Recommended Posts

@myxtreme2012 de unde ai luat "masinaria aia" de suratat lantul? Se gaseste si pe la noi?

Toate uleiurile pentru lanturi ( chiar si cele folosite industrial in angreanaje cu lant care lucreaza in conditii mult mai grele decat un lant de biclicleta ) sunt uleiuri sintetice cu adaos de teflon - PTFE . De ce PTFE ? cititi aici:Polytetrafluoroethylene - Wikipedia, the free encyclopedia. Personal folosesc un spray cu PTFE si nu am motive sa ma plang ( l-am folosit si prin casa la balamale si broastele de la usi cu rezultate excelente ).

Am folosit Park Tool CL1 cu PTFE cateva luni. Se aplica frumos, este subtire si intra usor pana la nituri, dar se duce muuult prea repede. Dupa vreo 40-50 km off road, drum uscat, foarte putin noroi, lantul incepe sa scoata zgomotul acela specific, de 'neuns'. Uleiul dispare de pe lant, in special din cauza prafului, care il absoarbe. Nu mi se pare ok sa curat si sa ung lantul la 50 km...

Am mai luat de curand un ulei de lant din Carrefour, un spray, produs de Cosmolac. La o prima testare, in magazin, parea super ok, in sensul ca pulveriza un ulei destul de fin, dar care dupa vreo 10 min se mai usca si devenea mai vascos, formand o pelicula pe suprafata pe care fusese aplicat. Cand l-am folosit acasa, pe lant, in loc sa pulverizeze ulei, a scos ceva mai gros, neuniform, gen vaselina. Evident ca nu se poate face o ungere in profunzime a lantului cu el, sub aceasta forma. Surplusul trebuie indepartat, inainte de a iesi cu bicla la plimbare. Totusi, rezista pe lant foarte bine, dupa o tura de 130km off road si sosea, lantul inca era uns. A mai folosit cineva acest spray, de la Cosmolac? Tot asa s-a comportat? Mentionez ca l-am agitat bine si prima data cand l-am testat, si cand l-am folosit ulterior la lant.

sunt de acord cu georged, cel de la park tool e bun...pt masina de cusut.Se duce fff repede pe off road.Cine zice ca nu e asa minte.Am folosit in trecut Motorex Wet lube,iar acum folosesc ceva asemanator de la Finish line(ambalaj verde).Este mai gros si tine 2-3 ture,dar se face lantul negru,desi curat excesul.Oricum ulei perfect nu cred ca exista.

sunt de acord cu georged, cel de la park tool e bun...pt masina de cusut.Se duce fff repede pe off road.Cine zice ca nu e asa minte.Am folosit in trecut Motorex Wet lube,iar acum folosesc ceva asemanator de la Finish line(ambalaj verde).Este mai gros si tine 2-3 ture,dar se face lantul negru,desi curat excesul.Oricum ulei perfect nu cred ca exista.

@myxtreme2012 de unde ai luat "masinaria aia" de suratat lantul? Se gaseste si pe la noi?

L-am luat de la bikexpert - pantelimon - în Decembrie 2008! Dacă nu-l mai au bikexpert-ul, îl gaseşti pe bike24.com

L-am luat de la bikexpert - pantelimon - în Decembrie 2008! Dacă nu-l mai au bikexpert-ul, îl gaseşti pe bike24.com

eu folosesc ulei de motor auto w40 la un lant SEDIS ... 99% de pe acest forum nu cred ca au auzit.

eu folosesc ulei de motor auto w40 la un lant SEDIS ... 99% de pe acest forum nu cred ca au auzit.

Teoretic este un ulei de motor de vara , monograd (daca nu mai scrie altceva), cu vascozitatea 40 cSt...

Si eu folosesc ulei de lant Rohloff. E foarte bun pentru sosea, si vreme mai uda. Se duce foarte repede daca mergi pe drumuri prafuite unde tine max 30 km.

