Recommended Posts

Mi-a luat cam 500 de km acomodarea, dar nici in perioada asta nu a fost foarte naspa.

ma bucur ca am gasit un posesor. mai mult din auzite, am decis sa arunc un ochi la seiile brooks. nu pot spune ca mi s-au parut scumpe, dar fata de greutatea de juma' de kil, sunt exagerat de scumpe. comfortul pe care-l ofera, merita compromisul asta? am cautat si pe net, dar nu am putut sa inteleg cum poate fi comfortabila o bucata de tabla acoperita cu piele de vaca... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

procesul de fabricatie: http://www.wired.com/gadgetlab/2010/02/gallery-a-tour-inside-the-brooks-saddle-factory/all/1

Brooksul arata fenomenal si primii kilometrii te sexualizeaza la fel de fenomenal, de nu esti sigur cand ai scapat sapunul la dus.

partea buna, dupa ceva kilometrii: tu te simti bine, iar nimeni nu o sa vrea sa dea si el o tura cu bicla :D

am citit articolul despre seile brooks si dupa ce am vazut ca scria "handcrafted" acolo, am zis sa caut mai multe. m-am oprit prima data pe youtube unde am vazut un

. daca ce se intampla acolo inseamna handcrafted...... nu mai zic nimic. bani aruncati degeaba.

am citit articolul despre seile brooks si dupa ce am vazut ca scria "handcrafted" acolo, am zis sa caut mai multe. m-am oprit prima data pe youtube unde am vazut un

. daca ce se intampla acolo inseamna handcrafted...... nu mai zic nimic. bani aruncati degeaba.
nu poa' sa faca si vaca la mana... oricum, fata de alte sei, aia macar ating seaua, si-apoi nu poti spune nici ca tehnologia secolelor trecute e automata.

nu poa' sa faca si vaca la mana... oricum, fata de alte sei, aia macar ating seaua, si-apoi nu poti spune nici ca tehnologia secolelor trecute e automata.

pai nu pot sa faca vaca la mana. dar cand aud "handcrafted" ma gandesc la orange county choppers. aia nu fac saua la presa dintr-o apasare de pedala. aia stau si o freaca la menghine 2 ore pana iese tabla perfecta. pana la urma ca apas pe un buton si merge incontinuu e mai bine decat sa apas o pedala la fiecare bucata. eu la aia ma asteptam sa vad cand am auzit "facut manual". dai cu ciocanul pana iese ca la presa. sa umflu pretul cu tubul de oxigen nu e aceeasi treaba cu a-l umfla cu plamanul.

tocmai am vazut ca la veloteca preturile variaza intre 291ron si 608 ron. si eu care eram nesimtit si le huiduiam pe duduiele de la televizor ca isi cumpara posete scumpe......

Fratilor, o dati in penibil. Mergeti in continuare pe seile voastre de 100 de grame si lasati-ne pe noi "duduile" sa mergem pe "posete" Brooks.

Fratilor, o dati in penibil. Mergeti in continuare pe seile voastre de 100 de grame si lasati-ne pe noi "duduile" sa mergem pe "posete" Brooks.

de ce o dam in penibil? si cine nu te lasa sa mergi pe brooks?

Uni prefera sa rămână fără oua ca Lance și sa meargă cu curul pe linguri :)

Uni prefera sa rămână fără oua ca Lance și sa meargă cu curul pe linguri :)

adevarul e ca nici pe aia de mai sus, la 750euro nu o suport si nici cele ca ea. dar macar la aia inteleg ca e usoara ca un fulg. deci tot are un plus.

citez de pe site ul cu brooks "The logo goes on, to make sure people know how much you spent." - adica cocalareala

In tarile civilizate când vrei o sa pe măsura ta mergi și ți se iau formele și configurația oaselor ca sa fie 100% confortabila si potrivita pentru tine, la fel și cu pantofi spd, iar pentru asa ceva mi se pare normal sa plătești câteva sute de euro.

Le

uite aici:

In tarile civilizate când vrei o sa pe măsura ta mergi și ți se iau formele și configurația oaselor ca sa fie 100% confortabila si potrivita pentru tine, la fel și cu pantofi spd, iar pentru asa ceva mi se pare normal sa plătești câteva sute de euro.

ai ceva suport pentru afirmatia asta ? ( a nu se citi pe un ton depreciativ)

adevarul e ca nici pe aia de mai sus, la 750euro nu o suport si nici cele ca ea. dar macar la aia inteleg ca e usoara ca un fulg. deci tot are un plus.

citez de pe site ul cu brooks "The logo goes on, to make sure people know how much you spent." - adica cocalareala

Bogdane, ai citit macar cateva din review-urile de pe net legate de seile Brooks?

Daca gasesti o singura persoana nemultumita sa-mi zici si mie.

Eu am peste 3000 de km in momentul de fata cu B17 de la Brooks si pot sa zic ca as putea schimba orice la bicla, mai putin seaua. Dar, e usor sa vorbesti aiurea. Pana in momentul cand vei merge pe o asemenea sea te rog sa te abtii de la comentarii inutile.

B17 de la Brook

am citit ca B17 ar fi cea mai dura sea de la Brooks. cat de tare te deranjeaza acest aspect pana se invata seaua cu tine?

