Recommended Posts

Nu am ! Tot timpul nu m-am suportat sa ies ,,cu bulanele" la vedere imbracat in colanti, insa ideea de a trage alti pantaloni peste o pereche de pantaloni scurti cu bazon ar fi o idee ...

Sa inteleg ca s'ar imbunatatii simtitor confortul ??

Vezi ca exista pantaloni scurti cu bazon care sunt literalmente scurti, cam de lungimea uor boxeri daca nu chiar mai scurti si sunt ideali pentru a fi purtati pe sub un pantalon scurt sau sort de sport clasic. Eu am avut o pereche din astia si am fost multumit dar o sa vezi ca purtand asa ceva cu timpul treci la clasicii colanti de ciclism pentru ca sunt mai lejeri si aerisisrea este mai facila. Mie unul imi place, si vorbesc strict de aspect nu de functionalitate, sa folosesc mai mult pantalonii de ciclism decat cei mai largi de MTB.

By the way, la Decathlon si poate si in alta parte dar acolo am vazut saptamana trecuta 2 modele de pantaloni scurti (nu colanti) care aveau in interior o plasa bazonata detasabila si astfel impacai si varza si capra. Aveai si bazon si erai si in pantaloni scurti... :) Ma rog, e cam frig afara dar o sa vina vara si trecem la pielicica goala... :)

Ii poti vedea in acest link: http://www.decathlon.ro/RO/sort-5-negru-149055575/# cu mentiunea ca ultima fotografie este suspensorul respectiv...

In week-end-ul asta am imprumutat o sa de la un prieten si m-am dat cu ea si sambata si duminica. Este vorba despre o sa Selle FLX cu gel si cu gaura anatomica. Nu am inca pantalon cu bazon, dar pot spune ca este cu totul alta treaba cu saua asta. Mai urmeaza sa ma mai intalnesc si cu alti biciclisti sa facem schimb de sei, insa la ora asta FLX-ul cu gel de la Selle mi-a placut cel mai mult.

Si eu folosesc doua sei cu gaura aia anatomica, o Selle Italia Trans Am XO si o SMP TRK. Mi se pare o diferenta enorma de confort, nu preseaza asupra prostatei si a vaselor sangvine din zona. Nu cred ca degeaba Mark Beaumont a facut turul lumii pe o bicicleta echipata cu SMP TRK. Mai ales ca la configurarea bicicletei a avut consilieri de specialitate inclusiv medici. Cel putin la barbati, orice urolog va recomanda seile cu acel canal central. E adevarat ca in cazul asta greutatea se distribuie altfel si va exista (doar la inceput, pana se obisnuieste sezutul cu saua) un disconfort la oasele sezutului, dar acolo nu se intampla nimic rau.

Am testat si eu saua SPM TRK, achizitionata recent. Am avut si inainte o sa cu "gaura anatomica". Insa asta e mai mare si intradevar ma simt cu totul altfel pe ea. Inca n-am facut ture de 60-80 de km sa vad cum e, dar primele impresii sunt bune.

Si eu mi-am pus noua SMP TRK. In casa pare mult mai comoda decat SMP Stratos. Astept primavara, sa vad ce zice si la drum lung.

Nu arata rau SMP-ul ! Voi de unde ati cumparat ?

Tu nu vezi bine, arata oribil zici cai baba cloanța cu nasul rupt, chiar e oribila si mai are si vreo 400 de grame, mai bine un brooks de piele ca e tot pe acolo.
  • Upvote 1

Tot pe-acolo si de vreo 4-5 ori mai scump :P

Nici io n-o gasesc tocmai estetica, dar daca o fi asa cum se zice ... de estetica te doare-n fund la banii aia :D

• Upvote 1

... de estetica te doare-n fund la banii aia :D

Da... eu tot cu spatele stau la ea... :D

Tu nu vezi bine, arata oribil zici cai baba cloanța cu nasul rupt, chiar e oribila

... dar are dreptate virusul. Vreau sa-i pun o husa roz. :P

Iar cand ies in oras, imi schimb saua... o pun pe asta, ca e mai frumoasa. ;)

Saua se numeste SMP TRK... Iar TRK vine de la trekking. De ce oare ? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Eu am luat-o din Timisoara cu vreo 95 lei + TVA. Nu am numele site-ului acum... dar nici ei nu au saua pe site... deci e tot aia. :P

Roaga-l pe BogdanTimisoara sa-ti dea numele site-ului sau ti-l dau eu joi, cand o sa am acces la corespondenta cu ei.

