hipopotanu

Centrat Roti - cine e mai competent?

Recommended Posts

Dupa o cazatura demna de cazatura anului, am facut roata din spate 8, ma gandesc ca se poate repara jeanta, daca se indreapta si se centreaza.

Care stie pe cineva care poate centra roti ca lumea, sa dea un semn!

stiu ca nu e ceea ce ai cerut si-mi cer scuze de off-topic si de faptul ca nu te pot ajuta altfel.

am "atasat" o carte dedicata rotii de bicicleta, chiar daca ai sa fii descurajat la inceput (inca sunt in stadiul asta), poate ai sa prinzi curaj si-ai sa iei "roata de spite" :). pe langa informatii "utile" :-bd se gasesc o sumedenie de sfaturi practice: de la fizica pana la etapele contructiei unei roti.

succes!

thebicyclewheel.pdf

Daca roata e 8 la propriu, nu se mai poate centra.

Daca e putin descentrata, arunci nu e mare lucru. Conteaza si materialul si tipul jantei.

Cam cati mm are deviere stanga sau dreapta fata de centru?

Mie mi-a facut si centrat rotile pustiul de la magazinul de pe 1 Mai, a lucrat fara repros!

Du-te la Ion din Crangasi. Ti le face imediat, e foarte serios, amabil si mai ales ieftin. Chiar acum am venit de la el cu o roata de cursiera; pentru o spita inlocuita si o centrare mi-a luat 5 lei. Daca ma duceam (de exemplu) la baietii din Pantelimon aceiasi lucrare costa de vreo trei ori mai mult. Plus ca ei si cei de pe 1 Mai sunt mereu "ocupati" chiar daca nu fac nimic.

Du-te la Ion din Crangasi. Ti le face imediat, e foarte serios, amabil si mai ales ieftin. Chiar acum am venit de la el cu o roata de cursiera; pentru o spita inlocuita si o centrare mi-a luat 5 lei. Daca ma duceam (de exemplu) la baietii din Pantelimon aceiasi lucrare costa de vreo trei ori mai mult. Plus ca ei si cei de pe 1 Mai sunt mereu "ocupati" chiar daca nu fac nimic.

Nu cred ca Ion din Crangasi centreaza o roata cu 5 lei. Poate roata era centrata si doar ti-a inlocuit spita.

cred ca am cam trecut de mm si am ajuns la cm, deci daca stiti pe cineva ..

Stiu eu pe cineva... Se ocupa cu colectarea de fier vechi si alte metale.

Nu cred ca se mai poate face ceva. Chiar daca ti-o centreaza vreun meserias bun, perfecta nu o sa mai iasa, si o sa fie mult mai slaba si predispusa la descentrari decat inainte.

Mai bine iti iei alta janta, scoti spitele de pe asta veche, si incerci sa-ti fac alta roata. E mai usor de construit o roata noua, decat de centrat una ca a ta.

Building Bicycle Wheels by Sheldon Brown

Nu cred ca Ion din Crangasi centreaza o roata cu 5 lei. Poate roata era centrata si doar ti-a inlocuit spita.

E, daca tu stii mai bine ce avea roata mea eu nu mai zic nimic atunci. ^:)^

PS: Spita era rupta, lipsa pentru ca am scos-o eu ca sa pot ajunge acasa. A trebuit sa desfac cablul de la frana ca sa nu mai atinga de saboti.

E, daca tu stii mai bine ce avea roata mea eu nu mai zic nimic atunci. ^:)^

PS: Spita era rupta, lipsa pentru ca am scos-o eu ca sa pot ajunge acasa. A trebuit sa desfac cablul de la frana ca sa nu mai atinga de saboti.

Scuze, eu am fost l-a el si mi-a cerut mai mult, insa mi-am amintit acum, nu era vorba de centrare, ci de spitare, e cu totul altceva. ok

Oricum ar fi, Cross, la baiatul ala e cel mai convenabil sa iti duci bicicleta la reparat. Ce imi place cel mai mult e ca, in momentul in care ii spun ca nu sunt din Bucuresti si ma grabesc ca intr-o ora, doua am tren spre Urziceni, ma serveste imediat. Cand ma duc la magazinele pe care le-am amintit sunt dus cu zaharelul, pus sa astept afara ca prostul si trei ore pana isi aduce unu' aminte si de mine.

Si eu as vrea sa-mi centrez ambele roti , dar nu auzisem de bine nici un magazin . Voi la cat timp le centrati ? Intreb pt ca sunt curios , daca nu iei borduri puternic sau alte accidente , cam cat functioneaza ok o janta . Asta in prima ideilor mele de a pune jante duble in locul celor simple pe care le am , tinand cont de faptul ca sunt totusi Mavic si deocamdata nu am fost dezamagit de ele .

Este o diferenta mare intre cele de 36 de spite si duble fata de cele de 32 de spite simple sau totul depinde si de noroc / modelul / calitatea jantelor ???

Depinde si de calitate, dar mai ales pe unde si cum le bagi :)

In principiu, la o roata d'aia spitata pe masina din fabrica va trebui sa faci rectificari destul de devreme, chiar daca nu o abuzezi prea mult.

Restul sunt intamplari.

am fost chiar azi la ion in crangasi si m-am intors cu un gust amar, dupa ce un angajat mi-a zis ca intr-un minut vine sa vaa care e treaba, desi i-am zis ca trebuie s-o repar neaparat ca sa ajung acasa cu ea, ama asteptat ca prostu juma de ora in care mai erau si angajati care nu faceau nimic, desi le-am zis ca ma grabeam si nu vroiam decat sa scot un sabot, care atingea, si sa-mi spuna daca mai pot sa fac ceva cu jeanta sau trebuie schimbata

Marea problema, la orice service, este faptul ca mesterii nu prea isi dau interesul sa faca treaba perfect. Ei cunosc meserie foarte bine dar nu stau prea mult la "bibileasca" toate rotile clientilor.

