mishtone

Sistem GPS

Recommended Posts

Cortect. Eu imi fac intai o ruta si cand ajung la inceputul ei, dau Start, deci are WayPoint-ul de inceput. Pana acum dura cam 30 minute pana facea ajustarea barometrului, de acum e instantanee.

maus si vlad. 2 intrebari

1. aveti si hartile pentru eu?

2. monitorul de puls nu imi merge. Pun banda pe piept, dar in jucarie nu apare deloc. Vreo idee?

Putem discuta aici despre celelalte functi care apar in sistemele GPS Garmin sau trebuie cautat sau creat un topic nou? As avea ceva nelamuri. Si cred ca toate modelele au acelasi soft mai putin unele aplicatii in functie de model. Spun asta ca am vazut la cineva cel mai tare GPS maritim de la Garmin si era meniu ca la al meu.

Poate era un Garmin 76 csx, care e frate bun cu 60 csx; diferenţa notabilă e că e făcut să plutească, în timp ce 60 csx nu. În rest cele două modele, din câte ştiu eu, sunt identice.

Eu am ROAD 2008.

Eu am un PDA Mio P560 cu GPS integrat.

Folosesc Garmin cu RO.A.D 2008 pe bicicleta si IGO8 pe masina.

E avantajos ca poti browsa harta pe touchscreenul mare..

Ma uit pe el doar cand am nevoie sa gasesc un drum cu bicicleta in rest il bag in buzunar si intra in stanby.

Poti face trasee sau urmari traseele facute de altii.

M-am facut si eu cu un Edge 305 de curand. Nu m-am prins inca daca se pot pune sau nu trackuri. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

El inregistreza trackul pe care il fac, il descarc cu mapsource, dar cand dau import la un track se inchide gps-ul. :blink:

Am vazut ca pot sa import doar "course-uri" din garmin connect, dar nu prea ma ajuta asta.

Am vazut si eu ca 305 nu inghite trak-uri dar ii plac route-le.Poti transforma trak in route si trimite cu mapsource la el.Asa merge sigur. :P

Neavand harta rutele sunt formate din mai multe waypointuri. Adica la fiecare schimbare de directie este un waypoint si urmatorul pus pe directia pe unde trebuie sa o iei. Apoi trage linie intre ele.

Am facut o ruta prin oras in Mapsource de 6 km si a avut vreo 20 de waypointuri (suporta maxim 100, la fel ca si edge 705).. iti dai seama ca e cam greu sa faci un track pe offroad de cativa zeci de km :(

E tare aiurea ca el poate inregistra trackuri cu o gramada de puncte, dar nu poate incarca altel :(

Cred ca la Geiger o sa folosesc un acest track:

http://connect.garmin.com/activity/12291789

Am rezolvat problema track-urilor.

Cu ajutorul site-ul asta se pot transforma fisiere gpx sau cu alta extensie in fisiere tcx pe care le import cu Garmin Training Center. :)

Am gasit un site util pentru cei care fac trasee cu GPS, se numeste GPSVisualizer 

Acest site permite de crearea de imagini, fisiere KML pentru Google Earth si chiar si harti GoogleMaps cu trasee pe care le-ati creat cu GPS-ul.

Ce mi-a placut foarte mult este ca la generarea de imagini permite inclusiv crearea de profile de elevatie atat pe timp cat si pe distanta.

De altfel are zeci de optiuni, nu am apucat sa le incerc pe toate :-)

P.S. permite si conversia intre cateva formate destul de des folosite (KML, GPX, text, ...)

Eu mi-am comandat un Edge 800 Bundle.

Am inteles ca are optiunea de a incarca imagini din Google Earth si a le integra cu hartile, asta chiar in GPS, nu doar pe PC.

Abia astept sa pun mana pe el. Deocamdata e doar un "preorder", ca n-a fost inca lansat (cel putin in Europa), dar sta sa vina. :)

Legat de fisierele cu track-uri, si acum le poti vizualiza in Google Earth sau pe Bikemap sau pe connect.garmin.com, ai destule posibilitati.

Am inteles ca are optiunea de a incarca imagini din Google Earth si a le integra cu hartile, asta chiar in GPS, nu doar pe PC.

Te referi la BirdsEye ?

Daca da, se pare ca e cu plata.. :)

Nu e cu plata, am butonat eu un Dakota 20 zilele astea care are și el opțiunea de BirdsEye, am pus hărțile pe el, e aceeași chestie ca si google maps doar ca nu ai nevoie de net, trebuie sa descarci hărțile înainte de acasă, la fel fac pe Htc cu Sportypal, doar ca papa bateria mai repede, pe Dakota am butonat 2 zile și nu s-a descarcat jumătate.

Eu folosesc Tracky varianta free, merge 15 minute dupa care trebuie restartat programul. La fel, isi trage hartile de pe internet, cele care sunt si pe Google maps.

Daca vrei sa stochezi track-ul sau POI, trebuie cumparat, am vazut ca acum e la 20 EURO, la oferta. Eu il folosesc sa nu gresesc drumul pe offroad, il scot la intersectii sau daca mi se pare ca am gresit drumul, asa ca limitarea de 15 minute nu ma deranjeaza.

