dani96

Ciclistul preferat

Recommended Posts

fiecare etapa a vietii, cam la 3-4 ani apare altul, primul tdf privit la tv, imi placea de Riis si privitul lui pe rand la fiecare dintre adversarii directi , in 1996, se uita la ei si ataca ; , apoi de ulrich-asa tanar pedala sezand in ritmuri nebune, nu avea coechipier care sa duca trena, el era tricou galben, el ducea trena pe catarari, ; a fost Pantani, piratul chel si a lui bandana, se ridica in picioare si dai..., ; a venit Amstrong....si a venit multi ani..., acum Contador si placerea cu care urca toate catararile, parca se grabeste sa ajunga sus......ritmurile nebune care le duce la contratimp, ......stiu unii au baut lichiorul frecventei la pedalat, alti sunt doar ........ suspectati........ei pe langa acesti campioni raman si cei mai mici .....Rominger, Virenque, L.Jalabert, Jimenez, Betinni , ...... deci nu poate fi doar unul.....

La mine-s trei... nu pot spune ca unu e al mai preferat... ordinea in care-o scriu e aleatoare... Pantani, Indurain si Armstrong....

O sa se simta cam stingher aici intre atatia baieti performantzi, da' mie de baiatu asta imi place cum da la pedala

Ma, baiatu asta e campeon mondial UCI pe 2009. Sunteti toba de ciclism pe aici...sau...

scuze pacus, retrag intrebarea......totusi , daca iti place formula 1, si esti la curent cu tot ce tine de ea, nu inseamna ca sti cine a castigat paris-dakar ...... dar daca sti cum il cheama poti sa postezi, astfel devenim si noi toba

Poi tocmai mai Seba, asta e baiatu care e campion in F1 bicilistica pe 2009 ;)

Steve Peat

bai da merge nu gluma steve..... m/.....am vazut pe youtube......astia au castigat la dakar-Giniel De Villiers(VW-la auto) Marc Coma(KTM-moto), asa sa stie lumea si de ei .:)........., no problem man(pacus)si asa era o comparatie aiurea......;)

Tipu are 35 de ani...si bate la DH baieti de 25. Doar tricoul in culorile curcubeului ii lipsea din palmares. L-a obtinut anu asta. Eu am descoperit de curand disciplinele astea gravitationale pe doua roti. Steve asta ma motiveaza sa ma dau, sa nu ma consider prea "bataran" pt asta.

L.E. Nu mai pun un post nou. @Seba, Lisbon Downtown se numeste competitia si anu asta, preferatu asta al meu a castigat-o a 8-a oara consecutiv ;)

este o cursa cred ca in portugalia , este pe stradute intr-un orasel, merg astia la vreo cativa mm de ziduri....nebunie

Mi-au placut toti marii campioni,fiecare a avut ceva deosebit,ca favorit Imi place o legenda,Fausto Coppi, Campionissimo,a fost primul ciclist perfectionist,iar pt public probabil ca a fost cel mai iubit ciclist.

Si daca tot e vorba de Coppi, iata o poza cu placa memoriala in cinstea lui, pe urcarea catre pasul Sella, in Dolomiti.

eu find an old guy merg pe EDDY MERCKX ,IAR DINTRE TINERI IMI PLACE CUM SE CATARA PE MUNTI CONTADOR

DOAMNE AJUTA

Pe cand am inceput eu sa ma uit la ciclism, Lance era the man. Admiratia pentru el m-a facut sa trec de la stadiul de "hai sa ne dam cu bicicleta in jurul blocului" la stadiul de "hai sa vad daca pot face 180 km intr-o zi". Deci pentru mine el va ramane mereu Number 1, chiar si daca s-ar dovedi ca e cel mai dopat ciclist din istoria ciclistilor dopati. Si chiar daca omul momentului e Contador, lucru pe care il admit si din postura de fan Armstrong, eu tot suporterul lui Armstrong voi ramane cat timp mai urca in sa. Poate ca peste vreo 10-20 de ani, cand vor aparea noi stele ale ciclismului, ma voi gandi la Armstrong cum va ganditi unii dintre voi la Coppi sau Indurain, ca niste legende "de demult" si la un alt ciclist, poate chiar roman, ca la omul momentului (sau al trecutului apropiat).

Si mie mi-a placut cel mai mult de Fausto Coppi, mentorul lui Marco Pantanni, care mi-a marcat tineretea.

Atasez o poza cu legendarul Coppi facuta de mine in iunie 2007 in pasul Pordoi(2239m) in Dolomiti

Claudiu MOGA

O sa ramaneti surprinsi dar ciclistul favorit al meu e Carol Eduard Novak:

Ar trebuii sa sustinem si ciclistii care reprezinta Romania si aduc medalii Romaniei, nu doar pe cei straini. Si mai mult de atat organizeaza curse cicliste de nivel UCI.

[ATTACH=CONFIG]16858[/ATTACH]

Novak, alaturi de Basso si Evans, la startul cursei "Gran Premio Insubria".

Sa le fie rusine celor care au sters threadu-rile cu Turul Tinutul Secuiesc, mai ales ca Novak a reusit sa organizeze un tur impecabil raportat la restul curselor de sosea ce se organizeaza pe la noi.

W.O.W,super poza.Si eu il apreciez mult pentru ambitia pe care o are:D.Marius daca mai ai poze te rog sa mai pui:D