Magnumutz

Plimbari prin Bucuresti (all-around, parc, bmx, street, alte evenimente)

Recommended Posts

Dom' heinz , aveam pretentii de la tine ... inteleg ca s-a inchis un anumit thread si ca cei foarte iuti de picior au threadul lor, la fel si plimbaretii pe distante mai mari. Aici este locul foarte potrivit si nimerit pentru acest gen de plimbari; stii ca eu imi vad de ale mele si incerc sa promovez astfel de evenimente, ca sa aiba lumea de ce sa iasa ; nu toti sunt superlancestrongsteroids ok ?Te rog pe tine si alti potentiali critici de serviciu sa intelegi ca cei care si-au miscat curu' din pat si au facut efortul de a veni la 3 noaptea merita macar o poza. Oricum ca sa nu "deranjez", restul pozelor sunt puse in alta parte.Merci !

Bine Mike.Am inteles.Doar am intrebat ,nu am dat cu paru'.Numai bine.:(>-

Asfalt uscat

Eu nu inteleg de ce nu s-au echipat si "iluminat" corespunzator participantii... din poze nu vad prea multe luminite :(

Ni s-a reprosat ca nu exista topice si pentru plimbari, intalniri, socializare, asa ca genul asta de evenimente pot fi anuntate aici. Doar ca RadioMike nu a observat ca se mai anuntase acesta pe alt topic.

Biciclisti nocturni exista, nu e ceva cu totul iesit din comun, dar ora 3.00 mi se pare exagerata din partea celui care a avut ideea. Ori iti pierzi toata noaptea, ori te culci si pui ceasul la ora 2.00.

E de apreciat ca organizatorii si-au facut un afis, cu o luna plina, cu ET, interesant.

De doi ani si ceva de cand se tot organizeaza cmrzb nu-mi aduc aminte de vreun afis, desi unele intalniri "tematice" au fost.

uite aici rezultatul unei intruniri. de aia m-am sictirit in ultima vreme si am iesit ori singur ori cu unul-doi amici. cand te duci in grup tot timpul exista comentarii, trebuie sa vorbesti chiar si atunci cand nu ai nimic de zis, exista formatori de opinie si bineinteles critici pe forum.

respectivul s-a "luat" (in ghilimele ca nu a fost chiar asa brutal) de cei care au iesit la 3.00. e ca si cum s-ar fi luat de mine ca azi noapte m-am trezit sa beau un pahar de apa.

oameni buni....nu stiu cum sa zic dar mai treceti si voi cu vederea unele chestii.

nu-mi dati replica la topic, chiar nu ma intereseaza parerea voastra si nu vreau sa starnesc iarasi discutii off-topic.

"15 august, ora 10, Parcul Izvor. Bicicleta ori aveti voi, ori luati de la fata locului. Mergem pana la Mogosoaia fara sa ne grabeasca nimeni, bem o apa rece acolo, stam la 2-3 povesti, ne mandrim ca am facut putina miscare, ca ne-am relaxat si ca suntem eco si ne intoarcem in frumoasa capitala."

Mai multe detalii gasiti aici.

Offtopic: eu votez cu tanti asta daca se hotaraste sa participe vreodata la prezidentiale :)

A fost mutat aici.

Eu nu inteleg de ce nu s-au echipat si "iluminat" corespunzator participantii... din poze nu vad prea multe luminite :)

Erau. Nu se văd în poze.

Eu nu inteleg de ce nu s-au echipat si "iluminat" corespunzator participantii... din poze nu vad prea multe luminite :-W

Dacă pozele au fost făcute cu flash (100% probabilitate după nivelul de zgomot din poze) şi un timp de expunere mai mic, e normal ca luminile bicicliştilor să fie muuuuult atenuate. ;)

Magnumutz: Aoleeeeeeeu expertule, iti racesti gura degeaba ca eu tot cu pixul si o foaie fac "poze" :D

Vineri (21 august) ne plimbăm din nou noaptea cu bicicleta prin Bucureşti

Imagine postată

Prin sondajul care a fost activ pînă ieri, s-a decis că a doua ciclopromenadă nocturnă va avea loc vineri, 21 august. Ne întîlnim la ora 1 la o terasă undeva în centrul istoric (încă mă gîndesc care să fie aceea) la terasa cafenelei Fraîche (Str. Franceză nr. 2, este prima terasă cînd intri din Calea Victoriei) şi plecăm pe traseu la 1.30.