WD40 nu este de uns , ci de curatat / deblocat . W40 , probabil vine de la gradul de vascozitate , de genul 10W40 , care paote fi si ulei de motor , dar pentru lant nu cred ca este ok , pt ca are in componenta multi aditivi si chiar acizi . Eu am gast in Hervis ulei de lant ( KROON Oil - din Noua Zeelanda , la 110 ml , sticluta cu picuratoare si dop ) si dupa 4 folosiri se comporta MULT mai bine decat cel vechi ( NIGRIN - nemtesc parca ) , care scria ca este pentru mecanisme fine , desi si pe cel vechi scria ca nu contine acizi . Cel din Hervis nu se innegreste atat de repede ca cel vechi , intra foarte repede intre zale si dupa ce-l sterg foarte bine ( dupa ungere ) , se vede clar ca nu este curatat de pe lant , iar zgomotul nu exista la derularea lantului .

Ma gandesc pe viitor sa folosesc si putin aditiv de ulei cu MOS2 si cu PTFE , desi sunt mai mult decat convins ca acei aditivi NU ajung sa-si faca treaba pe lant decat daca folosesti bicla in casa / pe balcon .

Eu ma gandesc din ce in ce mai serios sa-mi caut aparatori de roti , pentru ca furca si transmisia au mult de superit din cauza prafului , indiferent pe unde merg . Nu mi se pare deloc ok ca dupa 10-15 km in jurul unui parc , numai pe asfalt , sa trebuiasca sa curat iar lantul si sa-l ung , pentru ca-l vad iar negru , iar furca are pe brate cerculete de "jeg" ( praf cu putin ulei ) .

Eu folosesc "Nigrin" - un ulei pentru mecanisme fine. Imi place ca nu se depune praful repede si isi face treaba bine. Il gasiti la Real si nu este foarte scump (vreo 7 lei bidonul din imagine). Este recomandat printre altele si pentru angrenaje de bicicleta.

Semi-offtopic:

W40 , probabil vine de la gradul de vascozitate

WD40 vine de la "Water Displacement - 40th Attempt" :)

eu sunt multumit de motorex wet lube in spray. In prealabil curat lantul cu wd40 pe bicla sau daca il dau jos, bag in bezina si curat cu pensula (noroc cu powerlinkul pt demontare).

Otmar - din ala am folosit si eu la inceput , IDENTIC , dar uleiul care il folosesc acum este din Hervis ( de langa Decathon ) si se inegreste si mai putin .

E-1 - NU vad nici o legatura intre cuvintele mele si postul tau . Eu ma refeream la W40 - care vine de la gradul de vascozitate ( ex. : 10w40 ) , iar tu la WD40 , de care eu am specificat clar ca nu il folosesc pp ungere , ci numai pentru degripare / curatare si atat . Oricum , am inteles gluma , desi sa stii ca in caz de necesitate ... chiar si WD40 e ok , dar numai pt vre-o URGENTA .

Teamplus - cam cate ungeri de lant "te tine" acel spray ?

@marius_eugen

sprayul de care zic tine mult, am un tub de vreo 1 1/2 an si l-am folosit si la uns balamalele la usi prin casa si pe la alte chestii care necesitau un pic de gresare.

Eu il folosesc si la schimbatoare. Datorita pulverizarii are puterea sa intre pe la incheieturile schimbatoarelor si am bagat si in camasile de la cabluri.

Poti folosii Petrosin, e aproximativ 7 lei litrul. :)

Unde se gaseste? Am folosit motorina, dar nu-mi place ca miroase cam tare. Mersi!

eu folosesc motorex off-road enduro/cross pentru motoarele de enduro sau cross si sunt foarte multumit de el. Daca are grija de motoare care merg prin conditii mai grave decat bicicletele atunci e suficient de bun pt. bicle, il folosesc pentru ca mi-a ramas de la fostul meu motor de enduro.

Ulei de ricin...de asta ce spuneti ?