calcaneu

imi scapa lantul - pics inside

Recommended Posts

Salutare ! Am un Mtb Bulls luat Sh, pe care am facut cam 50 de km de anul trecut spre rusinea mea. Acum am inceput sa ma duc zilnic la munca si imi scapa lantul la plecarile in forta(semafor, borduri) pe foaia mijlocie si pinioanele superioare (mici). Dupa cateva zile de documentare pe forum, am masurat si documentat problema si iata nelamuririle:

Ultimele 3 pinioane par a fi de o culoare diferita, la fel si ultimele 2 distantiere dintre ele; sa fie adaugate ulterior ?

Foile par a fi ok, dati-mi va rog o parere !

Pe foaia mare scrie "IG chain only", eu am evident lant HG, e asta o problema ? "Also, since the sprockets are thicker, Shimano says you shouldn't use H.G. chains on I.G. cassettes" (dar asta e pt caseta spate)

Masuratul lantului dupa metoda Sheldon Brown imi da fix 12 inchi la 12 zale, dar metoda expusa de Frank cu sublerul imi da 134 mm la 11 zale, ceea ce e mult peste 132,6 mm cat e postat ca fiind maximul.

Scuze de postul cam lung si multumesc anticipat de sfaturi !

pai cred ca un raspuns ti-ai dat singur

si anume acela ca lantul e mult prea uzat si ar trebui schimbat

lantul HG cred ca e ok pt cele 9 pinioane cat am numarat eu

Salut.

În primul rând felicitări pentru postare. Spre deosebire de multe întrebări tehnice postate pe aici, a ta are tot ce-i trebuie: documentare prealabilă, poze, şi bun simţ.

Acum răspunsul meu: pinioanele 4-7 par destul de uzate, iar foaia mijlocie foarte uzată.

Lanţul e şi el întins binişor.

Încearcă să găseşti o foaie de 32 şi schimb-o, şi odată cu ea şi lanţul. Ar trebui să-ţi rezolve problema.

@calcaneu

Gresit masurat coane: nu peste ci intre bolturi (adica, trebuie masurat cu "coarnele" de masurat "interior").

P.S. Cum pot exprima asta romaneste si tehnic coret ???

Axe, tu-mi esti prieten , "plz hlp plz" ;)). Poate ma scoate si altul din ... :P>-

Frank, se numeşte cioc. Toate patru se numesc defapt ciocuri, doar că cele mari sunt pentru exterior, iar cele mici pentru interior.

P.S. Cum pot exprima asta romaneste si tehnic coret ???

Masuratoarea se face intre axele bolturilor.

Adica ai nimerit-o inainte de "plz help" ;))

Adica ai nimerit-o inainte de "plz help" :)

Ce noroc pe capul meu sau "si gaina oarba da din cind in cind de un bob de cucuruz" ;))

Salutare din nou !

Multumesc mult pentru sfaturi !! Am corectat masuratoarea cu sublerul si mi-a dat 128 mm ;)) se vede in poza cum am bagat "ciocurile" mici in gaurile de la bolturi.

Am invatat si sa dau jos foile, le-am curatat si pozat pentru o privire mai edificatoare. Deci doar foaia medie trebuie schimbata ?

Nu v-as stresa cu posturile astea multimedia, dar in Braila mi-e greu sa cred ca pot gasi pe cineva competent, avand in vedere ca avem un singur magazin si ala e FB ..

Un "Lant LX HG 73 - 65 lei" e ok pt cele 9 pinioane ?

Mersi mult pentru suport !

Daca bagi tu "ciocurile" intre bolturi (+ 90 ° rotit sublerul dinspre burduhoi :)) si ai nimerit-o ... chiar daca unii cred ca sublerul e mai mult un fel de "fier de apreciat cote". Nu pierde curajul, learning by doing sau measuring ;)).

Uite cum se baga sublerul:

Imagine postată

Imagine postată

PS problema poate fi si de la un lant bun si pinioane uzate.

Iar foaia mijlocie stai calm ca inca mai merge.

Edited by maus

Metoda Frank, fata de metoda SB, ia in calcul si uzura rolelor, nu doar pe cea a bolturilor.

E posibil ca un lant acceptabil cand il masori din centru in centru peste 12 zale sa se dovedeasca uzat cand iei in calcul, prin metoda cu falcile de interior, si uzura rolelor.

Da, acuma că ai făcut o poză chiar din faţă, nu pare aşa uzată.

