arthon

Tour de France 2009

Recommended Posts

Desi mai sunt vreo 2 saptamani pana incepe "marea bucla", cred ca putem incepe dezbaterea. Nu ma mai obosesc sa postez lista cu echipele participante, rutieri importanti sau etape, sunt convins ca e toata lumea la curent.

Dupa parerea mea, sansele se impart cam asa:

Alberto Contador 60% - cel mai puternic ciclist al momentului, doar o accidentare cred ca-l poate opri din castigarea turului.

Carlos Sastre 10% - mi-a placut prestatia sa din Giro, dar nu stiu cat mai poate scoate din el, dupa cele 3 saptamani de cursa si doar o luna de pauza.

Lance Armstrong 10% - am citit chiar ieri un interviu cu Ivan Basso (pe cyclingnews.com) si spunea ca Lance va fi o bestie in TdF, mai ales dupa ce si-a facut antrenamentul in Giro. Tot nu cred ca va reusi sa castige, desi cred ca se va tine bine pe munte.

Cadel Evans 5% - dupa toata distractia din Dauphine Libere si incapacitatea de a se departa de Contador pe munte, cred ca are toate sansele sa mai castige un loc 2.

Denis Menchov 5% - dupa un Giro foarte bun, ii dau o mica sansa sa castige TdF, desi in Giro nu a concurat cu Contador sau Evans. Din nou, ca si la Sastre, e de vazut cat il mai tin picioarele.

Ultimele 10 procente nu prea am reusit sa le impart, dar i-ar contine pe Kim Kirchen, Christian Vandevelde, Michael Rogers, Frank Schleck, Samuel Sanchez si cam atat. Nu cred ca mai are cineva o sansa la castigarea TdF.

Alte cateva pronosticuri:

-Fabian Cancellara va castiga minim un contratimp.

-Sylvain Chavanel va castiga minim o etapa pe evadare.

-contratimpul pe echipe il va castiga Columbia.

-Mark Cavendish va castiga minim 3 etape la sprint.

-Damiano Cunego nu va face fata pe munte.

-Andy Schleck va castiga tricoul alb.

Inafara de aceste pronosticuri, as avea si cateva dorinte personale:

-As vrea ca Mark Cavendish sa parcurga tot turul si sa duca tricoul verde pana pe Champs-Elysees.

-As vrea ca Nibali, Kreuziger si Linus Gerdemann sa aiba prestatii bune in tur (macar un loc in top 15).

-As vrea ca Andy Schleck sa se tina mai bine pe munte ca anul trecut.

Cam atat si sper sa fie un tur memorabil.

si eu astept cu nerabdare turul frantei :))

parerea mea este ca alberto contador va trebui sa fie mult mai bun decat a fost in 2008 ca sa poata castiga turul frantei...nu mai merge ce a facut in giro sau in vuelta

merg pe armstrong @};->-

Alte cateva pronosticuri:

-Fabian Cancellara va castiga minim un contratimp.

-Sylvain Chavanel va castiga minim o etapa pe evadare.

-contratimpul pe echipe il va castiga Columbia.

-Mark Cavendish va castiga minim 3 etape la sprint.

-Damiano Cunego nu va face fata pe munte.

-Andy Schleck va castiga tricoul alb.

Inafara de aceste pronosticuri, as avea si cateva dorinte personale:

-As vrea ca Mark Cavendish sa parcurga tot turul si sa duca tricoul verde pana pe Champs-Elysees.

-As vrea ca Nibali, Kreuziger si Linus Gerdemann sa aiba prestatii bune in tur (macar un loc in top 15).

-As vrea ca Andy Schleck sa se tina mai bine pe munte ca anul trecut.

Cam atat si sper sa fie un tur memorabil.

Samuel Sanchez si Damiano Cunego au anuntat ca nu participa anul asta. ;)

Cancellara tocmai a castigat azi Turul Elvetiei nenorocindu-i pe toti la contratimp.:))

La TTT merg pe Astana,iar la tricoul alb sper sa fie o lupta frumoasa intre Andy Schleck,Robert Gesink si Roman Kreuziger.

