Recommended Posts

Timp îndelungat...hmmm

1. O tură de 180 km (vreo 7 ore în șa e suficient?). Șa de 80 lei și nu am avut nici o problemă.

2. 7 zile pe bicicletă, 550 km total, șa de 50 lei la același nivel cu o șa de 7-800 lei. Dureri și pentru mine dar și pentru respectivul. Deci?

+ că dacă ajungi să dai banii aia pe o șa, înseamnă că ai și niște pantaloni cu bazon de calitate de alte câteva sute (bune) de lei :)

Eu am avut probleme cu mai multe sei si asta e pe departe cea mai confortabila sa pe care am stat .

Experientele cu o sa care nu ti se potriveste sunt criminale pentru ca te doare fundu dupa un anumit numar de km parcursi, iar apoi incepi sa faci tot felu de manevre , te misti pe sa , te ridici in picioare si totusi durerea devine din ce in ce mai puternica , apoi cand intervine oboseala si nu te mai poti ridica in picioare deja tura devine un calvar .

Daca o anumita sa te scapa de experientele de mai sus , atunci merita pretul oricare ar fi ala.

Pentru mine a fost doar o intamplare norocoasa , saua venind impreuna cu bicla .

Tot romanul cauta chestii tipice, chestii batute. Cumpara Cube si Merida ca e o marca si ca o vad si la altii. Nimeni nu cumpara cadre ca Drossiger sau Vortrieb pentru ca nu le cunoaste sau intuieste calitatea. La service cand mi s-au asamblat cadrele nemtesti "No-name", s-a constatat ca ca "Bei, dar cadrul asta e chiar foarte bine facut, suduri si geometrie si finisaje ". No shit.
Eu am ajuns la saua Selle Zoo Gel Flow tocmai pentru ca am incercat cateva sei si cumparate si doar testate si pana in prezent asta a fost mai ok . Eu nu stiu la ce pret ati gasit-o voi , dar eu am dat 60 ron pe ea in BV . Initial mi-a parut rau ca nu am luat alta la 130 , dar dupa cateva ture mi-am dat seama ca asta e destul de buna .

Eu ma refer in primul rand ca multi pasionati vor pe piese pretul de nou , dupa ceva timp de folosire . Daca tu ai dat 200 ron sau mai mult pe saua ta , clar ca nu o vei da cu 50 ron dupa cativa km parcursi . Eu nu prea sunt romanul care cauta chestii tipice , ci din contra , dar cu seile , dupa cum s-a observat , de multe ori este o loterie , iar eu mai am si obsesia cu greutate mai mica ( la bicla bineanteles , ca eu am 0,1 T) , deci daca as fi dat 130 ron pe o sa sa spunem perfecta , dar de peste 400 gr. , nu m-as fi lasat peste ceva timp sa nu o schimb ( din prostie , bineanteles) cu una mai usoara dar mai putin suportabila .

Dupa ce am cumparat si probat o San Marco Rolls veche, crapata si plesnita, ma uit cu alti ochi la varianta noua de 370Ron  si in mod clar ma gandesc serios ca merita sa strang bani pentru ea. Evident, pana la reducerile de Craciun 2013 o voi folosi pe cea vintage!

salu.daca se poate un sfat aici fiind lumea mai plimbata cu mine , care credeti ca ar fii mai buna alegerea dintre:

1    http://www.wiggle.co.uk/prologo-zero-ti-14-saddle-with-titanium-rails/

2    http://www.vendio.com/stores/michellebikeshop/item/outdoor-sports-seats/new-trigon-full-carbon-fiber-s/lid=7473391

3    http://www.ebay.it/itm/SELLA-BASSANO-B-ZERO-AIR-BIANCO-/290577284906

am un

http://cyclocross.findthebest.com/l/93/2011-Scott-CX-Comp

80kg si ma voi axa mai mult pe sosea decat offroad .mersi

Foarte greu de zis. Contează foarte mult lăţimea şeii - ştii ce lăţime ai nevoie? 130, 140, 150mm? Astea diferă de la om la om, în funcţie de conformaţia bazinului.

+1 vot si de la mine pentru Selle SMP Extra. Inca n-am apucat sa merg prea mult pe ea, dar se simte foarte ok. Astept sa vad cum se comporta la o tura mai lunga. Plasticul de pe ea pare cam cheap, ramane de vazut cum rezista in timp.

Mi-am gasit si eu o sa care bifeaza 2 din 3 criterii (confortabila, ieftina, usoara). Modelul e asta, 50 lei parca am dat pe ea, de la intersport. Dupa vreo 60 km asfalt+offroad (cam jumate-jumate), nu am simtit nici un disconfort (fara bazon). Daca stiam cat de bine ma impac cu ea imi luam vreo 3, sa am de rezerva.

A venit Selle SMP Dynamic. E superba, ...sper ca se simte la fel de regal precum arata.

Azi am vazut modelul pentru cea mai ergonomica sa , este inca prototip .   Iar daca prima varianta nu este agreabila pentru ca are 350 de grame , a doua varianta are doar 150 gr. :

Cred ca varianta a doua e doar de stat pe loc. Cu prima pedalezi sigur doar in picioare in jurul spitalului :-)

+1 vot si de la mine pentru Selle SMP Extra. Inca n-am apucat sa merg prea mult pe ea, dar se simte foarte ok. Astept sa vad cum se comporta la o tura mai lunga. Plasticul de pe ea pare cam cheap, ramane de vazut cum rezista in timp.