... dar are dreptate virusul. Vreau sa-i pun o husa roz. :P

Sa mor de inima rea cand am comandat-o din Germania (30E), ca persoana care mi-a livrat-o mi-a facut o farsa si m-a intrebat daca asa am comandat-o eu, roz si cu gaura in ea... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Si eu o voi folosi doar la excursiile lungi. In rest raman cu SMP Stratos, care e la fel de "urata", insa nasul ala coborat are rolul lui, se tine departe de zonele pe care nu ti le doresti agresate. ;)

Sunt curios daca e acelasi produs cu cel de la Timisoara, pretul vad ca e cam tot ala...

Eu am luat-o din Timisoara cu vreo 95 lei + TVA. Nu am numele site-ului acum... dar nici ei nu au saua pe site... deci e tot aia. :P

Roaga-l pe BogdanTimisoara sa-ti dea numele site-ului sau ti-l dau eu joi, cand o sa am acces la corespondenta cu ei.

95 lei + TVA? Sau 95 lei plus transportul?

Site-ul este www.coolbiketeam.ro, nu gasiti saua pe site, dar dati un mail la adresa de la contact. Asta l-am sfatuit si pe Ombun sa faca, si vad ca deja are saua, deci functioneaza metoda :) Din cate am vorbit cu Ombun, se pare ca baietii nu se misca foarte repede cu coletele (sau cel putin asta a fost situatia in perioada sarbatorilor), dar pana la urma trimit.

Sunt curios daca e acelasi produs cu cel de la Timisoara, pretul vad ca e cam tot ala...

Da, e acelasi ca in poza postata pe pagina anterioara.

Pe factura nu se pomeneste de transport...

Nu am acces la cifre (acum), dar e vreo 92-95 lei + TVA. Oricum... am inteles ca este cel mai mic pret. Este atat de mic, incat cei care au cumparat de pe site-uri straine (la promotie!) sunt foarte curiosi daca este identica cu cele cumparate de ei. Eu cred ca este aceeasi. :P

Pe factura nu se pomeneste de transport...

Nu am acces la cifre (acum), dar e vreo 92-95 lei + TVA. Oricum... am inteles ca este cel mai mic pret. Este atat de mic, incat cei care au cumparat de pe site-uri straine (la promotie!) sunt foarte curiosi daca este identica cu cele cumparate de ei. Eu cred ca este aceeasi. :P

Eu zic ca astea mai scumpe au mai mult gel si mai de calitate :)

Uite poze reale cu a mea luata de pe CRC cu 36 de Euro

https://picasaweb.google.com/catalin.toda/SMPTRK?feat=directlink

E la fel ombun ?

Tu nu vezi bine, arata oribil zici cai baba cloanța cu nasul rupt, chiar e oribila si mai are si vreo 400 de grame, mai bine un brooks de piele ca e tot pe acolo.

Sincer ? ..... poate sa fie ,,uratenia intruchipata" insa daca ma simt confortabil pe ea, nici nu ma mai intereseaza ,,nasul de baba cloanta" !http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Deja am dat un mail la coolbiketeam.

Si pe mine m-au mai intrebat unii cum am reusit sa o stramb, de ce are ciocul ala in jos...

Pe mine ma satisface foarte bine pe sosea, insa pe off-road ma simt mai bine cu Trans Am-ul. Plus ca din cauza latimii, am observat ca ma simt mai bine pe ea daca nu port pantaloni cu bazon.

Si eu mi-am luat seaua de la romani, am comadat-o pe mail si in mai putin de 24 de ore era curieru la usa

Si a mea pare modelul 2010 (la fel cu cea din link-ul lui ombun), deci puteam sa o iau de la noi, la acelasi pret cu cel din Germania.

Ma tenteaza si pe mine o sa SMP TRK mai ales ca trec vineri pe la Coolbiketeam, sa-mi centrez rotile, dar mai intai tre' sa-mi masor oasele fundului :D

A venit saua ! Pe seara fac proba !

Revin cu impresii .....

Am probat noua sa, in plimbarea de frumusete de a'seara !

Nu mi-am masurat oasele bazinului, insa saua asta mi se pare foarte confortabila. Nu am bagat decat vre'o 40km si nuam simtit nici cea mai mica jena. Mi-a placut ca am putut sa ma concentrez la pedalat.

Nu o pot recomanda si altora, insa pentru mine este o alegere foarte buna.

Bafta !