Sprinturile par luate deja de Cavendish,singurul baiat care ar putea sa-i faca fata cat de cat,adica sa piarda la mai putin de o bicicleta @};-,cred ca e Heinrich Haussler. Hai si Freire,acolo la locurile 2-3. :D

Samuel Sanchez si Damiano Cunego au anuntat ca nu participa anul asta. :))

Oups, greseala mea.

Lance Armstrong a castigat cursa Nevada City Classic,din California,prima sa victorie de la revenirea in pluton. ;)

Leipheimer a terminat pe 3.

Nu ma extaziez dupa victoria asta,am si zis ca nu-l vad pe Lance sa-l bata pe Contador,insa primii 5 sau,de ce nu un podium,este "in his sight".>:)

Nu m-ar mira ca top 10-ul din Tour sa fie populat de cei de la Astana intr-o proportie destul de mare.:)

Ok, sa-mi dau si eu cu parerea. Andy Schleck, daca nu cumva si-a gresit pregatirea (judecand dupa prestatia din Turul Elvetiei), are sanse marisoare sa fie cel mai bun pe munte. Damiano Cunego, desi a declarat ca nu o sa participe in TDF, pare sa-si intre in forma in perioada asta, asa ca, banuiesc ca o sa-si reconsidere decizia. Cateva rezultate:

Tour de France 2007:

1. Alberto Contador

2. Cadel Evans + 0.23

3. Levi Leipheimer + 0.31

Vuelta a Espana 2008:

1. Alberto Contador

2. Levi Leipheimer + 0.46

Atat poate Alberto Contador. Ii bate pe munte, dar nu asa de tare precum crede lumea, si pierde timp la TT. Sa ne intoarcem cativa ani in urma:

Tour de France 2005:

1. Lance Armstrong

..

6. Levi Leipheimer +11.21

..

8. Cadel Evans +11.55

Tour de France 2004:

1. Lance Armstrong

..

9. Levi Leipheimer +20.12

Tour de France 2005, diverse etape:

Etapa 1, Contratimp individual 19 km.

2. Lance Armstrong

..

7. Fabian Cancellara + 1.00

..

14. Levi Leipheimer + 1.11

..

36. Cadel Evans + 1.39

..

48. Alberto Contador + 1.55

Etapa 10, montana

2. Lance Armstrong

..

6. Levi Leipheimer +1.15

..

8. Cavel Evans + 2.14

Etapa 14, montana

2. Lance Armstrong

..

6. Levi Leipheimer + 0.31

..

14. Cadel Evans + 3.07

Etapa 15, montana

7. Lance Armstrong

..

13. Levi Leipheimer + 2.50

..

16. Cadel Evans + 3.43

Etapa 20, contratimp individual, 55 km

1. Lance Armstrong

..

7. Cadel Evans + 2.07

..

14. Levi Leipheimer + 3.13

Baiatul asta are, deci, sanse 10%, si Contador 60% ?

Cam asta e parerea mea. Nu cred ca Armstrong e la acelasi nivel ca in 2005, dar ma poate contrazice oricand.

RoweN,imi pare bine sa te vad din nou pe aici. ;)

Intr-adevar,in TdF 2007 Contador si-a luat-o destul de bine de la Leipheimer si Evans la TT,insa vezi ca incepand cu '08 a inceput sa mearga cu putin nitro la contratimp.>:)

Si chiar daca Leipheimer l-a mai batut in ambele contratimpuri din Vuelta,pierduse destul timp pe Angliru.

Acum,Tour 2005 nu stiu daca e cea mai buna referinta.

Lance castiga pe vremea aia cum voia el,Cadel era liderul de la Lotto,Leipheimer cel de la Gerolsteiner,adica mergeau pentru ei.

Alberto era la primul sau tur cu Liberty Seguros,si nu era vioara intai. Mai erau Robertito Heras,Jaksche,cotati mai bine decat el la timpul respectiv.

