Recommended Posts

Eu de vineri am o Selle Royal Vacum Light ( pe lateral Bike + ) si la ultima tura de vre-o ora si ceva nu am avut probleme , iar cu fosta sa , era dezastru dupa 30 de minute de plimbat , practic iti cam pierea cheful ... :D Poate ca pentru altii era ok si cea veche , dar pt mine , s-a simtit clar diferenta .

Eu am inca sistem vechi de prindere si tija veche , asa ca am observat ca noile produse sunt mai inalte decat cele vechi , astfel incat nu necesita tije lungi .

Insa apropo de sei mari sanatoase si confortabile cu ochiul liber. Eu tocmai am vandut aseara o sa Selle Italia FLX gel pe care o luasem din Dechatlon si care arata cam ca Respiro.

Saua aia pe care (mi-)ai vandut-o.. foarte misto :)

Imi place ca "suporta" sa imi schimb un pic pozitia fara disconfort, de exemplu sa ma asez mai in spate la urcari.

O miscare inteligenta a fost cand mi-am luat pantaloni cu gel siliconic - a inceput o noua era, de atunci nu mai am prb serioase cu saua. :P

Am gasit in cele din urma cea mai confortabila sa pe care am pus dosul vreodata, e un Selle Thunder (Monte Grappa) e foarte lata pe lateral si moale exact unde dadeam cu bazinul pe alte sei, am facut deja vreo 500 de km pe ea cu si fara pantaloni cu bazon si tot confortabila este, e cu burete pe interior foarte gros care preia foarte bine greutatea si nu se lasa de tot, prima data cand am pus fundul pe ea am crezut ca e canapea, si-a mai luat un coleg una si e foarte incatat de ea, faza tare e ca a are 380 de grame deci destul de usoara si pretul surpriza de 34 de RON asa ca mai iau macar inca una de rezerva.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Foarte buna !

Deci este si parerea mea dupa ce am folosit mai multe tipuri de sa: cea mai buna este tot cu buret gros dedesupt. Arata bine si ca design dar nu stiu daca se gaseste prin Bucuresti asa ceva si mai ales la pretul respectiv care este un pret de bun simt...la noi hotia e in floare mai rau ca niciodata !

Tocmai am mai luat una de rezerva in caz ca nu se mai gasesc.

Scuze,ai dreptate. Trebuie sa mai si dorm.

Eu ma inteleg bine cu saua mea : WTB PureV. Am vazut ca multa lume foloseste WTB si sunt apreciate ca si confort. Nu sunt insa in categoria "pana" din punct de vedere al greutatii.

Eu am luat o sa din carrefur, cred ca era pt DHS.

Lata, moale, super comfortabila. Arata cam din topor (butucanoasa) dar fundul meu nu tine cont de asta ;). Parte cea mai interesanta e ca am dat 16 ron pe ea. Trebuie renuntat la sistemul de prindere cu care vine, nu se potriveste decat pe dhs-uri cred.

@virusul poti sa imi zici de unde ai luat Selle Thunder (Monte Grappa), la pretul asta merita sa o incerc.

Eu am luat o sa din carrefur, cred ca era pt DHS.

Lata, moale, super comfortabila. Arata cam din topor (butucanoasa) dar fundul meu nu tine cont de asta :-bd. Parte cea mai interesanta e ca am dat 16 ron pe ea. Trebuie renuntat la sistemul de prindere cu care vine, nu se potriveste decat pe dhs-uri cred.

@virusul poti sa imi zici de unde ai luat Selle Thunder (Monte Grappa), la pretul asta merita sa o incerc.

Nu cumva e ca a mea de aici ?

http://www.ciclism.ro/forums/f17/sei-traditionaliste-556/index3.html

Foarte confortabila dar are anumite dezavantaje.

Sistemul de prindere este model vechi si nu prea se mai gasesc tije pt ele...

Greutatea maricica.

Seile astea vin si cu prindere clasica pe tija cu colier, dar nu ma deranjeaza, sta bine pe pipa de la merida.

Saua a venit cu un sistem de prindere tip colier pentru tija si prindere sina cu 2 suruburi in partea superioara, doar ca diametrul colierului era prea mic pentru tija mea. Important e ca saua sa aiba acele 2 bare longitudinale.

