corrado

Ce GPS Garmin Imi Recomandati?

Recommended Posts

vreau sa imi iau un gps pentru trekking si inregistrare ture pe bicla. ce imi recomandati? pana in 500 E cu tot cu harta m-ar interesa.

Si eu intentionez ca la anul sa-mi iau un Garmin 705 Bundle + ROAD 2008.

Din ce am gasit pe net ar fi cel mai potrivit ptr bicla. Are si rol de ciclocomputer (pot renunta la cel actual).

Cred ca ar merita adus din afara doar din SUA, altfel in Europa e cam acelasi pret cu cel de la noi.

L.E: Am vazut acum ca preturile de la noi erau fara TVA, deci adus de un prieten din State iesi mai bine. Prin curier nu e mare scofala, ca platesti vama, TVA.

Edited by VladG

eu as merge pe eTrex Vista® HCX. Cred ca e singurul sau printre putinele care suporta card de memorie, astfel poti uploada cate harti vrei.

si 60csx care il am eu are card microSD

Bagi ce harti vrei*

(*Garmin map, evident. Pentru romania ROAD 2008, pentru europa CityNavigator diverse versiuni)

Salut, si eu sunt tentat sa imi cumpar o jucarie de genul asta insa trebuie sa deci daca va fi 60Csx sau 705 bundle.

-705bundle este special conceput petru bicicleta, cu o multime de functii dedicate, insa pretul este putin cam piperat. Nu stiu daca este rezistent la ploaie si care este autonomia bateriei. Nu stiu daca accepta card sau care este memoria interna. Nu stiu cum este calitatea semnalului in zone impadurite sau pe vai.

-60Csx este un gps pentru ture montane, cu un receptor exterior pentru o mai buna capatare a semnalului, rezistent la ploaie. Accepta card card miniSD. Pretul este mai mic decat 705.

Eu ce imi doresc este un receptor care sa il pot folosi cu succes si la ture pe munte dar si la ture cu MTB. Poate vin posesorii de asemenea jucarii cu argumente pro/contra celor doua modele.

705 este rezistent la ploaie ,bateria te tine la o o zi intreaga,accepta card minisd de 2gigi si are mem interna de 400 de mega parca.Receptia semnalului f buna ,mai putin in tunel.

Si eu vreau sa-mi achizitionez ''ceva de genu' asta''(GPS,PDA,Smartphone) cu autonomie a bateriei cit mai ridicata din ce-am vazut maxim-ul este de 5 ore iar la o tura de 6,7 ore...Exista aparate GPS care sa vina 'la pachet' cu 2 acumulatori/baterii sa poti schimba cind se consuma primul?...

GPS-ul meu cel putin (Garmin Legend HCx) merge cu doua baterii R6, din care pot sa imi iau si o plasa daca vreau. Functioneaza dupa specificatii 25 de ore cu un set de baterii, practic pot sa spun ca doi acumulatori buni de 2500 mA tin doua ture de 8-10 h.

Eu recomad Vista HCx, sau macar Legend HCx, care au si un pret rezonabil (fata de celealalte modele). Evident, daca bugetul nu e o problema, merita luat si un model special de bicicleta.

Cu harta, hmmm, ma intelegeti, nu e neaparat o problema, nu zic mai mult...

Daca vreti sa luati o harta buna, cu curbe de nivel, gratuita si legala, incercati cu incredere aici:

http://openmaps.eu/

Si eu vreau sa-mi achizitionez ''ceva de genu' asta''(GPS,PDA,Smartphone) cu autonomie a bateriei cit mai ridicata din ce-am vazut maxim-ul este de 5 ore iar la o tura de 6,7 ore...Exista aparate GPS care sa vina 'la pachet' cu 2 acumulatori/baterii sa poti schimba cind se consuma primul?...

Eu am un Garmin 60CSx si pot sa-ti zic din incercate ca un set de acumulatori (2 acumulatori de tipul AA) tin aprox 16 ore, si oricand poti sa-ti mai pui in bagaj inca un set (sau chiar mai multe) ca sa ai autonomie mai mare. Poti folosi si baterii AA fara probleme si dinalea gasesti cam in orice magazin din orice satuc din tara.

