Recommended Posts

Buretele din pantaloni nu este nicidecum suficient la o tura mai lunga, doar ajuta si el un pic acolo.

Ca idee: bagi concurs -suferi un pic; bagi ture lungi de agrement - iei o sa gen "fotoliu".

myxtreme2012,asa sa am si eu,de 2 luni jumate,sunt foarte multumit de ea,fata de cealalta e beton,e mult mai lata in spate,am avut un selle usoara,dar ma rupea la cur,asta doar un pic ma deranjat la inceput,dar dupa nimica,mentionez nu ma durut,cu cea dinainte ma durut efectiv noada.

Ce parere aveti de San Marco SKN ,intreb pentru ca vreau sa investesc intr-o astfel de sa .A folosit cineva?

Odata cu fosta bicla am vandut si saua Selle Italia cu gel si acum ii duc dorul . Bicla mea are o sa desutl de usoara si scumpa , DAR eu nu ma pot impaca cu ea si mai mult de 30 de minute nu o pot suporta sub mine nici cu pantaloni cu burete . Acum folosesc si o husa deasupra si pantaloni si este totul ok , rezist peste 6 ore pe bicla , DAR vreau sa rezolv problema . Pana acum NU am intalnit nici o sa fara gel care sa fie comfortabila , usoara , mica sau in orice alt fel , ca una cu gel .

Pe aici vad ca unii s-au obisnuit sau pur si simplu suporta usor celelalte modele , dar sunt si persoana care nu pot folosi bicla decent fara o sa cu gel . Ideea este ca oricum o sa normala + husa cu gel sunt mai grele decat o sa cu gel , asa ca si eu ma tot uit pentru o alta sa , indiferent daca nu este chair pentru MTB sau pird vre-o 100 gr. fata de alte modele pentru MTB . Pana la urma degeaba este bicla performanta daca eu nu rezist pe ea , cat sa merg pana unde trebuie .

Ce husă foloseşti? Vreun link ceva ?

La mine să fie confortabilă, nu mă interesează gramele.

Am luat-o de la DKbike din Crangasi , scrie pe ea " Velo GelTech" . Nu stiu daca este de la BikePositive sau de la alta marca , dar la Ion in Crangasi gasesti vre-o 2 modele . Eu am ales-o pe cea care are canal pe nijloc doar putin , nu se continua pana la cap , astfel incat fundul practic sta pe moale . A fost 35-40 ron parca si o am de peste 2 luni , peste 750 km parcursi cu ea .

Daca iti permiti , recomand sa-ti schimbi saua cu totul . Eu sperat si inca mai sper sa ma obisnuiesc cu saua care o am , dar cam slabe sperante . Pana la urma , decat sa dai 40 ron pe o husa , dai 70-80 ron si cumperi direct o sa de gel .

Buretele din pantaloni nu este nicidecum suficient la o tura mai lunga, doar ajuta si el un pic acolo.

Ca idee: bagi concurs -suferi un pic; bagi ture lungi de agrement - iei o sa gen "fotoliu".

Sau un Full Suspension :).

Oricum pantalonii cu buerete sunt mana cereasca, nu pot merge fara ei la ture , chiar daca am full suspension.

Sau vrei sa spui ca daca ai sa "palma" folosesti pantaloni cu burete si daca ai sa confortabila nu-i folosesti? Nu prea cred!

Am o sa mai teapana si una cu "giGel". Pe amandoua ma simt cam la fel (aia teapana are forma mai ok, aia cu gel.. are gel :P ), cu sau fara bazon.

Niciuna nu e chiar ideala, dar nici nu ma deranjeaza infiorator. Folosind pantalonasii dedicati, confortul nu creste prea mult.

Full-suspension e util doar cand ai de facut manevre pe teren accidentat ce nu-ti permit sa te ridici din sa (cum ar fi controlul derapajelor cu un picior scos din pedala, pe o coborare unde tii saua jos).

Altfel, mai bine o sa cu arcuri sau elastomer.

Apropo de sei, unde se pot schimba in Bucuresti sinele de la sa si cam cat ar costa? Sunt destul de rigide si e f complicat sa le schimbi de unul singur. Multumesc anticipat.