Asa ca am dat jos sistemul de prindere cu care a venit saua si cum tija mea avea sistem prindere cu sina a potrivit perfect pe barele longitudinale.

O fi ok aceasta sa la 34 ron , fata de 80 ron , cat am dat eu , dar materialul de la suprafata nu cred ca rezista mai mult de o luna la soare si uzura , cel putin asa vad eu pe spatele ei , unde se vad cateva cute ale suprafetei si se vede cat de subtire este .

Asa am crezut ei eu initial, de aceea am mai luat una, dar are deja vreo 3 saptamani si bate spre 1000 de km si nu are nici o urma de folosire, asa ca daca ma tine una un sezon sunt foarte multumit, desi la cat de grijuliu sunt cu sculele si echipamentele mele sigur duce mai mult.

Eu spre exemplu cu Selle Italia SLR pana la ture de 100 de km nu am avut pb iar cu SLR XC Gel Flow pana la 120 - 130 de km la fel. Deci regula SMP sau SDG nu e batuta in cuie

E adevarat ca au trebuit cam 2 ture de 2 ore cu fiecare dintre sei pana cand acestea au capatat forma dupa posteriorul meu. Dar mai apoi nu a mai fost nici o problema.

Cand recomand un SLR lumea se mira si cred ca rad de ei. Ei bine chiar nu glumesc. Poate fi o sa buna pt (aproape) toata lumea.

Vlad

Şi eu am una ca şi virusul, luată exact din acelaş loc, preţul cred că acelaş e. :-??

La început am zis ca şi el, a fost aşa o perioadă bună de timp, dar acu deja face "probleme" şi ea. Ce-i drept, nu folosesc pantaloni pt ciclism!

Cât despre rezistenţa ei! Ţine bine, eu nu am avut deloc grijă de ea:D şi încă mai "respiră".

Am rezemat-o de perete şi altele, cea mai recentă "tortură" pentru ea, a stat sprijinită cam o oră de un copac cât timp am fost pe Creasta Cocoşului .

Când m-am întors şi am văzut isprava, am fost şi eu uimit cât de mult am reuşit să o şifonez! Acu cred că şi-a revenit, nici nu se observă mare lucru =))

Oricum, cred că o şa de aia merită(din punct de vedere a raportului preţ-calitate) şi dacă iei câte una în fiecare sezon! Deşi ţine mai mult confortul la ea :D

Eu spre exemplu cu Selle Italia SLR pana la ture de 100 de km nu am avut pb iar cu SLR XC Gel Flow pana la 120 - 130 de km la fel. Deci regula SMP sau SDG nu e batuta in cuie

Si eu folosesc exact la fel SLR-ul singura diferenta este ca eu o am pe cursiera . La distante mai mari folosesc o Selle Italia Trans Am ... foarte comoda . Imi dau seama ca SLR arata ca un obiect de tortura dar este gandita inteligent ... nu stiu de unde atata teama

Zilele trecute m-am lovit şi eu de problema asta! Am citit pe acest thread, am tras o concluzie şi ieri m-am hotărât asupra acestui model Mă declar fericit pentru posteriorul meu :P Este mai mult decât excepţională! :-bd

Edited by myxtreme2012

Salutare si toate cele bune. M-ar interesa de la virusul cum se comporta acea sa Selle Thunder pe care ai achizitionat-o de cateva saptamani. Recent mi-am cumparat si eu un mountain bike, iar dupa prima zi am luat o pauza de doua zile ;) .....Ma intereseaza sa-mi achizitionez si eu o sa la fel. Daca ma poate ajuta cineva si cu magazine in Bucuresti unde as putea gasi o sa Selle Thunder, raman bun de cinste, eu am tot cautat pe net dar nu am gasit.

Multumesc pentru intelegere. Bafta si toate cele bune

@off topic

Oare de ce a migrat buretele din sa in pantaloni ? Adica de ce se prefera sei cat mai tari si pantaloni cu burete.

Cred ca buretele din pantaloni este pe o suprafata mai mare si protejeaza mai bine astfel incat la marginea seii nu se termina brusc (cum ar fi daca buretele este pe sa).Indiferent cat burete ai pune pe o sa ,la margini tot asa ar fi,ba mai mult: cu cat mai mult burete pe sa,cu atat marginile mai ridicate.