Recommended Posts

Just now, LucianLS said:

Pe cursiera nu se poarta testicule, de-aia le poti lasa acasa, ridica nasul seii si te poti apleca mai mult.

=)) mai bine asa decat sa-mi intre la spițe ca altora...

• Haha 1

@majikstone

N-am înlocuit nici o piesă, doar șaua la MTB (pe cea de cursieră o aveam).

Plăcuțele pe pantofi le aveam date maxim în față, mi le-a pus maxim în spate.

Scos toate distanțierele de sub ghidon la ambele biciclete.

Împins șeile la maxim în față.

La cursieră a rotit puțin ghidonul astfel încât manetele să coboare mai jos.

Înălțimea șeilor a rămas aceeași, măcar asta am nimerit-o.

Ai aici fit reportul:

MTB

KU2RmhQ.png

Cursieră:

SN8T8d1.png

@MaC® la MTB șaua e mult mai ”strâmbă”, merge vârful brusc în jos. Cred că de asta a ieșit în fit report -8* la șaua MTB-ului, că a măsurat din vârful șeii.

@LucianLS dimpotrivă, mie mi se pare că dacă nasul șeii e mai ridicat, pune presiune pe moștenitori. Cum e acuma e bine, am mers vreo 20km în drop-uri și n-a fost problemă din punctul ăsta de vedere. :)

OK, mersi. Mi se pare ciudat pe tabelul ala ca la cursiera e doar -37 mm handlebar drop, in poza pusa de tine mai sus pare mult mai mare (as zice cam dublu).

On 1/18/2018 at 10:11, Traveller said:

Un gheșeft de pe wiggle: http://www.wiggle.co.uk/cosine-ti-endurance-road-saddle/

Am pus-o pe 29erul rigid la jumatatea lui noiembrie, de atunci am apucat să fac 4 ieșiri scurte cu bicla (intre 10 și 25 km fiecare, total 70).

Deocamdată am o părere foarte bună, în sensul că tura de 25 am făcut-o în pantaloni de trening, și pe dalele de beton ale Lacului Morii, iar șaua s-a arătat confortabilă. Urmează și niște ieșiri mai lungi, dar premisele sunt foarte bune.

Există și o versiune Sprint Road, care paradoxal e ceva mai grea, dar și una Race Carbon:

http://www.wiggle.co.uk/saddles-seat-posts/?ea=4294581036&ris=1

Am adunat 300 km cu șaua, cu bicicleta păstrată în aceeași configurație. Însă toate au fost ieșiri sub 30 km, pînă ieri.

Cînd am făcut 75 km, numai pe asfalt. Sunt foarte mulțumit de șa. Ce e drept, am avut și pantaloni cu bazon foarte bun, iar poziția pe biclă pare să fie exact ce căutam.

• Upvote 1

Cînd am făcut 75 km, numai pe asfalt. Sunt foarte mulțumit de șa. Ce e drept, am avut și pantaloni cu bazon foarte bun, iar poziția pe biclă pare să fie exact ce căutam.

Scuipă-ne și nouă secretul bazonului tău. Saua aceea e făcătoare de minuni :D

Ca o paranteza, din seria eșuată, bicla de la Canyon a venit cu Aliante, standard, modelul vechi, pe Mg. Pe plat totul bune și frumoase, însă pe urcare a fost cam opusul. Orișicum a fost mult mai decenta decât Arione.
Chiar dacă e o șa ieftină Aliante Mg rails (sub 50€) își face treaba prin oraș cu brio.

Bazonul e cel portocaliu, de la pantalonii cu bretele Rockrider.

Șaua e o surpriză plăcută și o afacere foarte bună, până acum.

Ajută mult și faptul că nu e deloc pufoasă, ci destul de tare (nu scândură, oricum).

• Upvote 1

30 minutes ago, dark light said:

Ziua buna, deranjez si eu cu o intrebare: are sau a folosit cineva https://www.cube.eu/en/equipment/bike-parts/saddles/product/cube-natural-fit-saddle-race-exc/ ? Ma intereseaza daca e confortabila la drum lung. Multumesc!

Salut. Si bine ai venit pe forum!

Nu cunosc saua, seamana ca si forma nitel cu Selle Italia Superflow SLR, insa cea prezentata de tine e cam greuta. Si poate la pretul respectiv gasesti altceva, 90euro.

Multam de raspuns. Momentan sunt in cautari. Am luat un triban 540 si nu ma impac sub nicio forma cu saua lor. Am undeva la 130-135 distanta intre oasele coxale si pica fix intre ele, asa ca ma uit dupa sei care sa aiba latime de 150-160 mm :) Am un selle gelflow pe o bicicleta de trekking si ma simt bine cu ea , am incercat-o insa pe triban si nu a mai fost ok.

am incercat-o insa pe triban si nu a mai fost ok

Vrei să spui că felul în care se simte o șa depinde de mai mulți factori, printre care (și nu numai) înălțimea ei și poziția posesorului pe bicicletă? Blasfemie!

