Recommended Posts

eu abia mi-am luat o Velo http://www.bicicletebucuresti.ro/sei/535-sa-velo-d2canal.html . Are cam 380 gr , nu este cu gel , una cu gel aceeasi amrime ajungea la peste 500 gr . Inca nu am apucat sa o probez decat aseara putin , pare destul de moale si comfortabila , este aerodinamica , canalul nu este foarte pronunutat , dar este bine gandit .

Conceptia si realizarea este de calitate , adica nu vezi capse si alte porcarii pe spate , design-ul este interesant si sper sa-si faca treaba . Cu siguranta va fi mai ok decea vechea de 220 gr , care imi oferea dureri de fundulet 2-3 zile dupa 30-40 km parcursi intr-o zi .

a folosit cineva la drum mai lung in special Selle San Marco Mantra - Carbon FX?

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=13069

eu am o Selle Italia SLR Kit Carbonio Saddle 2010

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000,4,37;product=556

dar ma cam supara in special la ture mai lungi (peste 100 km), in special la oase

ma gandeam sa o schimb cu o mantra, insa nu stiu cum se comporta aceasta la drum lung si nici nu stiu unde as putea sa o probez sau macar sa o vad, sa vad cat de flexibila/rigida este (la noi se gaseste la emedue in ploiesti sau la playbike in brasov)

Am folosit saua noua de la Velo ( de mai sus ) in aproximativ 100 de km , se comporta F bine . Dureaza putin timp pana te obisnuiesti , dar nici la drumuri de peste 5 ore tot nu se mai simt dureri ca alta data . Greutatea este distribuita mai bine pe toata suprafata , nu mai transpiri atat de mult la mostenitori si in rest este ok . Trebuie reglata inclinata putin in fata , pentru ca este mai mult burete in spate , care se lasa in momentul in care te pui pe ea .

Doritorilor le aduc la cunostinta ca se mai gaseste una bucata sea SMP TRK, la pretul de 89 lei (plus transport prin curier rapid) la magazinul Supreme Bikes din Timisoara. Ieri am fost pe acolo, am vazut-o si am intrebat cate bucati mai au pe stoc, pentru ca am vazut ca cererea este foarte mare :)

Pun aici datele de contact ale magazinului.CONTACT

Era. Nu mai este :)

Despre seile B'twin, de la Decathlon, cele cu gel, ce parere aveti, le-a incercat cineva ?

nu stiu despre seile cu gel, dar husele sunt niste prostii. Prietena mea si-a luat una la inceput, dar a aruncat-o dupa cateva zile.

Selle SMP TRK toata lumea o lauda. cam 190 e pretul ei. Eu am avut noroc si am prins-o pe ultima la pret redus. Azi imi ajunge si maine o iau la un test drive. Test drive de 10 zile si vreo 700 de km. Sper sa nu ma tradeze :D

Dupa multe căutări mi-am găsit si eu șaua perfecta, problema era de lățime, aveam nevoie de 155 mm, nu de 143 cm, am luat o sa Specialized Phenom cu body geometry care chiar chiar dacă nu e deloc moale culmea face ca e confortabila, nu exista frecare, nu-mi mai amorțesc oole si alte organe, la prima tura am facut 110 km si 1800 diferența de nivel, chiar dacă aveam ceva dureri in oase tot era usor de stat pe ea si puteam sa stau in sa, iar a doua zi nici o urme de dureri ca după alte ture când nu mai puteam sta jos.

La a doua tura vreo 85 de km ~1500 catare deja nu mai aveam nici un fel de durere deloc, până acum turele erau limitate numai de sa, chiar dacă puteam pedala după vreo 50-70 de km nu mai puteam sta in sa, acum asta e de domeniul trecutului.

Deci cei de la Specialized chiar au făcut ceva cercetare care se pare ca funcționează deși nu as fi crezut niciodată ca pot sta atâta pe o sa atât de tare si sa pedalez și mai în forța, cred ca e din cauza lățimi si rigidități șei.

Asta e șaua si de aici am luato

http://www.evanscycles.com/products/specialized/phenom-comp-gel-mtb-saddle-ec028210?query=phenom#features

Imagine postată

Imagine postată

Asta m-a convins sa-mi masor bazinul si sa iau mărimea potrivita

• Upvote 1

Eu am luat modelul acesta. Momentam mi se pare ok. Singura problema este ca ma doare partea stanga mai tare decat dreapta dar asta nu e vina seii ci a mea. Se poate folosi si fara husa cu gel. Eu nu folosesc pantalon cu bazon ca nu imi place. (modelul este cel de jos din poza, m-a costat 75 de lei din magazin, pe net e 90)

Imagine postată

mi-a ajuns Selle SMP TRK-ul :) In pauza de masa am si montat-o si diseara o sa o testez in drum spre casa. Mi se pare cam lata fata de vechea sa si sper sa nu ma cracaneze prea tare :)

Aceeasi impresie am avut-o si eu, ca e prea lata. Dar m-am obisnuit. Saptamana trecuta in fost in excursie, in 4 zile am facut 500 km, stand in sa cate 8-9 ore pe zi. Nu am avut pic de durere de fund!!!

