rans

Experiente cu service si magazine din Bucuresti

Recommended Posts

Am sunat la OPC acum, le-am explicat situatia si au zis ca sa fac o reclamatie la ei ca am sanse. O sa incerc totusi sa vorbesc cu cei de la service sa le explic situatia si sa speram ca se rezolva pe cale amiabila.

Greseala nostra, insa mai mult a lor ca trebuie sa faca acest lucru fara sa ii rugam; trebuie sa o patim o data pana sa intre in cap.

Insa si in situatii din astea se pot face multe. Eu zic sa ii ameninti intai ca chemi OPC-ul.

acum i-am sunat. le-am zis ca daca nu o rezovam pe cale amiabila sun la opc. tipul o tot tinea pe a lui sa fac reclamatie la sefu lui pe adresa aia de yahoo. i-am zis ca vreau sa vb personal cu sefu lui sa vad ce zice. cica nu se poate.

Am fost pana la Bikexpert unde am vorbit cu Mircea la telefon si m-a asigurat ca pana miercuri o sa am furca. O sa vorbeasca el cu baiatu de la service si o sa faca furca mea si daca nu se poate o sa-mi dea banii inapoi.

Dupa ce am plecat de la Bikexpert ma suna tipul de la service si imi propune sa-mi dea in locul furcii mele alte modele la schimb.

XC600 ATA2 -2008

33 TST2 - 2009

44 TST2 - 2009

A mea este Corsa LT 2008 (cea neagra, fara lockout pe ghidon)

Sincer eu nu mai vreau furca mea. Nu stiu de ce, dar nu mai am incredere in ea, facuta din bucati.

Din cele de mai sus pe care ma sfatuiti sa o aleg?

Nu mi-a venit sa cred ce am citit pana acum! Ai avut mult calm,eu ii faceam furca guler de mult !

Legat de ce furca sa alegi,ia si tu modelul cel mai scump :)) ! Glumesc. Cred ca e mai bine sa alegi unul din modelele 2009. Din ce am auzit (se poate sa ma insel) Marzzochi a avut niste probleme cu modele 2007-2008.

PS: Acum m-am uitat la ele si totusi XC600 ATA2 ,model 2008,cu reglarea cursei, pare cea mai interesanta si este si cea mai usoara dintre ele. Ce cadru ai si ce cursa iti permite ?

Pai la Xc600 ma gandeam si eu. Chiar m-am uitat la ea cand am vrut sa cumpar furca, intr-un final am ales Corsa.

Dupa specificatii e ok, acum nu conteaza 100g in plus, dar ratingul de pe mtbr.com ma cam descurajaza.

Cele pe 2009 sunt foarte grele. 33 TST2 aer 2.2kg :)), iar 44 TST2 are doar cursa de 120mm mi se pare cam mare.

cadrul este un Trek 6500 de 18 sau pe acolo. Nu stiu ce cursa permite.

Da-le un mail celor de la Trek si intreaba-i pe ei ce cursa permite cadrul tau.Eventual,zi-le posibilitatile pe care le ai,fara sa zici marca si modelul,doar cursele fiecareia. iti raspund in maxim 48 ore lucratoare. La al meu (Trek 4300 ,19.5" din 2008) ei mi-au recomandat sa raman la 100 mm . Daca se rupe cadrul si se prind ca ai avut furca cu cursa mai mare iti anuleaza garantia (daca o ai,bineinteles).

Si eu am primit furca de carbon de ciclocros in garantie de la Focus tot fara stickere asa cum era pe bicicleta nou-nouta. E normal sa fie asa cand iese din fabrica. Cand se pune pe respectivul model de bicicleta din catalog primeste partea de cosmetica. Daca folosesti o garantie pentru urmatorul an, vechiul model poate fi istorie si ti-ar putea veni vopsita in culori care se asorteaza cu noul model. Cred ca exagerati rau de tot. Comparatia cu IT nu este corecta. La fel si cand am schimbat cadrul, a venit aceeasi masura, dar alt model, altfel "pictat". Garantiile se dau din modelele anului curent, nu din ale anului de fabricatie al modelului defect.

Pai la mine era vorba de niste brate pt furca Corsa LT 2008. Bratele ale sunt doar pe furca aia. Nu exista pe alt model, sau pe Corsa din 2009. Deci sunt niste brate unice.

Chiar de ar fi fost asa, furca era nevopsita, era un negru-spre cenusiu mat. Inteleg sa vina fara stickere, dar nu mi se pare normal sa le platesc eu.

