Recommended Posts

Thanks.

Dupa experienta cu Aliante ma uit exclusiv dupa sei cu cutout, eventual generos.

Mi-ar placea sa pot testa un Specialized Power Pro, dar nu cred ca am unde in Romania si nici teste de 150 de euro nu imi vine sa fac.
M-am uitat si mi-a placut si Prologo-ul mentionat de Mookyama mai sus, dar intampin fix aceeasi problema :)

Pana la urma o sa-mi fac curaj si o sa cumpar ceva, dar deocamdata pot merge 100 de kilometri cu Toupe-ul fara daune majore deci nu mai constituie o urgenta.

43 minutes ago, Traveller said:

Pe bicicleta de șosea am, din aprilie anul trecut, șaua asta: https://www.wiggle.co.uk/prime-ti-sprint-road-saddle-1/

Am mers inclusiv prin oraș, fără bazon, până la 20 km, iar cu bazon n-am depășit 50 km. Deși per total am mers puțin (cam 250 km), pot să spun că e o achiziție foarte bună, confortabilă.

Și arată și bine pe bicicletă.

asa ceva am comandat anul trecut  si nu m-am impacat de loc cu ea, parca avea sinele de carbon , mi-am dat seama ca nu am ce cauta pe seile drepte :)

1 hour ago, St. Vineri said:

Thanks.

Dupa experienta cu Aliante ma uit exclusiv dupa sei cu cutout, eventual generos.

Mi-ar placea sa pot testa un Specialized Power Pro, dar nu cred ca am unde in Romania si nici teste de 150 de euro nu imi vine sa fac.
M-am uitat si mi-a placut si Prologo-ul mentionat de Mookyama mai sus, dar intampin fix aceeasi problema :)

Pana la urma o sa-mi fac curaj si o sa cumpar ceva, dar deocamdata pot merge 100 de kilometri cu Toupe-ul fara daune majore deci nu mai constituie o urgenta.

Velopedia. O cumperi. Daca iti place, ramane. Daca nu, posibil sa poata fi returnata. Intreaba. Dar daca ai ceva ce functioneaza, de ce sa schimbi?

49 minutes ago, krazyeone said:

asa ceva am comandat anul trecut  si nu m-am impacat de loc cu ea, parca avea sinele de carbon , mi-am dat seama ca nu am ce cauta pe seile drepte :)

+1 :)

-

Orisicum, sugestia mea este sa ne vedem si sa facem schimb de sei pentru 1-2 ture. Eu vin cu a mea, tu vi cu a ta, o schimbam pe loc, iar la plecare schimbam la loc cat stam la ceva rece ...sau cald, dupa anotimp.

Acum cativa ani, prin 2014, odata cu aspiratiile mele la ciclismul de anduranta, mi-am pus problema unie sei confortabile.

Ramasesem in admiratia seilor Brooks de piele, care fac ce fac si sunt cele mai confortabile.

Prima a fost o sea Brooks B67, cu arcuri. Este intr-adevar confortabila dar e facuta pentru o pozitie ceva mai verticala. Asta a devenit un impediment pentru nevoia de a lua pozitii aerodinamice.

A doua a fost un B17 standard. foarte placuta dar ... dupa turele lungi ma trezeam cu o durere localizata cumva liniar si aparent in marginea bazonului. Din cauza asta am tot schiimbat pantaloni cu bazon, de la cei ieftini, pana la modele din ce in ce mai scumpe dar cam cu aceleasi rezultate. 

Pana la urma m-am hotarat ca e cazul sa iau o sea noua B17 special, cu nituri de cupru batute manual, deci mai bine aplatizate, cu o piele ma dura, deci de mai buna calitate. Invariant, ajungeam la problema durerii, cumva liniare, dipuse la marginea bazonului. Am luat in calcul ca B17 ar putea fi prea lata si m-am hotarat sa mai fac o incercare.

Am luat o sea Brooks Swift. Invariant am ajuns la acelasi disconfort. Mai mult, in vara, m-am trezit si cu iritatile clasice de bazon.

Abiat acum am inceput sa inteleg ce se intampla.

Seile de piele Brooks sunt construite intre o sina de metal, arcuata, dispusa in spate si botul seii. In timp, pielea se muleaza pe sina metalica din spate, astfel incat, aceasta margine dura, loveste cumva pe lateralul fesei. Nu cred ca ma insel.

