Recommended Posts

On 3/6/2020 at 9:54 PM, IonutA said:

Acesta este șaua pe care o folosesc la bicicleta de oraș:

- https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=186162;menu=1000,2,109;mid[66]=1;sort=price_asc

Este foarte moale, chiar prea moale pentru gustul meu.

Este unisex.

Salut, crezi ca aceasta sa este la fel de confortabila ca cea mentionata de tine?

https://www.decathlon.ro/sa-italia-c2-gel-flow-negru--id_8302971.html

Avantajul fiind ca o pot achizitiona direct din magazin.

Am un BTWIN RR 520 cu sa stock, merg 70% asfalt, vreau ceva mai confortabil, dupa 2 ore ma doare fundul destul de rau. Am 173cm si 90kg

Salut airman23,

Seamănă destul de mult cele două șei. La detalii am văzut că cea din decathlon este cu 8mm mai lungă, cu 5mm mai îngustă și cu aprox. 190gr mai ușoară deci clar e net superioară.

D.p.d.v al kg suntem pe acolo(90kg), doar că la mine sunt distribuite pe 1,93m de material.

Teoretic ar trebuii să fie bună șaua din Dechatlon, practic testul își spune cuvântul final.

Baftă! Să spui ce ai făcut între timp!

Pentru mine pot spune că am găsit steaua norocoasă referitoare la șa și anume smp Stella well M1 după ture și de peste 💯 km cu ea pot spune că e ce trebuie, am folosit și bibs pe care cu vechia sa nu le puteam folosi fara dureri in partea dorsală acum nu am mai avut problema ăsta. Cred că ar trebui sa o mai las in jos un maxim 0.5 grade că am un bibs mai lat (cred că am mai dat jos și posibil sa îmi fie și puțin larg) si care nu se așează bine intre picioare însă deranjul e nesemnificativ.pot spune că a meritat investiția.

Lățimea la băieți ar trebui sa fie sub 160mm. Acum, mno, fiecare pe fundul lui :)

@Traveller Sa nu ti se para. Eu ori de cate ori am incercat sa folosesc sei de 140 am avut dureri imediat ce am urcat pe ele si am avut toata bunavointa. Sistematic folosesc de 160.

In prezent am Selle SMP TRK medium pentru barbati. Are 160 mm. Cred ca nu intamplator este recomandata pentru trekking/touring.

Lățimea variază între 125 și 165 mm, în principiu. Tu probabil că ești în afara mediei, care ar fi pe la 140. Aș zice că ești mai degrabă o excepție. Sigur că n-avea rost să insiști pe 140 dacă nu te simțeai bine.

Cu timpul, am remarcat că limita minimă a lățimii șeilor pe care mă simțeam bine e 137 mm. 

La extrema cealaltă, Brooks avea 155, dacă nu mă înșel, dar în ture lungi de șosea deja începeam să amorțesc pe la km 80, așa că am revenit la șeile sintetice decupate central (sau cu șanț) de 140-142 mm, care sunt standardul meu "de aur".

@Traveller Ce sugerez eu e ca fiecare trebuie sa testeze. Desigur, pentru o naveta de 30 km total/zi, nu merita efortul.

@MirceaDP Ai încercat-o? Întreb fiindcă pe amazon are review-uri amestecate (3 din 5), iar mulți se plâng că șaua s-a rupt foarte repede sau chiar că a venit direct ruptă.

Am și eu.

Am folosit-o pe FS de 26, numai cu pantaloni cu bazon bun.

Acum mi-e greu sa zic câți km, câteva sute să fi fost, ture nu prea lungi (30-60 km).

Am înlocuit-o când bicla a trecut la copil. Arată ca nouă și acum, a rezistat fără probleme.

Latimea seii nu este de fapt in functie de distanta intre oasele ischiale?

Contrar unor aspecte, eu am 110-115mm, media la barbati fiind undeva pe la 120mm, insa incep sa ma gandesc la o șa mai lata decat cea de 143mm pe care o am acum. As lua una de test de la cineva...daca are cineva, dau o bere, doua, trei :)

în urmă cu 1 oră, crystale said:

@MirceaDP Ai încercat-o? ...

Nu, mi-a apărut filmulețul pe Facebook și mi s-a părut interesantă, deși mă tem că zona care nu flexează (în spate) e chiar în dreptul oaselor ... Pe site-ul care le vinde are recenzii bune: "97% Of Our Customers Enjoyed This Product!". Și cică primești banii înapoi dacă o returnezi în 30 de zile pt.că nu-ți place (30 Day Money Back Guarantee: After you receive it, we're so certain you will love it that if you don't, you can send it back. No Hassle. For a full refund).

în urmă cu 3 ore, Mookyama said:

As lua una de test de la cineva...daca are cineva, dau o bere, doua, trei :)

Ești din București? Că poate facem un schimb într-o tura. Am un smp well m1 destul de lata cam 163.