In 2009,lucrurile stau cam invers. Contador e cel mai bun,LL e in aceeasi echipa si va lucra pentru el, iar Lance vine dupa 3 ani de pauza.

In afara de asta,sunt convins de faptul ca Armstrong nu mai are aceeasi viteza la TT ca sa-i aranjeze pe toti.

Numai Evans a ramas lider,insa la cate incercari fara succes a avut in Dauphine de a-l scutura pe Contador,eu cel putin am avut impresia ca spaniolul l-ar fi lasat pe Cadel daca se forta o singura data.:))

Cifrele lui Contador le-am pus orientativ, el clar nefiind la inaltime in 2005. Apoi, Contador, chiar daca s-a imbunatatit la contratimp, inca pierde timp atat fata de Evans cat si fata de Leipheimer.

Sunt convins, la fel ca voi, ca Armstrong nu mai e la acelasi nivel ca in 2005, insa, in eliberarea pronosticurilor, ar trebui sa ne bazam pe ce stim, nu pe ce-am putea sti. Deocamdata stim ca daca Contador ar fi fost in 2005 la nivelul din 2007 ar fi terminat la cateva minute bune in spatele lui Armstrong. Ramane de vazut la ce nivel o sa fie Lance. Apoi, puneti-va in situatia lui. Sunteti de 7 ori campion in Turul Frantei, aveti toata lumea la picioare, declarati in repetate randuri ca nu va place sa pierdeti, ca pana si atunci cand jucati tenis cu sotia va place sa castigati, iar apoi luati decizia sa reveniti in ciclism desi stiti ca nu mai sunteti la acelasi nivel, si deci, nu aveti sanse sa castigati Turul? Nu suna a ceva ce o persoana cu mentalitatea lui Lance ar face.

Apoi, daca se respecta ordinele de echipa, (adica Levi, Popovych and co. vor trage pentru Armstrong si NU pentru Contador), Alberto o sa fie destul de izolat pe munte. Sa nu uitam nici faptul ca sunt putine etape care se termina in altitudine. Intre ciclisti relativ egali pe munte (Contador - Armstrong), diferenta se va face la contratimp. Conform tuturor datelor, Armstrong pleaca cu prima sansa. Orice altceva e doar o parere personala, neputand fi sustinuta cu date concrete. E acelasi lucru cu a spune ca Daniel Martin o sa ajunga unul dintre cei mai buni cataratori din lume in cativa ani. Sigur, sanse sunt, insa nu e o regula ca un tanar ce are rezultate bune acum sa evolueze an de an, asa cum nu e nici o regula ca un ciclist care ajunge la 38 de ani sa-si piarda din calitati.

Un lucru e cert, cred. Desi pe vremea lui Lance se spunea ca tururile sunt plictisitoare, personal cred ca Tour de France 2009 va fi cel mai spectaculos tur din 2005 incoace.

Si chiar daca Leipheimer l-a mai batut in ambele contratimpuri din Vuelta,pierduse destul timp pe Angliru.

Aici ai dreptate. Singurele catarari unde Contador e capabil sa-i bata binisor pe toti ceilalti sunt cele de tipul Angliru, Zoncolan, etc, unde masa ciclistilor joaca un rol important. Din pacate, in Tour 2009 toate catararile sunt catarari obisnuite, unde Alberto castiga cateva secunde/etapa in La Vuelta.

Eu unul sunt curios ce strategie va avea Astana?? Adica vor merge pe mana unui singur om, ori Contador ori Armstrong sau vor juca la 2 capete formand 2 mini-echipe una care sa traga pentru Armstrong si una pentru Contador??

si eu sunt curios de strategia echipei... Insa nu stiu... oare lor nu le e clar ca nenea Lance nu a revenit asa aiurea in turul asta ? Chiar refuza sa inteleaga ca omul ala ar suferi o oarecare umilinta ca, la intoarcerea lui sa nu fie capabil sa castige din nou turul ?

