Recommended Posts

- noua mea sa - Specialized Toupe (latime 143mm si greutate 170g)

- extrem de confortabila chiar si fara bazon

Superba,dezvalue-ne si pretul,locul de unde ai cumparat-o te rog.

Superba, trebuie sa recunosc. Partea nasoaola e, din ce am vazut in marea majoritate a site-urilor ca nu expediaza in alta tara, o vand doar in germanica.

dar se poate lua si de pe alte site-uri la alte preturi.

si eu astept raspuns, de mult ma bate gandul la o sa Specialized

nu este noua, am luat-o de la un amic...este folosita insa in stare impecabila; inca nu am stabilit o suma pentru ea...avem noi socotelile noastre ;)

nu este noua, am luat-o de la un amic...este folosita insa in stare impecabila; inca nu am stabilit o suma pentru ea...avem noi socotelile noastre

pai daca tot ne intalnim diseara cu afaceri, ia si saua cu tine si ne socotim la fata locului.

imi place f mult, coloristica si ca ea nu am gasit, deci ... daca tot nu e a ta, o poti trece mai departe si faci si un mic profit :D

Unde te crezi domne, intr-o tara civilizata, in democratie. primul venit, primul servit.

Imi place extrem de mult coloristica, totusi e o sa de sosea si eu as vrea-o pentru mtb, desi vad ca si el tot pe mtb o foloseste.

Eh, oricum discutam si noi sa ne aflam in treaba, e evident ca omul e indragostit de saua aia si nu o sa vrea sa scape de ea nici in ruptul capului.

Cum ma intalnesc cu el diseara, daca vine cu bicla, poate-l rezolv.

Sa o calaresti sanatos omu, superba piese!

Si ca sa revin la topic eu cel mai bine ma simt pe seile fizik, alea ieftine si contrafacute de pe bazar, am si pe cursiera si pe mtb si ma simt mult mai confortabil pe ele, decat pe toate seile de mii de euro pe care le-am incercat.

din pacate saua nu este de vanzare...cel putin pentru moment ;) mai ne vorbim noi cu alta ocazie...

nu stiu de unde a adus-o...uite chiar o sa il intreb si revin...eu am incercat de mai multe ori sa o comand de pe diferite site-uri insa nu reuseam sa rezolv cu transportul, nu trimiteau in RO.

Baieti,

dati un search pe google la specialized saddle si dati worldwide si o sa vedeti acolo de unde le puteti cumpara.

Si daca aveti noroc s-ar putea sa castigati o licitatie la pret foarte bun.

sunt atat de putini ce-i care trimit si in afara granitelor lor, de nu-ti vine sa crezi. Daca tot ai gasit ceva mai bine puneai si un link. (www=world wide web, parca asa imi amintesc eu)

i-am spus unuia ca-i trimit banii pe sa, inclusiv transportul prin orice doreste el, numai sa mi-o trimita in RO si ghici care a fost raspunsul.

Din cei care au sei usoare 110-175g, poate sa-mi spuna si mie cineva, daca cunt la fel de confortabile ca cele de ~250g, sau sunt mai axate pe greutate decat pe confort.

Eu nu cred ca as putea sta pe o scandura sub 200 de grame deoarece nu au pic de padding.

Majoritatea licitatiilor de pe ebay ajung la preturi foarte apropiate de magazin in ultimile secunde si nu prea merita.Asa urmaream si eu butuci dt si in ultimile secunde sareau de la 80-90 la 150.

da, sunt, dar e naspa partea cu licitatiile, asa par ca au preturi buna, dar la final .... si cum sunt eu care nu pot da comanda, trebuie sa mai rog si pe altcineva s-o faca pt mine si sincer nu stiu daca pot licita eu si cumpara altcineva, desi cred ca merge.

mi-am luat o sa san marco spid

o sa revin cu cateva impresii

Imagine postată

Merge sa cumperi de pe un cont si sa plateasca oricine altcineva.

+ exista niste programale care te ajuta sa castigi o licitatie, contra unui cost :)

Eu nu cred ca as putea sta pe o scandura sub 200 de grame deoarece nu au pic de padding.

....

Ai fi surprins cât de comfortabilă poate fi o coajă de carbon fără padding...

Nu padingul aduce confortul, ce seile Brooks au asa ceva, e tare pielea aia ca lemnul, important este sa nu fie frecare mare intre dosul tau si sa, asa se irita pielea si provoacă tot felul de dureri,. dacă e doar de stat e ok ceva moale si gros, dar pe bicicleta trebuie sa faci si mișcare nu sa stai nemișcat ca la birou :)

Si atunci explicatia pentru care seile de mtb sunt mai groase este?

Pentru sosea se poate sa fie ok..

pai f multe sei sunt indicate sosea/mtb si pe site-uri daca te uiti o sa apare si la sosea si la mtb si daca te uiti pe site-ul producatorului, vezi ca e recomandata pt amandoua, chiar si la seile de 125g spre exemplu

Eu nu am remarcat asta. Majoritatea producătorilor nici măcar nu fac şei speciale pentru şosea/MTB, decât pentru disciplinele cu necesităţi speciale gen contratimp, triatlon, downhill, freeride. În rest sunt aceleaşi şei.

...atenție sa fie lățimea potrivita cu aproximativ 2 cm mai mare decat latimea oaselor bazinului.

Eu am 100-110mm si o sa cu latime de 131mm, uneori ma jeneaza; daca as trece la 143mm posibil sa nu fie probleme?

As vrea sa probez una din aceste doua sei, mai late ca asta de 131mm pe care o am acum:

1. http://emmeduesport.ro/product_info.php?cPath=119_25&products_id=1839&osCsid=eb064b314b1338a26c49722ab7e27d59 de 143mm

2. http://emmeduesport.ro/product_info.php?cPath=119_25&products_id=1042&osCsid=eb064b314b1338a26c49722ab7e27d59 de 150mm

Recomandari/comentarii de la cei care au asa ceva? M-am oprit la astea deoarece am posibilitatea sa le iau pe ambele din acelasi magazin.

Cred ca la 25km si o scindura se comporta bine daca ai pantalon cu bazon. Eu de exemplu reclam oarecare jena la ture de 100km si mai ales daca nu pedalez din picioare la interval de 15 minute asa cum se recomanda. Pe de o parte e normal sa patesc asa insa eu intreb daca o sa mai lata, de 143 sau 150mm ar mai calma spiritele. Nu mai spus ca la pozitii aplecate e jena mai mare dar aici e normal deoarece cam toate seile au nasul la fel de ingust.