Sandor_B

20.09.2009 - Triathlon Challenge Mamaia

Recommended Posts

In stilul clasic romanesc trebuie sa gasiti ceva de comentat.

Din punct de vedere logistic organizarea unui triatlon este un cosmar. Inainte de a va da cu parerea, incercati sa va imaginati ce inseamna blocarea unei portiuni importante de plaja, ce inseamna riscul de a avea valuri de un metru in care bagi o suta de oameni pe riscul tau, ca organizator.

Va recomand sa veniti cu propuneri constructive. Fazele cu "nu inot in lacul ala mocirlos" sunt de prost gust!

Revolverz,

Startul din larg este complet nerealistic si la nivel mondial se face doar la triatlonul Escape from ALCATRAZ!

Solutiile pentru inotul in MN exista (de ex.: ture triunghiulare de 500m-750m cu iesirea pe mal) dar nu in faza asta cand organizatorii se zbat sa gaseasca sponsori si suport suficient (de ex.: voluntari) pentru a se putea desfasura in conditii decente.

Toate la vremea lor... daca TCM (Tri Challenge Mamaia) va avea succes, se va junge probabil si la inotul in MN.

Am o propunere pentru pasionatii de inot in mare (in special constanteni) care agreeaza si alergarea - de ce nu organizati un AQUATHLON? (si mai ales cum de nu s-a organizat pana acum asa ceva pe litoral?)

In stilul clasic romanesc trebuie sa gasiti ceva de comentat.

Din punct de vedere logistic organizarea unui triatlon este un cosmar. Inainte de a va da cu parerea, incercati sa va imaginati ce inseamna blocarea unei portiuni importante de plaja, ce inseamna riscul de a avea valuri de un metru in care bagi o suta de oameni pe riscul tau, ca organizator.

Va recomand sa veniti cu propuneri constructive. Fazele cu "nu inot in lacul ala mocirlos" sunt de prost gust!

fara suparare, eu am expus niste realitati pe care poate voi nu le stiati(nefiind din zona) cu privire la lacurile cu pricina... am si specificat ca acum este prea tarziu de modificat ceva, deci ar fi fost o sugestie pentru concursurile viitoare, in caz ca vroiati un numar foarte mare de participanti.

anyway... ar fi bine sa alegeti lacul siutghiol... in lacul tabacarie este jale..(in sensul ca majoritatea deseurilor din oras sunt deversate in el)

cat despre problema valurilor... cred ca este mai neglijabila decat cea a puzderiei de alge din lac..

bafta in continuare cu concursul

Revolverz/E-1,

Poate stiti pe cineva in zona care se ocupa cu curatarea de alge a lacurilor?

(hai sa punem umarul ca sa iasa bine)

Daca nu participati, nu va oferiti ca voluntari?

(in barca, la puncte de alimentare, directionare etc.)

Revolverz/E-1,

Poate stiti pe cineva in zona care se ocupa cu curatarea de alge a lacurilor?

(hai sa punem umarul ca sa iasa bine)

Daca nu participati, nu va oferiti ca voluntari?

(in barca, la puncte de alimentare, directionare etc.)

Sincer, nu stiu daca exista in constanta vreo firma specializata de colectare a algelor din apa.... Ei abia strang algele de la malul marii.... d`apai algele din lac, care sunt destul de solide in sensul ca nu sunt doar la suprafata apei si a le taia sa zicem 1 m sub luciul apei este un efort destul de mare, pe o suprafata de 1500 * 50 m.

Cat despre voluntariat, daca sunt inca in constanta pe 20 septembrie

(oricum aveam de gand sa vin macar sa asist) cred ca as putea ajuta.

... ar fi bine sa alegeti lacul siutghiol... in lacul tabacarie este jale..

Pai sper ca e in Siutghiol, ca in loc de Tabacarie se poate utiliza cu aceleasi rezultate un traseu prin niste conducte de canalizare :)

Glumesc, oricum Tabacarie nu prea e adanc.. aproape un metru de apa si inca vreo doi - trei de namol :)

N-am mai fost de mult pe-acasa ca sa va zic care-i starea algelor, insa "probleme" ar putea aparea doar in zonele de mal putin adanci. Startul/sosirea de pe niste pontoane prevazute cu rampe sau scarite ar trebui sa fie ok.