Voi credeti ca Lance o sa mai stea la discutii cu Contador cand e vorba de turul lui ? Daca ar fi sa va puneti banii la bataie, i-ati pune pe Contador ?

Eu unul sunt curios ce strategie va avea Astana?? Adica vor merge pe mana unui singur om, ori Contador ori Armstrong sau vor juca la 2 capete formand 2 mini-echipe una care sa traga pentru Armstrong si una pentru Contador??

Da, din ce-au declarat in presa, vor fi 2 mini echipe:

1. Contador, Kloden, Zubeldia, Noval/Paulinho.

2. Armstrong, Leipheimer, Popovych, Horner, Brajkovic.

Cred.

si eu sunt curios de strategia echipei... Insa nu stiu... oare lor nu le e clar ca nenea Lance nu a revenit asa aiurea in turul asta ? Chiar refuza sa inteleaga ca omul ala ar suferi o oarecare umilinta ca, la intoarcerea lui sa nu fie capabil sa castige din nou turul ?

Voi credeti ca Lance o sa mai stea la discutii cu Contador cand e vorba de turul lui ? Daca ar fi sa va puneti banii la bataie, i-ati pune pe Contador ?

Ai dreptate, si eu cred ca Lance nu s-a intors doar pentru a face reclama campaniei lui anti-cancer ci pentru a castiga. In plus se stie ca Lance era o mana de fier in pluton, nimeni nu indraznea sa comenteze la ordinele lui. Acum sunt curios daca Lance mai are aceasi autoritate in pluton si daca Contador e dispus sa fie omul al doilea in echipa. Oare e posibil sa vedem o cearta intre Contador si Armstrog??

L.E: Kloden are voie sa participe?? Eu parca auzisem ca are niste probleme legate de dopaj. Mi se pare mai puternica echipa lui Lance.

Aici ai dreptate. Singurele catarari unde Contador e capabil sa-i bata binisor pe toti ceilalti sunt cele de tipul Angliru, Zoncolan, etc, unde masa ciclistilor joaca un rol important. Din pacate, in Tour 2009 toate catararile sunt catarari obisnuite, unde Alberto castiga cateva secunde/etapa in La Vuelta.

Mda...Turul Frantei nu a avut niciodata catarari finale din astea cu panta medie de aproape sau peste 10%,insa finalurile de etapa de la Verbier si Ventoux mi se par destul de dificile si prin urmare,foarte probabil sa se faca niste diferente bunicele.

Daca iti aduci aminte,in 2007,catarari de genul Plateau de Beille sau Peyresourde,unde Alberto facea sprinturile alea cu Rasmussen,nu erau din cale afara de grele,si totusi distanta a fost mare intre favoriti.

Noi vorbim teoretic,acum depinde si ce mai este pe traseu inainte de ultimul munte care poate sa fie usor,dar daca ai trecut inainte peste vreo 3-4 monstri alpini,poti sa pierzi timp frumos daca nu te mai tin picioarele.

In afara de Dauphine,Contador l-a batut pe Evans in absolut toate contratimpurile in care l-a prins in 2008 si 2009,chiar si la JO de la Beijing.

Contador si Armstrong...primele diferente se vor face inca de la Monte Carlo,si as zice ca spaniolul va scoate un timp,nu cu mult,dar peste LA,apoi aceasta diferenta se va mentine,pentru ca la TTT vor veni evident cu acelasi timp(nu cred ca Lance va incerca sa scape de el acolo :P ),asa ca abia la Arcalis in Andorra vom avea o imagine mai clara.

Poate nici acolo,pentru ca ultima data cand s-a sosit,in Vuelta 2007,au venit vreo 7-8 baieti impreuna si s-a jucat la sprint,cu Menchov batandu-l pe Evans.

Sunt de acord ca va fi cel mai spectaculos TDF din 2005 incoace. :D

Sincer astept acest Tour de France cum nu cred ca am asteptat vreodata o competitie sportiva. Spun asta din pozitia pustiului care a descoperit ciclismul cu marele Lance pe ecrane. Cum se termina etapa, dadeam buzna afara si faceam ture de nebun in jurul orasului.