Cred că cel mai indicat traseu ar fi tot cel de data trecută, cu prelungire cu tot, adică:

Centrul istoric - Piaţa Universităţii - Piaţa Victoriei - Herăstrău - Casa Presei şi retur.

Repet sfaturile de la ciclopromenada trecută:

Luminile. Chiar dacă nu ai lumini instalate pe bicicletă, montează măcar o lanternă pe ghidon, prinzînd-o cu corzi elastice. Iată aici modul de prindere.

Vremea. Se pare că va fi frumos în acea seară. Dacă eşti friguros / friguroasă, mai pune o haină pe tine.

Zgomotul. Nu zic că nu ai voie să vorbeşti sau să cînţi pe bicicletă, dar să nu intrăm la “tulburarea liniştii publice”.

Adunarea. Vino oricînd între 1 şi 1.30 la terasă, dar nu te aşteptăm după această oră.

Traseul. Am ales acest traseu pentru că el conţine şi o bucată de pistă practicabilă. Mergem pe stradă, în şir indian, pînă în Piaţa Victoriei, apoi pe pistă, unde ne şi putem aşeza pe mai multe rînduri, ca să schimbăm impresii.

Închirieri. Dacă nu ai bicicloanţă, închiriază una. Iată cîteva sugestii.

http://www.ciclism.ro/forums/Vineri%20%2821%20august%29%20ne%20plimb%C3%84%C2%83m%20din%20nou%20noaptea%20cu%20bicicleta%20prin%20Bucure%C3%85%C2%9Fti

Sulebeb, cu tot respectul, ce vreti sa demonstrati cu aceasta plimbare nocturna? Sunt foarte curioasa daca tu esti si sofer? Ma intreb, oare voi chiar realizati la ce va expuneti? Scuze ca am pus asa de multe intrebari, cele mai multe retorice!

Sa inteleg ca nu trebuie sa raspund la intrebari daca sunt retorice? :(

1. Nu se vrea sa se demonstreze nimic. daca te intrebi atunci dece se mai organizeaza o sa iti raspun in avans , de placere.

2. Nu sunt sofer , rusine mie dupa unii. dar nu ma deranjeaza, cand o sa vina timpul o s-o fac so pe asta.

3. Eu realizez la ce ma expun si cand merg in timpul zilei, mai ales dimineata mi se pare cel mai periculos pt ca mai sunt unii adormiti si in intarziere care nu sunt destul de atenti. Pe timp de noapte eu am toate cele indicate pentru a putea merge in conditii de siguranta : stop pe spate ,frontala in loc de far, obiecte reflectorizante in jurul gleznelor.

Pe langa asta, ca o mica paranteza in Bucuresti nu sunt probleme din cauza vizibilitati biciclistului pentru ca pe majoritatea strazilor functioneaza iluminatul public.

Acum sigur o sa spuneti strada cutare nu este luminata. Sau am vazut pe cutare ca mergea noatea fara lumini. Eu le consider cazuri oarecum mai izolate. Cei care fac acest "sport" pe timp de noapte o fac la fel ca si ziua pe riscul lor.

P.S. nu este actiunea mea , ci doar vreau s-o fac cunoscuta si in aceasta sfera , nu numai in sfera blogarilor.

Numai bine!

poti sa fii imbracat numai in culori reflectorizante,cand vine conservaru in viteza stii cum te face? BULION

incepand cu ora 3 dimineata inceps a pelce si betivii de la bodegi/cluburi si chiar e periculos,insa fiecare e liber sa faca ce vrea,insa treaba cu indeplinirea conditiilor pentru mersul pe timp de noapte :( nu e o siguranta pentru vietile voastre.

