toporas

Alegere bicicleta pentru munte

Recommended Posts

Furcile s-ar putea sa fie la fel de bune. E mai usor angrenajul respectiv.

Si franele sunt diferite.

Diferenta principala intre cele doua angrenaje este Octalink vs. Hollowtech II, nu greutatea.

Ok, am inteles ca franele sunt diferite, dar cum ? Ce e diferit intre Octalink vs. Hollowtech II ? Sincer, mie nu mi spune nimic numele.

Furcile in ce ordine se clasifica ? este mare diferenta intre ele ?

Rock Shox Recon SL AIR 100mm, Motion Control, PopLoc / Manitou Minute LTD 100mm, Air Assist, Remote-Lockout

La Pro 2010 care ar fi minusurile fata de Team 2010 in afara de cele 3 aflate pana acum ?

Intr un final vreau sa vad daca furca+angrenajul+frana merita [toate impreuna] diferenta de 350 lei.

Intr un final vreau sa vad daca furca+angrenajul+frana merita [toate impreuna] diferenta de 350 lei.

Da, merita.

Cate o data e bine sa iti faci lectiile singur :)) Daca te blochezi undeva mai ceri sfaturi.

Forumul asta are suficiente informatii, google are si mai multe.

salutare...am si eu o intrebare, de la voi cunoscatorii, la un buget limitat asa cum am eu:) nu prea am multe variante si nu stiu ce sa aleg intre o kona fire mountain2009 si un scott aspect55. Voi dc ati fi in locul meu ce ati alege? oare merita o bicicleta la second hand? multumesc

Ar fi fost preferabil sa fi spus si la ce preturi ai gasit bicicletele respective. La preturile de la bikexpert de exemplu, mi se pare mai buna optiunea pentru Kona Fire Mountain Deluxe 2009 (1.950 lei). Asta daca este disponibila si in realitate.

Daca ai rabdare, poti gasi o bicicleta mai buna second hand. Conteaza destul de mult si ce marime de cadru ai nevoie. Bicicletele cu cadre foarte mari sau cele cu cadre foarte mici sunt ceva mai greu de gasit.

multumesc de sfat..si eu am gasit la bikexpert kona la 1500, si scott in jur de 1700, o sa mai incerc sa vad dc gasesc ceva la second, diferenta de 5 milioane la kona merita?

La magazinul respectiv au asa:

Kona Fire Mountain 2009 (18", 22") - 1.500 lei

Scott Aspect 55 (M, L) - 1.660 lei

Kona Fire Mountain Deluxe 2009 (14", 16", 18", 22") - 1.950 lei

Din punctul meu de vedere, Kona Fire Mountain Deluxe este o alegere mai buna decat celelalte doua, cum am spus deja. In cazul in care pentru tine diferenta de bani nu se justifica, dintre celelallte doua biciclete Kona Fire Mountain o consider o alegere mai buna.

1 RST~= Suntour

O furca buna e de la 800 lei in sus; cea mai populara recomandare e reba SL air(pretul ei variaza de la 950 lei la 1400 lei sau mai mult - depinde daca gasesti vreo oferta)

2 Sunt si frane mecanice bune: avid bb5,bb7(cea mai buna recomandare, mai bun decat unele frane hidraulice), hayes mx1, mx2 insa sunt multe frane mecanice foarte proaste asa ca ai grija.

3 Un cablu de la un capat al furcii pana pe ghidon

[ATTACH=CONFIG]18708[/ATTACH]

4,5 pas

Recomandare de bicicleta: Cumpara ceva full deore(sau aproape full deore eventual SRAM X5) si o furca reba separat

no offense, dar esti paralel... si daca o probezi nu intelegi nimic. pierzi prea mult timp cu analiza teoretica sterila si neproductiva...

ca sa stii ce vrei trebuie sa te lovesti de multe ori cu capu de pragu de sus. ia-ti o bicla, oricare, si baga pedale, lasa filozofatu. oricum prima bicla o vei schimba cat de repede, cand mai deschizi ochii... nu ai cum s-o iei perfecta din prima.