La mine furca a fost cumparata separat de bicicleta, nu a avut stickere puse de producatorul bicicletei cum cred ca a fost la tine.

PROBLEMA GARANTIE LA AMICII (AKA SPORTBIKECENTER):

Am o bicicleta de la ei la care s-a stricat furca rockshox recon.

Initial cloncanea daca comprimam.

Am fost la magaziunul sportbikecenter de pe 1 mai de unde am luat bicicleta. Inital baietii au vrut sa colaboreze dupa care s-au prins ca magazinul unde lucreaza si-a schimbat patronul. Magazinul nu mai e al lu' amicii din Timisoara ci al lu nustie ce alta firma (se pare ca firma amicii bate spre faliment si nu a mai putut tine magazinul din bucuresti).

Data fiind incurcatura creeata, au luat furca si au trimis-o pt mine la Timisoara cu mentiunea ca dureaza o luna reparatia. Am facut "scandal" la Timisoara si mi-au trimis-o intr-o saptamana gata "facuta". Am mers o zi dupa care s-a stricat astfel ca reboundul nu mai avea efect iar cursa furcii era pana la jumate. Am dat mail si mi-a venit un autorespond ca firma e in vacanta. Am asteptat 3 saptamani sa vina din vacanta, am trimis furca prin curier si am primit asigurarea ca se rezolva intr-o saptamana maxim 15 zile. Dupa o saptamana sun si un tip imi zice ca nu au reusit sa repare ca o trimite in ungaria. Au trecut alea 15 zile de vreo 4 zile si nu dadeam de ei in nici un fel. Am insistat si am sunat continuu pana azi imi raspunde o doamna ca ei is in proces de mutare ca furca e pe acolo ca au dat comanda de piese si ca au venit dar nu are cine sa o asambleze ca nu a mai venit ala.

Astazi astept un raspuns scris de la ei si pregatesc o reclamatie la OPC

Multa bafta firmei amicii din Timisoara spre faliment !

Sa va zic ce s-a mai intamplat cu astia...

M-am tot tinut de ei sa imi trimita furca deoarece era de 3 saptamani la ei.

Am escaladat la Univega si miraculos am primit un telefon de la Cei din Cluj care-s si ei cu Univega si mi-au zis ca sa le-o trimit lor ca o rezolva. La o zi dupa asta am primit furca de la Amicii dar cu inca alta problema... pierdea presiune. Le-am dat mail amicilor cu problema asta si nu mi-au raspuns nici pana azi.

In concluzie ii declar total incomepetenti deoarece pentru prima problema a furcii ei ziceau ca din cauza ca nustiuce supapa lovea de bucsa facea cloncanitul si scapa. Capu cu supapa loveste bucsa doar la revenire. Mai cloncane si acu cateodata dar nivelul la care cloncane difera in functie de presiunea din piston si cat de brusc apas furca. E clar ca supapa dintre negativ si pozitiv scapa...

Legat de problema 2, o serie de recon si reba au probleme la garnitura de la amortizor deci evitati.

Legat de problema 3, dupa cateva zile nu a mai pierdut. Poate trebuia sa curga niste ulei din camera de pozitiv la garnitura de jos a camerei de negativ ca sa etanseze...

In concluzie, nu va uitati in gura astaora ca zic numai prostii si va duc cu zaharelul.

Pentru baiatul care are problama cu marzocchi, da-i direct la OPC. Maximul in care poate sta in service e de 15 zile calendarisitce. Daca dureaza mai mult, sunt obligati sa iti dea alta furca sau bicla.

aici e legea http://www.anpc.gov.ro/anpc/anpcftp/legislatie/Lege%20nr.%20449%28r1%29%20din%202003.html

;)

Pe mine ma enerveaza mosul de la magazinul Altrix de langa Coltea. Cand cumperi ceva de acolo se uita asa de urat de zici ca ti le da moka. Am mai vorbit cu un prieten care are aceeasi parere despre domnul respectiv, cand il intrebi ceva are o reactie de parca vrei sa ii dai cu paru in cap.

Absolut si cu totul si cu totul de acord.

In mai am luat un Neuzer Nelson de 607 lei, mecanicul de la et 1 a verificat-o putin, a zis ca e ok, am luat-o.

