andreigabur

O bicicleta noua (~600ron)

Recommended Posts

Eu am vazut-o la 600 de ron, dar am inteles ca sunt variante de echipare diferite (variaza pretul intre 400 si 600). A, si inca doua intrebari:

1. Exista diferente in afara de greutate intre un cadru de otel si unul de aluminiu?

2. Imi foloseste la ceva suspensia pe fata in oras si pe drumuri normale?

PS: Ce marca de biciclete este Sirocco, sau asa ceva? Ca am vazut niste modele in Hervis, insa pe net nu gasesc :-J

Edited by andreigabur

Hai sa facem altfel (cred ca-mi e mai de folos). Cine stie care bicicleta e printre cele mai bune pe care o pot cumpara la 600 de ron, la 800 de ron si respectiv la 1000 de ron ? Ca astfel incat sa vad exact de cati bani pot sa fac rost pana in momentul in care o achizitionez, si in functie de asta sa ma decid. Asa ca daca aveti idee de cate o bicicleta buna care sa se incadreze in limita de pret respectiva (si daca stiti si unde s-ar gasi e minunat), va rog sa o postati aici. O sa pun si eu ce am gasit la fiecare pret prin Bucuresti...

PS: pot sa schimb numele thread-ului?

Sunt destule topicuri unde s-au spus pareri cu privire la subiect.

Spun si eu ca aia de la televizor.....CITESTE!

Bun. Eu am gasit asa:

NEUZER Nelson - 607 ron la magazinul din spate la Coltea; echipata full shimano tourney; jenti duble; cadru si furca din otel, fixe.

SKARPEA S180 - 800 ron; DK BIKE - Skarpea S180

Magellan Hydra 08 - 940 ron (posibil reducere la 850); DK BIKE - Magellan Hydra 08

Merida Crossway 5 - 900 ron DK BIKE - Merida Crossway 5

Ce parere aveti despre ele, care merita si care nu banii, si ce altceva mai stiti ?

PS: Stiu Theor66six, doar ca acolo e scris pe thread-uri diferite si e greu de pus cap la cap. Intr-un singur loc scrisese parca Ovidiu un ghid despre cum sa-ti cumperi o bicicleta noua, insa aici as vrea sa fie ceva mai concret, de asta am intrebat si unde s-ar putea gasi. Pentru ca asa trebuia sa fie si un b'Twin Rockrider 5.1 full shimano, jenti duble, furca fata suspensii si cadru din aluminiu la Decathlon, insa in Romania surpriza...are jenti simple :D Asa ca degeaba stiu eu ca o gasesc la 750 de ron conform internetului, daca practic nu este in Romania.

Despre magazinul de la Coltea numai de rau. Avand in vedere bugetul in care vrei sa te incadrezi, ai toate sansele sa fii tratat cu maxima scarba. Eu am fost azi in cautarea unei biciclete de vreo 5-6 ori mai scumpa decat ce iti propui tu si m-am lovit de aceeasi indiferenta, parca mi-o dadea gratis. Dar ceea ce zic eu deja se incadreaza la alt topic.

Recomandarea mea e sa te feresti de dhs pentru ca sunt biciclete depasite din toate punctele de vedere, chit ca din ce imi dau eu seama nu ai de gand sa zbori cu viitoarea ta bicicleta. Insa dupa cum au spus si cei de mai sus, exista alternative bune SH sau vezi modelele ieftine de la Magellan, Merida, unde oricum ai da-o iesi mai bine, chit ca poate platesti 1-2 milioane in plus. Vei putea sa te bucuri de achizitia ta :D

Cu mine a vorbit relativ ok... Cred ca vanzatorul alege random cum sa se poarte cu clientul...o face un studiu asupra reactiilor umane sau ceva :D Oricum, ultima mea problema e cum se comporta vanzatorul atata timp cat eu imi iau bicicleta acasa :) Sa inteleg ca astea doua sunt ok pentru pretul lor si merita: DK BIKE - Magellan Hydra 08 , DK BIKE - Merida Crossway 5 ?

Am inteles de pe forum ca Merida nu e tocmai MTB... care e diferenta intre ea si Magellan, caci din poza nu prea ma prind?

Edited by andreigabur

Nu-i chiar random asta de pe Coltea, doar ca-i bursuc rau. Daca-l lasi sa-si termine ce drecu' face inainte sa te bage in seama, si nu-l iei sucarit ca ai asteptat, e baiat okei chiar daca ai o treaba ceva mai complexa =))

A..pai atunci cred ca asa se explica...ca eu m-am uitat pe acolo pe la biciclete pana a terminat el de aranjat ceva pe rafturi, si pe urma am intrat in vorba cu el =))

Dar sa nu deraiem prea mult de la scopul topicului: Neuzer Nelson la 600, Magellan Hydra 08 la 850 si Merida Crossway la 900, cum vi se par, si ce altele mai stiti bune?

Ce ziceti de un Neuxer Mistral la 900 ron cu echiaparea urmatoare (sper) ?

o CADRU: Alu 7005, geometrie CC

o FURCA : Logan 780

o SCHIMBATOR FATA/SPATE : Suntour TY 10 / Acera

o MANETA SCHIMBATOR: Shimano EF-29

o DISPOZITIV ANGRENAJ: Prowheel VSA- 365

o FRANA FATA/ SPATE: Tip V – Logan 908 AE

o MANETE FRANA: Shimano EF-29

o BUTUC FATA/SPATE: Assess

o SA: Selle Royal

o JANTA : Remerx Grand Rock

o ANVELOPA: IRC CR-99

PS: la Magellan Hydra 8 si la Merida Crossway au crescut preturile la 950. Asa ca m-am gandit sa mai ridic si eu bugetul pana in 1000. Ce ziceti, Hydra, Cross, sau Mistral ? ( Sau alta de banii astia, insa la care sa-mi spuneti si magazinul va rog :)) )

Astept propuneri, ca maine-poimaine as vrea sa dau o tura =))

Edited by andreigabur

Sa te bucuri de ea si sa n-o lasi sa someze in garaj =D>