Recommended Posts

@@radu_vadan imi este foarte clar si iti multumesc pentru explicatii!!

In afara de o reglare a ghidonului sus/jos pe restul le-am facut. Puteam sa evit mentiunea ca am mers foarte putin in sa, insa am vrut insa sa arat ca este foarte tare. Ma apas pe ea si nu flexeaza nici 3 mm pe 90% din suprafata si nefiind nici decupata o sa fie un chin in zona testiculelor chiar si la cele 70kg ale mele. Sunt un amator, slab informat e clar, dar am inteles cate ceva despre corpul meu din experientele anterioare si nu as consuma timpul meu si al vostru sau spatiul pe forum daca nu as avea nevoie de o alta sa.

@@Meri iti multumesc, o sa merg la acel magazin sa vad modelel Extra si Hybrid.

cum am mai scris de cateva ori , eu ma impac foarte bine cu seile Specialized de 143 mm

Si eu la fel, dar cand a trebuit sa schimb Specializedul Avatar (excelenta sa din punct de vedere confort) care s-a rupt la 5cm de la varf, am ales Selle Italia Flite Flow Team Edition L2, pentru ca Selle spre deosebire de Specialized sunt mai generosi cu informatiile despre structura scheletului seilor lor decat sunt Specialized despre ale lor.

Pana acum sunt foarte multumit de Selle Flite Flow. Nu simt diferenta la confort fata de Avatar, dar impinsul la pedale parca e mai cu vana pe Flite din cauza ca flexeaza ceva mai putin si are captuseala mai subtire.

@@Traveller Si eu ma uitam la DEX, ca de, pana la urma e un scaun, fie el de bicicleta.

"CAPITONÁ, capitonez, vb. I. Tranz. 1. A căptuși scheletul unei mobile cu lână, câlți, iarbă de mare, material plastic etc. înainte de a fi tapițată; a tapisa. 2. A căptuși un perete sau o ușă cu un strat de material izolator împotriva zgomotelor. – Din fr. capitonner. "

Sursa: DEX '09 (2009)

Căptușită, capitonată, important e să își găsească fiecare una pe măsură. :)

Lucru greu și numai pe probate, poate de mai multe ori.

Apropo de captuseli, intreb din nou daca a încercat cineva seile Tioga Spyder sau surogatele lor mai noname? Nu au captuseala deloc :D Ma intereseaza trainicia confectiei, nu detaliile anatomice, daca se poate. 

A avut un prieten o copie și dacă țin bine minte i s-a rupt fără să fi căzut pe ea.

Experienta mea se pliaza 100% pe explicatiile lui Radu_Vadan. Ce-as putea adauga este ca ar mai fi o deosebire de comportament al seilor in functie de tipul de ciclism practicat, mai exact de pozitia ciclistului pe sa. Daca la cursiera avem o pozitie mai inclinata si o apasare mai mica pe sa, la ciclismul "de oras" pozitia e mai dreapta (mai aproape de verticala) si rezulta o mai mare apasare pe sa, dar si o alta asezare a corpului pe sa. Asa incit, daca la cursiera imi e clar ca sunt de preferat seile lungi, inguste si relativ tari, cu cit pozitia e mai ridicata, cu atit devine mai preferabila o sa mai lata.

In ceea ce ma priveste personal, pt. mine care folosesc cursiera si prin oras, seile inguste, lungi si tari sunt ideale pina la curse de 18h/zi, iar notiunea de "padding" nu mai trebuie sa o traduc, pt.ca ultima mea (Prologo c.one) sa nu mai are asa ceva (este carbon "chior").

Totul e sa apesi pe pedale, nu pe sa!

• Upvote 2

Apropo de captuseli, intreb din nou daca a încercat cineva seile Tioga Spyder sau surogatele lor mai noname? Nu au captuseala deloc :D Ma intereseaza trainicia confectiei, nu detaliile anatomice, daca se poate. 

Îți recomand să iei o Selle Italia SLR folosită (SLR TT dacă găsești) și să o jumulești de piele. Are aceeași formă ca și Tioga aia dar e mai comodă și MULT mai trainică. Dacă găsești SLR TT e și mai ușoară.

dorkypants_color.gif

Am mers o vreme binișor pe un Specialized Phenom de 143mm, apoi a început să mă doară fundul. Am zis că trebuie să-mi iau niște pantaloni cu bazon mai bun.

Luat pantaloni, făcut o tură, nu mă mai durea ca înainte dar mă jena. Eram cât pe ce să-i trimit înapoi la magazin când am pus bolobocul pe șa și am văzut că e cam lăsat vârful în jos.

După ce am pus șaua la boloboc a fost altă viață :)

• Upvote 1

Îți recomand să iei o Selle Italia SLR folosită (SLR TT dacă găsești) și să o jumulești de piele. Are aceeași formă ca și Tioga aia dar e mai comodă și MULT mai trainică. Dacă găsești SLR TT e și mai ușoară.

Radu, ca tot ridici problema, mi se pare ca SLR este din aceeasi gama cu SM Aspide si Fizik Arione, nu? Eu nu cred ca am flexibilitatea in coloana ca sa ma simt bine pe ele, am nevoie de o sa cu un pas mai relaxata. Fizik zice Antares, dar n-am gasit (second). Spyderele astea mi se par haioase cum arata si la 50 lei poate ii dau o sansa. 

Radu, ca tot ridici problema, mi se pare ca SLR este din aceeasi gama cu SM Aspide si Fizik Arione, nu?