Asfalt uscat

Exagerezi. Mai ai si urechi, mai vezi lumina farurilor... restul le-a spus Sulebeb.

Pe sosea in afara localitatii e intr-adevar un pic mai dubios, dar asta pentru ca vei fi orbit de farurile masinilor - putine lumini pentru bicicleta am vazut sa faca fatza cu bine in situatia asta. Nici asa nu-i ingrozitor de rau.

incepand cu ora 3 dimineata inceps a pelce si betivii de la bodegi/cluburi si chiar e periculos

Sunt perfect de acord cu Heinz , trebuiesc evitate plimbarile in acel interval.

Exagerezi. Mai ai si urechi, mai vezi lumina farurilor... restul le-a spus Sulebeb.

Pe sosea in afara localitatii e intr-adevar un pic mai dubios, dar asta pentru ca vei fi orbit de farurile masinilor - putine lumini pentru bicicleta am vazut sa faca fatza cu bine in situatia asta. Nici asa nu-i ingrozitor de rau.

Mergi pe magheru si asteapta sa treaca un BMW seria 5.Pana il auzi tu ,ala deja e pe traiectoria ta:)) Asta e riscul nu am zis ca e regula.Dimineata apar la TV cele mai multe accidente rutiere petrecute pe timpul noptii.Sunt destule care se petrec pe marile bulevarde.Insa cum am zis si mai sus ,fiecare e liber sa decida cand vrea si unde vrea sa iasa.Numai bine%%-

>:)iar apar clone cu 1 (un) post : bibibubuline... adica cineva care nu are curajul opiniei pe user-ul vechi ? Sper sa ma insel....Ma bucur ca aceasta idee de plimbare starneste pasiuni, controverse, prilejuri de marire a numarului de posturi personale cu (unde merge genul "bravo, baieti !" (13 caractere) merge si "uo", nu ?). Ma amuza teribil chestia, intrebari puse de dragul zgandarelii, cand se stie ca un "goagal" poate oferi la ora actuala multe raspunsuri la cuvintele aistea doua : "ciclopromenada nocturna"; si ma bucura si grija parinteasca pentru niste oameni majori si vaccinati, care au vazut Bucurestii noaptea pe bicicleta, asadar, sunteti invitati sa vedeti daca exista vreun scop, doctrina, program, misiune salvare a balenelor esuate :)) in aceasta plimbare !:(

Ceea ce a scris Sulebeb era o notificare a unei plimbări. Nu este nimeni obligat să vină. Nu înțeleg care ar fi rostul comentariilor? Oamenii care ies la plimbare noaptea sînt adulți, care știu și pot să ia singuri decizii în ceea ce privește integritatea lor.

Așa că plimbare plăcută, eu o să dorm la ora aia :(

Mergi pe magheru si asteapta sa treaca un BMW seria 5.Pana il auzi tu ,ala deja e pe traiectoria ta:)) Asta e riscul nu am zis ca e regula.

Oh, ba chiar dimpotriva as putea spune. Pe ala il auzi de la Victoriei daca esti la Universitate :(

Duminica 23 august,

Va invit sa veniti la Ziua mea de nastere (implinesc 42 de ani), imi face placere sa va fac cinste cu mici si bere in Padurea Cernica la locul nostru bine stiut de gratar, la iarba verde. Recomand sa se vina cu MTB pentru ca este o portiune de 200 m prin padure, dar pot merge si cei care au numai cursiera-pe jos pe poteca. Intalnirea este la Piata Unirii, la Rond, langa Fantani, ora 10.00. Va rog sa veniti fiecare cu cate un rucsac pentru a ma ajuta sa caram alimentele.

La Multi Ani<:-P

Sanatate ,, putere de lupta...si tot ce iti doresti.

Dar avem un punct comun...in 23 august este si ziua mamei mele ...implineste 81 de ani.

La multi ani si sa traiesti 100 ani.

V-as fi acompaniat cu placere (mai ales ca ar fi fost prima data), insa , la acea data nu pot decat sa va salut in timp ce ma plimb pe o bicicleta inchiriata undeva prin centrul Londrei.

LA MULTI ANI!