andreigabur

O bicicleta noua (~600ron)

Recommended Posts

Salutare tuturor. Am mai scris si la categoria Cicloturism si Biking, insa am observat ca aici era locul postului asta :-?. Nu am mai mers pe bicicleta de vre-o 8-9 ani si acuma vreausa-mi iau una, ca mi-a venit pofta. Am un buget de pana in 600 ron ( as vrea sa ajunga pana in 800 cu tot cu kilometraj, far, cablu antifurt si un bagaj mic de depozitat; eventual pedale din aluminiu si ceva chei in caz ca se strica )... Am nu mult peste 1.80 inaltime, 97kg (dar in scadere sper) si nu intentionez sa o folosesc foarte mult off...in majoritatea timpului in Bucuresti si uneori pe la tara pe cate un deal (daca incape in Golful meu ca sa o transportez pana acolo)

Pana acum am vazut:

- First Bike Eagle cu suspensie pe fata, angrenare shimano, frana disc pe fata + V pe spate, jenti duble. Costa 770 ron, dar vine cu tot cu kilometraj, far si pedale din aluminiu, asa ca diminueaza din cheltuielile ulterioare First Bike Romania | Motociclete Mopede Motoscutere ATV-uri Enduro

- b'Twin Rockrider 5.0 de la Decathlon, fara nici o suspensie si cu jenti simple. Avantajul inteleg ca ar fi in faptul ca nu e romaneasca, insa in rest ce sa zic...imi pare cam prea "basic". Asta costa 560 ron. http://www.btwincycle.com/EN/rockrider-5-0-men-s-60072742/

- si daca credeti ca se merita sa dau undeva la 750 ron (cam atata imi amintesc ca era in Decathlon) am vazut si b'Twin Rockrider 5.1, seamana cu 5.0 dar are suspensii pe furca din fata, are cadru din aluminiu (14 kg in total, cu tot cu suspensii) si jenti duble. Btwin - Rockrider 5.1 Men's - cycling Mountain bike - Designed for  cycling on paths and tracks. Ideal for novice mountain bikers. Asta mi-ar lua cam 150 in plus decat suma alocata initial, asa ca sper sa nu se strice prea repede, ca imi ia din banii de chei si surubelnite Imagine postată)

Am inteles ca de prima ar cam trebui sa ma feresc pentru ca e romaneasca, si poate cad lucrurile de pe ea :D. Astept niste pareri si sugestii, si eventual altceva mai bun daca stiti in pretul asta (nu sh va rog, ca nu ma descurc sa cumpar...mai bine mai slabuta si noua, ca sunt incepator oricum)....

'Zdai seama ca B-twin. Componentele de pe FB sunt glume.

Daca ii dai jos rotile o bagi si in Golf. Vezi ca s-a mai scris pe tema asta.

Daca vrei sa mergi mai mult prin Bucuresti cauta una cu roti de 28".

Dintre variantele prezentate clar B-twin. Daca iti trebuie sau nu furca cu suspensie tu decizi(in categoria asta de pret nu stiu cat de eficienta este si pe site nu se precizeaza ce model este).

PS: In continuare sustin ca iesi mult mult mai bine cu o bere data pentru "impulsionarea" unui cunoscator care sa te ajute la achizitionarea uneia SH. La aceeasi bani cred ca poti sa iei ceva incomparabil mai bun,dar ,in final,decizia iti apartine.

Am scris si pe celalalt post...Am fost azi in Decathlon si am vazut ca la noi modelul Rockrider 5.1 are jenti simple, nu duble ca pe site. Eu stau in spate la Coltea si o sa caut si un magazinc are am itneles ca este prin jur, sa vad ce gasesc si acolo :-bd

Cine are timp si de mine sa imi explice ceva? :-bd... Uitati, de exemplu doua biciclete care pentru ochiul meu de absolut necunoscator imi par asemanatoare: DHS Eurosport si DK BIKE - Magellan Hydra 08 . Inteleg ca Magelanul e net mai bun decat DHS-ul pentru cineva care se pricepe. Cine imi poate si are timp sa-mi explice si mie care sunt diferentele intre astea doua. Ca pe viitor cand ma uit la biciclete sa stiu si eu ce si cum, ca ma prind repede :)

PS: Nu radeti de comparatia facuta intre biciclete, ca daca nu ati avea idee despre biciclete si voua vi s-ar parea asemanatoare (jenti duble, furca fata suspensie, shimano). Astept detalii ca sa fiu si eu pe urma mai "cunoscator".