Inseamna că ai altă problemă, poziția ta pe bicicletă, geometria diferită a bicicletei.

Mă îndoiesc că ai 135 mm între proiecțiile oaselor ischiadice, astea sunt dimensiuni de femeie.

3 hours ago, Traveller said:

Inseamna că ai altă problemă, poziția ta pe bicicletă, geometria diferită a bicicletei.

Mă îndoiesc că ai 135 mm între proiecțiile oaselor ischiadice, astea sunt dimensiuni de femeie.

Eu am aproape 130. Ce vrei sa insinuezi? :-< 

Am masurat in trei feluri, mereu iese la fel, iar daca pe o sa de 130 latime simt ca pica cumva intre oase, ma gandesc ca am masurat totusi corect, motiv pt care desi pozitia pe cursiera e alta, am zis ca e mai potrivita o sa de minim 150 latime.

Asta cu măsuratul... Și eu am măsurat și căutam o șa de 150mm. Am sfârșit cu una de 131mm și una de 138 :)

48 minutes ago, dark light said:

pe o sa de 130 latime simt ca pica cumva intre oase

Așa simțeam și eu pe șaua de 138mm, dar din cauză că n-a fost poziția bună. Acum stau pe ea ca în fotoliu.

13 hours ago, majikstone said:

Mai suntem citiva mai "speciali", eu am 137 cu masurat la sange ( si am repetat masuratorile de multe ori, chiar asistat, neacceptând ca poate fi chiar atat).

Culmea este ca, atunci când am avut o sa de 155mm am simtit un incomfort mai mare, dat de partile ei laterale, care imi macinau coapsele pe interor, decat senzatia ca stau pe marginea unei prapastii pe o sa de 143mm. Asta cu saua perfecta poate fi o problema (aproape) fara de sfarsit.

Eu nu ma prea plang, pentru mine Selle SMP Extra (de 140) e perfecta, cel putin pe sosea si indiferent de numarul de ore petrecute in ea. Da, nu zic nu, mi-ar placea sa fie mai usoara si sa imi ofere exact acelasi grad de confort, dar cat timp se va mai fabrica nu am nici cea mai mica intentie sa folosesc altceva. If it ain't broke, don't fix it.

în urmă cu 13 ore, majikstone said:

în urmă cu 24 minute, DAMIAN said:

Mai suntem citiva mai "speciali", eu am 137 cu masurat la sange

Deh, sunteți la marginea clopotului Gauss al populației masculine, gata-gata să cădeți. 

Eu nu știu exact ce distanță am între cele 2 protuberanțe, dar am constatat că mă simt bine pe șei între 137 - 142 mm lățime și cu șanț pe mijloc.

5 minutes ago, Traveller said:

Deh, sunteți la marginea clopotului Gauss al populației masculine, gata-gata să cădeți.

Model de pampers diferit :P

6 hours ago, paulrad said:

Așa simțeam și eu pe șaua de 138mm, dar din cauză că n-a fost poziția bună. Acum stau pe ea ca în fotoliu.

Ce a corectat pentru asta?

1 hour ago, Traveller said:

Eu nu știu exact ce distanță am între cele 2 protuberanțe, dar am constatat că mă simt bine pe șei între 137 - 142 mm lățime și cu șanț pe mijloc.

Si pe parginea clopotului si a seilor :))

Fara exagerare, pe o sa flat de 142 mm nu prea puteam sta: 1 mm mai spre stanga si protuberanta osoaasa era suspendata in aer, 1 mm la dreapta idem.

Se pare ca acel mm in plus la una de 143mm e o diferenta uriasa. Daca gasesc "pozitia", intr-o echilibristica perfecta, totul e bine. Iar de cand cu minunea de Power cum ma asez la plecare asa raman pana la sosire, si de pedalez 8 ore. Pe alte sei incepeam sa ma foiesc dupa prima ora sau doua si corpul se caznea sa tot gaseasca pozitii alternative in lupta sa cu amorteala.

Cativa ani am tanjit si sperat sa gasesc ceva de 148mm, nu mai mult, nu mai putin, dar n-am avut noroc. A, si musai cu sant larg pe mijloc, altfel nici nu concep.

Ce model de Power ai? Ca eu gasesc doar chestii de 200euro. In realitate arata ca la fel de ciudat ca in pozele de prezentare?