Si eu as vrea sa-mi centrez ambele roti , dar nu auzisem de bine nici un magazin . Voi la cat timp le centrati ? Intreb pt ca sunt curios , daca nu iei borduri puternic sau alte accidente , cam cat functioneaza ok o janta . Asta in prima ideilor mele de a pune jante duble in locul celor simple pe care le am , tinand cont de faptul ca sunt totusi Mavic si deocamdata nu am fost dezamagit de ele .

Este o diferenta mare intre cele de 36 de spite si duble fata de cele de 32 de spite simple sau totul depinde si de noroc / modelul / calitatea jantelor ???

In mod normal o janta dubla este mai rezistenta decat una simpla. Numai sa nu fie din aliaj de aluminiu cu plastilina, fabricata in China.

Edited by cross

mare mester la facut si centrat roti este bebe . bine ar fi sa le faca el nu mesterii din ograda. omul chiar stie meserie.

mare mester la facut si centrat roti este bebe . bine ar fi sa le faca el nu mesterii din ograda. omul chiar stie meserie.

asta cam e valabila pentru totate magazinele (inclusiv Ion, ca tot era cineva nemultumit mai sus) - ucenicie de calitate mai greu

cocos (razvan) bikexpert magazinul din pantelimon.

iti spune pe loc daca poate s-o scoata ca noua

acu 2 ani eu am avut o problema cu roata de spate, a intrat o masina in mine din lateral...roata era f descrentata...am incercat pe la unele service-uri insa nu prea s-au bagat in seama mecanicii...au zis ca tre janta noua.

cocos insa a facut-o..lovitura a fost in spte...ulterior am trecut pe frane disc si am schimbat butucii...nici nu am schimbat spitele (le-a "impreunat" f ciudat) si roata a iesit ca noua, brici

Ion, ca tot era cineva nemultumit mai sus - ucenicie de calitate mai greu

la ion nu se baga nimeni la centrat roti si nici ion nu lasa pe nimeni. eu am centrat la el de cateva ori, ieftin si impecabil ca manopera. daca nu-i place lui cum iese te tine si juma de ora acolo pt o spita. Tot respectul. In rest am mai centrat si la ionut la foisor, nu prea am fost incantat, dar ...

cocos (razvan) bikexpert magazinul din pantelimon.

iti spune pe loc daca poate s-o scoata ca noua

Nimeni nu poate sa zica asta.

Am avut de-a face cu roti foarte putin strambe pe care nu am putut sa le indrept, dar si cu roti care atingeau in cadru pe care le-am centrat perfect.

M-am chinuit cu roti pe care le indreptam intr-o parte si se strambau in cealalta. Dar cele mai frustrante sunt cele cu spite grupate, cate 3-4 la un loc, apoi o portiune mare de janta libera. Daca se indoaie in portiunea libera, si in majoritatea cazurilor asa se intampla, numai cu genunchiul, scandura si ciocanul le mai indrepti.

Am avut o janta exact cum zici tu, cand se indrepta intr-o parte...se stramba in cealalta :))) ma luase capu cu ea...dar tin sa iti zic ca razvan a rezolvat-o

poate a vrut sa zica "iti spune pe loc daca NU poate sa o scoata ca noua". Eu asta am primit de la Ion la o roata care deviase 2cm. Cum janta 650C pe 36 de spite nu avea nimeni, noua sau SH, local sau pe net, in tara, ORIUNDE pana mea - am insistat sa incerce totusi sa o aduca la o stare utilizabila. A fost domn si inainte si dupa, mai mult nu mai zic. Pana la urma am gasit la cineva janta pe 32 de gauri pentru care am luat butuc nou si roata noua tot la el am facut-o si-s multumit. Recomand.

unde il gasesc mai exact pe acest Ion? unde anume in crangasi? puteti sa-mi dati un punct de reper..ceva? as vrea sa dau o fuga pana la el sa se uite putin la rotile mele (mavic crossride) nu am mai umblat la ele de o gramada de timp...intre timp mi-am comdandat si un set nou de spite (12buc) deoarece am luat un bat gros la roata din spate si am strambat o spita (mi-e frica sa nu se rupa).

tin minte ca acu vreo 2-3 ani, cand am plecat din complexul regie spre metrou crangasi..am intrat pe o strada cu sens unic care da undeva aproape de eMag...si pe acea strada era un magazin mic de biciclete. Acolo este Ion? erau niste banere cu Merida parca...

Nu s-au mutat, de pe site-ul lor (www.dkbike.ro) am luat asta:

Pentru orice informatie suplimentara in legatura cu stocul produselor, pretul acestora sau alte detalii tehnice, va rugam sa ne contactati telefonic sau pe e-mail (de preferat TELEFONIC deoarece veti primi un raspuns imediat ! ). Mai mult, va stam la dispozitie in magazinul nostru conform urmatorului program: LUNI-VINERI : 09 - 19 , SAMBATA : 9 - 17 , DUMINICA - INCHIS. TELEFON : 021/ 220.00.07 - 0723.190.222. EMAIL: ION@DKBIKE.RO Adresa: SOSEAUA VIRTUTII NR 46 BIS , BUCURESTI , SECTOR 6.