boitandmg

Butuci frana de picior

Recommended Posts

Salut. am un altrix nelson (cadru de otel) si as vrea sa stiu daca ii pot pune un butuc cu frana de picior, si daca da, unde pot gasi ceva bun.

Poti sa ii pui fara probleme. Va trebui sa adugi ceva distantiere pe ax, ca sa stea exact in cadru. Daca axul e prea scurt s-ar putea sa fie mai dificil.

De obicei butucii respectivi au alt tip de pinion, incompatibil cu lantul pentru pinioane multiple. Asa ca va trebui sa schimbi si lantul si bineinteles si foaia.

Nu-i musai sa schimbi foaia, poti sa o folosesti pe aia subtire daca are cati dinti trebuie...

Off Topic

Ma intreb ce cauta threadul asta aici? :))

Poti sa ii pui fara probleme. Va trebui sa adugi ceva distantiere pe ax, ca sa stea exact in cadru. Daca axul e prea scurt s-ar putea sa fie mai dificil.

De obicei butucii respectivi au alt tip de pinion, incompatibil cu lantul pentru pinioane multiple. Asa ca va trebui sa schimbi si lantul si bineinteles si foaia.

ma gandesc la un shimano nexus-3, ca ceva cu o singura viteza nu prea am vazut. acum nu stiu exact daca merge folosit pe liber... eu mi-am modificat bicicleta intr-un singlespeed, iar acum vreau sa fie chiar mai simpla de atat si sa elimin si v-brake-urile. iar foaie cred ca as pune tot un nexus...

am cumva si alta alternativa?

Eu am vazut o gramada cu o singura viteza.

Ai si alte alternative - sunt butuci si cu 2 si cu 4 viteze, si cu 7 si cu 8, chiar si cu 14.

Eu am cu 3 viteze de la Sachs si cu 7 de la Shimano si Sram:>

Te intereseaza butuc cu o singura viteza si frana la picior? Avem in bazar la Suceava. Ceva mai bun fabricat in Cehia e 40 lei. Sunt si chinezarii, dar nu recomand.

Butuci cu mai multe viteze sunt foarte greu de gasit. N-am vazut in nici un magazin de la noi sau din afara.

Eu am second hand cateva piese bune si valoroaseB-)

ma gandesc la un shimano nexus-3, ca ceva cu o singura viteza nu prea am vazut. acum nu stiu exact daca merge folosit pe liber... eu mi-am modificat bicicleta intr-un singlespeed, iar acum vreau sa fie chiar mai simpla de atat si sa elimin si v-brake-urile. iar foaie cred ca as pune tot un nexus...

am cumva si alta alternativa?

Ar mai fi varianta sa ti-o faci fixa si sa renunti la frane. Desi parca una pe fata tot e utila.

Cu mai multe viteze vreau si eu, SH si valoroase :P

Cam cat de valoroase ar fi, cu transport la Bucuresti inclus ? :-?

Chiar acum lucrez la o bicla, a carei piesa de rezistenta e butucul Shimano Nexus cu 7 viteze si frana la picior. Nexus Inter-7

Probabil o voi vinde, deoarece nu prea suport frana la picior. Daca nu gasesc client local, am sa dau anunt la "Bazar".

Mai am Sachs si Sturmey-Archer cu trei viteze. Si tot un Sachs mai ciudat si mai complex, cu doua seturi de schimbatoare. Pe o parte are cinci viteze si pe cealalta are doua.

Am cate doi din fiecare:>

Nu as vrea sa-i vand separat, deoarece sunt greu de montat si reglat.

Si nici nu as sti cat sa cer pe ei. Nu am vazut nicaieri de vanzare...

Inteleg ca nu vinzi butuc separat ?

Ii vinzi doar cu roata cu tot sau cu biciclete cu tot ?

Mie mi-ar trebui un butuc (preferabil de 7 viteze sau macar de 3 viteze), cel mult cu o roata de 20 de toli. Crezi ca se poate rezolva ? Multumesc.

Un butuc de 7 deja fost pus pe o bicla pe care o termin maine. Azi am muncit 12 ore numai la ea. De fapt nici maine nu o termin ca nu am lant SSP:(

Celalat şeptar a fost confiscat de nevasta-mea, si asteapta un cadru potrivit.

Ambii i-am cumparat montati pe biciclete, pe care le-am demontat si refacut. Eu odata am cumparat de la cineva o bicla doar ca mi-a placut portbagajul.

Mai raman aia cu 3 viteze si aia cu 5x2.

Vrei neaparat cu frana la picior? Ca am si fara.

Am sa caut prin cufarul magic sa vad ce mai iese. Toti butucii respectivi sunt dasfacuti in zeci de piese. Ce sa-i faci curiozitate mare...;)) Sa vad daca ii mai pot pune la loc si in ce stare se afla.

Am avut odata un butuc Sachs cu doua viteze. Partea interesanta era "schimbatorul". Pentru a schimba viteza trebuia sa dai inapoi din pedale o fractiune de secunda. Nu mai mult ca intra in actiune frana de picior.

Da, as vrea cu frana la picior.

Daca reusesti sa refaci un butuc, spune-mi si mie la cat il dai. Merci!

Te intereseaza butuc cu o singura viteza si frana la picior? Avem in bazar la Suceava. Ceva mai bun fabricat in Cehia e 40 lei. Sunt si chinezarii, dar nu recomand.

Butuci cu mai multe viteze sunt foarte greu de gasit. N-am vazut in nici un magazin de la noi sau din afara.

Eu am second hand cateva piese bune si valoroaseB-)

Ai cumva piese de bitza ? Caut si eu un ax de pedale mai aiurea si de negasit in Sibiu ... daca ai sau ma poti sfatui, pls contacteaza-ma

Edited by vera
aceeasi observatie privind punctuatia

18 hours ago, Sacui Marinel said:

As vrea sa cumpar o janta cu butuc cu o singura viteza su frana de picior. Cine ma poate ajuta?

Salut, dă fuguța la primul magazin.