Rhadoo

Pro Cycling Manager 2009

Recommended Posts

Am gasit doar 2008. Dar versiunea pe care o am eu se mai blocheaza din cand in cand lucru care uneori poate fi enervant. Daca gaseste cineva 2009 sa ma anunte si pe mine:P.

Daca stie cineva o versiune de 2007 care sa mearga, v-as ruga sa ma anuntati.

Am un calculator mai slabut, asa, si deocamdata joc Pro Cycling Manager 2006. :))

ce joc mai e si asta ?

daca-i asa interesant il vreau si eu :))

Daca stie cineva o versiune de 2007 care sa mearga, v-as ruga sa ma anuntati.

Am un calculator mai slabut, asa, si deocamdata joc Pro Cycling Manager 2006. :D

dupa parerea mea 06 e la cam la fel ca 07 doar ca in 07 transferurile sunt putin imbunatatite fata de 06, unde nu poti prelungi contractul propriului tau ciclist la inceputul sezonului, ci numai in season transfer si il poti pierde usor in fata altor echipe.

OT: Un Quake 1 multyplayer nu vrea nimeni ? :D

Daca tot e vorba de PCM, mi-ati putea da niste sfaturi? La PCM2006, nu prea reusesc sa ma tin pe munte dupa Vinokourov, Valverde si Ullrich (joc cu CSC, deci cu Basso) si ajung sa pierd 3 minute pe etapa. Daca simulez cursa, iar pierd timp, deci nu castig aproape niciodata.

La sprint la fel, pe ultimii 5 km imi duc sprinterul in fata plutonului, dar niciodata nu reusesc sa ajung chiar in fata, sa ma bat la victorie, ci termin undeva pe la locul 10-15. Singura data cand am castigat la sprint a fost cand am atacat cu Tom Boonen cu vreo 4 km inainte de final si i-am lasat pe toti in spate, care nu cred ca se poate considera sprint.

Deseori reusesc la TT sa scot un timp jalnic cu Cancellara, care teoretic ar trebui sa fie cel mai bun, si sa scot un timp mai bun cu Sastre de exemplu, care n-ar trebui sa fie mai bun la TT.

Singura data cand am castigat pe munte a fost intr-o etapa cu vreo 3 catarari (nu-mi amintesc acum care, doar ca a fost prin martie sau aprilie), favoritii erau Schleck, Pellizotti si inca cineva (iar nu-mi amintesc). Pellizotti a atacat, eu am raspuns, am accelerat si in final am terminat cu un minut avans.

Multumesc anticipat pentru orice sfat.

Edited by arthon

Daca tot e vorba de PCM, mi-ati putea da niste sfaturi? La PCM2006, nu prea reusesc sa ma tin pe munte dupa Vinokourov, Valverde si Ullrich (joc cu CSC, deci cu Basso) si ajung sa pierd 3 minute pe etapa. Daca simulez cursa, iar pierd timp, deci nu castig aproape niciodata.

La sprint la fel, pe ultimii 5 km imi duc sprinterul in fata plutonului, dar niciodata nu reusesc sa ajung chiar in fata, sa ma bat la victorie, ci termin undeva pe la locul 10-15. Singura data cand am castigat la sprint a fost cand am atacat cu Tom Boonen cu vreo 4 km inainte de final si i-am lasat pe toti in spate, care nu cred ca se poate considera sprint.

Deseori reusesc la TT sa fac scot un timp jalnic cu Cancellara, care teoretic ar trebui sa fie cel mai bun, si sa scot un timp mai bun cu Sastre de exemplu, care n-ar trebui sa fie mai bun la TT.

Singura data cand am castigat pe munte a fost intr-o etapa cu vreo 3 catarari (nu-mi amintesc acum care, doar ca a fost prin martie sau aprilie), favoritii erau Schleck, Pellizotti si inca cineva (iar nu-mi amintesc). Pellizotti a atacat, eu am raspuns, am accelerat si in final am terminat cu un minut avans.

Multumesc anticipat pentru orice sfat.

Nu folosesti un Pack actualizat, cu echipele si cursele din 2009?

Si eu joc doar PCM 2006, inca. Consider ca gradul de dificultate care simuleaza cel mai bine realitatea este "Hard".

Folosesc urmatoarele strategii:

Pe Munte:

1. Daca am o echipa foarte puternica, gen CSC-ul tau, deseori e bine sa rupi plutonul inca de pe primul munte, adica, dupa primul varf, sa ramana un pluton foarte micut. Dupa al doilea munte, este deja bine sa ramana doar favoritii si oamenii foarte buni (aproximativ 15 oameni). Facand asta, la o distanta relativ mare de final, (aproximativ egala cu distanta pana la finalul etapei, intr-o etapa de plat, cand echipele incep sa traga 99%), favoritii vor incepe sa lucreze toti, la 99%, tragand la trena, tie neramanandu-ti de facut decat sa NU lucrezi, si sa fii atent pe eventualele catarari, folosind functia "dot", setand cursorul de efort pe la 80%.

