Sandor_B

20.09.2009 - Triathlon Challenge Mamaia

Recommended Posts

De pe site-ul competitiei (inca in lucru): Triathlon Challenge Mamaia 2009 - Despre noi

AVEM PLACEREA SA VA INVITAM LA CEL MAI IMPORTANT CONCURS DE TRIATLON DIN ROMANIA CARE VA AVEA LOC PE DATA DE 20-09-2009 IN STATIUNEA MAMAIA . ACEST CONCURS VA FI ORGANIZAT LA STANDARDE INTERNATIONALE (ITU) UN LUCRU INEDIT PENTRU TARA NOASTRA .

COMPETITIA ESTE IN REGIM OPEN, ADRESATA TUTUROR, SPORTIVILOR, OAMENILOR NOMALI CU SERVICI, FAMILIE SI RESPONSABILITATI.

PROVOCAREA CONSTA IN:

Distante/probe:

Olimpica

1.5km inot - 40km bicicleta - 10km alergare

Sprint

800m înot - 20km bicileta - 5km alergare

Stafeta

Intrecere pe echipe - un participant face cate o proba pe distanta sprint

Natatie

1,5km

Cross

10 km si cross popular de 4km

PARTENERI ORGANIZARE :

PRIMARIA CONSTANTA

DIRECTIA PENTRU SPORT A JUDETULUI CONSTANTA

MISIUNEA :

ORGANIZAREA CELUI MAI IMPORTANT CONCURS DE PROFIL , TIP OPEN , DIN EUROPA DE EST

ORGANIZAREA PRIMULUI CONCURS IRONMAN DIN EUROPA DE EST IN URMATORII 3 -4 ANI

Vlad Stoica - Club Director

Mob +40722593787

vlad.stoica@triathlonchallenge.ro

Site in constructie

Triathlon Challenge Mamaia 2009

Triathlon Challenge sa inteleg ca este altceva decat campionatele nationale de triatlon, care parca se tineau tot prin septembrie si tot la mare?

Competitia in regim open inseamna ca si pe noi astia mai mici ne baga in aceeasi categorie cu cei mari, nu? Merci de informatii si sa ne vedem cat mai multi la Mamaiaa!

Se pot oare inchiria biciclete la fata locului? Stiu ca nu e cea mai buna idee, dar pe de alta parte e mult prea complicat sa vii cu bicicleta din Cluj (mai ales ca eu am un MTB ...)

Eu cred că o să vin... E o perioadă bună de mers la Mamaia oricum, pleacă toţi meltenii cu seminţe, manele şi merţane acasă. Putem merge şi noi să alergăm, biciclim şi înotăm civilizat.

Supernova, bicla demontată, băgată în geantă şi în tren.

BogdanB,

Nationalele sunt programate pe 4 Septembrie si sincer nu vi le recomand!

OPEN inseamna ca pot participa atat sportivi de club cat si amatori.

supernova,

Pe tren cred ca se poate calatori si cu MTB-ul (nedemontat) in vagon... sau poti merge pe 2 roti pana la CT (3-4 zile in functie de ritm). ;-p

Sandor, cred că după un drum Cluj-Constanţa pe biclă numa de făcut triatlonul nu-ţi mai arde =))

BogdanB,

poti merge pe 2 roti pana la CT (3-4 zile in functie de ritm).

La drumurile din tara si la modul cum se conduce e o provocare sa ajungi intreg lasand la o parte disanta...

De ce esti atit de sceptic ? Ai facut vreodata acest drum ?

Felicitari pentru initiativa! Sper din tot sufletul sa pot participa.

Cat despre proba de inot... va fi in mare sau in lac? Si ce se intampla daca e rece apa? X(

Păi iei neoprenul... Ar fi interesant să fie în mare, dar e al dracului după aia să bagi bicla şi alergarea sărat ca o murătură...

Triathlon Challenge sa inteleg ca este altceva decat campionatele nationale de triatlon, care parca se tineau tot prin septembrie si tot la mare?

Competitia in regim open inseamna ca si pe noi astia mai mici ne baga in aceeasi categorie cu cei mari, nu? Merci de informatii si sa ne vedem cat mai multi la Mamaiaa!

Competitia nu are legatura cu nationalele , dar bineinteles voi invita pe toti sportivii de performanta sa participe la categoria " elite " .

Ar fi pacat sa mergi pana la mare si sa inoti in lac:)

Din pacate , Marea Neagra este mult prea periculoasa pentru asa ceva si nu pot sa risc ... Inotul va fii in Lacul Gyol din Mamaia sau in Lacul Tabacariei din Constanta .