Cu ocazia asta mi-am amintit ca cea mai confortabila sea pe care am avut-o a fost una de la DHS, cu un pret ridicol de mic dar care avea o structura similara cu modelele SMP Extra.

Cred ca nu mia sunt fan Brooks.

Totusi, cred ca Brooks Cambium cu decupaj central ar fi o sea care sa merite o incercare.

în urmă cu 1 oră, iacobdoc said:

Am luat o sea Brooks Swift. Invariant am ajuns la acelasi disconfort. Mai mult, in vara, m-am trezit si cu iritatile clasice de bazon.

După câți km apăreau?

Pe Cambium n-o văd cu ochi buni, că e cam convexă, cu tot cu decupajul ei median.

Am vîndut B17 fără prea multe regrete. La ture de șosea simțeam totuși un disconfort pe linia mediană a planșeului perineal, care nu-mi convenea. Situaăia era mult mai bună cțnd aveam și porțiuni de macadam ”în program” (probabil pentru că ridicam fundul din șa mai frecvent). Per ansamblu o șa bună, dar cam atât (adică nu își justifica prețul plătit).

În timp am evoluat de la șei cu strat generos de ”burete” și care aveau decupaj median (SMP Extra, Velo Senso Jet O), la unele mai subțirele (astea pe care le am acum, ambele de pe wiggle), care au doar șant median. Toate însă au în comun dimensiunile 140 x 270 mm.

• Upvote 1

Ultima data a fost la un 70 km fara pauza.

Cam penibil.

Sunt in teste cu un SMP TRK medium (160 cm latime) ca am fundul ceva mai lat.

Cum sa fac sute de km daca nu ma pot concentra pe pedalat ca ma doare in ...

• Upvote 1

Corect. O șa nepotrivită strică tot fengșuiu, indiferent de cat de pregătit ești. Am avut două cu care nu m-am putut înțelege de nici o culoare: 2 modele de Selle Italia, Filante și Q-bik. 

Prima era și îngustă, și ușor convexă, dar a fost un experiment.

A doua a venit stoc pe MTB-ul Ideal, și avea buretele ăla o consistență... de n-am putut să depășesc 30 km cu ea. 

• Upvote 1

@iacobdoc vezi ca SelleSMP au și aplicație pe Android, după testul făcut cu Trk Medium poti sa iti introduci datele fundului tău :) și îți in functie de alți parametri pe care ii alegi din aplicație o sa iti ofere alte modele de șei care s-ar potrivi mai bine dimensiunilor tale și ceea ce vrei sa faci. Eu am avut un SelleSMP hybrid, iar prietena un trk de femei. Hybrid-ul era puțin mai dur decât trk. Acum dețin un hell(actualul well) care e mult mai tare și cu care m-am împăcat bine doar ca o perioada am avut ceva probleme și am dat vina pe sa. Dar după ce kinetoterapie și o alta sa clasica mi-am dat seama ca cea actuala e foarte bună doar ca nu știam cum sa o reglez pentru mine.

• Upvote 1

Imi puteti recomanda si mie o sea comoda, cu decupaj median sinu exagerat de scumpa. Pentru un mtb cu care merg 65% pe sosea.   171 cm si 78 kg

Tu o folosesti in oras.. crezi ca ar merge si in ture mai lungi de 3..4 ore pe sosea, drumuri forestiere?

Până la 3h pe tură nu ai nici o problemă cu ea. Dacă vrei să stai o zi întreagă în șa atunci e mai greu.

Dupa ultimele sesiuni pe trainer, la care se aduna si faptul ca inainte de aceasta nebunie in care suntem acuma am ajuns sa fac ture mai lungi 100-150km si deci o perioada mai mare de stat in sa, saua actuala, cea cu care vine Triban 540 in dotare ma face sa nu prea mai pot sta in sa si vreau sa o schimb, cum anume imi dau seama cat de lata sa fie noua sea? 

@Nexus am incercat si eu sa folosesc aplicatia aceea de care spui tu de la selle la tine a fost ok recomandarea? Ca imi cam recomanda la orice setari cam aceleasi modele, lucru care imi pare cam ciudat. asa putine modele au cei de la selle?

@alexadi Pai mai mult e legat de dimensiunile oaselor tale.Mie imi recomanda Well(eu am versiunea mai veche care se cheama Hell) Mai recomanda Dynamic care din cate am inteles multi au fost multumiti de ea si un alt model care nymber parca.Eu sunt multumit de sea si as putea incerca chiar Dynamicul.Daca ai oasele la o anumita distanta nu pot sa iti recomande chiar orice model.Daca insisti sa zicem ca vrei carbon atunci probabil ca iti dau acele modele care sunt si foarte inguste si care nu se stie daca ti se potrivesc.

