Recommended Posts

Thanks.

Dupa experienta cu Aliante ma uit exclusiv dupa sei cu cutout, eventual generos.

Mi-ar placea sa pot testa un Specialized Power Pro, dar nu cred ca am unde in Romania si nici teste de 150 de euro nu imi vine sa fac.
M-am uitat si mi-a placut si Prologo-ul mentionat de Mookyama mai sus, dar intampin fix aceeasi problema :)

Pana la urma o sa-mi fac curaj si o sa cumpar ceva, dar deocamdata pot merge 100 de kilometri cu Toupe-ul fara daune majore deci nu mai constituie o urgenta.

43 minutes ago, Traveller said:

Pe bicicleta de șosea am, din aprilie anul trecut, șaua asta: https://www.wiggle.co.uk/prime-ti-sprint-road-saddle-1/

Am mers inclusiv prin oraș, fără bazon, până la 20 km, iar cu bazon n-am depășit 50 km. Deși per total am mers puțin (cam 250 km), pot să spun că e o achiziție foarte bună, confortabilă.

Și arată și bine pe bicicletă.

asa ceva am comandat anul trecut  si nu m-am impacat de loc cu ea, parca avea sinele de carbon , mi-am dat seama ca nu am ce cauta pe seile drepte :)

1 hour ago, St. Vineri said:

Thanks.

Dupa experienta cu Aliante ma uit exclusiv dupa sei cu cutout, eventual generos.

Mi-ar placea sa pot testa un Specialized Power Pro, dar nu cred ca am unde in Romania si nici teste de 150 de euro nu imi vine sa fac.
M-am uitat si mi-a placut si Prologo-ul mentionat de Mookyama mai sus, dar intampin fix aceeasi problema :)

Pana la urma o sa-mi fac curaj si o sa cumpar ceva, dar deocamdata pot merge 100 de kilometri cu Toupe-ul fara daune majore deci nu mai constituie o urgenta.

Velopedia. O cumperi. Daca iti place, ramane. Daca nu, posibil sa poata fi returnata. Intreaba. Dar daca ai ceva ce functioneaza, de ce sa schimbi?

49 minutes ago, krazyeone said:

asa ceva am comandat anul trecut  si nu m-am impacat de loc cu ea, parca avea sinele de carbon , mi-am dat seama ca nu am ce cauta pe seile drepte :)

+1 :)

-

Orisicum, sugestia mea este sa ne vedem si sa facem schimb de sei pentru 1-2 ture. Eu vin cu a mea, tu vi cu a ta, o schimbam pe loc, iar la plecare schimbam la loc cat stam la ceva rece ...sau cald, dupa anotimp.

Acum cativa ani, prin 2014, odata cu aspiratiile mele la ciclismul de anduranta, mi-am pus problema unie sei confortabile.

Ramasesem in admiratia seilor Brooks de piele, care fac ce fac si sunt cele mai confortabile.

Prima a fost o sea Brooks B67, cu arcuri. Este intr-adevar confortabila dar e facuta pentru o pozitie ceva mai verticala. Asta a devenit un impediment pentru nevoia de a lua pozitii aerodinamice.

A doua a fost un B17 standard. foarte placuta dar ... dupa turele lungi ma trezeam cu o durere localizata cumva liniar si aparent in marginea bazonului. Din cauza asta am tot schiimbat pantaloni cu bazon, de la cei ieftini, pana la modele din ce in ce mai scumpe dar cam cu aceleasi rezultate. 

Pana la urma m-am hotarat ca e cazul sa iau o sea noua B17 special, cu nituri de cupru batute manual, deci mai bine aplatizate, cu o piele ma dura, deci de mai buna calitate. Invariant, ajungeam la problema durerii, cumva liniare, dipuse la marginea bazonului. Am luat in calcul ca B17 ar putea fi prea lata si m-am hotarat sa mai fac o incercare.

Am luat o sea Brooks Swift. Invariant am ajuns la acelasi disconfort. Mai mult, in vara, m-am trezit si cu iritatile clasice de bazon.

Abiat acum am inceput sa inteleg ce se intampla.

Seile de piele Brooks sunt construite intre o sina de metal, arcuata, dispusa in spate si botul seii. In timp, pielea se muleaza pe sina metalica din spate, astfel incat, aceasta margine dura, loveste cumva pe lateralul fesei. Nu cred ca ma insel.

Cu ocazia asta mi-am amintit ca cea mai confortabila sea pe care am avut-o a fost una de la DHS, cu un pret ridicol de mic dar care avea o structura similara cu modelele SMP Extra.

Cred ca nu mia sunt fan Brooks.

Totusi, cred ca Brooks Cambium cu decupaj central ar fi o sea care sa merite o incercare.

în urmă cu 1 oră, iacobdoc said:

Am luat o sea Brooks Swift. Invariant am ajuns la acelasi disconfort. Mai mult, in vara, m-am trezit si cu iritatile clasice de bazon.

După câți km apăreau?

Pe Cambium n-o văd cu ochi buni, că e cam convexă, cu tot cu decupajul ei median.

Am vîndut B17 fără prea multe regrete. La ture de șosea simțeam totuși un disconfort pe linia mediană a planșeului perineal, care nu-mi convenea. Situaăia era mult mai bună cțnd aveam și porțiuni de macadam ”în program” (probabil pentru că ridicam fundul din șa mai frecvent). Per ansamblu o șa bună, dar cam atât (adică nu își justifica prețul plătit).

În timp am evoluat de la șei cu strat generos de ”burete” și care aveau decupaj median (SMP Extra, Velo Senso Jet O), la unele mai subțirele (astea pe care le am acum, ambele de pe wiggle), care au doar șant median. Toate însă au în comun dimensiunile 140 x 270 mm.

• Upvote 1

Ultima data a fost la un 70 km fara pauza.

Cam penibil.

Sunt in teste cu un SMP TRK medium (160 cm latime) ca am fundul ceva mai lat.

Cum sa fac sute de km daca nu ma pot concentra pe pedalat ca ma doare in ...

• Upvote 1

Corect. O șa nepotrivită strică tot fengșuiu, indiferent de cat de pregătit ești. Am avut două cu care nu m-am putut înțelege de nici o culoare: 2 modele de Selle Italia, Filante și Q-bik. 

Prima era și îngustă, și ușor convexă, dar a fost un experiment.

A doua a venit stoc pe MTB-ul Ideal, și avea buretele ăla o consistență... de n-am putut să depășesc 30 km cu ea. 

• Upvote 1

@iacobdoc vezi ca SelleSMP au și aplicație pe Android, după testul făcut cu Trk Medium poti sa iti introduci datele fundului tău :) și îți in functie de alți parametri pe care ii alegi din aplicație o sa iti ofere alte modele de șei care s-ar potrivi mai bine dimensiunilor tale și ceea ce vrei sa faci. Eu am avut un SelleSMP hybrid, iar prietena un trk de femei. Hybrid-ul era puțin mai dur decât trk. Acum dețin un hell(actualul well) care e mult mai tare și cu care m-am împăcat bine doar ca o perioada am avut ceva probleme și am dat vina pe sa. Dar după ce kinetoterapie și o alta sa clasica mi-am dat seama ca cea actuala e foarte bună doar ca nu știam cum sa o reglez pentru mine.

• Upvote 1