Recommended Posts

Da,dar eu vreau sa pastrez tija cu amortizor, sistemul de prindere trebuie adaptat.

Dacă te aud fanii Brooks cu un asemenea sacrilegiu... :P

Treaba e că șeile Brooks au diametrul șinelor cu aprox. 1 mm mai mare decât cele ”obișnuite”, astfel încât nu toate nucile de prindere sunt compatibile.

Eu n-am avut probleme, au fost compatibile, doar că le-am montat puțin mai greu.

Poți să pui o poză cu ce nucă a tijei de șa ai tu acum?

Tija are sistem prindere cu doua sine, brooks are doua sine suprapuse, iar lepper are doua platbande groase si grele de parca sunt pregatite de razboi.

Am observat ca modelele noi au sine simple, compatibile cu tijele moderne. La mine fiind duble,ma gandesc sa o montez pe sina de jos,cea superioara ramanand in aer,deasupra...

Încearcă și vezi ce iese. Nu-mi dau seama cum vine asta cu șine duble, dar sper să îți meargă cumva.

Pai asa sunt din fabrica,doua tije suprapuse pe fiecare sens, adica patru. Am lasat nuca veche pe ele, am tras.o mai in spate, si am fixat tija de şa cu suspensie culisanta pe doua sine de jos, ele fiind fixate in continuare de celelalte de sus prin nuca originala. Inca nu am mers la drum din cauza ploii.

saddle-lepper-primus-black.jpg

image.jpg

Cred ca asta e sistemul, sunt facute pt tije cu nuca

@paulrad Dintre cele 2 sei sellesmp cu care te simti mai bine acum dupa ce a trecut ceva timp de la bike fit.Te mai doare ceva pe la fund sau alte zone :) ?

@Nexus Pe SMP Dynamic, dar nu mă mai simt chiar așa bine ca după bike fit*. De aia de pe MTB, SMP Stratos, trebe să mă despart că mi-o trage grupa mare.

*m-am convins cât de bun a fost bike fitul ăla la bicishop după ce în weekend am pedalat cu prietenul ce îmi face programul de antrenament, s-a uitat la mine pe forestier cum pedalez și apoi mi-a reglat plăcuțele mai bine decât ăla la bike fit...

@paulrad dynamic ce are? E îngustă sau e prea dura? Ailaltă am văzut ca e mai îngustă fata de dinamic.Spune mai multe detalii, posibil sa încerc și eu una și vreau sa aflu mai multe informatii.

@Nexus dynamic e ok, dar nu mă mai simt așa bine pe ea ca anul trecut. Anul trecut am băgat o tură de 180km fără probleme. După 100km părea că abia m-am urcat pe bicicletă. Acu' cred că și pantalonii poartă o parte din vină.

Stratosul e prea îngust, nu m-am împăcat foarte bine cu ea de la început.

Depinde pe ce vrei să o folosești. Eu nu aș mai luat SMP, cel puțin nu pe MTB. Am făcut-o varză. După vreo 2-3 ture cu noroi și nisip sărit pe șa, am dat jos un strat de piele :) 

@paulrad la dynamic ce pantaloni cu bazon foloseai? Ceva gros sau subțire? Ți-ai reglat seaua greu sau după bike fit ți-ai dat seama de ce si cum sta treaba?

Habar n-am să-ți zic dacă bazoanele mele îs subțiri sau nu. La cursieră am lăsat șaua exact cum mi-a pus-o la bike fit. La MTB am pus-o la -3 grade, la bike fit mi-a pus-o la -8.

@paulrad ce aplicatie ai folosit pentru a fi sigur ca e dreapta seaua.eu am folosit un boloboc normal(nu aplicatie de telefon) pus direct pe marginile seii.Varful cu partea stanga verific apoi varful cu partea dreapta.Ca si aplicatie nu imi da impresia ca se poate face un reglaj prea fin.Mai ales daca am si o carte mai groasa pusa sub telefon.

Eu folosesc aplicatia asta pentru masurat/reglat unghiul seii, cu o carte cu coperti rigide pusa in prealabil pe sa. In cazul meu, am descoperit dupa cateva incercari ca unghiul ideal pentru mine si saua mea SMP Extra e -1.5° (inclinat in fata). Daca e mai inclinata (-2.5°) incep sa ma doara tendoanele de deasupra genunchiului, iar daca e 0 incep sa amorteasca diverse dupa ~1 ora de pedalat asezat in sa. 

• Upvote 1

Salut,

am o sa noua cu care nu ma inteleg (deocamdata).

Este un Fizik Aliante, care in teorie mi se potriveste pentru ca am spatele putin flexibil, dar dupa o plimbare de cateva ore mi-au amortit toate lucrurile dintre picioare. Mi se pare in primul rand foarte curbata in sectiune, apoi destul de 'padded' (mai ales in combinatie cu paddingul de la pantaloni), si nu in ultimul rand am senzatia ca pozitia orizontala nu este orizontala, probabil din cauza varfului lasat si al spatelui ridicat.

Intrucat bicicleta este noua sunt prea multe variabile legate de geometrie si pozitie ca sa le pot elimina, asa ca ma leg doar de sa.

Din experienta voastra (mai ales a utilizatorilor de Aliante) este ceva care se rezolva in timp sau cu putin tuning  - sau e cazul sa caut alta sa?

Thanks