dani96

Ciclistul preferat

Recommended Posts

Mie imi plac f. mult cei care cara pianul dar n-am sa-i insir aici ca sunt prea multi. Ei mi se par fundatiile pe care se cladesc marile nume. Am insa si doi pusti preferati amandoi de aceiasi varsta (nascuti in '85 deci anu' asta vor implini 25 ce cotorani): (deja titratul) Andy Schleck si Brice Feillu (ataca cu tupeu pe munte). Seamana fizic ca doua picaturi de apa (amandoi sunt niste "uscatorii" de 65 de kg la 1,85 m), sunt identici ca profil si amandoi au frati mai mari inca in activitate.

in 2009 a fost hushovd pentru ca i-a inchis gura lu' mark, dand la pedale si nu prin declaratii,

anul asta, andy schleck pentru gestul de a duce bidoane cu apa coechiperilor, el fiind in galben.

O sa ramaneti surprinsi dar ciclistul favorit al meu e Carol Eduard Novak:

Ar trebuii sa sustinem si ciclistii care reprezinta Romania si aduc medalii Romaniei, nu doar pe cei straini. Si mai mult de atat organizeaza curse cicliste de nivel UCI.

[ATTACH=CONFIG]16858[/ATTACH]

Novak, alaturi de Basso si Evans, la startul cursei "Gran Premio Insubria".

Sa le fie rusine celor care au sters threadu-rile cu Turul Tinutul Secuiesc, mai ales ca Novak a reusit sa organizeze un tur impecabil raportat la restul curselor de sosea ce se organizeaza pe la noi.

Eduard Novak si eu

• Upvote 1

Eddy Merckx.

ciclistul preferat:cadel evans

cel mai antipatic ciclist:lance armstrong,cel mai dopat si mincinos ciclist,nu va recunoaste niciodata ca s-a dopat

• Upvote 1

Avand in vedere ca sunt nou in acest domeniu evident tin cu Condator dar am si eu o intrebare, din ce stiti voi a fost vrun ciclist la fel de puternic cum a fost contador in le tour 2009? si nu ma refer la timp ca anu trecut contador putea sa le ia multe minute adversarilor daca ataca cand vroia el ci pur si simplu puterea de a se desprinde pe munte si a merge aproape ca pe plat. Am vazut cateva etape cu armstrong de pe vremurile lui bune si era destul de departe parerea mea de ce a aratat contador in 2009 dar sunt curios altii mai vechi un coppi, merckx hinault etc oricare:D.

Avand in vedere ca sunt nou in acest domeniu evident tin cu Condator dar am si eu o intrebare, din ce stiti voi a fost vrun ciclist la fel de puternic cum a fost contador in le tour 2009? si nu ma refer la timp ca anu trecut contador putea sa le ia multe minute adversarilor daca ataca cand vroia el ci pur si simplu puterea de a se desprinde pe munte si a merge aproape ca pe plat. Am vazut cateva etape cu armstrong de pe vremurile lui bune si era destul de departe parerea mea de ce a aratat contador in 2009 dar sunt curios altii mai vechi un coppi, merckx hinault etc oricare:D.

Dupa parerea mea anul trecut Contador nici nu a avut adversari.Lance era deja foarte batran,Andy prea tanar,Menchov venea dupa Giro,Evans in forma slaba,iar Valverde nu a avut drept sa participe.

Eu am vazut multe din etapele in care Lance facea legea in TdF si am ramas impresionant.O sa-ti pun si cateva rezultate cu clasamanetele generale finale:

1999

1.Lance Armstrong

2.Alex Zulle +7.37

3.Fernando Escartin +10.26

Pe langa faptul ca a castigat detasat a mai si luat 4 etape

2000.

1.Lance

2.Ullrich +6.02

3.Beloki 10.02

Lance a luat o etape

2001

1.Lance

2.Ullrich +6.44

3.Beloki +9.05

Lance a luat 4 etape.

2002.

1.Lance

2.Beloki +7.17

3.Rumsas +8.17

Lance-4 etape

2004

1.Lance

2.Kloden +6.19

3.Basso +6.40

Lance-5 etape

2005

1.Lance

2.Basso +4.40

3.Ullrich +6.21

Lance-o etapa

2009.

1.Contador

2.Andy Schleck +4.11

3.Lance +5.24

Plus de asta daca ar si sa facem o medie la incheierea top 10 in era Lance a fost undeva pe la vreo 19 minute pe cand Contador a avut fata de Le Mevel 14.25.Ai spus ca nu te intereseaza timpul dar pana la urma asta conteaza.Ca Alberto putea sa le mai ia minute adverasrilor ramane de vazut dar eu cred ca mai putea lua decat sa zic 1 min pe Ventoux.

Eu cred ca ar trebui sa studiezi mai mult etapele cu Lance si ai sa vezi ca si el se desprindea usor si mai mult de atat dupa atac mentinea un ritm mult mai bun decat Contador parerea mea care are acea acceleratie impresionanta dar dupaia nu metine ritmul ala pe care il tinea Lance.