Domnu revolverz, deseuri nu se mai arunca in lacul Tabacarie, asta fiind o problema mai veche dar, dupa cate stiu eu, a fost rezolvata. Problema e alta. Lacul e artificial si nu are ventilatie proprie. Din cand in cand se deschid stavilarele dinspre Siutghiol si se baga apa, se creste nivelul cu 40 - 50 cm, se lasa o vreme, apoi se deschid stavilarele dinspre Mare Neagra si se varsa apa in mare pana se ajunge la nivelul initial. Azi 01.06.2009 nu se vad alge si ierburi de suprafata.

Domnu revolverz, deseuri nu se mai arunca in lacul Tabacarie, asta fiind o problema mai veche dar, dupa cate stiu eu, a fost rezolvata. Problema e alta. Lacul e artificial si nu are ventilatie proprie. Din cand in cand se deschid stavilarele dinspre Siutghiol si se baga apa, se creste nivelul cu 40 - 50 cm, se lasa o vreme, apoi se deschid stavilarele dinspre Mare Neagra si se varsa apa in mare pana se ajunge la nivelul initial. Azi 01.06.2009 nu se vad alge si ierburi de suprafata.

atunci mirosul minunat care ajunge pana pe terasa mall-ului ala din parcul tabacarie carui fapt i se datoreaza ? :D

La fel este si in zona dintre pavilionul nou construit si delfinariu... de cate ori trec cu masina pe bulevardul mamaia intra mirosul si cu geamurile inchise...

am iesit din discutia asta offtopic...

Daca arunci un ochi intre pavilionul expozitional si Delfinarie vei vedea niste constructii minunate din beton. E noua statie de epurare Constanta Nord. Inca nu e data in lucru si toata apa uzata din partea de nord a orasului a adusa aici si de aici e pompata la statia de epurare Constanta Sud. Mirosul e de la apa uzata. (algele si iarba nu au miros de caca) Ai dreptate, discutia e off topic asa ca ne oprim. Succesuri

Sincer, nu stiu daca exista in constanta vreo firma specializata de colectare a algelor din apa...

Cat despre voluntariat, daca sunt inca in constanta pe 20 septembrie

(oricum aveam de gand sa vin macar sa asist) cred ca as putea ajuta.

Inteleg ca esti constantean "sezonier" ;-) - atunci imi doresc sa tina cat mai mult sezonul :-p - ajutorul tau este binevenit!

S-a lansat "pe bune" site-ul = www.triathlonchallenge.ro

Aspecte deosebite:

- va exista si plata on-line din data de 10 August - o premiera pt. concursurile autohtone!

- Corporate Challenge

- probe anexe = cros 10Km (antrenament oficial pt. MIB) + cros popular 4Km

Pentru ciclisti, cautati-va un inotator/alergator si faceti echipa pentru STAFETA!

P.S.... si la final facem o baie in Mare, urmata de berici.

S-a lansat "pe bune" site-ul = www.triathlonchallenge.ro

Aspecte deosebite:

- va exista si plata on-line din data de 10 August - o premiera pt. concursurile autohtone!

- Corporate Challenge

- probe anexe = cros 10Km (antrenament oficial pt. MIB) + cros popular 4Km

Pentru ciclisti, cautati-va un inotator/alergator si faceti echipa pentru STAFETA!

P.S.... si la final facem o baie in Mare, urmata de berici.

Felicitari lui Vlad Stoica pentru organizarea concursului Triathlon Challenge Mamaia 2009 - 20 septembrie, Vlad este un mare campion de Triatlon si IronMan.

Ma inscriu si eu la categoria Elite. Foarte bun site-ul si vizitati www.triathlonchallenge.ro pentru informare, organizare si inscriere.

Va recomand cu placere sa participati la concurs. Nu uitati de inscrierea online, pana pe data de 14 septembrie 2009, aveti acolo program, formular de inscriere, regulament..... si tot ce trebuie.

Pentru cei interesati, RO CLUB MARATON in parteneriat cu Tri-Challenge Mamaia ofera membrilor sai cotizanti o reducere de 33% (20EUR in loc de 30EUR) la inscrierea in cursa de triatlon!

Pentru cei sceptici in ce priveste inotul in Lacul Tabacarie... Vlad mi-a confirmat la Reci ca se schimba inotul in lacul SiutGHIOL (analizele apei din Tabacarie n-au iesit bune) cu intrare/iesire pe nisip = mai spectaculos!

De asemenea, cursa de alergare 10Km va fi considerata antrenament oficial pentru MIB.

Salutare. Vreau sa incerc si eu acest triatlon. N-am participat niciodata la asa ceva.

