mishtone

Sistem GPS

Recommended Posts

Departe de mine sa te acuz de vreun interes ascuns :) Si recunosc ca pe partea de curbe de nivel nu le-am comparat foarte tare.

Dupa mine, problema mare cu ROAD-ul e ca fiind facut dupa hartile militare vechi, are multe zone unde informatia e la nivel de 1900 toamna :) Si ma refer aici in general la drumurile secundare (comunale, forestiere, de exploatare), care ori apar pe harta si nu mai exista in realitate, ori nu apar deloc. Ca sa nu mai vorbesc de poteci, alea-s cvasi-inexistente. Aici apare avantajul celor 2 harti mentionate mai sus, au informatii actualizate pe multe zone.

De aia ziceam ca cel mai bine e sa le ai instalate pe toate 3. Eu de obicei inainte de a-mi desena tura ma uit in BaseCamp si vad care harta e mai completa in zona in care vreau sa merg, si dupa aia actionez corespunzator :)

Sunt de acord cu tine, drumurile secundare au probleme destul de des. Cu toate acestea, de multe ori apar trasee montane, personal il mai folosesc si in calatoriile "la picior". Si eu folosesc tehnica mentionata de tine cu BaseCamp-ul, ba chiar am remarcat ca merita sa faci update la harti, se schimba destul de des.

De curand am descoperit VeloMap (http://www.velomap.org/). Pentru fiecare tara, individual, e gratuita. Daca vrei pachetul cu toata Europa, e vreo 20 de Euro, prin PayPal.

Se bazeaza tot pe OpenStreetMap, doar ca are niste indicatii in plus (cum ar fi, spre exemplu, camping-uri...si sunt chiar actualizate informatiile, am cautat o parte din camping-urile ce apar pe harta, in zona EuroVelo 6 si coasta de sud a Spaniei, plus Grecia si, chiar exista, au site si toate cele). 

Altfel, pentru zona montana, cele mai sanatoase imi par hartile pentru munte. ROAD isi face treaba, cel putin o parte din traseele trecute pentru Bucegi si Piatra Craiului inca sunt actualizate, cu tot cu curbele de nivel. Au ceva indicatii si pentru anumite trasee alpine. Dar da, anumite detalii sunt depasite, cum mai spunea cineva mai sus.

... ba chiar am remarcat ca merita sa faci update la harti, se schimba destul de des.

Corect, cei de la OpenMaps au chiar un utilitar dedicat pentru upgrade-uri, nu mai e nevoie sa reinstalezi harta cu totul.

Salut,  

Am cumparat un Garmin Dakota 20 pe care intentionez sa-l folosesc exclusiv of road, asta a fost scopul cand l-am luat, rugamintea mea catre voi este de a ma indruma ce harta sa pun pe el, eventual un link m-ar ajuta avand in vedere ca nu ma descurc prea bine in "jungla" asta a internetului. Un alt aspect ar fi ca a vine fara suport de fixare pe bicicleta, il pot gasi pe undeva pe la noi? Multumesc!

Suport gasesti la noi, este un magazin in zona Ateneului. Problema cu acel suport este ca la vibratii dispozitivul sare de la locul lui, mie mi s-a intamplat de vreo doua ori, de pe cursiera este drept, deci fara furca cu amortizare. Noroc ca Dakota este foarte rezistent nu a patit nimic, nici macar estetic nu a avut de suferit!

Problema cu acel suport este ca la vibratii dispozitivul sare de la locul lui, mie mi s-a intamplat de vreo doua ori, de pe cursiera este drept, deci fara furca cu amortizare. Noroc ca Dakota este foarte rezistent nu a patit nimic, nici macar estetic nu a avut de suferit!

Bine subliniat, eu dupa ce mi-am spart ecranul un GPS mai vechi exact din acelasi motiv nu mai plec niciodata la drum fara sa-l asigur suplimentar de ghidon cu snurul cu care vine de obicei fiecare aparat. Mai ales ca suportii astia noi de la Garmin sunt de toata jena, mult mai sanatosi aratau aia de se foloseau la seria 60, de exemplu.

O solutie ar putea fi RAM Mounts, am citit numai lucruri bune despre ei, dar nu-s chiar ieftini...

