ciuki

Bicicletele si Dacia Logan

Recommended Posts

Servus guys,

Intreb (din pacate inainte de a si incerca/masura) daca am ceva sanse de reusita in urmatorul demers:

sa car 2 MTB-uri (unul de 21'' iar altul de 18'') cu un Logan, scotand rotile din fata si acomodand si un pasager (pe langa sofer, deci 2 persoane in masina).

Credeti ca se poate?

Si alte sfaturi practice despre carat bicicletele in spatiul interior al masinii, cum nu dispun de solutii exterioare.

Multumesc.

Cu roţile scoase, şaua şi ghidonul desfăcute, ar trebui să meargă în portbagaj... Nu?

Eu am bagat una de 18 intr-un peugeot hatchback, deci intr-un logan nu vad problema. Rabatezi scaunele din spate, scoti rotile din fata, apoi le bagi cu schimbatoarele in sus. Intre ele pui un carton. Ar fi bine sa le legi cumva sa nu se frece pe drum una de alta, mai o frana, mai un viraj. De intrat intra fara probleme.

Loganul nu este al meu de aceea am intrebat inainte sa incerc ceva;

cum ziceti si voi, trebuie sa incapa

La Logan berlina scaunele spate nu se rabat. (Se poate scoate bancheta.)

Incape cea de 18 in portbagaj si cea de 21 in spatele scaunelor.

Aici e un cadru de 21.

Imagine postată

Eu am bagat doua bicle intregi de 60cm (cu rotile date jos) in portbagajul de la Hy. Accent 2008. Asta fara sa ma joc la ghidon, pedale sau alte chestii.

ciuki, problema se rezolva in urmatoarele moduri:

- dai jos rotile si le bagi pe toate 4 in porbagaj. un cadru il bagi in spate din stanga celalalt din dreapte.

sau varianta doi la care eu am apelat din motive de 3 persoane in masina:

- pui o patura pe tabla de jos a porbagajului

- bagi biclele cu spatele

- pui ceva intre ele

- pui ceva pe dasupra

- inchizi porbagajul cu o sfoara

Imagine postată

am bagat in portbagaj un cadru Merida de 18, cu rotile demontate, incape brici.

Cel mai simplu mi se pare asa:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si exemplificari practice.

@doruk: stiu de varianta prezentata de tine, dar din motive obiective nu pot apela la ea.

Confirm ca am vazut doua MTB-uri in portbagaj de Logan, intrau fara probleme. Atentie sa nu existe presiuni pe deraiorul spate si, in cazul in care ai frane hidraulice, obligatoriu sa introduci intre placute ceva, de preferat distantierul original al franelor, dar merge si o cartela telefonica indoita in doua.

noi am mers 5 insi cu clio, 3 biciclete pe suporti sus, si 2 in portbagaj. tine cont ca clio e mai ingusta, are ampatamentul mai mic. eu la logan bag fara grija 2 bicle in portbagaj cu rotile si saua scoasa. succes

Bun, concluizionand, cel mai bine se scot ambele roti (f/s), ramanand cadrul ca si singura bucata; se mai scoate si saua si asta e.

Ce bun era un Q/R acum (asta e, apelam la cheia de 15) si un lant curat! ;))

off: apropo de sa, in ultima vreme vad ca nu o mai pot regla pe inaltime; nu stiu unde tine (eliberata fiind tija) - se invarte in cadru, dar nu iese...

Vezi ca am mai scris si la suporturi pt bicle ca exista suport de bicle care se pune pe portbagaj si nu deasupra , perfect compatibil Logan Sedan . Era in Carefura Militari , cu 230 ron , se ancoreaza de marginea superioara a portbagajului , suporta max 45 kg , adica aprox. 3 bicle fara accesorii .