Recommended Posts

Specialized n-am avut, dar oricum nu-mi mai bat capul pana nu fac un bike fit la Iorgos.

Ma indoiesc ca Iorgos are fitting la sa, poti sa il intrebi 

Nu are la sa, dar sa-mi aseze macar pozitia seii pe care o am. 

Măsurătoare oase făcută la velopedia.

• Upvote 1

Stiti vreun magazin care ofera sei de test? De preferat in Bucuresti :D

Bicishop-SMP, Dragzone-fizik, bikenature-wtb(nu sunt sigur dar am vazut cateva sei folosite p.acolo), bikexcs-aveau wtb intrun timp dar nu cunosc situatia din prezent.

Trebuie sa va spun...

Dupa mai multe incercari dureroase pentru cele 67 kg ale mele: sa stoc bicicleta focus, WTB Pure V, Wittkop Medicus (cea mai buna dintre cele enumerate, cumparata din Lidl cu 35 lei) am testat o sa Brooks B17. Impecabila si zero dureri in 45 km. Mi-am luat o sa Brooks Flyer la mana a doua, care se comporta la fel de bine, m-a costat 90 lei de pe OLX. Deci se poate si fara cheltuieli uriase

Vai! Dar nu era furata, era "adusa recent din Germania".  >:)

• Upvote 4

Rulata exclusiv cu fund de neamt pe ea. Se stie ca fundul de neamt are mai putine gropi.

Se stie ca fundul de neamt are mai putine gropi

Da, e valabil si la masinile SH. Si ca sa citez un samsar din Autovit: "basinile de neamt nu put" :>

Trag speranta ca nu era furata. De fapt nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva la vremea respectiva, mai erau si altele doar putin mai scumpe...

Orice e de vanzare pe olx poate fi furat, acum nu mai pot decat sa trec pe la biserica si sa dau ceva de pomana.

Oricum, m-ati pus pe ganduri...

Mi-am inlocuit saua Selle SMP Extra pe care am folosit-o cam 3 sezoane si incepuse sa dea semne de "batranete" cu o... Selle SMP Extra, dar modelul nou. Diferentele dintre cele doua sunt minore, cele mai vizibile fiind cele de ordin cosmetic (alt decor, respectiv alta textura a materialului).

Pe langa asta, au reusit la modelul nou sa reduca latimea varfului cu cativa mm (as zice cam 1-2 mm pe fiecare parte) fata de cea pe care o aveam inainte, suficient incat sa reduca destul de mult frecarea dintre interiorul coapselor si varful seii, asta fiind singurul lucru care m-a deranjat vreodata la saua asta. Cei mai subtirei (cu fizic de Contador sau Andy Schleck) probabil ca nu sunt deranjati de treaba asta, dar pentru mine a fost oarecum deranjant, in special sunetul produs din cauza frecarii constante. Ar fi putut sa il ingusteze si mai tare, dar e oricum un pas inainte.

Modelul nou arata asa:

62041_14906235742736.jpg

Ca nota paralela, am fost neplacut surprins de faptul ca in momentul in care am aliniat saua (cea veche de data asta) perfect paralel cu solul, punand o carte deasupra ei si utilizand o aplicatie de smartphone care masura unghiul, m-am trezit ca imi amortesc ustensilele la prima iesire, lucru pe care nu l-am patit niciodata cu saua asta, iar ultima oara cand mi s-a intamplat era din cauza unei sei prea inguste pentru bazinul meu. In final am inclinat saua cu 1...1.5 grade in jos si problema a disparut complet, iar inainte de asta, fiind aliniata "ochiometric", era inclinata cam 3-4 grade in jos.