Cu ce te ajuta full suspension , daca te doare fundul pur si simplu cand stai pe bicla ? Nu este vorba de socuri , vibratii sau altele ... pur si simplu daca stai o vreme de peste 2-3 ore ... te doare fundul .

Suspensia nu e pentru ca sa nu te doara fundu', e pentru a mentine contactul rotilor cu solul pe teren accidentat (si implicit aderenta).

De asemenea, ajuta la hopuri mai mari (ma rog, un FS ieftin nu prea permite asta), si iti permite sa stai in sa la unele manevre fara sa-ti zapacesti prea rau coloana.

Pentru fund - in primul rand saua adecvata fundului fiecaruia. Bazonul e bonus, permite sa stai mai mult in sa.

Eu folosesc de aproape un an de zile asa ceva: Imagine postată

E la fel de comfortabila ca fotoliul de acasa, chiar si dupa 150 de km.

@ catalinm : si mie imi face cu ochiul un B17 pentru ture lungi, dar as vrea sa te intreb cat timp ti-a luat "acomodarea" (in kilometri / ore in sa / ture) cu saua de piele. Ai intretinut-o conform recomandarilor Brooks sau ai aplicat si vreo alta smecherie in plus?

@ marius_eugen : daca pedalezi constant, disconfortul se atenueaza treptat; daca faci pauza mare (iarna, sa zicem), primavara il simti din nou; dupa o perioada de pedalat continuu, daca iti obosesc picioarele si mainile, te lasi mai mult in sa - de aici durerea de fund; mai ridica-te periodic si pedaleaza in picioare cate 30 s (sau pur si simplu fa o pauza); saua nu e bine sa fie prea moale / pufoasa / voluminoasa pentru ture lungi - asta o sa iti mareasca disconfortul.

De exemplu, eu fac 130 km cu asta fara dificultati (cu pantaloni de ciclism), dar pe asta am s-o schimb, ca e prea voluminoasa si ma cam deranjeaza chiar si in oras.

Mi-a luat cam 500 de km acomodarea, dar nici in perioada asta nu a fost foarte naspa.

Pentru intretinut, eu folosesc crema de maini clasica :)

Ca idee, saua asta e singurul accesoriu la care nu as renunta la bicla. Nici daca as avea numai carboane si Record pe bicla. E super.

De exemplu, eu fac 130 km cu asta fara dificultati (cu pantaloni de ciclism), dar pe asta am s-o schimb, ca e prea voluminoasa si ma cam deranjeaza chiar si in oras.

Foarte frumoasa cursiera.

Eu aveam o sa Vuelta gel compression, dar cand mi-am luat Giant FS, am o sa San Marco. Fara pantalonii cu burete sunt ca si mort.

O sa costa cat o bicicleta, dar se merita, la ce greutate are!

Dashcycles

Da ... merită. Pentru 200 de g în plus îţi iei bicicletă :))

Merita doar daca pedalezi in turu' Frantei. Si e sponsorizare :D

Nici in turul Frantei nu se merge pe sa din aia. Aia e sa de velodrom, pentru curse scurte.

Nu poti sa stai 200km pe ea.

eu merg pe asta si e o minunatie. foarte comoda. de cand o folosesc nu am mai simtit nici o durere in zona inghinala si faptul ca e un pic plata face ca saua sa nu imi intre in fund. nici nu mai incape vorba ca nu a fost nevoie sa dau peste o suta de euro pe ea.

Nici in turul Frantei nu se merge pe sa din aia. Aia e sa de velodrom, pentru curse scurte.

Nu poti sa stai 200km pe ea.

Mnush ce sa zic, ca forma mi se pare binisor gandita, iar materialu' ar trebui sa fie elastic.

Da' tot nu ma bag s-o incerc :D

De ceva timp tot caut o sa mai comoda dar si usoara.

Am stat si am urmarit si Giro si TDF, nu am observat la nimeni sa de carbon. Adica doar de carbon. Pana si Contador face reclama la o sa Selle Italia care e replica la ce foloseste el si e cu gel.

Eu nu cred ca se poate sta pe aia 200km.

Eu am pus recent o sa Bikepositive, este foarte comoda, mai era una care-mi placea, VELO Plush, doar ca mi s-a parut putin cam lata.