Aprob pozitiv si eu. Cu 67 km azi, am depasit 200 km cu SMP Extra, de o luna de cand am luat-o. Se pare ca am ajuns la o setare potrivita in plan sagital si orizontal, astfel incat ma simt din ce in ce mai bine pe masura ce ma apropii si depasesc 50 km intr-o tura. Deocamdata maximul a fost 75, continui evaluarea si dupa ce sar de o suta/tura. 

Mentionez ca pana depasesc zona de disconfort, jena resimtita este strict localizata la proiectia oaselor ischiadice, fara afectare de ... tesuturi moi. Odata cu inaintarea in tura dispare, iar o pozitie mai sportiva (aplecata anterior) si mentinerea unei frecvente rezonabile (75-80, pentru mine) contribuie la ameliorare. Un efect secundar mai aparte (care dispare in aceeasi maniera) este o usoara amorteala a degetelor de la picioare. Toate au fost in cadere progresiva de la o tura la alta (aici mai intervine desigur si perioada de readaptare la pedalat dupa pauza de iarna).

06042013409.jpg

SMP EXtra e o sa super ass friendly. O folosesc fara bazon si fara greturi, ture de cati kilometri vrei.

Dynamic e un "pic" mai tare....se pare ca intru in randul celor cu pampers in curand.

post-10699-69315_thumb.jpg

anul asta a vrut sa iau si eu o sa mai usoara si am ales Ritchey Pro. Prima tura serioasa din an cu ea a fost la Baneasa in weekend si era sa abandonez sin cauza ei....era mult prea ingusta pentru mine. Am avut mai multe sei pana acum dar chiar asa dureri nu am mai indurat....

Nervos, luni am mers si am luat o SMP TRK la oferta 160 ron si am montat-o. Latime are 160 fata de 130 cea precedenta si se simte din plin. De cum am pus-o am simtit ca o sa fie o relatie de durata intre noi :)

Recomand SMP TRK cu toata placerea, e lata dar nu exagereaza, e pufoasa, are o forma misto si merita fiecare banut.

Ma uitam si la SMP Extra , e exact ca si TRK la forma si grosime a materialului doar ca are latime de 140 si am zis ca nu ma risc sa trec de la 130 la 140 si sa nu fie suficient.

Singurele dezavantaje la TRK pe care le vad eu sunt greutatea si latimea. Iti va fi destul de greu sa te muti in spate pe coborari.

asta am auzit si eu dar pana la urma prefer sa fie comoda 90 % timp si sa ma supere doar pe unele coborari. Eu am facut cateva probe cu ea pe coborari usoare si era  acceptabila, cred ca o sa ma descurc............

Pai pe coborari doar nu stai cu fundul pe sa, din contra trebuie sa permita sa treci usor in spatele ei

anul asta a vrut sa iau si eu o sa mai usoara si am ales Ritchey Pro. Prima tura serioasa din an cu ea a fost la Baneasa in weekend si era sa abandonez sin cauza ei....era mult prea ingusta pentru mine. Am avut mai multe sei pana acum dar chiar asa dureri nu am mai indurat....

Nervos, luni am mers si am luat o SMP TRK la oferta 160 ron si am montat-o. Latime are 160 fata de 130 cea precedenta si se simte din plin. De cum am pus-o am simtit ca o sa fie o relatie de durata intre noi :)

Recomand SMP TRK cu toata placerea, e lata dar nu exagereaza, e pufoasa, are o forma misto si merita fiecare banut.

Ma uitam si la SMP Extra , e exact ca si TRK la forma si grosime a materialului doar ca are latime de 140 si am zis ca nu ma risc sa trec de la 130 la 140 si sa nu fie suficient.

Vezi că şi treaba asta cu lăţimea e foarte relativă. Eu folosesc exclusiv şei Selle Italia SLR (un TT, un XP şi un T1) care sunt de 130mm şi mă simt fantastic pe ele. Deja la două dintre ele le-am schimbat pielea, că s-a ros de atâta uzură. Stau pe ele 5-6 ore fără probleme.

Cred că e foarte important ca şaua să fie nu neapărat lată sau îngustă, ci potrivită cu fizicul tău.

krazyeone stiu ca pe coborari nu stai pe sa dar asta ziceam ca pt momentele alea daca o sa fie sa ma chinui putin sa imi trec fundul in spate asta e...pretul platit pentru confortul din restul timpului.

radu: din pacate nu imi permit sa tot fac incercari ( timp si bani) si dupa ce a scris lumea pe forum aici si review-uri de pe site-uri din afara am zis sa incerc TRK. Si ma bucur ca am facut-o. Banuiesc ca sunt multe alte modele la fel de bune sau mai bune dar vor trebui sa astepte sa ii treaca viata acesteia si apoi o sa le incerc..

Eu folosesc aceasta sa de un an de zile si sunt extrem de multumit de ea in ceea ce priveste confortul.

WT-PVCSE-K-ANGLE.jpg