Recommended Posts

Marele avantaj la piele este ca isi ia forma posteriorului utilizatorului. De aici confortul, respectiv disconfortul pana isi ia forma asta. Practic in dreptul oaselor alea din fundul osos se fac niste adancituri.

Cand o sa imi iau furca sub 1500 g si cadru sub 1000 g, o sa ma gandesc si la problema cu greutatea seii. Adica o sa imi iau un Brooks de titan http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Oricum, daca te-a apucat nebunia asta cu greutatea bicicletei, nu mai scapi usor. Va garantez ca daca-i dam lui Tudi Oprea un First Bike de 25 kg oricum ii muceste pe orice traseu pe 99% din smecherii cu biciclete de sub 10 kg. Asa ca prefer sa investesc banii in iesiri si antrenamente decat in piese. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Eu am dat pe saua mea Brooks 150 RON, la banii astia cu greu iei o sa decenta oricum.

Va garantez ca daca-i dam lui Tudi Oprea un First Bike de 25 kg oricum ii muceste pe orice traseu pe 99% din smecherii cu biciclete de sub 10 kg. Asa ca prefer sa investesc banii in iesiri si antrenamente decat in piese. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

E putin exagerat , ca daca coboara cum coboara cu o bicicleta obisnuita urmatorul deal v-a trebui sa il urce pe jos.

Nu e cam lata seaua brooks pentru uz competitional ?

• Upvote 1

Nu e prea lata, e modelul de competitie si e exact cat o sa normala de mtb, ba chiar inspre latura ingusta. La fel, mai sunt inguste B15 Swallow si B17 Narrow. E inca printre cele mai apreciate sei la concursurile de mesageri pe biciclete si daca aia nu stiu ce inseamna piesa eficienta, nu stiu cine stie. B15 merge si de road-race.

Horatiule, cred ca te zdrobesti zadarnic.

Fara a incerca sa fac pe cineva prost: cred ca cu citiva ani in urma majoritatea forumistilor probabil credeau ca Brooks e un fel de "Power-Bar". Cind am pomenit prima data de aceste sei si am pus citeva poze un "iexpert" mi-a spus ca arata ca alea de Tohan :P .

Mult succes.

Am depasit 1000km cu saua mea Brooks si ma simt pe ea din ce in ce mai bine. Cu pantaloni subtiri fara bazon n-am nici un discomfort.

Am dat-o cu crema de bocanci si s-a facut foarte frumoasa, lucioasa si catifelata.

Eu mă dau în concurs cu o Selle Italia SLR Carbon, care e din... carbon :)) E tare ca betonul, nu are decât o imitaţie de piele pe ea, şi e super comodă în concurs. Sunt convins că respectiva Brooks e şi mai comodă, dar nu aş face rabat la alea 300 de grame.

Idem

Selle Italia SLR XP Carbon pe MTB

Primele trei luni am urato. Acum n-as schimba pe una cu gel.

Si eu am pastrat pielea pe ea desi daca o jupoi de piele (care apropo este naturala), ramane doar carbonul iar la confort nu se schimba mare lucru. Pierzi insa cca 35 gr din greutatea ei normala si ajunge pe la 130.

Pe cursiera am un Selle Italia SLR XP Gel Flow. La fel de comoda la drum lung. 49EC95C2-67C8-CFA5-C61C-A970ECF1E8B11.02.28

Bai m-ati facut curios cu seile voastre Brooks! Am citit ceva review-uri de pe site-ul lor, nu stiu cat de obiective sunt. In general vad ca lumea e multumita si foarte multumita.

Mi-a placut un comentariu de acolo : "Who knew that hard leather could be so comfortable?".

Ok, o iau in considerare pentru ca o viitoare candidata.

Deocamdata a mea WTB Speed-V inca isi face treaba bine!

Numai bine!

@Frank

Ce sa faci daca cel mai cool e sa ai o sa care sa-ti intre in fund, daca se poate de carbon e perfect, neaparat montata pe o bicicleta Cube sau Kona. Si sa nu fie zgariata. Daca se zgarie bicicleta, o vindem repede la jumate de pret si luam alta.

Sa vezi daca or sa aduca la BikeXpert intr-o zi niste biciclete vintage cu sei, grip-uri si gentute Brooks si isi cumpara cativa cum, brusc, o sa devina super cool.

Deocamdata fiecare stie ce isi doreste mai mult pentru fundul lui propriu si cum prefera sa si-l tabaceasca.

