Recommended Posts

Nu stiam. Am dat in graba un search pe forum folosind "Moon saddle" si n-am gasit nimic, asa ca am postat informatia cine este interesat cauta mai departe, cine nu ignora.
Totusi pentru cunostinta mea din generala pentru ce este conceputa saua aceasta? Un rezumat scurt in cateva cuvinte, pentru ca nu ma intereseaza sa aprofundez subiectul, doar asa ca fapt divers...

@@xemax

De comoda, sigur trebuie sa fie comoda.

Unii spun ca forma clasica este importanta pentru a oferi control suplimentar asupra directiei.

Salut,

Imi trebuie o sa de imprumut pana o primesc pe a mea din UK. Am facut-o praf pe a mea si nu vreau sa stau pe bara intre timp. Vrea careva sa ma ajute? o sa am grija de ea, promit.

Edit: de cursiera.  

Daca nu gasesti de cursiera si vrei neaparat sa bagi pedale, am prin casa o sa ce zace nefolosita (cred ca are cam 130mm latime). O poti imprumuta pana-ti vine saua din UK.

4_zps8ee34c81.jpg

LE: pozele-s de vara trecuta dar cred ca arata bine si acu'! :D

Salut, scuze ca nu am revenit. N-am realizat ca nu pot vedea prea bine forumul pe Chrome, am crezut ca e busit. Multumesc de oferta dar am rezolvat intre timp!

Posibil sa fie acelasi model din ani diferiti. Si oricum o sa de tip "race", ingusta, nu e o sa pentru confort. Daca nu ai distanta mica intre protuberantele ischiadice (partile osoase cu care te sprijini pe sa), n-o sa-ti fie buna.

Cum ultimele "plimbari" au fost tortura pura, am schimbat (a jdemia oara) saua.

Ultima sosita e mai lata cu 5mm (are 135), mai grea cu 35g, ceva mai moale, si cu o forma aparent orientata spre comfort. As pierde prea mult la vanzare, si fiindc-aveam si vechea tija de sa, au rezultat: SLR cu tija de carbon, C2 cu tija de aluminiu.

Am o presimtire c-o sa stea degeaba prima pereche...

Ca fapt divers, tanjeam de ceva vreme la o SLR superflow. Probabil ca ar fi ajutat la amorteala, dar fundu' pr-zis tor ar fi suferit, ca n-are deloc padding. Asa ca am renuntat la idee.

Verdict pe SLR gel flow, folosita doar in ture de munte: fara probleme sub 30km. Acceptabila sub 50km. 100km sau in zile consecutive - cosmar. Asta-n context Muttley, atentie! In cazul altora situatia poate diferi.

Revin cu C2-ul mai incolo (desi deja un lucru-i cert: urata mai e...).

jo85PRI.jpg

• Upvote 1

Am trecut printr-un calvar cu seile astea de cand am rupt saua la cursiera, cred ca sunt la a treia sau a patra sa si tot nu sunt convins , acum astept un Specialized Phenom de 143 mm, 

cu ultima (Selle Italia Thoork Team Edition) am suferit o saptamana, 140 grame dar degeaba daca nu imi era ok , ciudat , la turele de munte imi era ok , la cele de plat mai lungi de 100 km ....nu

Mai departe conteaza f mult si bazonul , am cumparat niste pantaloni la promotie din decathlon (cel mai bun bazon al lor)

Revin cu C2-ul mai incolo (desi deja un lucru-i cert: urata mai e...).

Dupa 2 Leaote, prima fara bazon, a doua cu bazon... nu. Nici asta :(

Culmea-i ca fara bazon e mult mai ok. Cu bazonul ma rupe unde mi-e mai mila.

Si frustrarea maxima-i alta. Am pe cursiera o panarama de sa Specialized ieftina, grea, lucrata ingrozitor. Cu fundu' in pioneze, a doua zi dupa o tura oarecare, ma urc p-asta si nu-mi vine sa ma mai dau jos, nicio durere.

Linkul nu duce nicaieri. In primul rand tie ti-e clar ce latime minima trebuie sa aiba saua potrivita?

Eu m-am lamurit, de exemplu, ca am un minim de 137. 

Dincolo de asta - textura: clar ca nu suporti seile moi pe centru, ti-as propune o sa destul de tare si cu decupaj bine gandit pe mijloc. Inca o data - DE LATIMEA POTRIVITA!