Cataline, am citit eu de oameni care n-au avut rabdare si dupa doua ture le-au vandut. Eu am cunoscut un asemenea om si din acest motiv mi-am luat-o la juma de pret (adica numa 180$)

Bogdan: esti penibil. Si uite, ca sa nu zici ca is io imbecil si rautacios, iti explic si de ce

Intai, cand am citit ca nu e handcrafted, m-am dus sa vad filmuletul. Si ce am vazut eu acolo? Poi, singurul proces neurmarit era ala in care se faceu arcurile. Aia pun la presa piesa, au grija de ea, ala taie cu mana saua, ala le arunca el in zemuri, ala controleaza el timpul in cuptor. intrasem in dileme.

totul pana am citit aberatia de mai jos

ar cand aud "handcrafted" ma gandesc la orange county choppers. aia nu fac saua la presa dintr-o apasare de pedala. aia stau si o freaca la menghine 2 ore pana iese tabla perfecta

Imagine postată

Bogdane, ai citit macar cateva din review-urile de pe net legate de seile Brooks?

Daca gasesti o singura persoana nemultumita sa-mi zici si mie.

Eu am peste 3000 de km in momentul de fata cu B17 de la Brooks si pot sa zic ca as putea schimba orice la bicla, mai putin seaua. Dar, e usor sa vorbesti aiurea. Pana in momentul cand vei merge pe o asemenea sea te rog sa te abtii de la comentarii inutile.

sincer sa fiu nu am citit review urile nimanui. prin primele posturi din topicul asta spunea cineva ca nu conteaza ce zic altii despre sei pentru ca fiecare om e construit altfel si i se potriveste alta sa(nu a zis exact asa dar cam pe acolo). mie mi s-a potrivit o sa de 60 de lei. altora li s-au potrivit unele de 39 de lei. de asta am zis ca e pret de "poseta". oricum am zis cam tot ce am avut de zis asa ca nu o sa te mai deranjez cu comentarii. s-o calaresti sanatos.

Pentru cine mai este interesat de subiect sau vrea o sa foarte buna am găsit pe okazii sei Fizik la preț de 70 de ron bucata, eu am luat deja una , cine mai vrea poate sa vorbeasca cu omul, mai are mai bine de 20 de bucati.

http://www.निषिद्ध/catalog/43383169/Sa-Bicicleta-Fizik.html

http://www.flickr.com/photos/52046884@N07/with/4904385963

@bogdan.roca: Seaua aia Brooks, spre deosebire de alte sei din materiale mai moderne, ajunge sa se potriveasca singura dupa ceva vreme.

Atata doar ca asta presupune niscaiva suferinta si din partea calaretului :D

@E-1. am priceput asta. ce nu am priceput este de ce ar vrea cineva sa se supuna singur la tortura si sa mai dea si o gramada de bani. probabil nu o sa inteleg niciodata...

@E-1. am priceput asta. ce nu am priceput este de ce ar vrea cineva sa se supuna singur la tortura si sa mai dea si o gramada de bani. probabil nu o sa inteleg niciodata...

Pentru ca "suferi" 500 de km si apoi te bucuri de ea ani de zile fara sa mai ai probleme.

Eu ma dau deja de ceva vreme cu asta:

Imagine postată

Brooks Team Professional - un soi de model de race

Am montat-o cu vreo 2 ture inainte de Iron Bike, si am terminat concursul de 275 km fara nici cea mai mica jena in zona dorsala. De atunci, a mai trecut prin muuulte concursuri si ture, aproape doar off-road dur. S-a lasat destul de repede, deoarece am mers mult pe ploaie si prin noroaie si, probabil, asta a ajutat mult. Sunt vreo 250-300 g in plus fata de o sa de competitie, dar merita fiecare gram. Sunt absolut sigur ca la o tura/concurs de 80+ km castigul de timp oferit de o sa comoda este net superior pierderii de timp ca mai am 300 g pe bicicleta.

De fapt, de-a lungul timpului, am observat ca nu prea conteaza cateva sute de g in plus sau in minus la bicicleta, daca acestea nu sunt pe partile in miscare. Adica urc la fel de bine cu bicicleta daca mai pun pe ea o trusa de scule sub sa si un bidon plin de juma' de kil. In schimb, daca pun un cauciuc de 700 g in loc de unul de 500 g, sau chiar o camera de 200 g in loc de una de 100 g, se simte imediat. Conluzia: daca tot e sa investesti niste bani in greutatea bicicletei, trebuie inceput cu rotile, apoi transmisia. Restul e CAN-CAN. A nu se intelege ca nu merita sa fii atent la greutate, dar sa iei o tija de sa cu 30 g mai usoara si 300 RON mai scumpa e total inutil daca nu ai deja roti SLR cu Race King de 2.0 si camere Supersonic.

• Upvote 1

Eu ma dau deja de ceva vreme cu asta:

Tu vorbesti serios, alergi cu asa ceva? adica, stiu ca e confortabila ca forma pe fese, dar totusi este dintr-un material foarte tare, fara gel sau buretel. Acum desigur ma gandesc din perspectiva mea, eu fiind mai slab si avand fundul mai... osos http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Eu mă dau în concurs cu o Selle Italia SLR Carbon, care e din... carbon :)) E tare ca betonul, nu are decât o imitaţie de piele pe ea, şi e super comodă în concurs. Sunt convins că respectiva Brooks e şi mai comodă, dar nu aş face rabat la alea 300 de grame.

Otmar, eu am 53 de kg si ma simt excelent pe Brooks-ul meu.

Confortul nu tine de cat de tare sau moale e materialul, ci de cat de bine poate sa absoarba socurile. Pielea de la Brooks este flexibila si din cauza asta (si din cauza ca nu are nici un suport sub ea socurile sunt absorbite in mare parte, si, datorita faptului ca saua este in contact cu "posteriorul" pe o suprafata cat mai mare, eforturile transmise la acesta sunt mult mai mici decat in cazul unei sei usoare, care nu are capacitatea de disipare a socurilor/vibratiilor.

Sper ca m-am facut inteles :)