Daca etapa are o singura catarare, la final, este intotdeauna bine sa incepi catararea finala cu toata echipa in fata, tragand la trena, cu Basso in a 5-a sau a 6-a pozitie. Pe cei din fata, care trag la trena intr-un moment dat, ii poti forta sa mearga mai repede folosind butonul "attack" pentru 1-2 secunde, dupa care "relay". Cand favoritii incep sa atace, daca oamenii tai sunt foarte buni, in forma, si inca odihniti, continua sa tragi cu ei, vei recupera ceva. Daca nu, seteaza-l pe Basso la efort solo (dot), la 80-85-90% (in functie de distanta pana la final). Ii vei prinde pe ceilalti. Eu niciodata nu contraatac, decat daca sunt foarte aproape de final, foarte aproape de varf, etc.

2. Daca ai o echipa slaba, si un leader de echipa cu doar 78 MO (eu deseori ma regasesc in situatia asta, nu-mi place sa alerg cu cei mai buni ciclisti), tot ce trebuie sa faci este sa-l mentii foarte aproape de frunte, folosind "dot" la 80%. Cand favoritii ataca, 85-90%, identic. Vei recupera destul/ii vei ajunge/uneori vei putea ataca in ultimii 2 km si castiga si etapa.

La sprint, e destul de usor:

1. Cu o echipa buna, iti formezi un trenulet. E mult mai eficient decat sa urmezi pe altii, intrucat nu vei prinde mereu o pozitie buna in trenuletul altora. La 12 km de final, un bun ciclist pe plat (peste 78), va fi urmat de un bun sprinter (peste 78), care la randul lui va fi urmat de sprinterul tau cel mai bun. Seteaza-ti ciclistul din fata (cel de plat) sa urmeze unul din oamenii din trena principala. Cu 5-6 km inainte de final, pune-l pe "dot", la 99%, evident. In sensul asta, e bine ca ciclistul tau de plat sa aiba si cel putin 70 la sprint. Cu 3 km inainte de final declanseaza sprintul cu ciclistul de plat, iar la 2,5 cu sprinterul din spatele lui. Daca, cu ~1,5 km inainte de final, trenuletul tau inca n-a fost depasit de niciun alt sprinter, atunci declanseaza sprintul cu cel mai bun sprinter (e.g. Boonen) la ~ 1 km inainte de final. Daca observi ca urmeaza sa fie depasit, atunci declanseaza sprintul mai devreme daca ai un sprinter foarte bun, sau asteapta sa te depaseaza cineva si urmeaza-l pe acela, daca ai un sprinter mai slabut.

2. Cu o echipa slabuta, deci cand n-ai oameni pentru un trenulet, e destul de greu.. In situatia asta, trebuie sa stii ca e mai bine sa incepi sprintul cat mai in fata. O solutie este sa-ti infiltrezi sprinterul in trena principala (nu cea a sprinterilor). Aceasta va fi inca in fata sprinterilor cu 5 km inainte de final. Cand trena sprinterilor trece pe langa tine, seteaza sa-l urmezi pe al treilea dintre ei.

Doar in timp iti vei forma toate reflexele in ceea ce priveste PCM.. Cu tacticile de mai sus, reusesc an de an sa castig, la hard, Il Giro cu un ciclist de 78 Mo, sa ma clasez in top 3 in Turul Frantei cu un ciclist de 78 MO, sa castig Tricoul de cel mai bun catarator in Turul Frantei cu ciclistul cu care castig Il giro, sa castig Turul Frantei cu un ciclist de 80-81 Mo, si sa castig ambele tricouri de cel mai bun sprinter, In Giro si Tour, cu un sprinter de ~80 SP.

Etape, in marile tururi, poti castiga foarte usor plasandu-ti un sprinter bun in evadarile din etapele de dupa Alpi/Pirinei. Ca un cheat, cand ai un om in evadare, pune si-un om sa traga la trena in pluton la 49%, astfel plutonul va merge mai incet, si distanta fata de final de la care vor incepe sa traga tare se va mari, astfel obosind mai repede si crescand sansele ca evadarea sa ramana in fata.

Nu folosesti un Pack actualizat, cu echipele si cursele din 2009?

Nu, dar am cautat acum unul si am actualizat database-ul.

Multumesc mult pentru sfaturi.

A aparut pe torrente pe un tracker(www.unlimited-tracker.net) in franta... in curand va fi pus probabil si pe alte trackere mai populare

deja suntem in 26 iunie si nu a aparut un torrent calumea cu pro cycling maneger 2009si jocu a aprut in 18 iunie:-T:-T sper sa apara saptamana asta

Probabil nu au reusit sa-i fac un crack care sa functioneze X_X. De obicei jocurile de la cyanide sunt bine protejate, in plus daca ar fi sa fim corecti jocul e la dispozitia ta de pe 18 iunie numai ca trebuie sa platesti:P

Probabil nu au reusit sa-i fac un crack care sa functioneze X_X. De obicei jocurile de la cyanide sunt bine protejate, in plus daca ar fi sa fim corecti jocul e la dispozitia ta de pe 18 iunie numai ca trebuie sa platesti:P

cam scump ca ii 40 de euro asteptam variata gratis

Stai linistit ca si eu astept varianta gratis numai ca sunt mai rabdator:P (am PCM 2008 si ceva examene pana atunci)

Pe bittorrents zice asa:

INSTALL INSTRUCTIONS

1. Unrar/mount with last dtpro with SCSI

2. Install the game.

3. Run it, play it

Adica ar trebui sa mearga fara crack.