hilea1

ierarhie producatori componente bicicleta

Recommended Posts

am o rugaminte pt cei mai "pro" dintre noi: faceti fratilor o ierarhie (clasament)cu 1-5 pozitii pt deraioare, angrenaje, lanturi, schimbatoare fata si furci pt ca eu unul cand citesc descrierea unei biciclete ma ia cu dureri de cap pt ca nu am f clare aceste informatii. In acest fel noi incepatorii care vrem sa schimbam bicicletele sau sa le upgradam, vom putea face un calcul banesc pe hartie si nici nu vom pica de "prosti" cand un vanzator sau altul vor incerca sa ne vanda ceva inferior ca fiind ceva "mult superior" cum am inteles ca se intampla si prin BUC.

nu va limitati numai la echipamentele enumerate de mine, cu toate ca astea ar fi cele mai importante pt ca virgula cadrul si alte componente ti le alegi functie de cum iti gadila ochiul!!

sunt curios dc sunteti altruisti si ne impartasiti si noua din mila mariilor voastre!!

Asa i-au cerut si zeitele lui Paris sa decida cine merita marul cu inscriptia " Cele-i mai frumoase" si uite dupa aia ce a iesit.

Toate informatiile se gasesc usor pe site-urile producatorilor. Mai toti au grupurile de componente ierarhizate, in functie de pret/greutate/fiabilitate etc. Atasez doua exemple de dezvaluiri socante gasite pe shimano.com si sram.com:

E obligatoriu ca cele "non series" sa fie cele mai slabe? Eu stiam ca nu.

Acum am dat si eu cu sageata mai mult decat era cazul. O desenasem pentru grupurile complete.

ce este atat de socant?

Ocazional imi mai scapa ironii, scuze :D

Studiind dupa biciclete pe forumuri, mi-am facut urmatorul top pt. componentele shimano - de la high end spre low end:

XTR

Saint

DXR

Deore XT

Deore LX

Hone

Deore

Alivio

Acera

Altus

Tourney

Foarte bine ca am facut topul sau ca e topul corect?:-?

Cat despre DXR - acolo l-au pus pipalii internauti si alte info. contrarii nu mi-au cazut in mana.

O mica observatie la top, Hone si Saint sunt pentru oameni care folosesc bicicleta pe post de bata/tanc ^:)^. Nu prea o sa le vezi pe o bicicleta de crosscountry ca pe restul.

Sau asa:

XTR

Deore XT

Deore LX

Deore SLX

Deore

Alivio

Acera

Altus

Tourney

nu puteti compara grupurile in felul asta dupa modelul 3 mere sunt mai bune decat 2 pere.

de ce slx sub lx? :-?? slx este un xt adaptat pentru all-mountain, desi cam imparte unele componente cu lx DAR lx este pentru touring si treking, etc - you got za point?

grupurile se impart in: entry, medium, semi-pro si professional level, dar nici astea nu sunt bine delimitate.

l.e. era sa uit. aveti grija sa nu faceti din asta un razboi al frustratilor dupa modelul shiTmano VS sHITram, fiecare se da cu cei place si cu siguranta nu-ti sta mintea la lista de pe forum daca tie-ti merg vitezele cum trebuie.

SLX e sub LX pentru ca asa zice Shimano. SLX e o varianta LX mai ieftina (Shimano i-a zis low cost - vad ca preferi engleza).<):-??

Ca ai tu probleme cu clasificare asta e partea a doua dar omul vrea sa stie pe unde se pozitioneaza o echipare, nimic mai mult. Poate face cineva una si pentru cursiere.

Ca ai tu probleme cu clasificare asta e partea a doua

tinand cont de faptul ca nu te cunosc, ma abtin de la orice comentariu personal.

preturi.

(punct)

Clasificare probabil ca o gasesti cel mai bine chiar pe site-ul producatorului

si anume, pt Shimano, mergi la Shimano Europe Cycling si apesi pe products, unde iti va arata produsele clasificate frumos pe categorii: MTB, Road, Trekking, City, Bmx, etc

Pt SRAM mergi la SRAM | SRAM unde de asemenea alegi ce te intereseaza, road sau mtb

Daca te intereseaza pt road, ai putea sa cauti pe net si Campagnolo : The official Campagnolo web site - Bicycle Parts and Components Cycling - SUPER RECORD

SLX a inlocuit LX in mtb la Shimano. Lx 2009 este de treking. Dxr e de bmx.