ALY

Sa ne cunoastem fetelor!

Recommended Posts

Exact ca si mine. M-a pus odata Lucian sa scot schimbatoarele si franele de pe o bicicleta, iar eu le-am demontat in intregime, am scos fiecare surub si piulita de pe ele:))

La partea cu montatul inca mai am multe de invatat.

Mai sunt si eu. Mai mica si mai timida.

Inainte sa incep povestea mea va zic "Salut!"

Ma numesc Cristina-Adriana (plus un nume de familie, normal) si am 20 de ani.

Inainte sa ma urc pe bicicleta am pedalat pe o tricicleta facuta de tata. Era facuta din otel si avea culoarea gri metalizat. Cred ca aveam 5-6 ani cand am pedalat prima oara, pentru ca imi aduc aminte ca nu ma dadusera la gradinita inca. In orice caz le-am facut zile negre parintilor pentru ca ma dadeam cu tricicleta prin casa si faceam numai urme pe covor, linoleum si pe la colturile peretilor.

Pe BIcicleta m-am cocotat pe la varsta de 9 ani. Imi aduc aminte ca ajungeam cu greu la pedalele Pegasului rosu. Mama ma tinea de spatele seii si eu incercam sa imi mentin echilibrul.

Cand am mai crescut si am ajuns mai bine la pedale mama a dat drumul la sa fara sa imi spuna si eu am continuat sa merg, nestiind lucrul asta. Cand m-am oprit din pedalat si m-am dat jos, am intors capul si am vrut sa ii spun "Ai vazut cat am mers?", dar nu aveam cui sa-i vorbesc. Mama era undeva departe si imi facea cu mana strigand: "Ai mers singura!".

Amintirile mele pe bicicleta sunt foarte placute si bine intiparite in minte. Pot sa descriu Pegasul pe care l-am avut pana la ultimul surub.

Pentru ca este un forum pentru ciclisti si biciclete nu consider ca are rost sa imi povestesc viata de la cap la coada, doar experientele traite pe bicicleta.

Tin totusi sa impartasesc pasiunea pentru mesterit pe care o au Alina si Simona. Eu desfac tot ce-mi pica in mana dar stiu sa si montez la loc. Am desfacut ceasuri , radiouri, boxe, lanterne si chiar cuptoare cu microunde, numai de curiozitate sa vad ce au in ele. Imbusurile, clestii, tubularele si cheile fixe nu imi sunt necunoscute :)

Banuiesc ca am mai multe lucruri de povestit si mai interesante dar deja postul e prea lung :)

Adriana, esti curajoasa! Eu n-as desface cuptorul cu microunde.:)) (mi-ar fi frica:)))

o poza cu tine..? :D

Trebuie sa fie pe bicicleta? Sau cu bicicleta in preajma? Pentru ca nu am :)) Maine promit sa imi fac cateva poze la Snagov .

Rectific: Fac poze astazi pentru ca este ora 1:12 AM si eu inca nu dorm. Cica ma trezesc pe la 7:30.

Buna fetelor!

Wow, atat de putine fete sunt pe forum? Mi-ar placea sa vad cat mai multe fete pe bici, poate impreuna reusim sa le convingem.

Pana atunci, eu sunt Ajda, locuiesc in Constanta, si am redescoperit placerea mersului pe bicicleta vara aceasta.

Dupa 10 ani lenesi la volan, am decis sa imi cumpar bici, si sa o folosesc ca si mijloc de transport pentru activitatile zilnice, cel putin pe timpul verii. Sunt foarte fericita ca am luat aceasta decizie, si ma bucur ca un copil (ce sunt de altfel, nu lasati varsta sa va pacaleasca) de fiecare data cand ies cu bici. O folosesc sa merg la plaja, cand ies cu prietenii in oras, la piata , sau doar sa ma plimb.

Va pup, si va astept la mare! Poate ne cunoastem.

Spor la biciclit!

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Ajda, acuma ca ai trecut si de revizia tehnica cu bicicleta, poti lua in seama si sfatul de a ridica nitelus saua. O sa-ti fie mult mai usor sa pedalezi daca nu-ti chinui genunchii in pozitia aia incomoda :D

Fttitzele lu tata :))

Sunteti cumva fete sau au gresit titul topikului ???

