Sign in to follow this  
andrei23

Tija de sa de 27

Recommended Posts

Problema mea este urmatoarea, eu am o tija de sa de 26.8 dar mi-ar trebui una de 27 ( mentionez ca nu am gasit nici tije nici adaptoare de 27). Si e enervant sa imi tot alunece saua si sa stau cu cheia dupa mine. Am fost cu ea la playbike si din lipsa de alte solutii mi-a pus o foita de metal in lacasul tijei dar dupa un timp a inceput sa se lase iar~X_X. O alta solutie la care m-am gandit eu a fost aceea de a lua o tija de 27.2 dar cei de la atelier mi-au spus ca nu e indicat (cadrul e din carbon iar imbinarile din aluminiu) si se pare ca e cam greu sa iau din tija exact 2 mm. Voi ce solutii imi propuneti?? Daca vreti pot posta niste poze mai pe seara. Multumesc mult!

eu am mai completat cu un total de 0.5mm folosind o folie de plastic tare, care proteja un monitor lcd in ambalajul original.

Un pic de superglue si un inel lat de 2-3cm din plasticul ala subtire lipit pe interiorul tevii in care intra tija de sa.

Asa am reusit sa strang tija perfect.

Edited by yo6ial
prea multe taste pe aici...

Andrei, am avut si eu exact aceeasi problema, tija default are 26.8 si tot aluneca in cadru. Am incercat sa gasesc tija de 27.0 (pe net ar fi...), m-am sfatuit si la atelier cu ce s-ar putea comanda, am incercat sa folosim o tija de 30 lei Acor (care nu a intrat! 27.2 de la Ritchey nici atat) si pana la urma solutia a fost sa inlocuiesc cheita cu strangere rapida cu una cu strangere pe inbus. Intr-adevar, daca pana atunci ridicam saua si de 2-3 ori pe zi, de vreo 2-3 saptamani cred ca am ridicat-o 1 data si atunci numai pentru ca am strans pur si simplu prea jos.

Eu imi fac singur adaptoare din tabla de diferite grosimi.

Teoretic ar trebui sa mearga cu un adaptor facut din tabla de 0,1mm. Sa strangi mai tare cum a zis Tsisak e cam riscant, cadrul fiind din carbon.

O tija de 27,2 se poate subtia cu usurinta si in mod egal pe strung. Am facut si eu asa cu o tija.

@ tsisak

Eu nu am strangere rapida, am strangere cu imbus si oricat as strange tot scapa. Am stricat deja vreo 3 suruburi la cat de tare le-am strans (la doua capul surubului iar la unul mi s-a dus filetul :)). App unde ai vazut tije de 27 si la ce preturi??

@ yo6ial

Cred ca asta ar fi o solutie, numai ca trebuie sa fac rost de un plastic dur si sa completez cu exact 2mm. Tija mea de sa e mai lucioasa si nu prea cred ca are aderenta. Poate fi si asta o cauza??

L.E: Lucian treaba cu strungul mi-au zis-o si cei de la playbike dar din pacate nu ma pricep

In primul rand faptul ca am strangere pe inbus nu inseamna ca storc sucul din aluminiul cadrului :) am strans la bunul simt si se pare ca este suficient.

Iar de tije m-am uitat pe chainreactioncycles, mie mi se pare ca au cel mai bun raport pret/gama piese/calitate piese/calitate serviciu/promptitudine la livrari. Dar repet, faptul ca pe un site, chiar si atat de complex si activ, scrie ca e 'in stock' nu inseamna neaparat ca ar fi.

Aici e gama de tije Seatposts | Buy Now at ChainReactionCycles.com si aici Seatposts - Spares | Buy Now at ChainReactionCycles.com ai in josul paginii adaptoare :)

Referitor la strung se subintelege ca nu tu faci ci te duci la strungar.

Tot pe chainreaction cautasem si eu si nu gasisem dar acum am vazut ca au si pe 27:-". Oricum la cat ma costa deocamdata vreau sa incerc metoda lui yo6ial sau a lui lucian. Daca nu reusesc comanda de afara ramane singura optiune. Mersi de ajutor.

L.E. Cat despre strung stii cum e romanul crede ca stie sa faca orice :) (problema e ca de obicei nu face bine)

Ati putea incerca sa dati un telefon la Maros Bike, ei fiind importatori BBB, o firma ce face produse de calitate chiar din gama asta, tije de sa, ghidoane, pipe, etc... Am vazut in oferta lor foarte multe dimensiuni de tije, asa ca pot fi intrebati in ce conditii aduc la comanda. Eu la ei gasesc tot felul de maruntisuri de calitate, inclusiv am aflat ca au adaptor de frana PM pe fata de 180 cu suruburi mai lungi incluse (o problema discutata mult pe forum). Au si un site, :: BBBParts 2008 Romania :: parca.

Mersi pentru propunere hcampian dar deocamdata am cumparat o tija de 27.2 si zilele astea o s-o duc la strungar. Si o sa iau din ea exact cat imi trebuie (pe lungime vorbesc) asa ca sigur nu o sa se mai lase :-bd. Deja m-am saturat de problema asta, astazi de exemplu din dorinta de a strange cat mai tare tija am rupt un surub si o parte logic ca a ramas in filetul din cadru~:). Normal ca nu eram acasa eram intr-o tura dar norocul meu a fost acelasi Ciprian de playbike care m-a ajutat inca odata (eram prin apropiere).