Merge pe orice device cu Windows mobile, eu il folosesc pe un MIO A701, cu o baterie de 3.000mAh. In functionare continua tine cam 4-5 ore bateria, la modul in care il folosesc eu, consuma maxim un sfert de baterie la o tura de 1 zi. Mai mult consuma telefonul pentru ca nu are semnal, si il tot cauta ...

N-am stat sa caut in amanunt, dar totusi nu am vazut nicio referire la harti Bird's Eye, adica alea cu rezolutie de sub 1 metru.

Azi am pus mana pe Garmin Edge 800, varianta Bundle.

Sunt incantat de felul cum se misca (comparativ cu 705) si de touch screen. E mult mai usor de navigat si de deplasat harta.

Senzorul de cadenta/frecventa e acelasi cu cel de la 705.

Alte chestii in plus fata de 705:

- senzorul de batai ale inimii e mult mai comod, in intregime textil, cu cititorul atasat in exteriorul lui;

- are termometru;

- are posibilitatea de calibrare manuala, prin introducerea cotei respective;

- ecran mai mare;

- protectie mai buna la umezeala, prin acoperirea si a cardului de date cu invelitoare de cauciuc;

- navigare direct pe imagini downloadate din Google Earth (inca nu am testat)

- sistem nou de fixare pe ghidon, care pare mult mai solid si usor de folosit;

- are senzor de miscare, te atentioneaza daca ai plecat si ai uitat sa dai drumul la inregistrarea track-ului (mi s-a intamplat de nenumarate ori la 705)

Asta e ce am descoperit la o prima vedere.

Sa-l stapanesti sanatos!

Cat a fost si de unde l-ai luat? PE majoritatea site-urilor din afara apare, dar nu este in stoc.

- are senzor de miscare, te atentioneaza daca ai plecat si ai uitat sa dai drumul la inregistrarea track-ului (mi s-a intamplat de nenumarate ori la 705)

Edge 305 are o functie auto start/stop. M-as mira sa nu aiba 705-ul :)

Merci, Florin!

De aici l-am luat si chiar ala a fost pretul. E 6.5E transportul, dar l-am impartit cu un coleg, care si-a luat un 62s.

http://www.on-the-trail.de/produkte/garmin-edge-800-bundle

Pare mult, dar cum am mai recuperat si din vanzarea 705-ului 1200 de lei, n-a fost chiar asa de mare efortul.

Acum am vazut pentru prima oara un pret in Europa mai mic decat in SUA la produse electronice...

Stiu de autostart/stop-ul de la 705, dar nu mi-a placut, imi fragmenta in prea multe parti trace-ul. Asa ca preferam sa-i dau eu stop/start, doar cand ma opream undeva mai mult, numai ca la plecare se mai intampla sa uit sa apas start :)

Nu foloseste nimeni aplicatia "Sport Tracker" pentru Symbian-ul de la Nokia? Pe langa hartile (de la Nokia cred) iti ofera destule detalii referitoare la caloriile consumate, viteza, altitudine, etc...

Eu unul sunt multumit de el, mai ales pentru turele urbane.

Vlad poate colegul tau ne impartaseste cateva din experientele cu 62s; si io am pus ochi pe el fiind urmasul lui 60CSx, insa faptul ca momentan am alte cheltuieli prioritare (schiuri si alte nebunii) si faptul ca am citit un review nu tocmai prielnic ma face sa ma astept putin... Sa zicem astept sa se maturizeze produsul! :D

@romi: GPS-ul pe tel mobil are doua mari dezavantaje in offroad:

- sensibilitatea receptorului, care conteaza in paduri, in vai, etc;

- durata bateriei, care tine foarte putin, fata de 15-20 ore cat tine un GPS "dedicat".

In rest, daca nu esti constrans de restrictiile de mai sus (cum spuneai tu, ptr ture urbane), e foarte buna si suficienta o aplicatie ptr tel mobil.

@xemax: daca are probleme cu 62s-ul, o sa scriu pe aici.

@virusul: Am downloadat aplicatia din link-ul pus de tine si-mi crapa pe Windows XP. Pe ce sistem de operare o rulezi tu?

O sa incerc si acasa, pe Windows 7...

L.E: Acum am vazut ca e ptr Windows Mobile si nu e ce cautam eu :D

Deocamdata m-am jucat putin cu overlay-ul de la Birds Eye ptr harti.

Fara plata poti downloada imagini in aplicatia Base Camp, de la Garmin, dar pe GPS iti poate uploada doar un fregment (1/3 din dimensiunea downloadata), spun ei ptr "demo".

Arata foarte interesant navigarea pe poza, cu drumurile trasate peste ea si nu peste simbolurile obisnuite ale unei harti. Cred ca e si mai de ajutor la un trace offroad, cand vezi palcurile de copaci, viroagele si alte elemente de peisaj, care iti dau un ajutor in plus la orientare.