Eu am venit de pe un Hybrid(model fara gel) care era cumva mai dura fata de modelul Extra(posibil si acesta sa fie model fara gel) care l-au mai folosit colegii de aici de pe forum.

https://www.sellesmp.com/en/saddles/tourism.html

https://www.sellesmp.com/en/saddles/professional.html astea ar fi modelele care le au ei.Poti sa cauti separat pentru fiecare model in parte anumite review-uri pe net sau youtube.

Am testat si eu (aplicatia) pentru prietena mea si ea primeste alte modele de sea.Oricum depinde si cum iti place.De exemplu ea vine de la un Selle SMP TRK de femei si am pus-o sa incerce modelul meu(cumva si modelul meu era pe lista daca dorea o sea mai subtire).Hell-ul  e mult mai ingust si mult mai subtire.A mers putin si apoi a deranjat-o la spate(coloana) si nu i-a placut.Pe acolo ii recomandase si Avant care i-ar fi placut mai mult daca era de ceva.Se asemana cu modelul ei pe care il are deja.(avea mai mult padding).Probabil dupa terminarea acestei probleme cu covid-ul vom incerca sa schimbam seaua ei ca incepe sa dea semne de uzura.

Oricum sa stii ca e foarte important si unghiul de asezare a seii.Ala mai trebuie sa il tunezi tu.De ex eu am aflat ca seaua mea se aranjeaza bine la unghi de -3 -4 grade,dar cel mai important este dimensiunea seii.Daca e prea mica poti sa faci tu toate unghiurile posibile ca tot te va deranja.Dupa ce masori mai adaugi ca in film macar 10-20mm si vezi ce modele de sea vei primi din aplicatia respectiva

In aceste link-uri

vei vedea cum iti masori dimensiunile seii dupa ce afli distanta intre oase iti pui in aplicatie dimensiunile si vezi ce sea ti se potriveste.

Poti sa iti masori seaua ta veche sa vezi daca si ea este buna sau iti creeaza discomfort,oricum seile smp au diferite forme si unele chiar daca par mai mici s-ar putea sa iti fie bune pentru anumite unghiuri de inclinare.

@Nexus multumesc mult pentru raspuns, am facut testul cu coala a4 si cu servetelul umed si la prima testare mi-a iesi 14 cm , cam mare distanta oaselor insa recunosc ca am oasele cam mari (daca nu am gresit asta e am noroc sa fiu in zona exclusivista si deci cu preturi mai mari), acum imi explic eu de ce imi recomanda aplicatia celor de la selle doar Well, Well m1 si vt30 c. Am zic ca o sa mai testez ca poate am gresit ceva e totusi valoarea cam maxima la barbati insa nu e imposibil, si o sa vad ce aleg intre cele 3 modele,. 

E necesar sa mai citesc si sa vad niste recenzii sa vad daca se merita sau nu varianta cu gel, si sa ma decid intre cele 3 modele.

@alexadi Seaua veche e dura sau mai moale? Well simplu este echivalent cu Hell-ul meu. Dacă ai bazon bun nu ar trebui sa te doară nimic. La partea de gel nu știu ce sa zic. Seaua veche cât de mare este? Măsoară partea lata a seii vechi. Vezi cât de mare este aceasta și compara cu seile pe care ți le recomanda aplicația pentru tine.

Saua originala cu care a venit bicileta aveam 140 mm latime si 260-270 lungime iar ca duritate era medie , duritatea ei pot spune ca e ok. Am incercat tot asa o sa cu memory foam si la inceput pare comoda insa in timp nu reuseste sa isi pastreze propietatile, din pacate si asta era tot ingusta 135-140 mm latime. Am senzatia ca e ingusta si parca sta in interiorul oaselor. 

La gel cred ca am renuntat, una ca e o idee mai grea insa aici nu ar fi o problema ca nu ma uit la ultimul gram, cat mai ales ca am niste pantaloni cu gel si sunt mai incomozi ca cei care nu au gel in pad 

@alexadi Mai ia-ti odata dimensiunile ca sa fii sigur de alegerea pe care o faci.Daca tot asa iti iese ar trebui sa iei Well M1 sau poti incerca cu vt30 c.Ideea ar fi sa te poti aseza pe trainer si apoi pe seaua veche si sa vezi efectiv cam pe unde ar fi osul plasat.Ori verifici tu ori altcineva de pe acasa.S-ar putea ca vt30c sa iti fie buna dar la limita ,iar pentru siguranta ar fi  Well M1.

