zaco

Balaton Bike Fest 2009

Recommended Posts

Pentru pasionatii de ciclism, un festival cu multe discipline pedalistice, organizat in perioada 24-28 iunie 2009, relativ aproape de noi:

Balaton Bike Fest

Deocamdata se anunta prezente romanesti la downhill si maraton ... nu se baga nimeni la sosea?

Deci sa incepem sa povestim.....

A fost odata 7 oameni, 6biciclete si un logan break .....!

Am fost Eu(george) , Zaco , Dan Rosioru , Logigan Lucian , Ana biki , Marius(sofer + participant) si ioana (fotografa noastra)! A fost un maraton pentru sofer ... a plecat la 9(seara) din bucuresti cu zaco, la 10 l-au luat pe dan , si ioana din ploiesti , apoi pe ana din sf gheorghe ,pe luci din tg mures si pe mine ultimu din arad.....

Am ajuns acolo pe la ora 5 a doua zi dupa 1200 de km de la bucuresti...

Tocmai cand am ajuns era cursa de sosea.... (foarte frumos..) in timpul asta se desfasurau calificarile la Downhill unde am avut niste baieti de la bucuresti (au obtinut locu 4 , 10 ,14 )(felicitari)

Cu greu am gasit cazare , totul fiind ocupat de participanti la dirt , trial, downhill, sosea , mtb si jumpwater....

Noi am vazut mai intai dirtul si am ramas uimiti.... a urmat water jump unde erau numai nebuni....

A doua zi .. am fost cuminti si am mers putin pe traseu de marathon (eu ,luci si dan) ! Era ceva noroi dar speram sa se usuce.... toate sperantele noastre s-au risipit cand seara a inceput sa ploua torential.... ! Bineinteles ca ne-am delectat privirele cu dirt si waterjump....!

Ziua cursei..... eu si marius eram inscris la proba scurta 40 de km, zaco si luci si dan la 100 de km , ana la 70 de km.... !

Eram sigur ca ne asteapta o portie de namol serioasa..... ! Incepem incalzirea pe la 9 toti 6 , iar ioana(fotograf) surprindea fiecare moment....

S-a dat startu la 10 ..... cu un nebun de DJ care a facut mare show.... si e foarte cunoscut prin lume pt asta.... (doar luci il stia...)!

Traseu incepea cu o urcare de 4 km pe sosea.... si eu dabia am reusit sa ma tin de cei din fata.... luci si dan fiind la conducere.... S-a intrat pe offroad si a inceput calvaru... namol cum nici la iasi nu vezi.... nu se mai invarteau racing ralphurile , mult prea late pt asa ceva.... Eu am terminat cel mai repede cursa dupa aprox 2 ore.... cu mult namol inghitit....... ana a terminat dupa vreo 4 ore , dan si luci 4 ore 30 si zaco dupa 6 ore(bravo)!

Cea mai castigata a fost ioana care nu s-a namolit deloc si ne-a incuraj pe traseu(multumim)!

Luci a terminat pe 3, Dan pe 6, ana pe 2 , eu pe 2 , marius pe 15 si zaco inca nu a aflat..... dar in primi 20 .(ceea ce e foarte tare pt un maraton in HU)!

Am plecat acasa cu toate premiile ungurilor si cu respectul lor..... Felicitari... celor care am fost si sper sa pun poze in curand ...! Numai bine!

Impresie personala: foarte fain .. mai avem de invatat.... adevarat festival cu multi oameni..... ! Am vazut duatlon , trial, dirt, downhill , sosea , mtb, waterjump, deci cam toate categoriile ciclismului... Ciao!

mai mare mi-a fost mirarea sa prind din intamplare competita de dh, in direct pe Duna tv. riderii romani au obtinut rezultate notabile: Kinda Geza locul 4, Sorin Parau 6 si Mihnea Tarca 14. De retinut ca pe primele 3 locuri au fost clasati rideri de renume mondial, printre care numarul 1 mondial Greg Minnaar.

Edited by aztech
..

Foarte fain! Felicitari. George, vad ca ai revenit in forta. Asa, tata, rupe-le fasul! Asteptam poze.

Bine Georgele!!!!!!

Asteptam si ceva poze.