Daca tot suntem la acumulatori, iti propun sa iei Eneloop (acumulatorii aia albi) ca aia nu se descarca asa repede ca altii atunci cand nu sunt folositi (dupa 6 luni in care nu au fost folositi sau incarcati inca mai aveau cam 80% din incarcatura pe cand alti acumulator au ajuns la 50%).

La 60CSx receptia este foarte buna si in zone montane foarte impadurite sau intre blocuri (in cladiri sa nu te astepti la receptie buna de la nici un GPS :))), la 705 nu stiu ca nu am avut unul pe care sa-l incerc.

Revenind la care e mai bun 705 Forerunner sau 60CSx, pai depinde la ce vrei sa-l folosesti.

705 a fost special proiectat pentru ciclisti asa ca are anumite lucruri tipice (de ex iti poata arata cadenta sau ritmul cardiac) si e destul de mic.

60CSx a fost proiectat pentru drumetii (nu neaparat pe bicicleta) si de aceea a fost proiectat sa fie cat mai solid si sa aiba receptie buna. Nu poate sa-ti arate cadenta sau ritm cardiac, nesuportand astfel de accesorii. 60CSx nu are vitezometru care sa-l pui pe bicicleta, dar iti poate estima destul de corect viteza de deplasare folosind doar satelitii GPS ;)

60CSx de asemenea are un ecran ceva mai mare ca 705 ceea ce te ajuta la orientare (mai ales daca te-ai abatut de pe poteci).

Bineinteles, nici un GPS nu te-ajuta cu nimic daca nu pui si niste harti pe el :|

Cea mai buna solutie e R.O.A.D.2008, dar e cam scump, sunt si harti gratuite pe net, dar acelea in mare parte sunt doar harti rutiere nu si topografice.

EDIT acuma vad ca hcampian a dat un link catre o harta gratuita care are si curbele de nivel, cred ca merita "investigata" si harta aceea :-)

Eu azi mi-am comandat un 705 Bundle (cu senzorii de cadenta si ritm cardiac)

L-am luat de pe Amazon cu 400$ (cu tot cu transport, factory refurbished).

Deci cu tot cu vama voi ajunge pe la 1440RON. Fata de cat costa in tara, chiar merita luat de pe Net.

Cea mai buna solutie e R.O.A.D.2008, dar e cam scump

Se gaseste pe siturile de torrenti gratuit. Eu l-am descarcat, (nu am gps) il folosesc pt calculul distantelor si ca harta. Nu ma injurati ca as promova pirateria :-

Am doua intrebari legate de folosirea Garmin 705 impreuna cu ROAD 2008, fara ajutorul PC-ului:

1. Pot stabili un traseu intre 2 puncte, niciunul nefiind punctul curent? Eu am gasit doar cum sa ma duca de unde sunt si pana la o anumita destinatie.

2. Pot insera in traseu puncte intermediare?

Multumesc.

Revin cu alta intrebare, la cele precedente m-am lamurit singur, nu se poate.

Am o problema cu afisarea "grade"-ului si calculul "total ascent". Nu se afiseaza nimic la grade, iar total ascent nu e calculat corect.

A mai avut cineva problema asta cu Edge 705?

Am facut upgrade de firmware la 2.80, dar problema persista.

La service m-au chemat cu aparatul acolo, dar poate gasesc aici o solutie si scap de drum... :))

cred ca solutia e sa-i dai 2 palme, daca nu pumni, ca la tv-rile rusesti pe lampi

Astea ar trebui sa mi le trag mie, poate, ca n-am cautat mai mult pe net inainte :))

Deci pana la urma mai confirma cineva problemele lui VladG sau e un caz particular?

Vlad e vorba de aparatul luat de pe amazon, refurbished?

confirm problemele lui vlad insa mie mi s-au reparat cu un upgrade de soft. eu am luat impr cu vlad refurbished de pe amazon

Eu nu l-am mai folosit pe bicla dupa upgrade, o sa vad we asta daca s-a imbunatatit ceva.

Despre Garmin Romania, niste rupti, nu acorda garantie decat la produsele cumparate de la ei. Nu inteleg ce fel de dealeri sunt astia. Oricum pareau pe dinafara, nu auzisera de problema asta, desi e Internetul plin de cazuri similare.

Am scris si la Garmin.com, sa vad ce raspuns primesc