La modelul Well te mai poti juca si din unghiul seii ,cealalata e mai simpla de reglat fiind destul de dreapta spre deosebire de restul seilor SelleSMP.

@Nexus multumesc mult pentru ajutor.  Am tot calculat si reclaculat si intr-un tarziu am dat comanda la un well m1 impreuna cu un smp trk large pt consoarta, am luat din spania de la bikeinn.com a ajuns super repede tinand cont de nebunia care e acuma (comandata pe 30.04, au dat nr de TN la GLS in 03.05 fizic a plecat din depozit pe 04.05.2020 si aseara putin inainte de ora 16 am intrat in posesia lor) a fost singurul site unde am reusit sa o gasesc, in germanai era termen de livrare 1-4 saptamani iar in uk pretul era mult prea mare si tot era mai bine ca la noi. La noi in Romania o gasisem cu 50 lei mai ieftin decat am platit eu in spania pe cele 2 sei si transportul lor, iar fata de germania pretul celor 2 plus transportul in spania era cat pretul celor doua sei in germania.

- La prima vedere am avut sentimentul ca e mult mai usoara ca cea ce am avut eu nu imi da senzatia ca ar avea 310 grame, am scos cantarul si am avut surpriza sa constat ca e cu 10 grame mai grea ca cea originala si cu toate astea sa am senzatia ca e mai usoara cand o tii in mana pare mai usoara, cred ca e mai echilibrat distribuita greutatea si de aici aceasta senzatia ca e mult mai usoara. Iar fata de cea cu memory foam e mai usoara cu 60 g (nu tin la greutate daca e ce trebuie nu conteaza nici 100 grame ca nu sunt contra timp sa ma afecteze la secunde)

- sinele de reglare pt prinderea de tija de sea sunt mai lungi si permit o mai mare libertate de reglare fata spate a seii.

- in poze  imi parea mult mai mare decat e in realitate

- Ca si lungime este cat era cea care era montata initial pe bicicleta 

TRK large al consoartei e o idee mai lat si mai ingust si ca a Well m1, si deabia asteapta sa vada daca e cea ce isi doreste de la o sea.

Am potrivit-o aseara cat de cat si cum era tarziu cand am venit ca am fost fortat de imprejurari sa ajung la birou ieri pt toata ziua nu am putut sa ii fac si proba, ramane ca in seara asta sa o probez si sa ii fac si reglajele insa pare multe trepte peste ceea ce am avut si pot spune ca isi merita pretul.

Dupa reglaje si mai ales dupa o iesire in curand poate si pe afara si nu doar pe trainer revin cu impresi despre ambele modele care sunt in familie. 

@alexadi 

Citeste si ce am scris eu in postul de mai de sus.Vezi ca tija sa poata sustine cum trebuie aceste modele de sei.Vezi tot asa la pagina 8 din documentul respectiv.Nu o sa gasesti ceva perfect dar daca sustinerea e prea mica s-ar putea sa auzi anumite sunete la sea.

Am decis sa incerc si alt model de sa dupa ani de zile de utilizare exclusiva a Selle SMP Extra. Mai exact, am luat o Fabric Line Elite Shallow 142, destul de laudata pentru confortul oferit si inovatiile la nivel de design.

Ei bine, dupa o prima tura de 50 km nu ma declar asa de impresionat. E mai confortabila decat alte sei pe care le-am avut in trecut, nu amorteste nimic datorita canalului central, dar mi se pare overrated in comparatie cu asteptarile pe care le aveam de la ea si indiscutabil mai putin confortabila decat Selle SMP Extra. In primul rand, desi paddingul e consistent, e si foarte dens (si tare), motiv pentru care din prima secunda in care te asezi pe ea simti ca oasele ischiatice iti stau pe o scandura. Senzatia persista pe toata durata turei, dar fara sa dea nastere la dureri insuportabile, si e posibil sa dispara dupa cateva ture in care sa ma obisnuiesc cu ea. A doua dezamagire e ca desi ei se lauda ca baza seii e foarte flexibila, asta fiind unul dintre punctele forte ale designului seii, mi se pare tot insuficient. Amortizeaza vag socurile puternice incasate de roata spate, dar transmite toate vibratiile din sosea. Din nou, e mai degraba o senzatie diferita si deranjanta decat o sursa de dureri sau disconfort semnificativ. 