Da-te cu crema anti-iritatii, pentru fund de bebelus, inainte si dupa tura. Iei de la farmacie

Crema de galbenele sau Xenofit , ambele f bune

Conteaza f mult bazonul pantalonilor, iti recomand pe cei din dechathlon cu bazon albastru (reducere 79 ron de la 250)

am schimbat saua, Specialized Phenom de 143 mm , are si gaura , relativ usoara 190 gr(sine titan)

testata in 3 ture, ultima de 125 km pe munte , chiar dc e lata eu stau spre varf , o sa ma lamuresc la o tura mai lunga de plat

O alta chestie , sa fie pusa la poloboc

Si frustrarea maxima-i alta. Am pe cursiera o panarama de sa Specialized ieftina, grea, lucrata ingrozitor. Cu fundu' in pioneze, a doua zi dupa o tura oarecare, ma urc p-asta si nu-mi vine sa ma mai dau jos, nicio durere.

Eu ti-am zis dinainte sa iei cursiera ca o sa-ti placa saua, da' tu batman batman

Acum se vede, m-am lamurit. Sa de 143. Destul de tare. Retine geometria si ia-ti la fel si la MTB.

Mda... Problema-i ca de 143 nu prea pot sa trec in spate.

Dar am sa verific pista asta, mai am o Flite Classic de 143, pe care n-am mai mers demult, am sa-i mai fac o proba... :-s

Destul de tare.

Nu, nu, Specializedu-i moale rau. Da' e mai inalta in mijloc si mai lasata pe laterale, C2 si SLR sunt plate.

Hai ca i-oi da de cap pana la urma.

Mersi!

Problema-i ca de 143 nu prea pot sa trec in spate.

Dac-am putut io (care-s bata!) s-o trec printre craci pe-a mea, o pufosenie SMP Extra, o sa poti si tu.

Daca ai distanta inter-ischiadica mai mare degeaba ai sa tot incerci sei inguste, ca o sa atarni cu oasele pe marginea lor (de unde, explicabil, durerile pe care le simti amplificate de bazon!). 

PS: Ma bate gandul sa-mi iau, pentru un viitor mai indepartat, asta:

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=14468

Cat timp e semepeu' in buna stare n-o schimb, ca pentru mine e formula castigatoare la MTB.

Dac-am putut io (care-s bata!) s-o trec printre craci pe-a mea, o pufosenie SMP Extra, o sa poti si tu.

Daca ai distanta inter-ischiadica mai mare degeaba ai sa tot incerci sei inguste, ca o sa atarni cu oasele pe marginea lor (de unde, explicabil, durerile pe care le simti amplificate de bazon!). 

Muttley sa-ti traduc pe romaneste: AI CURU MARE BAH!

• Upvote 5

Mda... Problema-i ca de 143 nu prea pot sa trec in spate.

Da' dă ce?? Te rețin câțiva milimetri în lățime??? 

Repet, am moștenit bicla cu o șa perfectă (pt. kooru' meu) Un Selle Italia nușh exact ce model...

Am făcut câteva ture de Ruse (≈180km), vara (≈ pă căldură), cu pantaloni ieftinache (≈dă Lidl) și poponeața n-a protestat. A zis ea ceva, dar nu prea vocal. O cârâială minoră.

Am stricat environmentu' cu niște încercări de dizain (da-mi-aș bâte) și pentru că eram exact în situația ta  și n-o mai nimeream înapoi din cauza durerilor, am dat-o.

Am trecut tot la SMP Extra de care zice Călătoru'. N-a fost deloc ca aia. Dar merge.

M-am jucat cu poziția sus/jos și față/spate și iacă, la tura de Leaota (aia de dinainte cu o săptămână) a fost chiar ok pt 70 km de viol continuu ;) 

Domnu' @@MaC®, cand mai faci o pauza de viol da-mi bre si mie minunea aia de sa la un demo, ca prea o laudati. Sa se delecteze si fundul meu cu delicatele atingeri. Cochetez cu un SMP TRK care-mi cam face cu ochiu' dar nu-s destul de convins. Am avut un Moody pe care stateam excelent, din pacate s-a crapat :(

Domnu' @@MaC®, cand mai faci o pauza de viol da-mi bre si mie minunea aia de sa la un demo, ca prea o laudati. Sa se delecteze si fundul meu cu delicatele atingeri. Cochetez cu un SMP TRK care-mi cam face cu ochiu' dar nu-s destul de convins. Am avut un Moody pe care stateam excelent, din pacate s-a crapat :(

Daca probezi SMP Extra si iti place, asta nu inseamna ca poti lua TRK ;). Este lata a dracului. Eu am trecut de la TRK la Extra din cauza latimii.

Muttley, sa-ti traduc ... (aici nu conteaza)

Care i-ati dat cu + mah??? :-W

• Upvote 2

bah nush cum va plac voua trk si extra ca sunt penal de moi, de mers la shopping probabil... eu le zic perna de hemoroizi.

incercati mai bine un stratos, forma, evolution... ceva mai normal oricum.