Peste o saptamana am mai luat un Neuzer Nelson identic, doar culoarea difera. La Universitate am constatat ca nu urca ultimele 3 pinioane, m-am intors cu ea. Un negru din service a inceput sa desfaca, a zis ca e stricat deraiorul, ca pana repara, etc, le-am spus ca nu sint din Bucuresti, asa ca mai bine iau alta bicla si gata. Am luat alta bicla, acelasi model, la Universitate roata din spate a inceput sa atinga de furca. Noroc ca macar aveau chei fixe si mi-au strans-o.

Bine ca macar de atunci n-au mai fost probleme, decat reglajele franelor si deraioarelor pe care le fac ocazional, bicicletele au acum cam 1500 km, nu am schimbat decat cauciucuri si camere la ele. Probabil ca vor incepe sa faca figuri cand vor mai acumula kilometri, sper s amai tina totusi.

Ma gandeam sa-mi iau o Kona de la Bikexpert sau Hypersport. Care ofera service mai bun pe perioada garantiei?

Ma gandeam sa-mi iau o Kona de la Bikexpert sau Hypersport. Care ofera service mai bun pe perioada garantiei?

In 2007 mi-am luat de la Bikexpert(Pantelimon) o Kona Hahhana care n-a vazut interiorul service-ului de acolo,iar in 2008 o Kona Dew de la Hypersport-atunci n u aveau deschis decat magazinul micut din Cotroceni-care a avut nevoie de service iar cand o duceam la ei,dura destul de mult pt ca service-ul il asigura fix magazinul Bikexpert din Pantelimon.

Acum cu deschiderea altui Hypersport poate lucrurile s-au schimbat.

Si revenind ontopic,nenea de la coltea e intr-adevar un arogant,parca e singurul cu magazin de bicle din bucuresti si numai la el poti apela cand ai nevoie de ceva.

Cei de la Bikexpert Pantelimon sunt ok atunci cand nu sunt aglomerati,cei de la Mosilor,mai ales un tip inalt si slab si avea mereu o sapca pe cap(nu stiu daca mai e acolo),sunt cam nesuferiti. Tipul inalt poate era patronul de acolo,altfel nu imi explic de ce atunci cvand il intrebai ceva despre o bicla sau o piesa ieftina stramba din nas si raspundea monosilabic si plictisit,iar daca insistam se si enerva.

In schimb Ion din Crangasi este un dragut;am trecut pe la acolo de cateva ori si de fiecare data a fost saritor si amabil si pt manopera nu mai cerea bani daca piesa schimbata o luai de la el.

.

... In schimb Ion din Crangasi este un dragut;am trecut pe la acolo de cateva ori si de fiecare data a fost saritor si amabil si pt manopera nu mai cerea bani daca piesa schimbata o luai de la el. ...

Subscriu!

Primire si service asa de bune cum am primit la Ion din Crangasi, nu cred ca mai exista undeva. Spre exemplu, o chestie recenta: pe 4 ianuarie vroiam sa merg la el sa-mi cumpart diverse (pedale, camasi de cablu, cabluri si altele), iar in drum spre el, am tras o pana. Luasem la mine numai petice, dar din cauza galagiei si a mizeriei de pe strada nu reuseam sa identific gaura din camera. Am mers pe langa ea cam 45 de minute pana la Ion si acolo prima mea urgenta a fost sa-mi vanda o camera pe care sa o montez eu in timp ce-i spuneam ce vreau sa mai cumpar.

N-a fost asa :) . Nu m-a lasat sa o montez eu si a schimbat-o si umflat-o el, cu toate ca bicicleta era plina de zloata inghetata, ca nici schimbatoarele nu mai mergeau datorita ghetii de pe downtube.

Pe langa montarea pieselor de la el, intotdeauna mi-a facut si reduceri, facand niste preturi mici, chiar si mai mici. Numai cuvinte de lauda si ii doresc multa sanatate, noroc si succes!

Si revenind ontopic,nenea de la coltea e intr-adevar un arogant,parca e singurul cu magazin de bicle din bucuresti si numai la el poti apela cand ai nevoie de ceva.

dar domnul mecanic in varsta de acolo este unul dintre cei care stie bine meserie. Cine are de centrat roti, facut roti poate sa mearga acolo cu incredere.

asa e! mecanicul de la coltea stie meserie! intelesesem ca si-a deschis un magazin undeva pe soseaua giurgiului spre capatul tramvaiului,e adevarat?care e adresa exacta,daca intr-adevar am auzit bine?