Eu deocamdata nu am suport de ghidon Garmin, dar ma gandeam la o husa de smartphone de ghidon/pipa, mai degraba, decat suportul original. Nu imi inspira incredere.

Inca mai caut o husa care sa se potriveasca, in schimb. N-am gasit exact ceea ce imi doream.

PS: super GPS acest Dakota. Pentru mine e si primul aparat, dar mi se pare ca are exact functionalitatea de baza de care aveam nevoie. Ar fi mers un ecran un pic mai mare si ceva multi-touch pentru interactionarea cu harta (zoom, pan, etc). Insa e ok si interfata pe care o are acum.

Pentru functia -Heart Raet- la Garmin Dakota 20, ce accesoriu imi trebuie pentru a o folosi? Am incercat cu transmitatorul de la un ceas cu puls, Sigma, da nu merge.

Daca mergi pe site-ul garmin la Dakota 20 / Accesories / Fitness Sensors  o sa gasesti doua variante:
 - Heart Rate Monitor https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=10996
 - Premium Heart Rate Monitor (Soft Strap)

Astea sigur merg, se poate sa gasesti compatibile si de la alti producatori insa verifica standardul de transmisie, mi se pare ca Garmin folosest ANT+ care evident ca nu este compatibil cu ANT si stii tu vechea poveste...

LE: *ta-l Stalin sa-l *ta de IE!!!

Multumesc!

Pentru functia -Heart Raet- la Garmin Dakota 20, ce accesoriu imi trebuie pentru a o folosi? Am incercat cu transmitatorul de la un ceas cu puls, Sigma, da nu merge.

Orice centura HRM compatibila cu ANT+. Nu neaparat Garmin.

V-oi tine cont de asta! Cele de la Garmin m-i se par cam scumpe.

S-unt foart-e scump-e si nu s-e merit-a.

• Upvote 4

E-sti un dragu-t! Apreciez!

S-unt foart-e scump-e si nu s-e merit-a.

As ruga membrii forumului sa imi dea un sfat in a alege intre Holux Gpsport 260 Pro Gps si Garmin eTrex H * GPS pentru bicicleta!

Eu mi-as dori ca sa pot avea harti preinstalate ,daca e posibil si oricind sa pot vedea cit mai am pina acasa inapoi  sau de la punctul de unde am plecat.

Orice argument pro si contra in alegere e binevenit . Multumesc frumos!

Pai daca iti doresti sa ai harti preinstalate, nici unul nu e ok, ca nici unul nu iti ofera posibilitatea asta. Holux-ul e mai mult un ciclocomputer mai destept, iar Garmin-ul e o versiune mai veche gandit pentru trekking (din ce stiu, nici nu se mai produce). Ce buget ai la dispozitie?

1) Bine v-am gasit!

Sunt nou pe aici, si, la recomandarea unui prieten, m-am inscris, pasionat de-ale GPS-ului, si am 'aruncat' un ochi si pe aici, dar...

cataline, tu esti aur... numai ca multi dintre noi ne uitam ca curca-n crengi si nu pricepem mare lucru...

2) Detin un telefon Samsung Galaxy GT-B5330 Chat, cu sistem de operare Android 4.0.4. Mai am si o tableta de 10" Asus Transformer TF300T (nu TG), tot cu Andoid. ambele si modul GPS incorporat.

Mai am si un PDS Asus A696, cu Windows Mobile 6.0, ci iGO, pe care il folosesc in navigatia terestra (pe sosele) (nu asta e relevant) si pe care am reusit sa pun si un Garmin, cu harta ROAD 2009.

Pe mine ma intereseaza de fapt si de drept o harta buna, in special pentru Delta Dunarii (dar si Dunarea si Marea Neagra). Asadar, va rog sa ma sfatuiti si pe mine in a alege ceva corespunzator si bun (si daca se poate si free...). De preferat fara folosire trafic de date in navigare.

Multumesc

PS. Prietenii cu care ies des la plimbari pe Dunare si Delta au telefon mobil Blackberry (din cate stiu, astea parca au propriul lor sistem de operare, deci nu stiu daca voi s-ar poutea gasi si pentru ei o solutie)

Multumesc

Si ce fac cu aceasta harta? Momentan am descarcat-o pe desktop, in format jpg. In ce aplicatie o folosesc?