Recommended Posts

Prietene, chiar dacă s-a mai dat cineva pe șaua aia, nu s-a dat cu, scuză-mi franchețea, bucile tale pe ea ca să-ți poată spune cum e ;) Conformația șeii e o alegere foarte personală, nu-i ca o căciulă. Cu siguranță îți va trebui o perioadă de acomodare cu șaua, și de-abia apoi vei putea constata dacă ți s-a potrivit sau nu.

Nici pantofii nu prea îi poți lua pe recomandări, că unul are piciorul lung și subțire, altul lat și scurt, altul poate are platfus și un altul are degetele încălecate; ce i se potrivește unuia o să-i scoată ochii din cap altuia. Iar la pantofi mai avem cât de cât măsuri și calapoade, da' la buci... :)

Pare rău că nu te-am lămurit cu nimic la alegere, da' ce aș putea să zic? Posteriorul meu duce o viață de huzur pe o șa lată, grea și îngroșată bine de gel, șa „de pensionar” cum s-a exprimat un ciclist ce m-a văzut cu ea, dar n-am ce face - e cel mai credincios posterior pe care l-am avut vreodată, mă urmează peste tot, îl cunosc de mic; trebuie să-i arăt cumva respect :D

Iar la pantofi mai avem cât de cât măsuri și calapoade, da' la buci... :)

La buci ar trebui sa fie mai simplu ca nu avem degete. :D

De fapt cica ar exista, da' nu pe la noi.

O sa fac sper curand un mic experiment personal pe tema potrivirii seilor cu posesoru', ma voi lauda cand (si daca) voi obtine rezultate :D

Alegerea seii e ceva personal. Am patit-o vara asta.Nu stau sa povestesc ,dar pana nu am schimbat-o ,ma urcam cu scheunaturi pe bicla,Dar nu aveam incotro.

Am mers pe SLR.E buna .Dar mai bine m-am impacat cu Aspide fx de san marco.Mai recent si cu Aspide arrowhead ,pe care am rupt-o in multele cazaturi de anul asta.

Am uitat >ptr cursiera sau ptr mtb ? Pe cursiera inca merg cu Aspide fx ,iar la mtbPhobos ,Aspide arrowhed, sau o varianta mai rezistenta Selle San Marco Era Arrowhead

;)

• Upvote 1

va multumesc mult tuturor pentru amabilitatea de a-mi raspunde...am inteles ideea ca alegerea unei sei depinde de conformatia fiecaruia,dar ca pret cum vi se par cele enumerate de mine?as vrea o parere mai subiectiva din partea unei persoane care a folosit mai multe tipuri cu sei,o sa normala si una cu gel,avantaje,dezavantaje...multumesc anticipat

Eu nu mă împac cu şeile cu gel. Îmi intră oasele bazinului în gel şi partea centrală îmi comprimă treburile importante.

Prefer o şa îngustă şi tare. Momentan am Selle Italia SLR pe MTB şi Selle Italia NT1 Carbon pe bicla de triatlon.

am uitat sa mentionez ca,ca si constitutie sunt ectomorf ,adica am 1,70 m la 62-63 de kg....am inceput sa practic acest sport de aproximativ 3 luni de zile,normal ca amator,la cursiera care am avut-o era echipata cu o sa destul de tare(iscaselle,model vechi ,made in italy) si m-am simtit binisor pe ea....acum sunt in dilema pt ca am gasit undeva o sa cu gel ieftina pt. ca in perioada asta sunt reduceri si as vrea sa stiiu ce sa aleg pt. constitutia mea atletica,o sa cu gel mai grea(in jur de 280 g) sau o sa mai usoara(in jur de 180 g)-va multumesc anticipat

N-ai reusit sa faci sinteza informatiilor, nu ? :D

Mergi si vezi cum stai pe fiecare sa in parte, apoi ia-o pe aia care iti vine mai bine.

multumesc pt. sfaturi si cred ca orice amator are nevoie de ele,pt. ca toti am inceput cu'inceputul',adica cu sugestii din partea unor sportivi mai experimentati:)

de mult timp vreau sa scriu asta insa am tot amanat.

saua, dupa cum cu totii vedem, este o piesa f importanta! de ea depind confortul tau, cum ti se plaseaza bazinul, cum pui forta in pedala, etc. totusi, nu e o componenta ca celelalte unde mergi la sigur (exemplu: cumperi o pipa tare si asa ramane). este ceva destul de personal, trebuie sa incerci mai multe sei pana iti faci o parere. problema este ca nu prea se poate asta, caci o sa buna costa destul de mult, iar magazinele nu-ti ofera posibilitatea de a testa. insa, ne avem pe noi si, deci, putem fructifica acest aspect de a gasi saua preferata. simplu:

hai sa facem schimb de sei!

sau, hai sa imprumutam o sa!

(contra cost eventual, si bineinteles de valori apropiate)

eu "pun la bataie" o sa Fizik Aliante Gamma.