Exact.

Ai încercat Aspide (ne-jumulită?)? În ultimii 2 ani o devenit șaua mea preferată.

Exact.

Ai încercat Aspide (ne-jumulită?)? În ultimii 2 ani o devenit șaua mea preferată.

N-am incercat dar daca ma uit la Fizik imi dau seama ca sunt cameleon = Antares, si nu Arione. Nu uita ca eu nu inot atata si cu siguranta nu sunt nowhere near as fit as you. 

am schimbat vreo 3 Fizik (parca am avut Arione)  pana sa imi dau seama ca nu sunt de mine, acel varf ma termina 

Asta nu inseamna ca nu sunt bune :)

Aspide am incercat dar de 130-132 mm , nu m-am inteles deloc cu ea , parca nu aveam pe ce sa stau  :) 

Eu nu stiu ce sunt, dar de la Fizik nu m-am inteles cu nimic :( 

Momentan am un SLR Kit Carbonio pe bicla de sosea. Am participat anul trecut la Solden, a fost chiar ok pe 230km cu saua aia.

Pe Mtb am un Phenom, ma gandesc daca sa pun si acolo un SLR pt 100 grame mai putin :D Desi Phenom este super comfortabila.

Am reusit sa ajung intr-un magazin ca sa vad "pe viu" cele doua modele de Selle Smp, Extra si Hybrid. Pt. Extra erau 3 culori, cea neagra era tare, cea alba era acceptabil de tare iar cea rosie era chiar moale. Hybrid era ca tarie, intre cea alba si cea rosie a modelului Extra. Am plecat si mai nedumerit de acolo.

Pt. Extra erau 3 culori, cea neagra era tare, cea alba era acceptabil de tare iar cea rosie era chiar moale.

Nu se poate. Captuseala e aceeasi, doar culoarea diferita, pentru acelasi model. Asta e o chestie de sensibilitate subiectiva, nu poti sa te bazezi pe o astfel de apreciere.

Am mers o vreme binișor pe un Specialized Phenom de 143mm, apoi a început să mă doară fundul. Am zis că trebuie să-mi iau niște pantaloni cu bazon mai bun.

Luat pantaloni, făcut o tură, nu mă mai durea ca înainte dar mă jena. Eram cât pe ce să-i trimit înapoi la magazin când am pus bolobocul pe șa și am văzut că e cam lăsat vârful în jos.

După ce am pus șaua la boloboc a fost altă viață :)

1.Se ajusteaza inaltimea seii

2.Se regleaza in fata spate 

3.Se seteaza saua obligatoriu cu boloboc , eu am pus o carte subtire si apoi bolobocul

• Upvote 1

@@Traveller chiar nu-s nebun, le-am pipait minute in sir, una dupa alta, din nou si din nou..... Crede-ma, am fost foarte socat, cea neagra cel putin deja se comporta ciudat in zona dinspre varf era foarte tare si parea ca paraie foarte discret cand o apasam. Am stat foarte mult pe ganduri daca sa scriu  sau nu, aici, ceea ce am constatat.... N-am nimic impotriva acestei sei, dimpotriva, vreau sa mai merg si la alte magazine, sa o vad, ca sa pot alege in cunostinta de cauza. In cel mai rau caz ma milogesc pe la vreun coleg de forum sa ma lase s-o ating.... ce dubios suna :)))

Ma rog... ce-oi fi simtit tu... greu de zis :))

In orice caz, achizitia unei sei noi este o alegere care presupune un risc. Riscul de a da banii si apoi de a realiza ca nu ti se potriveste.

Nu mai zic ca, daca nu ai facute ca lumea setarile despre care s-a tot vorbit mai sus, poti avea experiente neplacute si cu o sa cunoscuta (mutata pe o bicla noua sau pe vechea bicicleta la care s-a schimbat pipa, ghidonul, tija de sa).

NU are nici un rost sa alergi prin magazine ca sa le pipai, si nici sa speri ca singura saua o sa fie rezolvarea tuturor problemelor :).

• Upvote 1

Eu am probat mai multe sei, am incercat sa ma aplec sa stau in pozitie asemanatoare cu cea de pe bicla mea, si am gasit saua cat de cat ideala, dar... Nu inteleg cum naiba este super comoda in sort normal, si cand sunt cu sort cu padding devine destul de nasoala treaba, parca ar fi alta sa...

Ps: cand am testat seile nu eram in sort cu padding, dar nici nu ma gandeam ca o sa fie mai rau cu padding decat fara .

@@TheBoogieMan , ai fost la bicishop? Sunt dealeri oficiali SMP si au sei de test. Pana cand nu te sui pe una care sa fie montata pe bicicleta ta, poti sa le pipai la nesfarsit si n-o sa ajungi la vreo concluzie.

Avem importator in Ro?PerfectBike si DragZone mi-au zis ca si le importa singuri,primii din Germania,celalalt magazin din Bulgaria.

Avem, daca vrei atasez si un printscreen cu raspunsul oficial al SMP in care ii intrebam care e diferenta dintre modelele TRK si Extreme, nu de alta dar au aceleasi dimensiuni si greutate, doar railurile vad ca difera putin, insa raspunsul lor a fost sa ma adresez reprezentantului lor in Ro, Bicishop.
Similar e si pt Extra vs Hybrid, forma e aproape identica, doar railurile sunt mai lungi si mai putin inalte la ultima.

LE:

SMP.jpg