Recommended Posts

Nuuu arunca cu banii aiurea! Asa am facut eu si am luat teapa grava! M-am uitat la frumusetea exterioara a bicicletei si nu m-am uitat la echipare atunci cand mi-am luat DHS. Iti spun ca o amica de bicicleta.

Pana la urma sunt banii tai si faci ce vrei dar nu ma lasa inima sa te indrum pe cai gresite. Deci spune nu DHS sau First Bike. Stiu, bicicletele arata bine dar nu sunt bune pentru ce vrei tu sa faci.

Pana si cea mai timida panta o sa iti strice bicicleta.

Mergi pe mana noastra ca nu te sfatuim rau.

Ori iei Second hand (slava domnului sunt multe biciclete bune la mana doua)

Ori iti iei noua dar ceva mai slaba ca echipare decat una Sh.

Second handul la biciclete nu e ca SH-ul de la haine. Biciclete sunt chiar bune si la mana a doua.

Nuuu arunca cu banii aiurea! Asa am facut eu si am luat teapa grava! M-am uitat la frumusetea exterioara a bicicletei si nu m-am uitat la echipare atunci cand mi-am luat DHS. Iti spun ca o amica de bicicleta.

Pana la urma sunt banii tai si faci ce vrei dar nu ma lasa inima sa te indrum pe cai gresite. Deci spune nu DHS sau First Bike. Stiu, bicicletele arata bine dar nu sunt bune pentru ce vrei tu sa faci.

Pana si cea mai timida panta o sa iti strice bicicleta.

Mergi pe mana noastra ca nu te sfatuim rau.

Ori iei Second hand (slava domnului sunt multe biciclete bune la mana doua)

Ori iti iei noua dar ceva mai slaba ca echipare decat una Sh.

Second handul la biciclete nu e ca SH-ul de la haine. Biciclete sunt chiar bune si la mana a doua.

adriana multumesc mult de sfat, dar e foarte clar ca nu ai citit tot threadu-ul. nu am zis nimic de DHS, stiu ca sunt cele mai proaste si sincer arata si nasol tare, cel putin pentru gusturile mele. ai sa vezi daca citesti tot ca am mentionat de un FB dintr-un anumit motiv. Nefiind mare cunoscator ma oprisem la 2 modele de leader despre care m-au lamurit baietii. oricum m-am lamurit si acu am luato pe alte carari =))

Nu ma pricep eu asa de bine la geometria cadrului dar Maros pare incomoda rau la urcari , coborari pe munte. Da senzatia mai degraba de cursiera. Acuma nu stiu daca te deranjeaza lucrul asta si nu vreau sa te bag in ceata. Sa te sfatuiasca baietii mai bine in privinta geometriei.

Poti sa mergi din start pe Neuzer Mistral. Ca sa pui frana disc pe roata fata, trebuie sa aiba furca prindere pentru asta.

Din cate stiu, exista model Neuzer Mistral D (cu frana disc), daca tii neaparat.

Magazine de bicle in Brasov sunt playbike.ro si probike.ro.

Mai aproape sunt funbike.ro din Miercurea Ciuc si bikekucko.ro din Sf. Gheorghe.

De asemenea, relativ aproape biketrade.ro din Targu Mures.

E bine sa dai o fuga pana acolo sa incaleci de proba. Noroc !

Poti sa mergi din start pe Neuzer Mistral. Ca sa pui frana disc pe roata fata, trebuie sa aiba furca prindere pentru asta.

Din cate stiu, exista model Neuzer Mistral D (cu frana disc), daca tii neaparat.

Magazine de bicle in Brasov sunt playbike.ro si probike.ro.

Mai aproape sunt funbike.ro din Miercurea Ciuc si bikekucko.ro din Sf. Gheorghe.

De asemenea, relativ aproape biketrade.ro din Targu Mures.

E bine sa dai o fuga pana acolo sa incaleci de proba. Noroc !

multumesc mult de informatii. imi cer scuze ca nu am specificat dar eu vroiam pentru spate discu.

Eh, hai sa-ti mai spulberam o iluzie atunci.

Cea mai mare parte a fortei de franare se poate prelua de roata fatza ! Da, si nu pici in cap daca incerci de cateva ori si te obisnuiesti. E cel putin un topic ce trateaza metode eficiente de franare, eu am sa-ti zic ce nu se spune acolo, si anume: daca blochezi spatele la vale pe teren accidentat, pe langa derapaj ai sa observi (daca mai apuci) ca sare mai tare din toti bolovanii si tinde sa te arunce in cap (frana spate!!).

Roata spate poti sa o blochezi fara mare efort cu orice V-brake decent, chiar si daca e uda sau cu noroi.

Exact, in 90% din cazuri folosesti frana fata ca sa opresti. Ea iti opreste bicicleta mai repede si mai eficace.

Sa iti pui frana disc DOAR pe spate e o optiune impractica.

aaa... merci mult baieti! eu asa aveam impresia k ma duc in bot daca o folosesc pe asta din fata. merci!

aaa... merci mult baieti! eu asa aveam impresia k ma duc in bot daca o folosesc pe asta din fata. merci!