Lance - sportivul secolului. Cei care urca cu bicicleta stiu asta. Cu tot cu dopajul de care e acuzat....

de etapa de pe mont ventoux din 2000 ai auzit?compara-l pe lance de acolo,cand zbura pe langa botero(parca) cu AC in cea mai mare forma a lui,si vedem cine e mai bun.

Mario Cipollini

Am gasit foarte multe asemanari intre mine si el in stilul si caracterul lui .

Voi da aici numai nume de ciclisti contemporani cu mine, in ordine oarecum cronologica.

Primul este Marco Pantani. Eram cam tanar, dar imi aduc aminte cum auzeam peste tot Pantani, cum ataca pe munte, de parca era pe plat, iar mai tarziu i-am admirat si stilul mai nonconformist.

Al doilea este Mario Cipollini. Dupa parerea mea, cel mai mare sprinter din istorie. Pentru cei care stiu doar faptul ca Mark Cavendish are deja mai multe victorii decat el, sa se mai intereseze cum de nu il invitau francezii prin Tur, motivand tot felul de aberatii, dar asta impiedicandu-l sa ramana in statistici ca cel mai bun sprinter din istorie. Stiu, era "clovnul" Turului, cum ii spun eu, dar asta parca mai dadea putina culoare competitiei.

Apoi, Jan Ullrich. Un mare campion. Imi aduc aminte cum urca pe munte cu placa mare... Cum era singurul ce ii putea tine piept cat de cat lui Armstrong. Si doua mari exemple de fair-play din partea sa. Unul, cand a cazut Armstrong, iar el l-a asteptat(stiu, nu ar fi castigat turul daca nu o facea, dar a insemnat foarte mult faptul ca nu a incercat), iar al doilea, cand a recunoscut ca s-a dopat si nu a mai cerut contra-expertiza. Asta in timp ce altii spuneau ca au mancat caramele din America de Sud, sau ca testosteronul era pentru soacra... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Urmeaza marele campion, Lance Armstrong. Cu toate acuzele de doping ce ii sunt adresate, ramane cel mai mare ciclist al tuturor timpurilor. Vor mai trece multi ani pana cand un ciclist va mai face istorie, asa cum a facut el. Chiar daca se va dovedi ca s-a dopat, tot un mare campion ramane.

Apoi, un mare favorit este Thor Hushovd. Un ciclist complet. Foarte bun la finish, unde se lupta cu ciclisti ajutati de o echipa intreaga si uneori castiga, dar foarte bun in clasice si fenomenal cand evadeaza si merge peste 100 de km singur, castigand etapa. Asta nu il voi vedea pe Cavendish facand vreodata.

Fabian Cancellara, si modul cum ucide orice competitie de TT la care participa, plus ca are si multe clasice castigate.

Ivan Basso, despre care nu cunosc foarte multe detalii, dar stiu ca e unul din favoritii mei in orice competitie ar participa. Il admir de cand era la CSC, dar de cand este in "verdele" Liquigas, una din culorile si echipele mele favorite, parca mai prezent este in tururi. ;)

Ultimul, dar nu cel din urma, este Alberto Contador. Singurul ciclist pe care il vedeam capabil sa doboare mitul Lance Armstrong. Am in minte sprintul acela ridicat din sa acolo unde altii abia respira. Si calitatile sale la TT, desi fizicul nu il recomanda. Chiar daca se va dovedi ca s-a dopat, pentru mine, titlul din 2010 va fi tot al lui. Nu castigi un mare tur cu clenbuterol. :(

Avand in vedere faptul ca sunt nou in ale cicloturismului, favoritul meu de departe este...............PANTANI CARPATICUS ( Moga).

• Upvote 1

Avand in vedere faptul ca sunt nou in ale cicloturismului, favoritul meu de departe este...............PANTANI CARPATICUS ( Moga).

Asta trebuie trecuta la bancul zilei :D cai prea buna.
  • Upvote 1

Lance - sportivul secolului. Cei care urca cu bicicleta stiu asta. Cu tot cu dopajul de care e acuzat....

Lance sportivul secolului? Inteleg ca iti place ciclismul dar sa fim cumpatati, in fiecare sport sunt niste sportivi fantastici si nu ai cum sa ii compari. Cu ce e mai presus Lance de Phelps? sau Bolt Sau Ronaldinho sau Loeb astia mi`au venit acum in minte dar sunt inca 100. Ca sa nu mai mentionez de un sportiv care ar concura cu succes la titlu de cel mai bun: Michael Jordan

pentru mine PANTANI este ciclistul care imi va ramane primul in topul meu pentru cu atacurile lui de pe munte m-au facut sa incep sa pedalez ca nebunul pe un peugeot stil pegas daca pot spune asa

mai pe urma l-am admirat pe lance si mi-au placut foarte mult reclamele ce le facea cu campania livestrong

acum abia astept sa nu ii mai sara lantul lui andy ca sa il poata bate pe contador :D

ce regret insa e ca nu am apucat sa il fi vazut pe canibal(Eddy Merckx) in mai multe filme/curse