Am mai trecut de cateva ori pe la Sport Bike Center, de cand au fost preluati. Sunt niste baieti de prin Harghita am impresia, oricum cu oaresce accent, insa foarte amabili, iar stocul este cu mult mai mare si mai variat decat inainte.

La partea de service n-am idee cum stau, insa n-am mai vazut pe nimeni sa se planga sau sa se enerveze prin magazin pe teme de service, ceea ce era la ordinea zilei inainte. Ori nu mai fac service deloc, ori nu au clienti nemultumiti.

Primire si service asa de bune cum am primit la Ion din Crangasi, nu cred ca mai exista undeva

Total de acord, avand in vedere ca bicicleta o aveam tot de la el acolo am mers cu orice problema si m-a ajutat sa o rezolv imediat. Iarasi, produse ieftine si din cand in cand cate o reducere pentru clientii fiedeli :D. Din pacate acum, de cand a venit vara, e coada la el si trebuie sa astepti ceva, sugerez sa dati un telefon inainte sa vedeti cand are mai liber daca aveti ceva mai complicat de facut.

Ramane service-ul meu preferat, si pt. ca este cel mai apropiat :)

PS. Tipul de la coltea este un ingamfat si jumate, de parca vinde biciclete facute cu mana lui, nu Neuzer-uri. Dar sa nu fim rautaciosi, cand am avut Nelson 18 m-a ajutat si ne-am inteles :).

Primire si service asa de bune cum am primit la Ion din Crangasi, nu cred ca mai exista undeva

Total de acord, avand in vedere ca bicicleta o aveam tot de la el acolo am mers cu orice problema si m-a ajutat sa o rezolv imediat. Iarasi, produse ieftine si din cand in cand cate o reducere pentru clientii fiedeli :D. Din pacate acum, de cand a venit vara, e coada la el si trebuie sa astepti ceva, sugerez sa dati un telefon inainte sa vedeti cand are mai liber daca aveti ceva mai complicat de facut.

Ramane service-ul meu preferat, si pt. ca este cel mai apropiat :)

PS. Tipul de la coltea este un ingamfat si jumate, de parca vinde biciclete facute cu mana lui, nu Neuzer-uri. Dar sa nu fim rautaciosi, cand am avut Nelson 18 m-a ajutat si ne-am inteles :).

Salut,

Hai sa imi arunc si eu parerea despre diverse service-uri din Bucuresti in care am fost cu diverse probleme.

Ion din Crangasi - DK bike

Ion este de nota 10. Merg in mod constant la el (e la 100m de locul de munca). Ma sfatuiesc cu el, mai ma invata cum e cu diverse interventii, piese, samd.

Prima oara cand am fost aveam pana pe roata fata, bicla era luata in ziua respectiva (nu de la el, trebuie mentionat) si nu am bagat doar vreo 70-80psi in loc de 120 cat era recomandat si am facut snakebite - Ion mi-a schimbat camera, a montat-o, a pompat singur, m-a invatat cum sa montez roata la o bicla cu frane hidraulice pe disc, etc, si a refuzat sa ii platesc camera sau manopera.

Alta data - am cumparat 2 camere si nu m-a lasat sa ii platesc centratul ambelor roti.

Mi-a facut reducere la preturile care sunt oricum mai mici decat in alta parte. Am cumparat de la el mai multe intr-o zi si am vazut o banda reflectorizanta de pus pe picior, cand l-am intrebat cat costa mi-a facut-o cadou :D

Bikexpert pantelimon

Service-ul are preturi mari, iar eu nu am fost prea incatat cand imi centrau rotile direct pe bicla, fara se le puna pe suportul de centrat care era liber nu il folosea nimeni in momentul respectiv. In schimb pot spune ca am fost foarte bine primit si mi s-au oferit f multe sfaturi de catre patron, Florescu, care este un tip de treaba.

Magazinul de pe 1 Mai - La dioda, unde era SBC, acum e parca Hero Bike.

Ion mi l-a recomandat pe tipul din service ptr ca se pricepe la frane hidraulice. Tipul este profi si mi-a spus ca in cazul franei mele nu se baga ptr ca nu are bleeding screw de schimb, plus ca nu putea sa il scoata ca era prea tare strans si avea joc imbusul in el.

Singurul lucru de mentionat - preturile la piese sunt mari.

Bikersteam din tei de pe langa studentesc / bamboo

Tipul din service este super ok, prietenos, da sfaturi, acolo unde nu se pricepe iti zice si iti si spune unde sa te duci. Preturi ok.