... si atunci ai grija cand trebe sa franezi brusc, sa stai drept, nu aplecat in fata, iar mainile sa iti devina niste parghii fixe de sprijin.

Te duci in bot doar daca o aplici brusc (daca n-ai invatat-o si o strangi subit la o franare de urgenta). Exerseaz-o intr-un loc unde nu poti avea probleme daca te dezechilibrezi, si invata sa o folosesti cu maxim de eficienta, incarcand-o treptat. Intra repede in reflexe si nu cazi in cap, cel mult te mai ridici pe roata fatza insa stii cum sa reactionezi.

Exerseaz-o separat pe ploaie dau pe teren alunecos, daca pierzi aderenta si o blochezi obtii un derapaj cu mult mai putine sanse de revenire sau de reactie.

am aceeasi bicicleta de 13 ani. a mers perfect, nu am avut probleme cu ea, decat cu franele insa, "it`s time to move on to newer and better things" :) . m-a tinut foarte bine, cred ca am avut noroc mare cand am luato. sunt indemanatic, si in oras si pe dealuri, spre deosebire de ceilalti prieteni ai mei care au bicicleta. eu zic ca o sa ma obisnuiesc rapid cu noua bicicleta. nu imi vine sa cred cat de mult au evoluat bicicletele si componentle, eu in oras doar first bike si dhs vad, iar pana acum nu am mai umblat prin magazine.

oricum va multumesc mult de sfaturi si sper ca noua bicicleta sa ma tina la fel de mult ca asta care o am acum, si poate o sa ne intalnim prin vreo padure la un maraton in vara asta :)

la astea am ramas:

Altrix Mistral 70

Altrix ATX 200

ALTRIX - Mistral Acera D

Sunt toate AICI

Ce parere aveti?

As vrea sa stiu ce spuneti de Maros Apalon, pentru un amic, merge de urcat dealuri, drumuri prin padure...

Edited by vlad89

Eu zic sa-ti iei gandul de la acel Maros, componentele sunt proaste.

Pedale din plastic, manete de frane plastic, frane aluminiu (no name), shiftere Revoshift, schimbator spate Tourney (cel mai slab)... nu se merita!

Eu zic sa-ti iei gandul de la acel Maros, componentele sunt proaste.

Pedale din plastic, manete de frane plastic, frane aluminiu (no name), shiftere Revoshift, schimbator spate Tourney (cel mai slab)... nu se merita!

ok. ms de raspuns. o sa fie dezamagit da asta este

La astea am ramas:

Altrix Mistral 70

Altrix ATX 200

ALTRIX - Mistral Acera D

Sunt toate AICI

Ce parere aveti?? Sa imi iau Mistral 70 si sa ii pun discu ASTA pe fata, sau sa o iau pe una din celelalte doua? Luni merg in Brasov cu masina la revizie si o sa trec si pe la playbike si probike ( merci Traveller :D ). Sper sa le gasesc acolo sa le vad si "in persoana"

Edited by vlad89

Sunt curios cat e acel Altrix Mistral Acera D cu frane pe disc F/S

Altrix Mistral 70.........nu e in lista lor de preturi dar ma gandesc ca tot in jurul a 8 mil ajunge

Altrix ATX 200........849 RON

ALTRIX - Mistral Acera D......839 RON

Lista de preturi e luata de pe siteul lor

MTB SPORT

Thunder 1589

Thunder Double Disc 2199

Tempest 1149

Storm 949

Storm FS 1049

Storm FS Double 1219

Mistral Acera 779

Mistral Acera Disc 839

Mistral 30 629

Mistral 21 Eco 579

ATX 200 Double Disc 849

ATX 100 589

Altrix Mistral 70.........nu e in lista lor de preturi dar ma gandesc ca tot in jurul a 8 mil ajunge

Lista de preturi e luata de pe siteul lor

Merci, nu am excel instalat!

Lista de preturi e luata de pe site-ul lor

Sunt toate AICI

Ce parere aveti?? Sa imi iau Mistral 70 si sa ii pun discu ASTA pe fata, sau sa o iau pe una din celelalte doua?

Edited by vlad89

Offtopic: Magnumutz, baga viewerele de la MS ca nici eu nu suport/folosesc Office da'-mi mai trimit clientii chestii in formate de genul ala si ajuta :D

Magnumutz: intr-un forum nu vei gasi integrat un "Office Viewer"... sunt site-uri cu scripturi care valoreaza prea mult pentru a le impartasi cu altcineva.

Edited by Magnumutz
O mica adaugare.

Offtopic: Magnumutz, baga viewerele de la MS ca nici eu nu suport/folosesc Office da'-mi mai trimit clientii chestii in formate de genul ala si ajuta :D

Magnumutz: intr-un forum nu vei gasi integrat un "Office Viewer"... sunt site-uri cu scripturi care valoreaza prea mult pentru a le impartasi cu altcineva.

Edited by Magnumutz
O mica adaugare.

baieti! dar ce parere aveti de biclele alea? m-ati ajutat pana aici si acu cand m-am hotarat si eu ma lasati cu buza umflata?

baieti! dar ce parere aveti de biclele alea? m-ati ajutat pana aici si acu cand m-am hotarat si eu ma lasati cu buza umflata?