De facut le fac pe toate. Ritmul conteaza. Sa vedem ce-o fi.

Vorbim inainte cu o spatamana si iti aduc eu o bicla .

Vlad, stiu ca ai foarte multe pe cap pentru a organiza chestia asta....Totusi crezi ca este posibil sa mai aduci inca una? Sau poate altcineva sa ma ajute? De orice fel, voi concura la sprint doar pentru a fi finisher prima data la un triatlon. Si vorbesc foarte serios... As vrea o bicla chiar in sistem "rent a bike" (contra unei sume de bun simt, totusi). Multumesc anticipat.

La proba de Sprint participi cu orice tip de bicla...daca zici ca vrei doar sa termini.

Pai asta e si ideea: particip la sprint ca sa poata cineva sa imi imprumute orice bicla...

Scuze ca am lansat rugamintea fara sa exprim si motivele:

A mea nu se stie pe unde e (mi-au "speriat-o" acum vreo luna din holul blocului)... si nu am acum banii necesari unei bicle care sa imi ramana...

As incerca sa iau una de pe la colegi, dar ma lovesc de problema transportului (as veni la concurs direct din concediu ... chiar nu pot s-o car pana in Maramures si inapoi... il tin si pe omul ala care mi-o imprumuta 2 saptamani fara bicla...)

Deci... pana la 1 septembrie as vrea un raspuns, daca se poate

Multumesc inca o data

Am eu un montain bike care sta in garaj degeaba! Problema e ca are la vreo 15-16 kg.

Daca nu gasesti nimic mai bun e al tau! Succesuri!

Vlad, stiu ca ai foarte multe pe cap pentru a organiza chestia asta....Totusi crezi ca este posibil sa mai aduci inca una? Sau poate altcineva sa ma ajute? De orice fel, voi concura la sprint doar pentru a fi finisher prima data la un triatlon. Si vorbesc foarte serios... As vrea o bicla chiar in sistem "rent a bike" (contra unei sume de bun simt, totusi). Multumesc anticipat.

Salut si scuze de raspunsul intarziat , in principal pot sa-ti aducsi o a doua bicicleta , am nevoie de la tine doar sa te inscrii pe site pana in 14 septembrie( asta ca sa fiu sigur ca vii si sa nu ma car cu biciclete aiurea dupa mine , deoarece oricum car din Bucuresti cca 1 tona de echipamente si diverse chestii logistice) , sa-mi dai un telefon pe 14 septembrie ( 0722 593 787 ) ca sa fac aranjamentele si de buletin la fata locului . Asadar nu va trebuii sa inchiriezi . Ciao

Dragi viitori concurenti la TRIATHLON CHALLENGE MAMAIA , vreau sa va anunt ca daca faceti parte dintr-un club sportiv puteti platii doar 20 euro inloc de 30 . Daca nu faceti parte , puteti sa va inscrieti in Ro Club Maraton .Am un parteneriat oficial cu ei .

Cateva informatii operational logistice din cadrul Triathlon Challenge Mamaia 2009 :

- Proba de inot : in lacul Gyol se poate inota au iesit analizele ok ; traseul va fii facut prin GPS ; balizarea va fii foarte vizibila ( balize mari de la red bull) ; va exista poarta de start ; va exista muzica la start ; salvamarii profesionisti din judetul Constanta vor asigura parte de siguranta si supraveghere a probei ; vor exista caiace si o barca mare (zodiac) pe traseu ; va exista covor pana in zona de tranzitie T1 .

- Zona de tranzitie : vor exista stative pe care sa se sprijine fiecare bicicleta ; vor exista doua zone de tranzitie

- Proba de bicicleta : traficul va fii oprit pe 4 benzi ; va exista masina cu ceas desupra care va merge in fata primului concurent ; va exista asistenta tehnica pe traseu ;

- Proba de alergare :concurentii vor trece de 8 x pe langa puncte de realimentare si rehidratare unde vor gasi apa si in premiere pt Ro - va fi si power bar .