Asa e.

Magelan Hydra e mult mai buna decat DHS-ul ala.

Dar ca sa-ti explic diferentele, ar trebui sa stau si sa scriu jumate de noapte.

Nu devii intelept citind un post. Citeste forumul si peste cateva saptamani ai sa-ti dai seama singur de diferente.

Pai am cititi la forumu asta o gramada in ultimele zile. AM inteles partea cu marca romaneasca vs. marca straina. Adica ceva in genu Dacia vs. Audi ^:)^ Doar ca Dacia are motor de 75CP si Audi de 200CP, banuiesc ca ceva asemanator e si la biciclete. Diferenta asta as dori sa o intelg si eu :). Ceva de gen pinioane diferite, furca nu stiu cum....chestii din astea mai tehnice :) Nu trebuie sa le spui pe toate...doar alea mai importante. Ca in momentul in care ma uit prin oras la biciclete sa mai stiu si eu cate ceva. Ce trebuie sa semene cu Hydra si nu cu DHS-ul. Apropo, Magelan Hydra aia e o bicicleta buna? Ca am gasito la 850ron undeva.

ca tot ceri atata explicatii.in loc sa citesti pe forum sectiuni cu subiect la fel te arunci repede.Skarpea cadru aluminiu mult mai usor.btwin caru otel.Asta e tot ce iti pot spune pt ca la cea btwin nu sunt datele tehnice.

Sa iti spun diferenta intr-o bicicleta magellan hydra si dhs sau mai bine spus intre orice biciclete mai buna si dhs

Cadru:dhs stiu ca face otel pe cele ieftine din start greutate mai mare

Piese:dhs pune piese facute de ei aproape schimbatoare dhs,manete dhs, furca dhs, care sunt sub celelalte.Pt deraiorul spate mergi o luna trebuie sa umbli la el ca s-a dereglat.Si tot asa cu alte piese.La fel si cu first bike.Unchiul meu a rupt 2 bicicle FB cadru aluminiu ce pareau ca nu or sa se rupa niciodata.Nu mai spun cate probleme a avut cu rotile, schimbator spate, angrenaj.

Despre leader nu stiu ce sa zic, am vazut vreo 2 pe la facutate si m-am uitat putin la ele si am impresia ca sunt un fel de frate mai mare al lui dhs.Adica pune chestii pe ea ca sa ia ochii.Nu inteleg ce sun cu franele alea pe disc la pretul asta.

Asta e parerea mea.Cine are ceva impotriva poate sa o faca si chiar astept raspunsuri.

ca tot ceri atata explicatii.in loc sa citesti pe forum sectiuni cu subiect la fel te arunci repede.Skarpea cadru aluminiu mult mai usor.btwin caru otel.Asta e tot ce iti pot spune pt ca la cea btwin nu sunt datele tehnice.

Sa iti spun diferenta intr-o bicicleta magellan hydra si dhs sau mai bine spus intre orice biciclete mai buna si dhs

Cadru:dhs stiu ca face otel pe cele ieftine din start greutate mai mare

Piese:dhs pune piese facute de ei aproape schimbatoare dhs,manete dhs, furca dhs, care sunt sub celelalte.Pt deraiorul spate mergi o luna trebuie sa umbli la el ca s-a dereglat.Si tot asa cu alte piese.La fel si cu first bike.Unchiul meu a rupt 2 bicicle FB cadru aluminiu ce pareau ca nu or sa se rupa niciodata.Nu mai spun cate probleme a avut cu rotile, schimbator spate, angrenaj.

Despre leader nu stiu ce sa zic, am vazut vreo 2 pe la facutate si m-am uitat putin la ele si am impresia ca sunt un fel de frate mai mare al lui dhs.Adica pune chestii pe ea ca sa ia ochii.Nu inteleg ce sun cu franele alea pe disc la pretul asta.

Asta e parerea mea.Cine are ceva impotriva poate sa o faca si chiar astept raspunsuri.

Hmm NU-ti mai dat TU cu parerea despre ceva ce NU cunosti "Leader", faci si atatea observatii (daca NU poti sa-l ajuti / baiat) e novice! :D

Este parerea mea?Nu am dreptul la opinie?nu pot sa il ajut?Eu am incercat sa ii arat de ca isi ia altceva in afar de dhs cu toate ca e plin forumul de asa ceva.Am gresit cu ceva?