Retragerea lui Lance m'a luat pe nepregatite si am fost sigur ca s'a retras deoarece a simtit ca nu mai poate duce cu bine pana la capat un nou tur, adica nu'l mai poate castiga. Revenirea sa din nou m'a surprins si sunt sigur ca nu ar fi revenit daca nu ar fi sigur ca poate castiga din nou. Sincer nu eram obsinuit in Giro sa'l vad pe Lance lasat cu cea mai mare lejeritate in urma de ceilalti. Nu stiu daca va putea face fata in tur, deoarece sincer vorbind Contador nu prea are adversari, e mult prea bun pe munte si la tt nu e deloc rau. Insa cred eu ca jocurile se vor face in interiorul echipei Astana, si tare mi'e frica sa nu i se impuna lui Contador sa mearga mai domol. Lance, fara dubii, se vinde mai bine. Sper de asemenea sa apara tinerii plini de suflu in pluton si sa le puna probleme serioase vechilor pretendenti.

In ceea ce priveste spectacolul; pe vremea lui Lance sprintau baietii pe munte de te speriai. Si asta zile la rand...Erau totusi alte vremuri atunci. Sincer am admirat mai mult tururile de dupa epoca lui Lance. Lumea s'a mai potolit si e firesc sa il vezi pe saracul Evans cum se rupe in 14 incercand sa ia distanta, decat sa il vezi pe Lance dand 3 pedale si luand avans de 2 minute.

Chiar sunt foarte curios de comportamentul lui Lance in marele tur si mai ales de cel al lui Contador. Sper sa nu devina o afacere necurata acest tur si sa vedem cu adevarat cel mai in forma ciclist castigand la Paris.

Eu personal imi doresc sa fie Lance acela, dar daca ar fi sa pun banii pe cineva, l'as alege pe Contador fara sa ezit. Nimeni nu'i poate face fata pe munte, parerea mea, in afara de Lance, iar pe cei 2 inca nu i'am vazut intr'o infruntare directa.

Vive le Tour!

Cadel se simte in forma si crede ca poate sa il bata pe Contador.

Lance va fi o bestie(asa a declarat Ivan Basso)

Saxo Bank si-a anuntat echipa(fratii Schleck pentru clasamentul general).

Acum ramane de vazut ce si cum :P

In afara de Dauphine,Contador l-a batut pe Evans in absolut toate contratimpurile in care l-a prins in 2008 si 2009,chiar si la JO de la Beijing.

In contratimpurile plate, ca cele din Turul Frantei, situatia e inversa. Ca Alberto il bate pe Evans prin Turul Tarii Bascilor, intr-un contratimp aproape montan, si unde Contador e in top form iar Evans nu, e prea putin important. Contador va pierde timp fata de Evans in ambele contratimpuri din TDF 2009. Stiu ca esti de acord cu mine.

In contratimpurile plate, ca cele din Turul Frantei, situatia e inversa. Ca Alberto il bate pe Evans prin Turul Tarii Bascilor, intr-un contratimp aproape montan, si unde Contador e in top form iar Evans nu, e prea putin important. Contador va pierde timp fata de Evans in ambele contratimpuri din TDF 2009. Stiu ca esti de acord cu mine.

Recunosc ca profilul cursei basce l-a avantajat pe Contador,dar nu prea sunt de acord ca Evans nu era in forma mare,pentru ca inainte castigase o etapa intr-o cursa prin Italia,iar dupa asta urmau clasicele din Ardeni,pe care Cadel le cam disputa in fiecare an spre deosebire de Contador.:)

Sa zicem ca Alberto va pierde timp la ambele contratimpuri,dar va fi o diferenta adunata de sub un minut. Prima etapa nu e chiar plata,are o prima jumatate valonata,vreo 7 km cu aproape 3%. O panta infima,dar care ar trebui totusi sa-i permita lui Contador sa piarda cat se poate de putin.