Are dreptate lysergo. Ori probeaza un cunoscator ori deloc. De obicei bicicletele sunt donatii de la nemti si sunt in conditii bune.

Nu da 100% din "pushculita" pe bicicleta , pastreaza 50 -100 lei pentru 2-3 scule care sunt folosite mai des si pentru produse de intretinere.

bicicletele sunt donatii de la nemti

:) Oare au si incarcatura spirituala ? Adica ala care a donat-o pe cine injura ?!

eu merg pe ideea de a mi lua o bicla pe care sa o tin [si sa ma tina] cat mai mult, la fel ca si cu masina, femeia, mobila, etc.

stiu ca sunt paralel, nici nu am spus altfel, dar totusi vreau sa o vad inainte de a o cumpara.

provenienta are foarte putina importanta, atata timp cat este pe placul meu.

Apropo de ce a spus CristiC mai sus, aveam de gand sa intreb, ce unelte si produse trebuiesc ?

La femei e mai complicat ! :)) Cu toate astea sa stii ca toate au nevoie de intretinere si utilizare corecta . Eu abia mi-am laut o bicla destul de super-dotata si la fel m-am gandit , ca , daca ma lasa ceva al ea , va fi destul de dificil sa inlocuiesc macar cu aceleasi componente , ca nivel de performanta .

Lysergo - de ce trebuie sa aiba furcile lockout-ul pe ghidon ? Adica de ce te-ar ajuta atat de mult numai acel cablu si comutator tras pe ghidon ?

nu am zis ca trebuie... dar peste un anumit buget ar fi recomandat sa aiba. cum ar fi sa dai 20.000 eur pe o masina fara aer conditionat?

la o adica nu ai nevoie nici de butuc pe rulment, nici de greutate totala sub 15 kg... dar asa ajungem toti sa ne luam dhs. e bine daca dai un ban si pretentiile sa fie pe masura.

Apropo de ce a spus CristiC mai sus, aveam de gand sa intreb, ce unelte si produse trebuiesc ?

E relativ , in prima faza iti trebuie 2 imbusuri(nu stiu numere,sunt cele pt frane, ghidon , tije sea) , 1 surubelnita in cruce , 2-3 leviere , spray lant si wd-40(gasesti la benzinarie).

Apoi o sa iti mai cumperi in functie de nevoie(nu prea merita sa duci bicicleta in service , in general costa la fel cat ar costa sculele cu care iti poti face treaba pe care ai fi facut-o acolo).

Nu am multa experienta , ce ti-am scris aici este strict cazul meu , sper ca te-am putut ajuta !

Edited by CristiC
eroare

in prima faza iti trebuie 2 imbusuri(nu stiu numere,sunt cele pt frane, ghidon , tije sea)

Eu recomand un set complet de chei inbus pentru toate marimile intalnite la biciclete (chei separate, nu multitool):

2; 2,5; 3; 4; 5; 6; 8; 10 [mm].

Cea mai folosita la o bicicleta este cheia inbus de 5 mm.

Nu te supara prietene daca postez "peste tine" o intrebare simpla pentru colegii mai experimentati. Acesta bicicleta are "un pret corect"?

http://www.mongoose.com/usa/eng/mtn/Products/Mountain-Pavement/Dual-Suspension/Details/2686-M9OTES-Otero-Super

Multumesc in avans pt raspunsurile voastre.

P. S. am uitat pretul: 2600 lei

In cazul in care e noua(din magazin) merita , daca e second sigur nu merita , in general pretul second este 70% din pretul bicicletei noi ( in cazul in care este impecabila ) , 50%(folosita , dar merge bine) si sub 50% daca are defecte sau vrea sa o dea foarte repede.