Axe

Link-uri Utile

Recommended Posts

Nu ştiu alţii cum sunt, dar pe mine mă enervează tipul ăla la culme! Tot timpul gâfâie, tot timpul fuge, exagerează totul, face majoritatea emisiunii numai de dragul spectacolului. Şi mai ales, mie mi se pare că dezinformează. Prefer de 100 de ori emisiunea lui Ray Mears sau Survivorman. Mi se par de bun simţ faţă de păduchele ăsta agitat de Bear Grylls.

Nu i-as zice chiar paduche in rest sunt absolut de acord cu tot ce ai spus tu mai sus! Urmariti cu atentie episodul din Apuseni sa vedeti cate aberatii prezinta pe post de reguli de supravietuire!

Mie mi se pare de bun-simt ceea ce zice Les Stroud, si anume ca intr-o situatie de supravietuire nu iti irosesti aiurea energia, pentru ca nu stii cand vei mai manca, ce vei manca etc. De asemenea, eviti orice actiuni periculoase, care pot sa provoace rani sau leziuni, pentru ca nu vei avea cum sa le tratezi si te pui singur in imposibilitatea de a supravietui. Pe cand Bear Grills alearga ca apucatul, sare in tot felul de vagauni, se arunca din copaci, lucruri pe care in mod evident e bine sa le eviti. Dar fiecare cu show-ul lui...

@xemax: unde as putea gasi episodul cu Apusenii?

Episodul respectiv este pe YouTube, in 5 parti; iata linkurile:

to be continued...

Io intamplator l-am vazut pe Descopery; mai mult ca sigur ca-l poti gasi si pe "surse".

PS: triple post din cauza de "too many media links" :rolleyes:

Meritam sa fim calcati pe trecerea de pietoni, daca alegem astfel de oameni sa ne conduca (oameni care merg cu 120 in localitati): http://www.stiridecluj.ro/social/calin-platon-este-vitezoman-el-a-ramas-fara-permis-dupa-ce-fost-prins-gonind-cu-122-km-h-in-sibiu

(Accidentele nu sunt cauzate de viteza. Si in mod paradoxal, 9 din 10 se intampla cand se merge peste limita de viteza admisa.)

Off:

Si 5 din 10 posturi de-a tale au legatura cu viteza cu care circula oamenii. Va plati pentru ceea ce a facut, cit despre Saliste, localitatea in care a fost prins cu 122 km/h nici macar nu este o localitate la DN. Sint doar 2 semne de intrare si iesire in localitate amplasate la 200m unul de celalalt, intr-o zona in care cobori de pe un deal asa incit si cu bicicleta poti depasi viteza legala. Este o zona preferata pentru vinatoare de amenzi si permise.

Nu viteza ucide ci boul din spatele volanului care nu stie sa circule.

Are o dotare mult mai buna ca SDVuri. Rezultatele ca reusita, nu par la distanta mare una de alta.

Ultimu' sau primu' ? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Ca primu' a facut niste taieturi de toata rusinea cu o scula capabila. Si niste lipituri la fel.

Al doilea are un "jig" misto si reglabil pentru alinierea pieselor, dar ala se poate rezolva si cu lemne in lipsa.

(mi se pare oricum foarte necesar un suport, as face un cadru prins in menghina numai in caz de disperare unde nu conteaza prea mult calitatea)

Intamplator studiez materiale (deocamdata doar) teoretice pe tema asta :P

Evident al doilea. Asa cum orice sasiu se face si se repara pe rama asa si cadrul de bicicleta.

Legat se scule capabile, o scula capabila nu face decat poate jumate de treaba, restul este mana mesterului si priceperea lui.

Am vazut doi sudori facand cu autogenul sau electric, vorba Parazitiilor, ce nu face Zorro cu sabia, asa ca iti inteleg ideea.

Partial cel putin. Exista sisteme de electroliza cu randament bunicel, ce lucreaza in curent de inalta frecventa.

Nu stiu care e randamentul general al unui motor alimentat cu asa ceva, daca e capabil sa produca si energia necesara electrolizei. Legatura dintre oxigen si hidrogen in molecula de apa e a dreacu' de rezistenta, si necesita relativ multa energie pentru a fi "rupta".

Pe langa asta, amestecul de gaze are probleme de siguranta, fiind deja dozat in proportia ideala pentru combustie :P

Stiu insa ca isi mai fac unii omuleti generatoare artizanale pe sistemul asta cu electroliza "performanta" pentru sudura oxi-hidrica, unde are oarece succes.