Si mi-e ca acest minut va fi pulverizat la TTT,unde Astana o sa-i bata sigur pe cei de la Silence Lotto.;)

Deci practic etapele de genul asta se vor neutraliza una pe cealalta si in final vor decide muntii.In favoarea lui Contador.>:)

Cred ca si tu esti de acord cu mine ca Evans nu o sa castige Tour 2009,si ca nimeni nu-l va bate pe locomotiva de Cancellara la Monaco.

Ce am vazut duminica in contratimpul de la Berna din Turul Elvetiei m-a speriat.:) Tony Martin a fost al doilea,batut cu un minut jumate,Kreuziger prins din urma,Kloden peste 2 minute...toti batuti fara drept de apel,nici n-au miscat. Si erau doar 38 km,nu cel mai lung contratimp.

Cu siguranta Evans va castiga degeaba timp la contratimp. Chiar si fara contratimpul pe echipe, tot nu-i dadeam sanse la victoria finala. Personal, nu cred ca o sa castige vreodata Turul Frantei. Contador e tanar, Andy Schleck vine puternic.. O sa aiba cine sa castige turul cateva sezoane bune.

Si da, termenul de locomotiva i se potriveste perfect lui Cancellara. Imi amintesc, in TT-ul de la Beijing, cum zburda pe acea usoara coborare in linie dreapta, unde isi castiga practic tot avansul. Impresionant. Singura varianta in care l-as vedea sa piarda prologul, ar fi aceea in care si-a atins maximul mult prea devreme, iar Armstrong e la nivelul de acum 3 ani. Slabe sanse, totusi.

Cancellara stie si cum sa castige timp si in plus merge un pic sinucigas,cel putin in cursele care au multe viraje nici nu sta la discutii,intra in ele cu toata viteza si le taie cat se poate de mult.

Si Lance cand era in forma de acum 3-4 ani mai era batut in prima etapa de Zabriskie sau chiar de Cancellara in 2004.

M-am uitat pe posibilele liste de start si nu stiu cine ar putea sa se apropie macar de el. Poate Wiggins,desi nu-i dau nici lui prea mari sanse.

Zabriskie n-a facut nimic anul asta,Millar de cand a revenit nu mai merge asa de tare,Bert Grabsch o fi el campion mondial,dar a castigat pentru ca elvetianul s-a plictisit anul trecut sa mai participe...

Larsson,Posthuma,Clement,Lang,Lovkvist,Rogers,Devolder? Nu-i vad nici pe ei in stare.

Oamenii de clasament general nu cred ca pot sa faca nici ei mare lucru sa-l bata pe Fabian.

Si eu sper sa avem lupte frumoase in viitor,intre tinerii care vin din urma.

Da,Contador o sa mai fie prin preajma o vreme,dar macar Andy Schleck si Robert Gesink par sa fie niste potentiali adversari puternici in anii urmatori. Numai sa mai lucreze un pic la TT.

E clar. Desi eu inca mai speram ca Valverde sa mai participe in Tour,se pare ca cei de la TAS nu se vor pronunta mai devreme de 4 iulie,drept pentru care Caisse d'Epargne a decis sa-l lase pe Alejandro in afara celor 9 care vor lua startul.

Ei incercasera sa le propuna acum ceva vreme organizatorilor ca Valverde sa inceapa,iar cand urma sa se ajunga la etapa care va trece prin Italia,sa-l retraga din cursa,insa Prudhomme nici n-a vrut sa auda.:D

Deci un pronostic pentru Vuelta? Alejandro Valverde,Samuel Sanchez si Ezequiel Mosquera pe podium,avand in vedere ca Sastre nu are de gand sa faca toate tururile anul asta,iar Contador nu stiu daca se baga,mai ales daca va castiga la Paris.

Frustrat fiind de prestatia slaba din Il Giro si de retrogradarea din postura de cel mai bun stage-racer, Ivan Basso va apela la un "tratament" corespunzator si-o sa desfiinteze tot in La Vuelta. Asta-i pronosticul meu.