Idee: lanţul se poate măsura şi cu aşa ceva:

Imagine postată

Da, dar cu subleru' poti masura si altele X_X

Foaia este ok, nu trebuie schimbata, si nici pinioanele nu sunt chiar asa de terminate. Eu cred ca problema este din schimbator. S-ar putea sa nu fie reglat bine si sa sara.

Salutare tuturor ! Multumesc mult de sfaturi, acum m-am lamurit cum se masoara cu sublerul (acum am sarit la 145 mm chiar ca nu mai inteleg nimic)

Problema acum este ca dupa ce am demolat foile si le-am curatat/pozat aseara, astazi spre munca, a inceput sa danseze lantul intre pinioanele 2-3 fara sa fortez, l-am potolit doar schimband pe cel mai mic pinion (1).

Acum ma apuc sa ma surubaresc la deraiorul spate, cum mi-a sugerat malaga, poate scap fara sa cumpar presa de lant si alte scule.

Postez cat de curand progresele !

Multumesc !

probabil surubul care regleaza tensiunea in deraior nu e reglat cum trebuie, de aia iti danseaza pe pinioane

cand e reglat lantul calca perfect la fiecare pinion

Salutare si victorie !!

Dupa ce am dat juma de tura antiorar din surubul mai sus mentionat, totul merge brici, am facut o proba in forta in fata blocului si am reusit sa fac lantul sa sara, dar nu sa scape X_X

Singura nelamurire e cum sa previn piulita de plastic sa se mai invarta accidental, dat fiind ca e mult in exterior ? Ar trebui sa aiba un resort intre ea si corpul deraiorului ?

Multumesc tuturor de sfaturi, o sa va mai stresez cand ma apuc de transformat Villiger-ul in ceva hibrid :D

Spor la pedalat !

In mod normal este un arc acolo,care previne rotirea accidentala sau de la vibratii.Fara ala se va deregla mereu.

Cred ca n-are arcul, pentru ca ala tine piesa de plastic, ce permite rotirea usoara cu mana, apasata spre corpul schimbatorului.

Uita-te la alta bicicleta cum e si adapteaza un arc de la un pix, ceva. Sau de la un schimbator decedat (are maus ^:)^...).

Rotita ar trebui sa aiba niste "dinti" - cam din sfert in sfert de tura - si sa fie retinuta cu un arc. Adapteaza unu' de pix daca lipseste, cum a zis LuluMOB, sau daca n-are dinti poti sa "risti" o picatura de superglue - mai ales atat timp cat ambele filete sunte metalice.

Salutare si scuze de revenirea cu topicul asta, dar azi am avut parte de surprize neplacute, respectiv mi-a sarit lantul, pe langa dansul obisnuit intre pinioanele 1-2.

Problema cu arcul nu am rezolvat-o, arcul e fix cat filetul si e un spatiu minuscul in care ar trebui sa il introduc, dar nu e bai, reglajul e destul de rigid, se misca doar la mana.

Ce am constatat dupa ore de reglat la deraior si schimbat pinioane in gol e ca lantul scapa si cu bicla intoarsa la apasarea pedalei mai tare cu mana si ca pinioanele au un joc fata de butuc, respectiv pinionul mare (care nu-l folosesc) pare a avea jocul cel mai mare.

Intrebarea este daca trebuie sa existe un joc minim intre blocul de pinioane si butuc ?

Multumesc !!

Pai... n-ar trebui sa aiba joc. Sa nu fie "mancat' freewheelu' sau distantierele dintre pinioane.

P.S: Pentru ameliorarea "problemei" cu saritul lantului, verifica si camasile / cablul deraiorului, sa n-aiba cablul fire sarite si camasile sa fie bine unse, fara coturi bruste.

Cred ca m-am exprimat eu ciudat: jocul nu apare cand invart pinioanele, ci atunci cand trag perpendicular, inspre exterior. Cumpar cheie sa incerc sa le mai strang ? :P

Acum gresez camasile cu seringa si ulei de mecanisme fine.

Mersi !!

Intocmai, joc lateral - ca altfel n-avea de ce sa tzopaie lantu'. Ia cheie doar daca poti sa invarti "piulita" manual.. de fapt cred ca poti s-o iei oricum, ca-s mai multe posibilitati.

Daca pinioanele au jocuri individuale, distantiere buba.

Daca are joc tot ansamblul, fie e dus grav freewheelu' (schimbat butucul, practic), fie trebuie stranse.