hipopotanu

Centrat Roti - cine e mai competent?

Recommended Posts

gata, cred stiu magazinul...este o cladire de birouri noua (ceva P+4) si magazinul lor este la parter, cu niste scari mari in fata; chiar dupa ei este o benzinarie din cate tin minte; m-as duce azi pe acolo

@suzu: da, acolo e

mda...acolo e... dar daca vreti sa centrati roti cu "spite mai cidate" (eu am spite mavic aero) luati cu cheia cu voi...ion nu are...m-a trmis la cocos din pantelimon :))

Am citit tot topicul ; pana la urma in afara de Ion (ca inteleg ca baietii care nu-s Ion nu prea se baga/pricep) , mai sunt si alte locuri unde ma pot duce sa centrez o roata? Ca daca nu ma apuc eu de ea pana la urma :)) Chit ca iese &

Seba de la freeridebikes.ro de pe drumul stării, am făcut pana acum 3 perechi de roti si toate au ieșit snur!

Pentru chestii de îndreptat si alte probleme existentiale întreabăa bikezone.ro de nea George

Seba de la freeridebikes.ro de pe drumul stării, am făcut pana acum 3 perechi de roti si toate au ieșit snur!

Confirm.

Nea George de la Bikezone si Seba(foarte atent la detalii si bun mecanic).

mie nu imi place Bikezone.

prima oara cand am fost si mi-a vazut bicicleta (focus) au inceput sa imi spuna ca focus sunt biciclete proaste, ca alea bune au ghidon cu rise si sa mi-o vand si sa vin la ei sa imi dea una buna.

a 2 oara am avut nevoie sa indrept o urechre, la bikexpert intrau in pauza, la bikeplanet la fel cred ca pauza iar la bicishop era ocpat cu o bicicleta.

la bikezone era liber, intreb daca au scula aia de verivicat ureche cica da, baga imbusul si indreapta urechea, cica scula aia nu e buna. 20 lei in 20 secunde.

dupa cateva zile am dat jos schimbatorul sa-l spal de noroi si nu mai mergea montat, ala cand a bagat imbusu si cum a indreptat urechea probabil sa strambat in zona filetului, a trebuit sa iau alta ureche.

Ce legatura are cu centratul rotilor?

• Upvote 1

Nu stiu cine e mai competent dar recomand (si ii multumesc pe aceasta cale) pe tipul tanar si blond de la Cyclopedia. Mi-a centrat o roata care era crunt de descentrata cam in 15-20 de minute dupa ce m-a asteptat si dupa terminarea programului.

mie nu imi place Bikezone.

prima oara cand am fost si mi-a vazut bicicleta (focus) au inceput sa imi spuna ca focus sunt biciclete proaste, ca alea bune au ghidon cu rise si sa mi-o vand si sa vin la ei sa imi dea una buna.

a 2 oara am avut nevoie sa indrept o urechre, la bikexpert intrau in pauza, la bikeplanet la fel cred ca pauza iar la bicishop era ocpat cu o bicicleta.

la bikezone era liber, intreb daca au scula aia de verivicat ureche cica da, baga imbusul si indreapta urechea, cica scula aia nu e buna. 20 lei in 20 secunde.

dupa cateva zile am dat jos schimbatorul sa-l spal de noroi si nu mai mergea montat, ala cand a bagat imbusu si cum a indreptat urechea probabil sa strambat in zona filetului, a trebuit sa iau alta ureche.

Nu recunosc pe nimeni de la Bikezone in comportamentele descrise mai sus.

John e mai cu bun simt de atat, iar cei de langa el , care nu se pricepe nu se baga, ca se pricepe iar lucreaza ca el, bine si profi.

In cel mai rau caz, ti se iau bani, dar treaba aia nefacuta eu n-o recunosc, indiferent ce rahat de bicicleta am dus la ei, sau am vazut toti desteptii cu tot felul de rable pe acolo fara sa fie luati peste picior.

Check the facts. Harder.

Reanimez topicul ăsta - mi s-a descentrat roata spate - asta după ce am centrat-o acum 2 luni. Se pare ca nu fost centrată bine. De la ultima centrare nu am facut nimic special - si nici măcar prea multe ieșiri la munte   >:P  

Ce service-uri îmi recomandați? 

mergi la Bebe din Dorobanti, centreaza impecabil.

(...) Ce service-uri îmi recomandați? 

In ultimii ani am trecut pe la trei mecanici pt diverse mici "batai" stanga-dreapta si un "dishing". Cum primii doi nu m-au incantat, am ajuns la un al treilea si aici am ramas: Dan, mecanicul de la Sportwin. Dupa ce am fost la el pt centrare (ultima oara in primavara asta), am facut ceva drumuri pe off-road fara sa mai apara batai la roata, laterale sau verticale. In plus, e un tip de treaba cu care te intelegi de minune! :)

Aveti idee cum deblochez niplurile ruginile pe spite? Am fortat si s-a rupt o spita, am dat cu degripant cam degeaba...

Salut! Ca sa nu mai incep alt thread, continui aici.

Sunt multe magazine acum si multi mecanici recomandati, si mai multi nerecomandati, dar de majoritatea nu mai dai, isi schimba jobul, etc.

Eu am alta doleanta. Roata mea de fata, o Mavic Ksyrium SLS clincher e dreapta. Ma rog, destul de dreapta, lateral, macar. In schimb mi-e clar ca nu e tensionata bine. Nu vreau sa o duc la un shop pentru ca nu stiu cine e mai grozav, are sculele necesare, lucreaza cu grija si nu-mi iau rotile zgariate (sunt negre si se vede usor, mai ales spitele se ia imediat coatingul). Stiu ca sunt cativa pe-aici cu o pasiune pentru wheelbuilding. E vreunul in Bucuresti care sa se uite un pic la roata mea? Mi-ar placea sa pot asista si eventual invata cate ceva, nu doar sa am o roata "perfect" centrata/tensionata. Contra cost, nicio problema. Daca preferati sa fiti discreti, scrieti-mi pe privat!   

Nu trebuie mare meserie la roata aia. Dar ca sa iasa treaba buna iti trebuie in schimb sculele folosite si in fabrica la montaj adica:

-o cheie de spite speciala pentru niplurile alea, cu protectie teflonata ca sa nu pui metal pe metal

-un marker cu vopsea neagra

Am cheile necesare pentru spitele respective. Markerul negru lasa o urma lucioasa, spitele sunt satinate, mate. E mai simplu sa nu le zgarii... Am fost la un tip odata care se pricepea, dar cheia cu care tinea spitele aero sa nu se invarta avea nisip in ea, pilitura de metal, etc. si mi-a jupuit o gramada de spite, asa, simplu. Scula pe care nu o am e un tensiometru.