Axe

Link-uri Utile

Recommended Posts

Iata cum devii religios, adica iti faci cruci citind astfel de imbecilitati...

Vai , nici nu-ti imaginezi cu cata placere am lecturat cuvintele mestesugite cu atata evlavie :((

Recunosc nu-s credincios nici cat negru sub unghie dar ii respect pe credinciosii adevarati pentru ca ceva ii tine in frau !!!

Sunteti ridicoli. Filocaliile sunt texte scrise de calugari pentru calugari in secolele IV si V.

Interesant, desi merge si cu praf/noroi, mai ales ca sunt gratis :)

Am dat peste un link interesant despre mersul cu bicicleta in trafic: http://en.wikipedia.org/wiki/Vehicular_cycling Mi se pare instructiv si folositor, desi cam lung si in engleza. Enjoy :))

De acolo reiese ca aveam dreptate aici:

... pt.legi/conditii rutiere mai avantajoase, prietenoase cu biciclistul. Iar daca nu obtinem si ne simtim realmente deranjati de masini, putem merge mai spre mijlocul benzii. Nu vor indrazni sa ne calce, daca suntem deja acolo, din timp. ...

Exact prin Floresti am facut asta :)) ... de vreo 2-3 ori in ultimii cativa ani.[...] am patit tot pe acolo sa ma tin cat mai in dreapta si sa am surpriza sa se bage un dobitoc cu viteza pe langa mine, razant, depasind prin dreapta coloanei ....Daca nu eram asa corect nu se baga, ca nu avea pe unde ... Pentru cei care nu stiu, acolo au fost culoare pt.biciclisti dar s-au desfiintat si acum sunt niste benzi mai inguste, adica a 2-a e ok, dar prima e cam ingusta pt.a incapea si un biciclist si un grabit care face slalom pt. a ajunge cat mai repede la naiba stie ce. ...

Nu va conveni celor care merg razant printre masinile oprite, intrucat se spune ca trebuie lasat loc pt.usa, dar mi se pare de bun simt. Cica sunt statistici care spun ca respectarea acelor reguli aduce mai multa siguranta biciclistului decat prezenta (partiala a) pistelor ...

Hm, as fi curios ce se intampla daca nu lasi sa te depaseasca pe banda 1 de la iesirea din Cluj pana in Gilau (pe portiunile cu 2 benzi pe sens). Cate claxoane si injuraturi iei (eventual tentative de a te lovi).

Mult prea tare! ^:)^ Imi pare cunoscut personajul ;)

Am avut onoarea sa-l vad pe viu, nu stiu daca este de condamnat, nu cred, oricum starneste rasul. Filmarea o fi fost aranjata ?!?

Hm, as fi curios ce se intampla daca nu lasi sa te depaseasca pe banda 1 de la iesirea din Cluj pana in Gilau (pe portiunile cu 2 benzi pe sens). Cate claxoane si injuraturi iei (eventual tentative de a te lovi).

Vezi de ce suntem noi romani? Guvernu' francez vrea sa le interzica motoristilor sa mai mearga printre benzi, ei facand asta descongestionand bine de tot circulatia, sau cel putin fara sa produca multa aglomeratie. Noi de ce dracu avem biciclete sa mergem in marginea din stanga a benzii? Nu e problema, au iesit baietii si au aratat ce inseamna sa mearga fiecare pe mijlocul benzilor. BAHAOS. Incercati sa mergeti (zic eu) cat se poate de frumos pe dreapta....ca daca e vreun meltean nenorocit care isi pune ambitia ce zice? mi-a iesit in fata domnle'.

Eu sunt adeptul mersului cat mai pe dreapta, atat cat permite drumul ca nu dau in gropi. Dar ma enerveaza teribil desteptii aia de merg pe linia de tramvai, pe langa axul drumului....de regula aia nu prea sunt aici pe forum..

Cred că era vorba de mersu pe mijlocul benzii în condiţiile în care venea mârlanu din spate, iar din faţă era trafic mare, cam rele condiţii să te poată depăşii ăla din spate, aşa că mai bine nu-l laşi să te depăşască decât să te agaţe când te depăşeşte.

Eu am păţit-o, cu un TIR ... Nu a avut răbdare să stea să trecem de tractorul ce venea din celălalt sens. M-a depăşit foarte aproape, am mers pe marginea asfaltului şi mi-a alunecat roata din faţă de pe asfalt.

Cleverbot

Este incredibil ce au reusit astia sa faca...

Stie cateva expresii si in romana.

Pe forumul inteligenta-artificiala.ro • Index page am vazut cateva variante de partener virtual de discutii. Ce e interesant e ca si invata, pe langa ceea ce stie deja. I s-a permis chiar sa participe la cateva topicuri si s-a descurcat onorabil.

Cred că era vorba de mersu pe mijlocul benzii în condiţiile în care venea mârlanu din spate, iar din faţă era trafic mare, cam rele condiţii să te poată depăşii ăla din spate, aşa că mai bine nu-l laşi să te depăşască decât să te agaţe când te depăşeşte....

Cam asa ceva spuneam si eu si se spunea si pe site (pt.cei care pot si citi/intelege ...) : daca banda pe care esti e prea ingusta pt.a permite depasirea/dublarea ta in siguranta (pt.tine), atunci e cazul sa mergi mai spre centrul ei, dupa ce te-ai asigurat ca poti, si sa stai acolo, vizibil, ca sa descurajezi depasirea in cadrul aceleiasi benzi. Sigur, daca vezi ca cel din spate e mai capos ca tine, ii faci loc, doar nu vrei sa mori. Unde este acostament practicabil, dar practicabil, poti sa mergi pe el, ca asa spune si legea, dar in zona Floresti, mai ales cum vi spre Cluj, e si banda 1 ingusta (fosta pista de biciclete) si ceva dale dubioase in zona acostamentului, deci risti serios daca stai prea aproape de margine, incurajand grabitii. In fond ce e mai important, siguranta ta sau timpul/nervii celor care stau in siguranta in cutii de conserve pe roti?! Vorba cuiva, don't forget that you are a pink flashy bleeder .... Eu, de cand am full suspension, am descoperit ca pot merge aproape 100% off-road in ture "de-o zi", dar voi mai merge si pe sosea, ca doar nu vreau sa uit "cum se face" ...