Da, un festival foarte bine organizat! La editia urmatoare recomand participarea tuturor iubitorilor de ciclism de la noi, in calitate de spectatori si/sau concurenti.

Chiar daca relieful nu este spectaculos, zona Balatonfured are o infrastructura turistica excelenta, la preturi decente, fiind o destinatie turistica care merita toata atentia. Cazarea intr-o vila destul de aproape de centru ne-a costat aprox. 10 euro de persoana pe noapte (inclusiv TV, frigider, aragaz, apa calda, parcare pt. masina si bikuri). Mancarea este delicioasa si la preturi decente, nu mai mari ca la noi.

Ca spectator am participat la probele de dirt, waterjump si northshore. La dirt au concurat rideri de top, care faceau trickuri de neimaginat incontinuu. Imi pare rau ca am ratat proba de downhill, dar noi am ajuns in Balatonfured abia in timpul finalei si nu am mai avut timp sa mergem in Tihany sa ii vedem live pe cei 3 rideri din Romania care au luptat cu succes alaturi de campionii mondiali.

In ultima zi am concurat si eu la proba de maraton, 101 km. Traseul nu a avut o diferenta de nivel foarte mare, insa conditiile meteo l-au facut extrem. Foarte mult noroi, balti imense pe care nu aveai cum sa le ocolesti, iar cei mai intarziati am avut parte si de ploaie torentiala si, spre nesansa noastra, norii participau si ei la maraton si ne-au insotit o buna parte din traseu, udandu-ne la piele si metal, dar si incurajandu-ne cu tunete si fulgere din plin. Am avut cauciucuri total neadecvate (nobby nic de 2.25), care mi-au umplut instant schimbatoarele, pinioanele si lantul cu noroi, iar lantul se incapatana sa sara intre spite si pinioane, astfel incat am reusit performanta ca la primul check point sa trec penultimul. Ulterior am remediat cat de cat problemele si am reusit sa mai recuperez cateva locuri.

Referitor la organizarea maratonului, doar bile albe: traseul foarte bine marcat (intersectiile erau semnalizate cu 5-10 metri inainte cu sageti, iar in intersectie cu banda, astfel incat sa stii din timp ce urmeaza si sa scada sansele de ratacire). La intersectiile cu drumurile principale se aflau echipe formate din politisti si organizatori care opreau circulatia cand treceau concurentii. La un moment dat pe o portiune mai lunga de sosea eram un grup de doi concurenti, iar un politist pe motocicleta ne-a insotit cu girofar si semnal acustic (m-am simtit vedeta atunci :P ).

Cronometrarea s-a facut cu cipuri atasate pe numar. Au fost doua puncte de control electronice pe traseu, plus unul la finish, astfel incat fiecare concurent stie atat timpul final ("ido"), cat si timpii intermediari ("reszidok"). Rezultatele se gasesc aici: http://www.balatonbikefest.com/src/eredmeny_pdf/maraton_vegeredmeny_abszolut.pdf

Atasat cateva poze facute de Tirszin Janos.

Si cateva poze facute de mine (ultima e facuta de altcineva, dar cu aparatul meu :P )

Frumos,frumos...si felicitari participantilor,felicitari pentru ca au concurat,si felicitari pentru rezultate.Mi-a povestit ceva George despre acel maraton.

Ce-ti ziceam eu Zaco de gumele alea late pe noroi?:D

Oricum noroiul nu poate umbri cu nimic festul de acolo.

Abia acum am aflat si eu de isprava ta George si de rezultatele bune ale echipei din Romania!

Felicitari tuturor in special tie George ca ai toata viata inainte si vei ajunge mare!

Daca-ti aduci aminte cand ne-am intalnit si am pedalat impreuna la sf lui martie in acest an, ti-am prezis un stralucit viitor in ciclism.

Se pare ca nu m-am inselat, deja incepi sa confirmi.

Antreneaza-te mult cu pasiune si devotament si vei fi tot mai puternic!

Sunt mandru de tine si in curand ne vedem la maratoane ca prind si eu microbul. Sper sa ne vedem pe 18 oct la maratonul de la Timisoara. esti deja un rutier redutabil si ai un mare potential.

Ai grija de tine si mai ales nu te apuca de vicii si vei fi mare!

Spor si bafta prieten talentat! Salutari si valorilor romanesti care au participat la eveniment!

Claudiu MOGA