Felicitari pentru initiativa! Sper din tot sufletul sa pot participa.

Cat despre proba de inot... va fi in mare sau in lac? Si ce se intampla daca e rece apa? :))

Multumesc ! Apa in mod sigur nu va avea sub 20 de grade , dar eu oricum recomand neoprenul ... Te astep la concurs , inscrierile se fac on line incepind cu data de 15 iulie

Se pot oare inchiria biciclete la fata locului? Stiu ca nu e cea mai buna idee, dar pe de alta parte e mult prea complicat sa vii cu bicicleta din Cluj (mai ales ca eu am un MTB ...)

Vorbim inainte cu o spatamana si iti aduc eu o bicla . Dar cu MTB se poate participa numai la proba sprint ... la proba olimpica se va participa numai cu bici de sosea . Oricum daca esti la primul triatlon , este mai bine sa incepi cu proba sprint .

Din pacate , Marea Neagra este mult prea periculoasa pentru asa ceva si nu pot sa risc ... Inotul va fii in Lacul Gyol din Mamaia sau in Lacul Tabacariei din Constanta .

Nu mi se pare mult mai periculos sa inoti in lac decat in mare daca i sa te ineci o poti face si in lac:DDar este mult mai spectaculos daca proba se desafasoara in mare si cred ca asta ar face diferenta sa fie mai deosebit fata de alte conursuri in care inoti in lac .Pana la urma sportul si fiecare proba are o doza de pericol dar asta il face mai interesant.:))

Concursul va avea loc in Mamaia iar partea de inot se va desfasura in lac (Tabacarie).

Sunt implicat in organizare asa ca nu trebuie sa va faceti probleme in legatura cu spectaculozitatea cursei8->

Ovidiu, ai cureluşe să punem cipurile la gleznă? Şi dacă da, rezistă la apă? :))

Cipurile se prind la glezna cu o curelusa si sunt rezistente la apa.

Pentru cei doritori de triatlon cu inot in Marea Neagra, tineti cont de urmatoarele:

- nu toata lumea e confortabila sa inoate cu/pe valuri

- Marea agitata poate anula proba de inot (necesitand inlocuirea ei cu o alergare)

- efortul logistic si organizatoric (in special securitate) este mai mare... in mare (balize mai mari si mai multe, mai multe barci, covor+dusuri la iesirea din apa etc.)

E normal sa va doriti ceva spectaculos (lasati in seama lui Ovidiu asta :-p) dar eu consider ca triatlonul romanesc nu este inca pregatit de "inot in mare"... nici macar din punctul de vedere al participantilor. E mare lucru daca vor fi la start 10 oameni cu experienta unui triatlon cu inot in mare/ocean! (stiu si triatlonisti de elita care se simt neconfortabil in ape valurite)

Edited by Sandor_B

daca se inota in mare, as fi participat cu placere la proba SPRINT, la care zic eu as fi avut sanse sa termin pe un loc onorabil... insa in GHIOL ? :(

intr-adevar este mai usor de organizat pe lac, insa nu este atat de "safe" precum se crede... lacul ala este mizer pur si simplu. Si va garantez ca din cauza asta foarte putini "incepatori" se vor inscrie...

Constantean fiind cunosc o gramada de inotatori buni cu calitati deosebite si la ciclism si alergat care ar fi atrasi de concurs insa nu ar intra in lac...

nu contest faptul ca participantii uzuali vor veni si vor participa indiferent, dar cei noi in domeniu vor avea sigur o retinere..

se puteau gasi si solutii pentru desfasurarea in mare.. insa probabil este prea tarziu acum.

@Rvolverz

Si eu sunt de acesi parere este chiar pacat sa fi langa mare si sa inoti intr-un lac malaos.Daca nu era alternativa era bun si lacu ala dar asaB-(

Si eu sunt constantean, si chiar daca nu-s interesat de participare, totusi.. lacu' e mult mai infect.

In mare ar fi probabil mai dubios "ocuparea" traseului in zona plajii insa, nu stiu cum e concesionata si ce "parere" ar avea afaceristii locali despre asta.

frumos ar fi fost sa se faca lansarea din larg (de pe un ponton ceva sau de pe o ambarcatiune similara bacurilor..) pana la mal parcurgandu-se distanta efectiva, pentru evitarea balizelor si traseelor de tip U, care la curbura aduna multa lume doritoare sa "taie" traseul pe langa balize(nebunie mare). Insa ideea asta presupune niste costuri destul de mari...

Guest
This topic is now closed to further replies.