;)

• Upvote 1

O sa Brooks, se poate cumpara de pe la noi ? Exista vre'un dealer prin Romania ce aduce asa ceva ?

Eu am luat-o pe a mea de pe wiggle.co.uk. A venit in 3 zile prin posta romana.

O sa Brooks, se poate cumpara de pe la noi ? Exista vre'un dealer prin Romania ce aduce asa ceva ?

La Veloteca am vazut sei din astea

Multumesc frumos pentru link !

Avand in vedere ca aceasta sa costa ceva banuti, ar fi inteligent pentru mine sa incerc una prima data ! Or avea una de test la magazin ?!?! Nu cred ...

Momentan ma dau cu saua din fotografii. In oras nu's probleme dar cand si cand mai ies la o tura in afara orasului (merg doar pe sosea) si dupa 25-30km durerea devine insuportabila, aproape ca nu ma mai pot concentra la pedalat.

Nu pot acuza fapul ca n-am stat in viata mea pe o sa de bicicleta, pentru ca posteriorul meu a facut cunostinta de mult cu saile tari ale motocicletelor de motocross, insa saua asta pur si simplu ma terorizeaza ! Am mutat-o mai in fata, mai in spate, am rotit-o mai spre fata dar efectul este acelasi ........ imi amorteste radacina ,,organului", iar apoi ... tot ,,organul" de nu-l mai simt deloc, lasand la o parte durerea groaznica la oasele bazinului. In momentul de fata sunt in cautarea unei sai care sa nu-mi afecteze in asemenea hal placerea de a pedala, mai ales ca in vara asta vreau sa stau mai mult in saua bicicletei !

Multumesc frumos pentru link !

Avand in vedere ca aceasta sa costa ceva banuti, ar fi inteligent pentru mine sa incerc una prima data ! Or avea una de test la magazin ?!?! Nu cred ...

Daca o sa studiezi mai in amanunt topicul o sa aflii care e treaba cu Brooks-urile.

Acest tip de sea se "modeleaza" dupa corpul posesorului, sa o probezi la magazin e inutil. Primii 500 - 1000 km sunt cam nasoi, dar dupa ce se intinde pielea dupa tine confortul este asemanator cu al unei canapele din piele. :P

Poti sa citesti pe net review-uri despre seile Brooks ca sa te lamuresti mai bine.

Daca o sa studiezi mai in amanunt topicul o sa aflii care e treaba cu Brooks-urile.

Acest tip de sea se "modeleaza" dupa corpul posesorului, sa o probezi la magazin e inutil. Primii 500 - 1000 km sunt cam nasoi, dar dupa ce se intinde pielea dupa tine confortul este asemanator cu al unei canapele din piele. :P

Poti sa citesti pe net review-uri despre seile Brooks ca sa te lamuresti mai bine.

Mda, aici ai dreptate ! Probatul este inutil, insa nu pot scurta din distanta asta de 500-1000km cu niste crema hidratanta, ceva ? Cam asa procedam si cu bocancii cand eram militar. Trebuie sa functioneze si la seile astea daca sunt tot din piele .....

Oricum, cu sau fara un Brooks trebuie sa gasesc o solutie caci sunt terorizat rau de saua actuala ...

Crapule de curiozitate intreb: pantaloni de ciclism cu bazon ai? Am niste amici care s-au induplecat sa poarte asa ceva doar dupa ce i-am lamurit ca pot pune alti pantaloni mai obijnuiti peste cei specifici de ciclism.

O sa confortabila este San Marco Aspide,eu am 2,una pe ciclocross una pe cursiera si ma simt f bine pe ele

Acum depinde de bugetul fiecaruia si de cum se acomodeaza

Crapule de curiozitate intreb: pantaloni de ciclism cu bazon ai? Am niste amici care s-au induplecat sa poarte asa ceva doar dupa ce i-am lamurit ca pot pune alti pantaloni mai obijnuiti peste cei specifici de ciclism.

Nu am ! Tot timpul nu m-am suportat sa ies ,,cu bulanele" la vedere imbracat in colanti, insa ideea de a trage alti pantaloni peste o pereche de pantaloni scurti cu bazon ar fi o idee ...

Sa inteleg ca s'ar imbunatatii simtitor confortul ??

Ca sa nimeresti o sea confortabila trebuie mai intai sa-ti masori dosul .La Surmont puteti face asta.

Am avut si eu o San Marco Aspide si imi era foarte incomoda.Avea 120 mm in latime iar mie imi trebuia o sea de 150 mm asa ca mi-am luat San Marco SKN (intruneste conditia latimii in cazul meu) si ma simt foarte bine pe ea.

@ crapu: da face enorm de mult la majoritatea dintre noi, desi trebuie sa recunosc ca sunt si persoane care n-au nevoie.

@ Heinz28: Iata un aspect! Am sa-mi scot si eu partile dosale moi la o plimbare pana la Surmont... bine de stiut!