Istoria se repeta si la urmatoarea tura.

Cris duce bicicleta la alt service, fiind in drum de la job, oamenii desfac butucul si ne trimit filmulet cu ceea ce era acolo. Au desfacut pedalierul si butucul spate, s-a vazut ca nu a fost intervenit asupra lor, ba mai mult, era apa in interior. Nici noi, nici la serviceul respectiv nu se stia de unde, probabil de acolo si sunetele respective.

Suma de 150lei poate nu pare a fi mult, dar cand iti zice omul ca iti sapa gradina si ii dai cat iti cere, te astepti sa o vezi sapata. Am mers la ei cu bicicleta, le-am explicat asa si pe dincolo si ne-au spus ca nu se poate si ca nu se poate. Dupa filmulet, omul a inghitit in gol si a dat din umeri. I-am zis si de lant, a zis ca nu are cum, pana l-am scos din rucsac.

A ramas ca avem o revizie la ei pe viitor si cu asta "ne-am impacat". Vedem ce o sa fie la urmatoarea revizie.

//off-topic : Am dus un obiectiv in service si mi l-au dat crapat. Poate sunt eu ghinionist, insa l-a dus un amic de al meu, eu nefiind disponibil. La intrare, se fac poze. In poze nu apararea nimic, dar nici la ridicare nu ne-au spus nimic. Lumina proasta, oamenii glumeti, era sa o muscam de un obiectiv. Ar fi o idee sa faceti o poza doua la ceea ce duceti in service, un semn, nu stiu...am ajuns paranoic probabil.

45 minutes ago, Mookyama said:

Ar fi o idee sa faceti o poza doua la ceea ce duceti in service

La câte variante să strice ăia ceva aiurea sunt, trebe să pozezi în detaliu toată bicicleta. Știu un tip care și-a dus Cannondale-ul la revizie aici la service și când a ridicat bicicleta din service nu mai avea capacul ce vine pus la butucul de lefty. Au zis că a venit fără... Și vorba aia, prieten cu patronul.

11 hours ago, paulrad said:

La câte variante să strice ăia ceva aiurea sunt, trebe să pozezi în detaliu toată bicicleta. Știu un tip care și-a dus Cannondale-ul la revizie aici la service și când a ridicat bicicleta din service nu mai avea capacul ce vine pus la butucul de lefty. Au zis că a venit fără... Și vorba aia, prieten cu patronul.

Si mie imi mai raman piese cand lucrez la un echipament. Dar macar le arunc toate acolo, inauntru, sa nu le vada a mea ;)) Ii zic Manole style, indesi de nu se vede.

sau varianta 2, reciclare style, intalnita si la parcurile auto uneori.

- Buna ziua!

- Buna ziua, ce bine ca ati venit! Furca e gata, uitati, e acolo...rezolvata!

- Si punga de langa cu ce este?

- Stiti, au mai ramas niste piese dupa ce am inchis-o si ...nu am vrut sa le aruncam.

Cel mai bine e sa ai un om la care sa te duci de fiecare data cand ai nevoie de rezolvat ceva. E adevarat pana il gasesti e posibil sa treci prin mai multe nereusite.

Pentru mine acel om este Paul de la Veloteca care pe langa faptul ca e un bun mecanic are si o personalitate foarte placuta.

2 hours ago, Mookyama said:

Si mie imi mai raman piese cand lucrez la un echipament.

Daca functioneaza si iti raman piese esti bun. Daca nu iti ajung piesele cand asamblezi la loc e nasol...

Oftopic.
Aveam un coleg, depana aparate de fotografiat.

Lucra la un Practika si cand a iesit la tigară, i-am pus in mormanul de piese demontate incă o pârghie si un arc.
Dupa două ore, de chin, i-am dat si o bere. Merita. :)

• Haha 8

Service-urile din București sunt foarte aglomerate și exista probleme cu personalul (multi mecanici pleacă în Spania/Italia).

Plus că dacă n-ai o rachetă (cervelo, colnago, pinarello etc.), te cam flituiesc...

4 hours ago, PVN10 said:

Plus că dacă n-ai o rachetă (cervelo, colnago, pinarello etc.), te cam flituiesc...

Pai si nu ti se pare normal cand vi cu o bicicleta cumparata din Dragonul rosu cu schimbator Shun-works si frane Shrymano?

Da, eu am vazut situatii in care astfel de biciclete au fost refuzate in service. Dar cand iti cumperi bicicleta cu 300 lei iti cam asumi ceva neajunsuri.

• Haha 1

pentru bicicletele de 300 lei sunt mici ateliere pe la coltul starzii.

de exemplu, cel de la starda popovici (langa dudesti). din pacate, au inceput sa cam dispara...

Da, si la Foisor mai e unul si undeva pe la Baba Novac.

E adevarat toti trebuie sa traim si sunt oameni cu situatii financiare mai precare dar inteleg si punctul de vedere al service-urilor mai mari.

Eu personal am asistat la urmatoarea situatie: am fost sa fac conversia de la camera la tubeless, o operatiune ce a durat aproximativ 15 minute, manopera in jur de 40 lei. La scurt timp dupa ce am ajuns eu, un domn in varsta a venit cu o bicicleta de copii luata de prin Cora cu lantul cazut dar si cu o aparatoare de lant, sa nu atinga copilul cu piciorul. Ei bine a stat 15 minute sa traga in toate partile de ea si dupa ce a dat jos aparatoarea de fapt era stramb ceva pe acolo si asa mai departe si a stat tot 15 minute si nu a putut sa ii ia mai mult de 10 lei.

Până una, alta, scoateți-vă din expectanțe magazinele Bike XCS @Lacul Tei si Playbike (București).
Din păcate s-au desființat.

Am auzit și eu de Playbike...Kinda sad :( Trebuia sa fie invers, sa înflorească magazinele de bicle.