De curiozitate alergi pe un Leader?

Daca e o opinie , atunci sa fie macar corecta, cat despre ajutat, Tu l-ai luat in botu masinii (citez:

ca tot ceri atata explicatii.in loc sa citesti pe forum sectiuni cu subiect la fel te arunci repede)

Din fericire NU am Leader, dar dute pa-n la un magazin si vezi si tu cum arata si este echipata una fata de DHS sau FB si dupa aia iti exprimi o parere despre Leader!

La pretul ala are o echipare peste tote bicicletele, iti spun io!

PS: Defapt NU iti spun ...ITI PROMIT IO !

IO am avut in mana un Leader si aveti amandoi dreptate :

-este un "frate" mai mare al unui DHS ,generic vorbind

-are o echipare un pic mai buna si cadrul pare mai bun ca la un FB,DHS

Concluzia mea: tot nu merita la banii astia nici Leader.

La suma asta,daca vrei neaparat ceva nou,trebuie sa-ti pui problema : dintre mai multe "rele" trebuie sa aleg "raul" cel mai mic.

sa te citez si eu "Dar in multe cazuri NU se compara ca fiecare face diferenta intre 2 biciclete dupa pofta lui si NU au cum sa se compare intre ele !"

Cu asta am incheiat subiectu opiniii si pareri.Daca spui ca leaderul este cel mai bun la banii astia parerea ta.Eu nu mai comentez nimic.

Ma deranjeaza faptul ca tot mai des se aduce in calcul dhs sua fb.Fratilor uitativa pe forum sunt sute de posturi cu asa ceva.stati 2 ore si cititi si va veti da seama.Nu este greu sa folosesti butonul search.Forumul este un loc de unde sa citesti si sa te informezi nu este un chat,intru si cer direct acolo un sfat.

Parerea mea este sa iti iei ceva sh.Cu putin noroc s-ar putea sa gasesti ceva bun la banii astia.

Nu vreau sa ma cert cu nimeni asa ca las in pace acest topic.

P.S. Uitate si dupa marimea cadrului.

Si ca sa te incurajez un pic nu iti spun decat ca eu am gasit o kona lana'i 08 in magazin era vreo 1200 ron si eu am luat-o cu 550 ron cu tot cu garantie. O cumparase sa slabeasca si el si cand am fost sa iau bicla va spun cu mana pe inima ca nu avea nici o zgarietura.Are peste 1000 km bicla si nu a patit nimic.Eu zica intr-o mie de km un dhs sau fb cadea cu siguranta :D

Asa baieti. Ms de informatii. Sa stiti ca am folosit search-u pentru DHS si FB =)) Dar cred ca pe 1000 de thread-uri s-a scris despre asta..am citit vre-o suta si m-am plictisit si nici nu prea intelesesem ca lucrurile alea sunt facute de ei (cum a zis George). Primesc cu bucurie orice sfat, si elgat de Leader, si de Skarpea si de Magellan, doar sa nu va certati :P Azi cred ca ma duc si la magazinul asta de prin spate la Coltea (ca am inteles ca este pe aici unul) si sa vad ce mai au si acolo....asa ca la cat imi dati mai mutle informatii, cu atat mai bine :D

PS: nu caut neaparat MTB, dar am vz ca astea au cel mai potrivit raport calitate/pret...

la curisere cum vrei tu bicicleta noua nu ai sa gasesti.Skarpea sau magellan.sau cel mai bine sfatul tuturor CUMPARA SH

Cu privire la magazinul din Coltea ..alta belea.Trebuie sa citesti si topicul cu magazine pentru ca am vazut acolo pareri nu prea magulitoare la adresa celor de acolo.

Nu vazusem :)). Neuzer Nelson cum vi se pare ? (jenti duble, schimbatoare shimano tourey cu clapeta, pinioane shimano, cadru si furca fixa)

Eu am Neuzer Nelson. E o bicicleta bunicica daca o folosesti doar prin oras si pe asfalt. folosita ca si MTB nu as recomanda. Mai scapa cand schimbi vitezele. As zice totusi ca pretul de 5.5 mil cat am dat eu pe ea e cam maricel.