Am mers aproape 2 ani pe cel standard, varianta de baza, costa vreo 80-90 de euro la vremea aia. Din Martie merg pe versiunea noua Elaston, intr-adevar incadrata la categoria Pro, cu carcasa de carbon, fix 200 de euro. Dar pt mine a meritat fiecare banut. Daca pe modelul standard, dupa 4 ore incepeam sa simt oboseala si incomfort dorsal, pe Elaston am pedalat putin sub 9 ore saptamana trecuta si fundul era singura parte din tot corpul care chiar se simtea excelent. Recomand calduros, pt cei care se impaca cu forma ei, la turele de anduranta serioase. Dar cum am mai spus, e genul de sa care musai trebuie testat inainte, ori o gasesti perfecta, ori inebunesti dupa primele 10 minute de stat in ea. Cale de mijloc nu prea iti lasa...

De aratat....ce sa zic, eu unul m-am obisnuit, dar prima impresie a fost ca e cam ciudata. Iar remarcile tuturor celor care o vedeau la inceput era de genul "Doamne, da urata mai e!"  :)) 

Chiar daca nu am gasit o multitudine de informatii legat de seile Fabric, am decis sa imi schimb veche sa de la RCZ cu sine de Ti (destul de usurica, dar chiar nu exceleaza la comfort, personal resimtind dureri pelvine dupa 25-30km offroad), cu o sa relativ entry de la Fabric, un Scoop Elite Shallow cu sine CrMo. Dupa o scurta tura de incercare tind sa fiu multumit de achizitie, exista o imbunatatire evidenta. Urmeaza sa o supun unor teste mai lungi, si o sa revin cu un review mai detaliat.

Revin cu o parere legat de saua Fabric Scoop Elite Shallow, dupa cursa de ciclism de la Campulung. Pana la aceasta, nu am avut ocazia sa o testez chiar in amanunt, asa ca am plecat cu multe asteptari... care chiar au fost indeplinite. Precizez ca saua a fost montata exact in aceeasi pozitie ca si cea veche. Am participat la tura de 30km si dupa 2h de pedalat continuu am urmatoarele concluzii: 1. La final nu am resimtit nici un fel de durere pelvina, chiar si durerea lombara fiind foarte mult diminuata (pentru a scadea durerea pelvina, ma miscam in spate pe sa, in pozitii mai incomode pentru spate. Chiar este confortabila. 2. Chiar si cand este uda si plina de nori ofera o aderenta foarte buna. 3. Se spala extrem de usor fara sa ramana pete, iar partea inferioara fiind lucioasa si dreapta nu se incarca de mizerie.
Am mers spre acest produs impins de speranta si durere :)) fara prea multe review-uri, dar acum cred ca o sa orientez numai la sei Fabric. Sper ca povestea asta sa ii ajute si pe altii.590048f9e07a31cb98982bca18774ed4.jpg

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

• Upvote 1
  • Like 1

Am pus-o și eu pe bicicleta de curând, o am de ceva timp, a fost ok pe distante scurte. 

Pana una alta, am testat de la @elucid o sa SMP dynamic și m-am simțit tare bine. Deși mi-e sa nu mă fi păcălit in cei aproape 25km, plat și frig, in plină noapte, destui de putini, pantalonii fiind de vara, dar având pad gros totodata. Am făcut sprint, o cățărare mică, cadențe diferite. Încă nu știu nici dacă am reglat-o corect, forma fiind tare ciudata, precum știm. 

Asta după ce mi-am facut ceva rani cu șei diferite și stăteam crăcănat aproape cu orice pantalon avut la mine. 

Din cele 3 sei, Fizik Antares Versus Evo R3 (modelul nou), Selle Italia SLR Superflow (cea cu gaura mare), Fizik Antares R5 standard (modelul vechi) testate pe 7 zile in continuu, pot zice ca Versus Evo e pentru plat și sprinteri mai degrabă sau nicidecum pentru anduranta, valabil și la Superflow. Superflow gaura este incadrata din șine de metal, padding mic, iar dacă stai aiurea, te cam rupe. Culmea este ca cu ambele am făcut o tura de 315km, respectiv o tura de 270km, aproximativ același traseu, pantaloni diferiți, însă am simțit disconfort doar la început. Însă in zile consecutive de pedalat, ture de 90-130km, more or less, nu s-au pupat neaparat cu mine, teren mix, plat și cățărare, minim 800 metri. 

Antares clasic e nițel mai rotunjită in jos, are padding ceva mai mult decât amândouă. Însă dezavantajul in are in partea frontala. E saua lui Froome 😋

Una peste alta, nici una nu m-a convins 100% ca este pentru mine. Nici măcar aproape. 

Dupa cea prezentată mai sus de colegul nostru, pe care o am de câteva luni, o sa vreau sa testez un SMP, un model, doua. Însă vine frigul, testul s-ar putea sa nu fie tare concludent.