Eu dupa  multi ani de Specialized Phenom nu ma mai intelegeam cu ea, poate si trecerea de pe Full pe HT a avut de a face cu asta :) am dat peste Ergon SM30 Evo, este cu pading mult mai dens si este si foarte flexibila sezutul se lasa pana la sine, sta foartre bine si la greutate pe la 260 de grame parca, sub greutatea de la Phenom care acum s-a mutat pe cursiera :)

https://goo.gl/photos/T11iZUF1dAU5sm8E9

Salut. Am doua bicle, o cursiera veche pe care am o sa DDK 156, pedale simple. Nu fac ture lungi pe ea, totu e ok, mai ales de cand i-am pus o husa cu gel. Arata aiurea dar sanatatea si confortul sunt mai importante.

Si am un MTB pe care am o Selle Italia Shiver. Intr-o perioada am mers pe MTB, toate bune si frumoase, ma simteam ok. De cand am pus pedale SPD pe ea, s-a complicat treaba... am dureri de genunchi (aici e vorba de reglarea placutelor) si imi amortesc rau picioarele. Azi dimineata am facut o tura de asfalt de 5.5km, o proba sa zicem si inca ma mai dor gambele si simt furnicaturi usoare. E aiurea si frustranta situatia asta, mai ales ca de cand s-a uscat asfaltul am iesit pe cursiera si nu m-a suparat nimic, nici fund, nici genunchi. Tot sezonul trecut am incercat cu diferite reglaje ale seii, ca deh, am zis ca dureaza si pana ma obisnuiesc cu SPD-urile... practic, cand am pus bicla'n cui pana la primavara, genunchii ma dureau cand pedalam mai mult. Am inceput anul in stare ok, am mers acum 5.5km si s-a dus dracu recuperarea mea.

Ma bate gandu sa imi iau o sa SMP TRK, in felul asta sa nu ma mai supere nici fundul la distante mari, sa nu imi mai amorteasca picioarele si carasu' etc. Ce ziceti, asta ar rezolva problema? Daca pozitia in sa afecteaza circulatia spre picioare, trebuie una mai lata sau mai ingusta?

PS: nu ma intrebati ce distanta am intre oasele fundului ca-s la birou si s-ar uita lumea ciudat la mine daca m-ar vedea incercand sa iau vreo cota :)

2 hours ago, takawachinchila said:

PS: nu ma intrebati ce distanta am intre oasele fundului ca-s la birou si s-ar uita lumea ciudat la mine daca m-ar vedea incercand sa iau vreo cota :)

Nicio problema, le raspunzi ca niste barbati necunoscuti te-au pus sa iti masori largimea fundului.

• Upvote 5

Parerea mea e ca TRK s-ar putea sa fie prea lata, iar lipsa de sange in picioare sa fie datorata constrictiei unor vase de sange tocmai de pe interiorul coapselor. Desi eu zic ca mai degraba e datorata pantofilor SPD, exact asta am patit si eu cu primii pantofi SPD (ceva de MTB de la Shimano). Lucrurile s-au mai rezolvat in momentul in care le-am pus niste branturi cu gel (ceva ieftinaciuni, gasite prin LIDL, dar au ajutat oricum). Ulterior am cumparat alta pereche de pantofi SPD, din Decathlon (Rockrider), cu care nu am mai avut niciodata vreo problema de genul asta.

• Upvote 1

Eu am mers cu TRK mult timp si ma jena intre picioare.Am trecut pe Hybrid si este foarte ok.Dar vorba aia "fiecare cu fundul lui".

On 13.04.2017 at 4:08 PM, majikstone said:

Salut,

Zilele trecute am luat o SMP TRK fara bazon si am iesit la tura asfalt + drum forestier. Nu au fost probleme, simt ca se descarca altfel greutatea. Ca incaltari am folosit niste bocanci de trekking. In ceea ce priveste incaltarile SPD, am ceva entry level de la Decathlon. O sa revin la ele in timp, dupa ce fac mai multe ture, cu diferite combinatii de setari, cu gradatii pe tija de sa, inaltat/coborat ghidonul etc, o iau treptat. Pe offroad ma mai ridic in pedale pe anumite portiuni, pe asfalt ma cam uita Dumnezeu asezat in sa...