Mor aici de ras ;) ce cauta baietzii aici???

Pei mno, fac si ei inventarul ...:))

Fttitzele lu tata :)

Sunteti cumva fete sau au gresit titul topikului ???

Mor aici de ras =)) ce cauta baietzii aici???

Fete, ce sa cautam si noi... :">

Ajda, acuma ca ai trecut si de revizia tehnica cu bicicleta, poti lua in seama si sfatul de a ridica nitelus saua. O sa-ti fie mult mai usor sa pedalezi daca nu-ti chinui genunchii in pozitia aia incomoda :))

Am ridicat-o vreo 3-5 cm, ca altfel nu mai ajung cu piciorul jos :) ca sunt mica si eu =)) Dar nu e deloc incomod, e chiar foarte comoda bici.

Multumesc pt sfat.

... e chiar foarte comoda bici.

Bici comod =)) suna putin a sado maso dar hai sa trecem cu vederea avind in vedere ca e de pa litoral.

Spor la pedalat si ... :)@};-

Crapam de curiozitate cine/ce va zice despre asta. ma mancau si pe mine deshtili sa zic ceva dar asa imi luam un ban de nu ma vedeam :)

Multumesc pentru invitatie. Ma numesc Raluca, printre interesele mele se numara si ciclismul...Ma bucur sa va cunosc. Sincer eu nu prea sunt un mare fan al impartirilor unei comunitati cu interese comune, cum este comunitatea ciclistilor de pe ciclism.ro in minicomunitati pe baza de gen. Ciclistii au o pasiune comuna si anume bicicleta indiferent de sexul lor. Eu nu vad niste deosebiri batatoare la ochi dpdv al comportamentului pe bicicleta sau al intereselor in materie de biciclete intre femei si barbati. Cred ca e bine sa ne cunoastem cu totii, nu neaparat pe categorii. Oricum, initiativa e frumoasa si venita din suflet si multumesc mult Aly pentru primire si mesaj.

• Upvote 1

Buna, eu sunt Kitty, sau Cristina - dar numai la job;) , posesoare de MTB si pasionata de munte si miscare in general.

[ATTACH]8038[/ATTACH]

[ATTACH]8039[/ATTACH]

[ATTACH]8040[/ATTACH]

Ultima poza cuprinde mai multe prietene care se dau cu bicla, eu sunt nr 32:)

Saru'mana, bine ati venit!

Parca imi aduc aminte de dumneavoastra de la Prima Evadare, sigur imi aduc aminte bicicleta ;))

Sper sa va mai vedem si la alte ture :)

Ptr mine Kitty ramane :

OOOOhoo asta e buna

Inainte

Imagine postată

si.......dupa (sau la final)

Imagine postată

Uitati-va si la baietii din spate .Alex Alex.

Cred ca pozele astea "inainte si dupa" o sa ma urmareasca toata viata:)) sarumana Maus, mi-aduci aminte de vremurile bune;)

Las' ca asa e frumos, nu ca altii care se tem sa-si pateze MTB-urile m/

Ma numesc Erika, am 3 ani si jumatate si ma folosesc de contul tatului meu pentru a ma prezenta.Fiind inca mica, nu pot veni la intalnirile cicliste, dar ma antrenez zilnic impreuna cu tati. Iubesc mersul pe bicicleta si chiar incepe sa ma intereseze un pic si mecanica, chiar daca nu pricep mare lucru. Va salut pe toti si sper sa ne vedem la ture peste cativa ani (nu multi sper)

Sa-ti traiasca fetita Aplinman si sa o vedem la ture :|

Cred ca pozele astea "inainte si dupa" o sa ma urmareasca toata viata:)) sarumana Maus, mi-aduci aminte de vremurile bune;)

Lasa ca noroiul face bine la ten :))

Remember prima evadare? X_X

La evadare nu am concurat... m-am ocupat de banane, lamai si glucoza:) cat despre noroiul de la Ciuc din poza, crede-ma ca nu a fost doar pe ten... cred ca nu mai aveam un centimetru patrat de piele curat:))

Foarte frumoase pozele cu kiwi, in plina actiune.

Bravo ei!

Cat despre mica biciclista, sper sa pedaleze cu spor si dragoste pe cararile vietii. ;))