dani96

Ciclistul preferat

Recommended Posts

Alberto Contador Velasco, imi place stilul lui de a pedala ridicat din sa.

Mie imi plac cei care castiga muncit, cu cat mai mult cu atat ii apreciez mai mult. Adica evadari lungi, chestii de-astea. Deci exclud aici sprinterii. Astia sunt niste oportunisti. Mi-aduc aminte Cipolini in turul Frantei mergea cateva etape pana incepeau muntii. Batea 2-3 la sprint si apoi se retragea din cursa. Ce e aia. Eu n-am un nume neaparat, dar ca sa dau si un nume, favoritul sotiei e Contador. Ca se imbraca in roz. Asa imi zice mie, in realitate cine stie motivul.

Ordinea este aleatoare deoarece imi plac toti la fel de mult:

1. Mario Cipollini (pur si simplu imi place forta, explozia si atitudinea lui)

2. Miguel Indurain (incredibil la ce nivel de performanta si complexitate a ajuns un ciclist de 1.88m si 80kg)

3. Lance Armstrong (pentru extraordinara vointa si putere de munca in ciuda afectiunilor avute)

Din pacate de cate ori ma gandesc la un ciclist preferat, nu pot face abstractie de problema dopajului.

Dezamagirea ca un Pantani se dopa, a fost inlocuita de dezamagirea ca Armstrong nu a fost prins(inca) desi clar se dopa.

Philippe Gilbert, Tom Bonnen, Alessandro Petacchi, Ivan Basso, Alejandro Valverde, Fabian Cancellara

Preferatul meu este venezueleanul Jose Rujano. Foarte bun pe catararile dificile. Urechile lui sunt senzationale :)

Castigator in etapa 13 din Giro

Imagine postată

Imagine postată

... Urechile lui sunt senzationale :)

Un mare avantaj cand are vantul din spate... :)

Nu stiu daca intra la "ciclisti", insa foloseste o bicicleta.

Imagine postată

Dennis McCoy, DMC, datorita caruia BMX-ul este ceea ce este astazi. A dominat o decada intreaga toate competitiile, iar la 46 de ani inca concureaza la XGames.

Ce este mai important la el este modestia. Se da in skateparkul local alaturi de pustranii cu BMX si skateboard-uri fara aere de vedeta.

• Upvote 3

Cand eram mic tineam cu Cipollini si nu intelegeam de ce nu este 'tricou galben' din moment ce castiga atatea etape :)

Acum cand mai inteleg si eu ceva din sportul asta, imi place Andy Schleck si Fabian Cancellara.

• Upvote 1

Jan Ulrich mi-a placut ff mult :) Dar si Super-Mario (Cipollini) ptr finish-urile lui atat de explozive cat si ptr fizic ! :D Dar si Eric Zabel.

Acum : Andy Schleck.

Cat a concurat l-am simpatizat pe Jan Ulrich cu "bunele si relele" lui din viata sportiva.

m-am nascut (in ciclism) cu Pantani (98), am copilarit cu Lance (99-05) iar acum Contador (09-??) is my idol >Imagine postată< :X

Sper ca nu te superi daca iti copiez modul de exprimare. Dar cam la fel vad si eu lucrurile. Am avut diversi favoriti.

M-am "nascut" cu Indurain. Dar nu i-am fost fan adevarat. Doar ca el castiga Turul Frantei pe vremea aia. Am "copilarit" cu Pantani. "Adolescenta" mi-am petrecut-o alaturi de Petacchi. "M-am casatorit" cu Hushovd. Dar, recunosc, l-am mai "inselat" din cand in cand cu Boonen.

Daca ar trebui sa aleg totusi unul singur as alege prima iubire. Copilaria. Pantani. Alpe d'Huez '97.

Cand m-am uitat prima oara la Turul Frantei mi-a placut foarte mult de Jahn Ulrich, ajunsesem sa nu-l suport pe Armstrong pentru ca era mai bun ca el, Acum imi place foarte mult Andy Schleck si number 2 e Hesjedal.

Al meu ciclist preferat este Chris Anker Sorensen.

Imagine postată

Ciclistul meu preferat nu cred ca este chiar ciclist,avand in vedere ca nu se da pe o cursiera,dar foloseste tot ceva cu 2 roti,doar ca este mai mica: Mark Webb

Imagine postată

• Upvote 1