Recommended Posts

salut. ma ajutati si pe mine cu un sfat legat de un ulei de lant? care ar fi cel mai bun si de unde se poate lua?

Guest am44

evident, cel mai bun ulei de lant este uleiul de masline...recomand grecesc.

Sa fie subtire ,ca sa intre pana la nit,si putin ca sa nu se nacalaiasca lantul.

Chestia cu adunatul prafului e destul de relativa .Nu vad cum un ulei cu minime propietati de ungere sa nu adune praf.

In rest puteti pune si de floarea soarelui daca il gasiti la magazin la oferata.

• Upvote 1

Am de la masinile de tuns/barbierit Braun 2 buc. sticlute cu ulei rezultatul fiind excelent!...

Ala ar trebui sa fie "ulei pentru mecanisme fine". Am mai vazut in Bucur-Obor... ultima intrare din dreapta pe partea parcului :)

uleiul de mecanisme fine nu e bun. se nacleaza imediat. dupa o tura e varza, si nu ma refer la offroad.

am inteles ca exista ulei cu teflon si ar fi foarte bun

Cel putin pentru MTB, Weldite sau Motorex Wet Lube, tip lichid. Pe testate, nu tine la MTB nici uleiul cu teflon tip spray, nici cel de tip Dry Lube.

Magazine moto, velo, chiar si auto (am ceva pentru lant mai no-name, fara teflon, dar adecvat :) ).

Eu l-am luat de la Assport de pe Pantelimon.

Gasesti la orice magazin specializat. Am si un tub no-name cu spray bun la toate (masini,motociclete,biciclete,etc) luat dntr-un super-market de la raionul auto-moto dar nu sufera comparatie. Am dat de 2 ori cu el si m-am lamurit.

De la bikexpert, în Decembrie. Primul tub nici măcar nu l-am terminat! Estimez că mai este cel puţin un sfert din conţinut, în condiţile în care după fiecare 5-6 ieşiri, lanţul scoate un sunet specific, semn că trebuie să-l degresez/lubrifiez. Ca degresant, folosesc tot un produs ParkTool care costă 40Ron. Însă acesta se termină mai repede, din păcate, deoarece folosesc şi maşinaria asta unde trebuie să pui din conţinut până la semnul indicat pe aparat. Mărind poza aparatului vei putea observa semnul in dreapta!

Degresantul l-am folosit doar când am fost cu bicla cine ştie prin ce coclauri, ploii etc. Dacă ieşi doar pe stradă, unde predomină praful, e de-ajuns să pui în aparat apă cu puţin detergent de vase, după care lubrifiezi.

Foarte util aparatul, oferindu-ţi un minim efort la curăţarea lanţului pe care-l face bec 8-)

Sa fie subtire ,ca sa intre pana la nit,si putin ca sa nu se nacalaiasca lantul.

Chestia cu adunatul prafului e destul de relativa .Nu vad cum un ulei cu minime propietati de ungere sa nu adune praf.

In rest puteti pune si de floarea soarelui daca il gasiti la magazin la oferata.

Cam asa-i. In tematica asta cred ca se cauta ceva ce nu exista... sa unga, sa nu "prinda" deloc praf, noroi, apa, sa poti uita sa stergi lantul cat mai multi kilometrii... Ar trebui sa cautam un ulei care sa si stranga lantul cand se lungeste 8-)

Viitorul va fi nanotehnologia, in cazul asta 8-)

... Ca degresant, folosesc tot un produs ParkTool care costă 40Ron. Însă acesta se termină mai repede, din păcate...

Poti folosii Petrosin, e aproximativ 7 lei litrul. 8-)

Uleiul Park tool CL-1, e intr-adevar excelent, cel mai bun ulei pe care l-am folosit.Dar in conditi ploaie si/sau noroaie, se duce repede de pe lant. Pentru noroi/ploaie, folosesc sprey cu vaselina, Krafft :P

Am mai folosit:

Motorex wet lube, e excelent pentru situati de ploaie/noroioase, dar la 25lei/100ml e piperat.

Ulei Decathlon, tot un ulei bun de zile urate, nu mi-a placut pentru ca atrage cam repede mizeria, innegrindu-se.

Ulei auto de motor, nu mai stiu ce producator. Innegreste lantul foarte repede :-q

Sustin ce spune Carbune, Motorex e excelent (ca mai toate produsele pe care le fac elvetienii) iar cel de la Decathlon atrage tot ce se poate dupa el.

crema de maini (aia nutritiva nu aia hidratanta) de la Farmec. E unsuroasa si nici prafu nu se aseaza pe ea ca are si el mandria lui 8-)

• Upvote 2

Pentru lant se foloseste Valvolina Minerala. Dupa ce se degreseaza absolut totul ( lant, angrenaj, pinioane + rotite deraior spate ) se aplica pe "burta" lantului. Dupa ce lantul este rulat pe tot angrenajul, se sterge excesul. In 10 ani de zile, am avut posibilitatea sa testez zeci de produse de uns lantul , 99% minciuni gogonate, toate garantau a 8 a minune a lumii. Valvolina minerala e special conceputa pentru angrenaje. Avanatajele le vezi gasi dupa ce o veti utiliza. Numai bine !

• Upvote 1