mishtone

Sistem GPS

Recommended Posts

intrebare de baraj: vreau sa imi recomandati 3 variante de GPS, in categoriile de pret <1000 lei, 1000-1500 lei si 1500 - 2000 de lei.

Vreau sa fac pasul asta si habar nu am ce si unde si cum ... care sunt lucrurile cele mai importante si alte chestii de care v-ati dat seama dupa ce ati inceput sa utilizati.

Multam!

intrebare de baraj: vreau sa imi recomandati 3 variante de GPS, in categoriile de pret <1000 lei, 1000-1500 lei si 1500 - 2000 de lei.

Vreau sa fac pasul asta si habar nu am ce si unde si cum ... care sunt lucrurile cele mai importante si alte chestii de care v-ati dat seama dupa ce ati inceput sa utilizati.

Multam!

La ce-ti trebuie?

Navigatie pe asfalt? Harti off road? Vrei doar sa afiseze un track?

Garmin are variante pentru toate: Nuvi-asfalt, Montana/Oregon-harti off-road, Gpsmap/etrex-tracking

vezi www.garmin.ro

pai in primul rand harti off-road. pe asfalt e cam degeaba un GPS din punctul meu de vedere. Strict ptr off-road il vreau. Dintre modelele Montana / Oregon, pe care le-ati folosit si pe care le recomandati?

Dintre Oregon 550 si Montana 600, care ar fi mai bun?

Probabil pun intrebari tampite, dar nu m-a interesat pana acum subiectul si acum m-am pricopsit cu cadou si ma gandeam sa fie un GPS D-asta...

Sau unul mai ieftin, ca nu e obligatoriu sa aiba camera, display color, etc.

Daca nu vrei camera (oricum n-are cum sa fie una prea spectaculoasa!) iti recomand ca in loc de 550 sa-ti iei 450. E mai ieftin si in rest are aceleasi functionalitati.

Montana am vazut ca sunt destul de grele fata de Oregon.

Vis-a-vis de Montana si/sau Oregon, dupa mine ar mai fi cateva chestii de luat in calcul:

- cat de facil de utilizat e touch-screen-ul (in mers, la frig, cu manusi full-fingers, etc.) - aici pot sa dea detalii colegii care detin astfel de modele;

- cat de performanta e antena (ca nu e quad-helix, ca la seria 62) - sa nu apara probleme de receptie prin paduri dese, canioane, etc..

LE: Poti arunca un ochi si aici, o comparatie intre 62s si Oregon 450.

Touratech sunt foarte tari. Fac sisteme de portabagaje pt motociclete. Stiu motociclisti cu echipamente de la ei si sunt foarte fain gandite si rezistente. Sunt echivalentul Ortlieb/Vaude la biciclete.

In niciun caz echivalent. Echivalent as putea spune ca-s produsele de la http://www.wolfmanluggage.com.

Imagine postată

Touratech face doar sisteme de prindere la coburii Zega, care-s cutii din aluminiu... nepretabil asa ceva pe biciclete. Restul de mantocarii sunt foarte simplu de facut si probabil vor iesi la sfert de pret. Bine, se vor gasi unii sa comenteze cum ca nemtii sunt buricul pamantului si ca ei nimeni, dar in afara de o masina de decupat cu laser sau jet de apa pe comanda numerica si o presa, nu au nimic in plus. Ies aratoase intradevar dar asa-i omul, spalat pe creier, vede o firma pe produs si devine "trend". Unii si-au umplut motocicletele cu tot setul de protectii, de par pline de plasturi din aluminiu pusi in locurile sensibile...

Imagine postată

Apropo' de Garminuri cu touch screen... eu am intampinat o problema iarna asta. Nu se preteaza la manusi. Stiu, sunt manusi dedicate, dar sunt urate :D

Asa ca in viziunea mea Garmin Colorado e mult mai pretabil pe bicicleta...

Cu manusi de vara merg, asa am folosit anul trecut Edge 800. La cele de iarna pot aparea pb, ca sunt mai groase. Poti sa decupezi varful degetului :P

ma nu stiu daca iti dau dreptate dar chiar tata are motocicleta cu accesorii de la ei si nu sunt in plus, sunt gandite exact pt ce vrei, e mai lunga povestea si dam in altele....

A folosit cineva Garmin Oregon 450 pe bicicleta?

As fi tentat sa renunt la Edge 800 pe care-l am in favoarea lui. Motivul e rezolutia mult mai buna a ecranului, 240 x 400, fata de 160 x 240 la Edge.

In rest au cam aceleasi functionalitati care ma intereseasza: navigare, harti, compatibilitate cu senzori HR si cadenta, Birds Eye, etc.

Deci ceva impresii?

Daca ti la functiile specifice ciclismului pe care le are Edge-ul eu zic ca nu merita. Poti sa pui si la Oregon senzorii de HR si cadenta, dar nu iti arata medii, maxime, nu face graficele pe Garmin Connect. Iti arata doar HR/cadenta instant. Inutil parerea mea.

Deasemenea nu-ti arata inclinatia pantei, caloriile arse, temperatura, nu are start/stop, ture, etc.. :)

Daca nu te intereseaza aceste date si il iei doar pentru ture in offroad eu zic ca merita. Harta e aceiasi, dar se vede mai bine datorita ecranului.