In ultimul (dar si cel mai important) rand, textura seii e extrem de aderenta, avand o suprafata mata (similara ca textura cu cea a cauciucului cu care sunt acoperite manetele de sosea). Asta pentru mine inseamna un singur lucru: orice miscare/oscilatie a bazinului fata de sa va genera frecare (deplasare) intre piele si bazon in loc sa genereze frecare (deplasare) intre pantaloni si sa (datorita unui coeficient de frecare mult mai mare intre pantalon si sa decat intre piele si bazon). Pe termen lung (ture de 4-5 ore sau mai mult, respectiv ture lungi in zile consecutive), asta va da nastere la iritatii ale pielii si rani. Acum incep sa inteleg si de ce unii au nevoie de creme pentru bazon si altii nu - din simplul motiv ca unele sei permit pantalonilor cu bazon sa alunece usor pe suprafata lor, in timp ce altele fac exact opusul, iar frecarea va aparea intre suprafetele cu coeficientul de frecare cel mai mic. Daca frecarea (respectiv deplasarea) dintre piele si bazon devine astfel inevitabila, la fel devine si nevoia de a utiliza o crema consistenta pe post de lubrifiant. Cum asta e o solutie la o problema care nu ar trebui sa existe in primul rand, nu o consider nici pe departe o optiune pe care sa o iau in calcul.

Nici una dintre problemele identificate aici nu le aveam cu Selle SMP Extra (cu care am mers si peste 12 ore intr-o zi, pe caldura infernala, fara dureri sau iritatii semnificative), desi nici magnitudinea lor nu e (inca) una care sa ma faca sa renunt imediat la ea. Altfel, designul si calitatea fabricatiei sunt excelente, forma si latimea seii sunt potrivite cu conformatia mea, si mai e si destul de usoara comparativ cu Selle SMP Extra (~240g fata de ~360g). O sa ii mai dau o sansa, ca parea promitatoare (si inca are potentialul sa fie o sa potrivita pentru mine, cu conditia ca problemele identificate sa nu se agraveze). Intre timp am "lubrifiat" suprafata seii cu niste polish cu silicon, in speranta ca ii voi scadea aderenta si ca voi elimina problema majora pe care o am cu ea. Ramane de vazut daca va avea vreun efect si o sa revin cu noi impresii peste cateva sute de kilometri. Daca dubiile si problemele persista, o sa o vand "de buna" cat inca nu are urme de uzura.

Mda, dupa inca o tura cu ea (scurtata tocmai din cauza durerilor) am decis ca nu e de fundul meu. Sprayul cu silicon a ajutat, dar paddingul e mult prea dur pentru gustul meu si concentreaza mult prea mult greutatea pe zona oaselor ischiatice. Pacat, ca era cam singura sa care avea potentialul sa reprezinte pentru mine o alternativa la Selle SMP Extra.

Nu degeaba zice o vorba din popor ca "if it isn't broke, don't fix it"...

E ok, raman la Extra pana o scot din gama. Oricum Dynamic depaseste semnificativ pretul pe care l-as plati pentru o sa, mai ales ca Extra e excelenta.

Dupa o tura de 70Km sambata si duminica una mai rapida si cu putine opriri de 65km, pot spune ca e ok alegerea actuala o sa smp sella well m1 mai am mici reglaje de facut, am montat-o ca in linkul pus de @Nexus si care mi-a fost de mare ajutor. Reglajele se refera la faptul ca mai trebuie sa o aplec cred ca 0.5 sau 1 grad inclinare acum am - 4 grade inclinare si pare ca ar trebui putin mai jos si in acelasi timp am simtit nevoie sa o aduc mai in fata decat cea precedenta cu cativa milimetrii, e posibil ca aceste modificari sa fie necesare si datorita faptului ca am schimbat si pedalele in acelasi timp am trecut de la cele clasice la niste pedale duale m 324 de la shimano. 

In acelasi timp consoarta se declara multumita de acel trk lage, posibil si la ea mici reglaje dar astept sa vad ce zice, oricum primul pas a fost facut a renuntat la husa aceea de gel de o purta peste vechea sa si a zis ca a fost ok in cei 65km facuti de ea si ca e mult mai ok decat cea ce a avut inainte.