Da, am dat un telefon la richbikes.ro si nu au pe stoc decat 3-4 modele.

Ma gandesc ca poate ati vazut prin magazine.

eu am folosit vreo 2 ani modelul de la Decathlon.

Este foarte confortabila (nota 10 din punctul asta de vedere), nu am avut niciodata vreo durere de fund cu ea, insa are cateva dezavantaje, mai mari sau mici, depinde la ce vrei tu s-o folosesti:

- greutate cam mare pentru gustul meu, are undeva la 400gr.

- la turele lungi in regim mai sportiv, incepe sa-ti amorteasca zona inghinala, din cauza latimii;

- tot din cauza latimii, pe coborarile tehnice si inclinate, unde ai nevoie sa iti deplasezi fundul in spatele seii, o sa constati ca e destul de greu sa faci asta, latimea impiedicandu-te sa "incaleci" saua cum trebuie. Revenirea din spatele seii este si mai complicata ;)

- la modul la care am utilizat-o eu, se uzeaza destul de repede, in sensul in care se exfoliaza in profunzime de pe baza de plastic rigid, incepand cu partea din fata; eu am folosit doua sei de acelasi model, fiecare m-a tinut cate 1 sezon fix (cam 1500-2000km pe trasee in general montane).

Deci depinde mult la ce vrei s-o folosesti. Daca nu faci trasee f tehnice, si o folosesti mai mult pentru plimbari/cicloturism, este perfecta.

Atentie ce SMP TRK cumparati. Eu am avut una cumparata din TM cu 95 de RON si am vandut-o pentru ca era prea lata. Mi-a spus un amic ce locuieste in Italia ca a fost in Decathlon acolo si a vazut TRK dar nu seamana cu ce a m avut eu. Modelul era cu gel si pretul este cam de 50 de euro. De unde am tras eu concluzia ca cele ce se gasesc la noi pe piata cu 95 de ron sunt imitatii.On topic: cu TRK dispare presiunea din zona centrala complet .

Păi modelele curente le găsești pe site la SMP Selle - toate seamănă dar nu sunt identice cu varianta TRK ce o găsim noi. Oricum asta nu contează, cât timp șaua ce o cumperi ți se potrivește anatomic. Pentru fundul meu, lățimea e perfectă. Urmează să mai cumpăr una pentru cealaltă bicicletă, care acum are o șa cu gel B'Twin - comodă, e drept, dar pentru drumuri mai scurte în care nu apucă să jeneze prostata.

Se măsoară distanța dintre oasele ce compun bazinul. Uite aici niște fotografii care arată măsurătoarea pe o bucată de burete cu memorie (revine la forma inițială mai lent), și poziția corectă a oaselor pe șa. Aici sunt și mai multe detalii de la Specialized.

• Upvote 1

Atentie ce SMP TRK cumparati. Eu am avut una cumparata din TM cu 95 de RON si am vandut-o pentru ca era prea lata. Mi-a spus un amic ce locuieste in Italia ca a fost in Decathlon acolo si a vazut TRK dar nu seamana cu ce a m avut eu. Modelul era cu gel si pretul este cam de 50 de euro. De unde am tras eu concluzia ca cele ce se gasesc la noi pe piata cu 95 de ron sunt imitatii.On topic: cu TRK dispare presiunea din zona centrala complet.

Am cumparat pentru niste prieteni atat de la magazinul din Timisoara (~94 lei) cat si de pe CRC (~190) seile sunt identice cu o mica modificare a schemei de vopsire, probabil modelul nou...

Sunt niste chestii pe care inca nu le-am inteles, asa ca pun mai jos cateva linkuri:

Modelul barbatesc de la CRC - Selle SMP TRK

Modelul de dama de la CRC - Selle SMP TRK Ladies

Ce am primit eu de la CRC

Am vazut ca pe net sunt doua siteuri unul in Anglia si unu in Italia

Ceea ce am primit de la Coolbiketeam (Timisoara) si CRC corespunde exact cu ce este prezentat pe site-ul din Anglia...

burete cu memorie

In lipsa, poti folosi si-o bucata de ambalaj din carton ondulat - doar ca e de unica folosinta (insa reciclabil :D )