V-ati incins pentru nimic. Fiecare are fundul cum are, si are saua care nu ar schimba pentru nimic. Eu am un san marco mantra carbon fx, bun la competitii. Imediat am luat inva una ( test version ) pe trainer, gandindu-ma ca o sa ma obisnuiesc mai repede. Rezultatul a fost 7 zile fara bicicleta si fara trainer, pe care acum folosesc un noname cu gel, si functioneaza perfect.

As vrea sa mentionez, ca nu toti care au o furca sub 1500 de grame, sau un cadru sub 1000 sunt " smecheri " care abia astept sa fie depasiti de cativa saraci dar talentati cu bicle de 25 kg. Si Hitler cam asa a inceput sa categorizeze oamenii si vezi unde a ajuns.

laco, nu cred ca ai inteles :)

deci seaua mea incepe sa arate ca fiind a mea. Mai ales dupa o cazatura in gol a biclei, de la 1.5 metrii, printre pietre. Niica grav

Ei uite, eu sunt un mic Hitler si ma enerveaza aia care-si iau bicla de 8 kile sa se plimbe in parc, ditai masina de teren pentru cumparaturi la Cora si damele cu masini de 350+ cai care se tarasc in oras si tin dupa ele coloana la plecare de la stop. Echilibrul intre dorinte si necesitatea reala este unul din lucrurile care dau nivelul de civilizatie a unui popor, si pentru motive din astea rade Europa de noi. Cred ca sunt reminiscente de la minoritarii care vor casa cu 100 de turnulete.

Oricum, intr-o tara in care lumea-si ia mountain-bike de mers la servici si sedan ca masina de familie, ce pretentii sa ai?

Pana la urma, fiecare are grija cum vrea de propriul fund, desi sunt convins ca sunt o gramada care dupa ce-si etaleaza frumos pe la vreo-un concurs pe la Baneasa saua lor de carbon de 999 RON se duc la prima toaleta sa isi aplice pungi cu gheata pe partea dorsala http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

P.S. Acuma o sa zica unu' ca e utila bicla de 8 kile, ca in fiecare seara trebuie urcata in lift...

Ei uite, eu sunt un mic Hitler si ma enerveaza aia care-si iau bicla de 8 kile sa se plimbe in parc.

Oricum, intr-o tara in care lumea-si ia mountain-bike de mers la servici

P.S. Acuma o sa zica unu' ca e utila bicla de 8 kile, ca in fiecare seara trebuie urcata in lift...

Asta cu mtb in oras e discutabila , io am fost pe poteci de munte mai plate decat soselele noastre .

Nici mie nu imi plac aia care isi iau biciclete de top si nu pot termina in timp la maratoane dar exact la fel am niste sageti de darts(200 ron) exact ca cei care joaca la campionatul modial desi rar inchid din 25-30 sageti (un profesionist inchide frecvent din 12 -15 sageti ) si daca joc odata la 2 saptamani inseamna ca am avut mult timp liber .

Sunt convins ca toti avem cate ceva care ne depaseste capacitatiile noastre .

Seaua confortabila, e saua care ai folosit-o 1-2-3 ani ,si care e rupta dar tot nu te lasa inima sa o schimbi.Nu conteaza ca este o coaje de carbon sau are 5 kile de jeleu.

Fiecare pe curu' lui piere...

• Upvote 1

Ei uite, eu sunt un mic Hitler si ma enerveaza aia care-si iau bicla de 8 kile sa se plimbe in parc, ditai masina de teren pentru cumparaturi la Cora si damele cu masini de 350+ cai care se tarasc in oras si tin dupa ele coloana la plecare de la stop. Echilibrul intre dorinte si necesitatea reala este unul din lucrurile care dau nivelul de civilizatie a unui popor, si pentru motive din astea rade Europa de noi. Cred ca sunt reminiscente de la minoritarii care vor casa cu 100 de turnulete.

Oricum, intr-o tara in care lumea-si ia mountain-bike de mers la servici si sedan ca masina de familie, ce pretentii sa ai?

Pana la urma, fiecare are grija cum vrea de propriul fund, desi sunt convins ca sunt o gramada care dupa ce-si etaleaza frumos pe la vreo-un concurs pe la Baneasa saua lor de carbon de 999 RON se duc la prima toaleta sa isi aplice pungi cu gheata pe partea dorsala http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Acuma o sa zica unu, ca daca n-a furat banu' , si nu a luat de la tine, are dreptul sa cumpere orice bicicleta sau masina ce poate sa-si permita. Asta e. Tu ramai cu supararea, el(ea) cu bikla, sau masina.