Poti sa-l folosesti si cand faci ture pe jos. Alt avantaj este faptul ca merge cu acumulatori.

Florine te inseli,am un amic cu Oregon eu am Dakota 20 si face toate, mai putin inclinația pantei, pun pe garmin connect toate grafiele cu calori, heart rate, etc.. nu am senzor de cadenta la el, si amicul meu face la fel cu Oregon, dar intradevar are rezolutia mult mai mare dar e si un ceva mai greu,.plus ca ambele au avantajul bateriilor AA care tin si 12 ore lejer daca sunt de calitate.

http://connect.garmin.com/activity/114781400

Ciudat, eu chiar am facut test cu un prieten cu Oregon 450 si nu are la data fields posibilitatea de a selecta AVG HR sau cadenta si nici caloriile nu le afiseaza. La fel si Dakota 20 cu ultimul firmware. Nici pe Garmin Connect nu apareau.

Trackul din linkul pus de tine este facut cu un Edge 305 :P

NU e cu dakota sigur, dar trebuie convertit trakul cu TCX converter si apoi apar toate :) pe Garmin connect de aia apare ca e cu Edge 305 :)

Adica descarci gpx-ul de pe dakota pe calculator, il convertesti in tcx cu programul ala si apoi il uploadezi manual in GC? Interesant.. cand am facut testul cu Oregon am dat direct upload pe GC cu gps-ul conectat si nu aparea nimic de cadenta, hr sau calorii.

Probabil fisierul gpx nu contine aceste informatii, dar e ciudat ca daca il convertesti in tcx apar.

Exact, direct nu merg datele decât convertit :) am săpat si eu un pic până am descoperit :)

ok, daca in privinta modelului m-am mai hotarat, vine problema achizitionarii. Din Ro sau de pe site-uri de-afara? care mai exact? :D

Si ne zici si noua, sau e secret? :D

Vis-a-vis de sursa, eu toate aparatele mele (2 serii 60 si un 62) le-am luat din State (Amazon), pretul e imbatabil. Toata chestia e sa stii pe cineva care mai face drumuri pe acolo; daca nu stii pe nimeni, mai e varianta sa-l comanzi direct in Romania si sa te "descurci" cu nenea/tanti de la Posta, sa nu te puna sa platesti taxele vamale.

Din Europa eu personal nu stiu nici un mag cu preturi bune, dar am un coleg care gasise anul trecut un deal bun, o sa-l intreb si-ti zic.

Sunt undeva intre 62 si 450. inca studiez problema. ideea e ca s-a aprobat bugetul. asta era chestia cea mai importanta! :)

ok, daca in privinta modelului m-am mai hotarat, vine problema achizitionarii. Din Ro sau de pe site-uri de-afara? care mai exact? :D

ebay.com ebay.de ebay.co.uk amazon.com

dc vine din us vama e 24% din val. totala a facturii si dc te intelegi cu vamesul (foarte probabil) e jumatate

dc diferenta nu e mare cumpara din ro. Ai garantie, suport si sustii comunitatea din Romania ;)

Succes!

ps dupa ce il ai cauta-ma pt hartile JNX

shine, daca iei in calcul si seria 62, sa ai in vedere si faptul ca versiunea 62s, fata de 62, pe langa diferentele evidentiate de Garmin (card SD, altimetru barometric, busola, unit-to-unit transfer) mai suporta si senzor de cadenta/viteza si heart-rate monitor.

Zic asta pentru ca Gaminul omite sa o treaca in descriere, in cazul meu ar fi facut diferenta (n-am stiut cand am cumparat si am luat 62 simplu) :)

Salut Shine,

Eu vreau sa imi iau Oregon 450. Cel mai bun pret l-am gasit pe bike-components la 299 Euro Oregon 450 .

O sa dau comanda la ei la inceputul lui martie (pe 3 sau 4). Voi posta si in sectiunea de comenzi, poate mai are nevoie cineva de ceva de la ei.

Daca vrei sa participi la comanda sau daca gasesti GPS-ul in alta parte mai ieftin te rog sa ma anunti si pe mine.

Sau mai poate fi o varianta... un magazin de la care a cumparat VladG (si scrie pe un topic din sectiunea asta [LE: de fapt chiar in topicul asta pe la pagina doi, adica AICI]) on-the-trail.de

Oregon 450

Ok, hai sa zicem ca m-am hotarat sa-mi iau 450 -ul. Aici sunt 4 variante de pret, cu update-uri and stuff. http://www.garmin.ro/produs.php?id=386&subcat_id=8&cat_id=13

banuiesc ca fiind intr-o tara de hackeri, e bine sa imi iau varianta cea mai cheala, ca celelalte updateuri si dracii se gasesc la "coferaria" de pe colt.

Adica daca imi iau varianta cheala, gasesc pe net sa-mi iau tot ce-mi trebuie ca sa il pot folosi?

Catalin, o sa te stresez destul, stai linistit. Nu am folosit niciodata GPS (citesc hartile clasice foarte bine si chiar nu a fost nevoie pana acum)

Cheala bre! Sunt destule harti open, daca vrei sa fi curat. A si atentie preturile de la garmin.ro sunt fara TVA, daca isi mai poate inchipuii cineva asa ceva! :-O