corrado

Ce GPS Garmin Imi Recomandati?

Recommended Posts

Nu, vama a fost aprox 200RON per aparat (inclusiv TVA-ul). Ptr 400$.

Nu, vama a fost aprox 200RON per aparat (inclusiv TVA-ul). Ptr 400$.

A aparut firmware 3.20 ptr Edge 705...

eu as merge pe eTrex Vista® HCX. Cred ca e singurul sau printre putinele care suporta card de memorie, astfel poti uploada cate harti vrei.

Subscriu. Semnalul receptionat de acest GPS este extraordinar. Nu vreau sa denigrez cumva 705 dar cunosc 2 persoane care au si carora le indica viteze de 200-300 knm/h in timp ce stateau pe loc.

Pentru plimbari lungi, parerea mea este ca e cel mai bun unul care nu este specializat pentru bicicleta. Sint atitea alternative la Garmin.

Am doua intrebari legate de folosirea Garmin 705 impreuna cu ROAD 2008, fara ajutorul PC-ului:

1. Pot stabili un traseu intre 2 puncte, niciunul nefiind punctul curent? Eu am gasit doar cum sa ma duca de unde sunt si pana la o anumita destinatie.

2. Pot insera in traseu puncte intermediare?

Multumesc.

1. Se poate. Dar iti va desena intotdeauna traseul din punctul in care esti prin punctele pe care le-ai definit.

2. Si asta se poate.

Nu sunt de acord cu tine. Eu numai la plimbari lungi il folosesc, si tocmai acolo ai nevoie de unul dedicat biclei (nu neaparat 705), care sa aibe senzor cardiac si de frecventa, care sunt importante daca vrei sa mergi eficient. Suporta bineinteles si card.

Eu si corrado avem 705 de mai bine de un an si nu s-a intamplat niciodata sa arate ce zici tu. O fi avand respectivul aparat vreo problema.

Are si el problemele lui http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif, dar ptr bicicleta il consider GPS-ul ideal.

L.E: Referitor la al doilea raspuns al tau, cum faci asta exact, pe pasi, ca eu n-am reusit sa o realizez?

Vorbesc strict de aparat, nu de definirea unui traseu in MapSource, care e foarte flexibil (asa imi fac traseele).

A aparut firmware 3.20 ptr Edge 705...

Eu am versiunea 3.0 si cand incerc sa fac upload la 3.2 prin softul lor de update totul merge strună. Cand verific din GPS ce versiune are imi apare ca tot 3.0 are. A patit cineva chestia asta?

Eu am versiunea 3.0 si cand incerc sa fac upload la 3.2 prin softul lor de update totul merge strună. Cand verific din GPS ce versiune are imi apare ca tot 3.0 are. A patit cineva chestia asta?

E la misto postul sau nu te-ai uitat bine in aparat? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif:)

3.0 nu exista, au trecut de la 2.9 la 3.1 ;)

A, vezi ca-ti arata doua versiuni pe aparat: a firmware-ului si a aparatului in sine. Sa nu te fi uitat la versiunea aparatului. Eu am parca 2.1 la aparat, dar e de anul trecut. E posibil sa fi ajuns la 3.0 intre timp.

Acum amindoi vorbim mai mult in necunostinta de cauza. Eu am Vista HCx, tu 705. Eu n-am testat 705-ul, nu stiu daca tu ai avut ocazia sa testezi Vista. Eu doar l-am auzit pe al meu companion de ture ca se plinge ca nu are niste functii pe care al meu le are. Sint ferm convins ca cei de la Garmin nu-s chiar atit de dobitoci sa nu puna functii vitale pentru ture pe 705, doar ca fiind unul specializat ii lipsesc anumite chestii. Cel putin, meniul este mai complex pe Vista.

Si de aici raspunsul la intrebarea cu punctele: Vista permite astfel de selectari de puncte, unde pot sa dau adrese, POI-uri si alte date. Pot de asemenea sa incarc un track anume sau o ruta anume (facuta initial in MapSource).

In mers definesc punctele citeodata cu cursorul GPS-ului, cu ajutorul joystick-ului. Dar cu munca asidua o sa-i dai de capat.

Cit despre vitezele alea de 300 de km/h cred si eu ca era o eroare in program. Eram la bere pe terasa si GPS-ul arata 325 km/h.

A, vezi ca-ti arata doua versiuni pe aparat: a firmware-ului si a aparatului in sine. Sa nu te fi uitat la versiunea aparatului. Eu am parca 2.1 la aparat, dar e de anul trecut. E posibil sa fi ajuns la 3.0 intre timp.

Pe aparat apare asa:

Software Version:

3.00

GPS: 2.10

Unit ID:...

Ce versiune are firmware-ul? 3.0 sau 2.1

Cit despre vitezele alea de 300 de km/h cred si eu ca era o eroare in program. Eram la bere pe terasa si GPS-ul arata 325 km/h.

Eu am Vista cx (cel cu receiverul mai slabut) si vad viteze d-astea astronomice cand merg cu viteze mici (pe jos) in zone unde semnalul este slab, prin paduri dese de exemplu. Eu cred ca este eroare hardware, nu de soft.

Pe aparat apare asa:

Software Version:

3.00

GPS: 2.10

Unit ID:...

Ce versiune are firmware-ul? 3.0 sau 2.1

Foarte ciudat ca-ti apare 3.00, ala e firmware-ul, dar nu exista 3.00 :blink:

http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3987

Poti incerca o resetare dupa upgrade (e o combinatie de taste, nu mai stiu care, dar o gasesti pe net), dar va trebui sa-ti refaci apoi toate setarile profilelor biclei, user, si ale display-ului.