Echilibrul trebuie sa existe intre dorinte si nevoi; si sursele tale de a satisface aceste dorinte. Daca cineva castiga 10.000 Euro in fiecare luna, si vrea sa cumpere o bicicleta de 8000 euro sa plimbe un parc, nu poate sa faca fara a asculta mormaitul tau plin de invidie si prejudecati???

Poate sa-si ia un city bike de lux de 4000 de euro si restul de 6000 sa-i dea la un copil cu cancer care n-are bani de operatie. Cei care isi iau lucruri mai impozante decat au nevoie sunt niste snobi, iar snobii sunt niste lepadaturi. Parerea mea.

• Upvote 3

Sa revenim la sei...

Am mers ani de zile pe sei cu gel si mi se pareau nemaipomenite.

Acum dupa ce am dat de gustul Brooks-ului, gelul mi se pare insipid. Am facut o tura cu alta bicla si nu m-am simtit bine deloc.

Saua mea desi e tare de poti indrepta cuie pe ea, e super comfortabila. Greu de inteles, dar asta e!

Ei uite, eu sunt un mic Hitler si ma enerveaza aia care-si iau bicla de 8 kile sa se plimbe in parc, ditai masina de teren pentru cumparaturi la Cora ...

Ce simpatic eşti moşule, şi ce repede pui eticheta pe om. Selle Italia mea a fost mai ieftină decât o Brooks. Şi oricum nu mă duc cu ea în oraş, cu atât mai puţin în parc. La servici mă duc cun un hârb SSP de oţel cu apărători, portbagaj şi lumini (şi şa de piele...). Asta ca să nu stai după mine la stop :)

Nu inteleg de ce se supara lumea.

Nu ti-ai luat bicla sa te plimbi prin parc, ai MTB si ai fost cu el macar o data la 3 luni la munte = nu vorbeam despre tine.

Eu vorbeam despre cei care se plimba prin parc cu asa ceva (999 RON - sa complet din carbon, fara nici un pic de piele sau gel pe ea)

http://www.bikexpert.ro/catalog/kforce-carbon-lite-p-425.html

Chiar am vazut oameni care se plimba prin parc cu asa ceva.

Orice ar zice oricine, mie mi se pare ca cineva care isi ia un MTB de mii de euro care iese de pe asfalt doar ocazional in Herastrau pe langa alee in loc sa investeasca intr-un super city-bike, care poate sa fie tot de mii de euro e un snob si e si prost. Pe un city bike echipat cu Brooks, elegant, s-ar simti mult mai bine si, sincer, ar avea si mai mare succes la femei (sau la barbati ;) ) ca pana la urma la asta se reduce totul la genul asta de specimene.

S-au deschis in Bucuresti cel putin cateva magazine care aduc niste city-bike-uri superbe, iti fura privirea, dar care raman un produs de nisa din cauza filozofiei romanului care vrea MTB si ML.

Am vazut si eu saua K-Force in Herastrau :D Ieri am vazut un CUBE carbon cu XTR si furca SID pe care se plimba un pusti :blink: Asa e Horatiu, mai bine iti iei un city frumos si elegant. Eu am un city bike Scott echipat Shimano Nexave pentru care am platit 150 de euro in Austria si ma simt excelent pe el in oras. Mult mai bine decat pe mtb sau pe alt tip de bicicleta.

radu_vadan este exact ca heterosexualii care nu pot dormi de grija drepturilor homosexualilor. Nu intra in categoria aia, dar simte nevoia sa apere ceva :D

@Hcampian: pe de alta parte, daca banii te dau afara din casa, s-ar putea ca alea cateva mii de euro sa nu conteze si sa iti iei top=ul, doar pentru poti. Nu ca trebuie. Viata nu este compusa numa din alb si negru, exista si exceptii gri.

• Upvote 3

Fiecare sa e diferita la fiecare, depinde de lățimea bazinului care trebuie corelata cu lățimea șei, care dacă e prea lata sau prea îngusta o sa te tot freci de pe o parte pe alta cu oasele bazinului , la mine de exemplu cea mai buna până acum este de 142 mm, adică un Fizik Aliante si am încercat cred ca vreo 10 șei până acum.