- Zona de finisi : va avea zona de sport expo unde vor expune diferiti furnizori de echipamnete de ciclism , aleragare si inot ( vor avea multe oferte speciale!!!) ; zona are si parcare suficient de mare ; va exista muzica si dj dar si un animator mc ; va exista un panou led unde concurentii isi vor vedea timpii ;

- Kit de participare : fiecare concurent va primii un kit de participare care va cuprinde : cip ( timing-ul se face prin cip) ; casca de silicon marca tyr inscriptionata cu logo-ul competitiei ; tricoul competitiei ; numar pentru bicicleta plastifiat (gen competitii profi de ciclism) ; numar de concurs din textil ; power bar performance bar si un gel powerbar + alte cadouri de la sponsori . Fiecare concurent va primii diplome de participare prin dhl dupa cursa . Asadar taxa de participare se va fii amortizata :-)

La fata locului va exista un fotograf profesionist care va face poze tot timpul , pozele vor fii puse pe un ftp de unde oricine si le poate descaraca . Fotograful va incerca sa surprinda pe fiecare concurent .

Apreciez orice sfat si feedback din partea voastra ( scrieti-mi pe info@trichallenge.ro) ; acest proiect este foarte dificil deoarece incerc sa-l organizez la standarde internationale , si imi consuma mult timp si resurse .Oricate eforturi as face eu , fara voi nu are cum sa iasa bine ! Asadar veniti sa participati si veti avea o mare surpriza : va fii chiar un concurs deosebit pentru Ro ...

Taxa de 30 de euro poate parea mare , dar va rog sa ma credeti ca este o taxa rezonabila pentru cat de mari sunt cheltuielile cu acest proiect . In plus la orice triatlon organizat ok din EU se plateste peste 30 euro .

Toti sportivii de performanta cu situatii mai dificile , nu vor platii taxa , cativa dintre ei cu situatii de dreptul dramatice le voi achita si cazarea .

Voi da o bursa unui sportiv tanar si talentat cu perspectiva , pe car il voi sustine pe drumul catre marea performanta .

Imi doresc mult sa-i ajut pe baietii astia , care merita mult mai mult decat ce posibilitati li se ofera aici .

O idee de la mine:

Pentru a uşura tranziţia ar fi foarte bine ca numerele pentru alergare să aibă un elastic, ca să le putem trage peste brâu.

O idee de la mine:

Pentru a uşura tranziţia ar fi foarte bine ca numerele pentru alergare să aibă un elastic, ca să le putem trage peste brâu.

Este clar ca va fi o super-premiera pentru RO asa o organizare!

Bravo si SUCCES la finalizare!

Cateva comentarii/sugestii:

- Zona de tranzitie : vor exista stative pe care sa se sprijine fiecare bicicleta.

Asta inseamna ca, probabil, va fi delimitat oarecum spatiul alocat fiecarui concurent - ideal lat de 0.75-1m.

La categoria ELITA, zona/rastelul ar putea fi numerotat(a) corespunzator nr. de concurs.

vor exista doua zone de tranzitie.

Ar fi bine ca linia de incalecare/descalecare bicicleta sa fie bine demarcata (in RO nu prea se respecta, am vazut de multe ori concurenti ruland pe bicicleta prin zona de tranzitie).

- Proba de bicicleta : va exista masina cu ceas desupra care va merge in fata primului concurent

Atentie la rulajul in trena/plasa masinii! ;-)

(am vazut cazuri pe la nationale)

- Proba de alergare :concurentii vor trece de 8 x pe langa puncte de realimentare si rehidratare unde vor gasi apa si in premiere pt Ro - va fi si power bar .

Va fi si ceva bautura izotonica (gen Powerade/Gatorade)?

Ar fi fain sa fie marcaje pe sosea la fiecare Km (la alergare) si la fiecare 5Km (la cicilism).

- Kit de participare : fiecare concurent va primii un kit de participare care va cuprinde : cip ( timing-ul se face prin cip) ; casca de silicon marca tyr inscriptionata cu logo-ul competitiei ; tricoul competitiei ; numar pentru bicicleta plastifiat (gen competitii profi de ciclism) ; numar de concurs din textil...

Nr. de concurs plastifiat ce se fizeaza lateral pe "top-tube"-ul bicicletei?

(cele frontale, ca la competitiile MTB, franeaza/scad coeficientul de aerodinamicitate) :-p

Pe viitor (a alta premiera pt. RO) s-ar putea oferi la sosire prosoape ude (inscriptionate cu "Tri-Challenge Mamaia - FINISHER").

Recunosc ca (avand experienta a 13 curse multisport americane) nu am gasit nimic important de adaugat!

Chiar si pentru mine sunt o premiera:

- poarta de start la INOT (probabil pe uscat, cu covorul de senzori - unde se va iesi/reintra in apa dupa primul tur)

- masina cu ceas desupra care va merge in fata primului concurent la CILCISM

- asistenta tehnica pe traseul de ciclism

Guest
This topic is now closed to further replies.